ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2012
DIN: Oţelu Roşu [CS]
ÎNSCRIS: 28.02.10
JUL-2012

Nisipurile de Aur, staţiunea unde muntele se îmbină cu marea

Am petrecut un sejur de 5 nopti luna aceasta la Nisipurile de Aur. Staţiunea are aerul unei staţiuni de munte, cu multi copaci şi cu drumuri în pantă, este locul unde muntele se îmbină cu marea... Mai greu cu întorsul de pe plajă, mai ales daca nu esti o fire sportivă si nu ai condiţie fizică bună, se urcă la greu. Sunt foarte mulţi turişti străini care sunt aduşi cu autocarele de la aeroportul din Varna dar şi turişti de la noi deoarece este una din staţiunile apropiate de România. Locurile de parcare sunt deficitare. Hotelurile sunt renovate, arată bine şi majoritatea dintre acestea au cel puţin o piscină.

Intrarea în mare nu este foarte lină dar nici aşa de bruscă precum am crezut eu citind unele impresii. Şezlongurile sunt destul de scumpe 8 leva şi 8 leva umbrela, iar în zona Hotelului Admiral acestea nu prea sunt ocupate, mulţi preferând să facă plajă direct pe prosop în spatele şezlongurilor. Sunt tot felul de tarabe cu rochi, tricouri, prosoape, umbrele şi pălării de soare, magneţi de frigider cu inscripţia Bulgaria sau Golden Sands iar în marketuri se găsesc băuturi locale vodka, whisky şi vin, destul de bune şi la preturi mai mici decât la noi. De asemenea se găsesc tot felul de produse cosmetice din trandafiri precum săpunuri, creme şi parfumuri.

Deşi staţiunea nu este mare, putând fi parcursă pe jos de la un capăt la altul, drumurile în pantă te fac să te laşi păgubaş. Seara poţi fi abordat de câte un domn care te invită să iei masa în restaurantul său, dar menţionez că nu sunt insistenţi, înţeleg imediat dacă nu doreşti şi te lasă în pace.

Minicarul care transportă turişti prin staţiune costă 4 leva de persoană, destul de mult deoarece am înţeles că în urmă cu doi ani era 2 leva. Chiar am râs destul într-o seară când mergând cu minicarul am constatat că abia urca pantele, aveam senzaţia că acum, acum se opreşte sau o ia îndărăt la vale.

Zona în care se află micuţa copie după turnul Eiffel este frumoasă, arată ca un parc, este curată iar seara se umple de oamenii ieşiţi la plimbare.

În ansamblu Nisipurile de Aur este o staţiune cochetă, nu prea mare dacă e să o raportăm la Sunny Beach, dar având în vedre drumurile în pantă nu este chiar pe gustul meu pentru că mie îmi place să merg în fiecare zi la plajă pe malul mării

Trimis de alinafulg in 19.07.12 18:27:34
Validat / Publicat: 19.07.12 19:28:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunnz Beach

VIZUALIZĂRI: 3143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinafulg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

gixi
[22.07.12 22:12:16]

Sa inteleg ca a-ti fost cazati la Excelsior din fotografii?

Bun hotel, desi e numai de trei stele.

alinafulgAUTOR REVIEW
[22.07.12 22:19:12]

@gixi: Da am fost cazati la Excelsior si a fost foarte bine, cu exceptia faptului ca era mai greu de urcat la întoarcerea de pe plaja.

alinafulg, gixi
Alte impresii din această RUBRICĂHoinărind prin Nisipuri: