ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2012
ÎNSCRIS: 06.07.11
JUL-2012

Cea mai proasta servire la Restaurantul Riviera

Aflata in Arad la o vizita de monitorizare, intr-una din seri am hotarat sa mananc la Restaurantul Riviera. De departe pare un loc foarte elegant, plin de viata - doar datorita muzicii ritmate am constatat in acea seara, cu mese inclusiv pe malul Muresului.

Odatal uata aceasta hotarare, am cooptat-o pe colega mea din Arad la masa, o plimbare pe jos si un pahar de vorba. Odata ajunse acolo, am constatat ca erau numai barbati la piscina de langa si pe ternurile de sport, chelnaritele fiind singurele "domisoare" de acolo.

Acum nu era sa ne intoarcem inapoi daca tot batusem drumul pana aici si oricum eram lihnita de sete si foame. Ne asezam la terasa, un loc mai retras si ne intreaba una dintre fete (Lori, am aflat cat am asteptat sa ne vina mancare, pentru ca o tot solicitau domnii de vis a vis) ce dorim. Raspunsul la fel de sec... a fost meniu, ce altceva am fi putut dori inainte de toate? Dupa 3-5 minute apare cu meniul si statea, statea, dar probabil s-a plictisit si a plecat, revenind dupa alte cateva minute sa ia comanda.

Dupa ce am studiat noi meniul, am ales, am facut combinatii, cerem peste... nu avem nici un fel de peste (in meniu erau cel putin 7 meniuri pe baza de peste), asa ca am inlocuit cu o pulpa dezosata si cartofi prajiti ca altceva nu cred ca ar fi avut, sucuri, respectiv apa si cea mai tare dintre toate clatite cu branza si stafide. Aradul e plin de restaurane unde se vand clatite, asa ca nu mi-as fi imaginat vreodata ca aici clatitele noastre devin buclucase.

Pleaca fata, dupa 5 min apare ca nu are clatite cu branza si stafide dar are cu gem sau cicolata. Alegem ciocolata, dar dupa alte 5 minute vine si spune ca nu are nici dinastea, asa ca am comandat salata de fructe proaspete si o alta prjitura din meniu cu ciocolata. Mai face o tura de la masa la bucatarie si vine din nou draguta de ea, de asta data si cu meniul in mana sa ne spuna ca nu au decat clatite cu gem. Ne-am distrat teribil intre drumurile ei, a fost chiar relaxant sa vezi atata prostie omeneasca la cei ce au scris meniul ala, la echipa de management practic, pentru ca fatuca era draguta si intr-un final cred ca ii era si ei jena sa mai vina (a venit o alta sa ne faca nota).

Dupa incercari succesive va imaginati ca asteptam sa vedem cum naibi or arata farfuriile cu mancare, dar surpriza, portia mare, nu am reusit sa o mananc si era gustoasa.

Ok, terminam masa, dar nu mai venea cu nota, asa ca unul de la o alta masa, care astepta sa comande se duce si o cheama pe una dintre fete, mult mai tupeista ca prima. Ii cer si eu nota si stupoate... ma intreaba ce ati avut in farfurie ca sa stiu sa calculez... ii spun eu, la fel de amuzata si vine si ne spune sec pretul, dar nu tu nota de plata, nu tu nimic, asa ca ma asteptam acum sa spuna si ca nu are rest, dar si-adat seama in prostia ei ca a intrecut masura si ne-am ridicat si am plecat fara sa ii dam macar 1 leu bacsis la asa servire.

De ce nu ne-am ridicat de la masa de la bun inceput? Peisajul era linistitor, vedeai cum curge apa si te linistea, vantul adia usor printre copaci si iti dadea impresia ca esti undeva la munte, si nu am fi putut intrerupe distractia si maratonul domnisoarei, intre masa si bucatarie.

Trimis de cristianam in 20.07.12 09:41:41
Validat / Publicat: 20.07.12 11:33:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARAD.

VIZUALIZĂRI: 3926 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Arad şi împrejurimi: