ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2009
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 30.07.09
MAY-2009
[?] AD. + 1 COPII

Relaxare si vacanta reusita!

Hotelul este situat in statiunea Malia, regiunea Heraklion, insula Creta. Este cotat la 4 stele superior. Ne-a lasat impresia unui hotel bun, curat, cu personal ce da mare atentie turistului. Camerele sunt spatioase, dotate cu aer conditionat, minibar, se face zilnic curatenie. Hotelul este de tip village cu mai multe corpuri de cladire, fiecare cu maxim 2 etaje. Intre aceste corpuri de cladire este amenajata o gradina mare, ingrijita, cu foarte multe tipuri de plante si palmieri.

Exista diverse posibilitati de relaxare, sport si facilitati pentru copii (spatiu de joaca pentru copii, amfiteatru in care se dau in fiecare seara reprezentatii reusite, zilnic se poate face gimnastica in piscina, volei pe plaja, au teren de tenis de camp, teren de golf, masa de tenis etc. )

In cadrul hotelului sunt 2 piscine, frumos luminate, dintre care una are si piscina de adancime mica, pentru copii si jacuzzi in aer liber. Exista si o camera mare de zi, unde te poti uita la TV cu diagonala mare, poti citi, accesa netul, juca carti etc. Terasa este frumoasa si mare, bine amenajata.

Masa este in regim All, se ofera atat bucatarie internationala, cat si greceasca. Barul de la piscina principala este deschis 10-24 si ofera de toate pentru toti.

Hotelul este situat pe plaja. Plaja este buna, cam ingusta, dar cu nisip fin si intrare lina in mare, fara pietre. Plaja si malul sunt curatate zilnic de alge, pietre si scoici (de altfel, nici nu prea am vazut scoici! ). Singura observatie ar fi legata de umbrelutele de pe plaja si sezlonguri care sunt cam vechi, ruginite sau rupte.

Noi am fost foarte multumiti de atmosfera si de servicii.

------[Completari aduse ulterior review-ului. Impresii postate initial ca ecou.]-----

Statiunea este destul de mare, insa hotelul Malia Beach este asezat intr-un colt de statiune, in capatul unei stradute care se infunda, de la hotel, pe strada, nu poti sa intri decat pe plaja, si autocarul intoarce greu in coltul ala. Asa ca indiferent cat de aglomerat va fi in statiune, galagie si agitatie prea mare in hotel nu are cum sa fie. In plus, hotelul este format din mai multe corpuri de cladire, asezate in diverse zone ale unei gradini si gradina estompeaza zgomotele.

Perioada aleasa nu e in plin sezon, si nu va fi agitatie prea mare. Anul trecut erau multiii rusi, englezi (astia is cam nebuni, ieseau pe stradutele statiunii imbracati cel putin ciudat) si italieni. Un roman care lucra in Malia ne-a spus ca erau putini turisti fata de alti ani, din cauza crizei, nici vesticii nu mai erau in numar asa de mare.

Despre excursii... poti sa vezi multe, multe locuri. Sunt multe locuri de unde poti inchiria masina, asa e, parca acum imi pare rau ca nu am inchiriat si noi, sa vedem mai mult din insula, dar eu voi reveni cu siguranta in Creta, poate chiar la Malia Beach, a fost frumos!

Noi am fost cu copil de 6 ani si la fel, ne-am gandit la mersul pe jos. De aceea am ales sa ne plimbam cu trenuletul (are statie chiar in Malia, o sa vedeti indicator si informatii va pot da si agentiile de turism din statiune). Trenuletul a costat vreo 8 euro de pers. (parca) tura completa, care chiar merita pentru ca te plimba prin mai multe statiuni (Malia toata, Stalida, Hersonissos) si ajunge pana la sit-ul arheologic de la Malia. Poti cobori oricand din trenulet si poti urca la alta ora, daca vrei sa vezi alte statiuni decat Malia. Si sit-ul din Malia merita vizitat, sunt niste ruine vechi, vestigii ale vechilor greci. E liniste si placut, am mancat dude de la sit-ul Malia. Se poate merge la sit si pe jos, de la hotel, dar e ceva de mers, cred ca in jur de 3 ore, dar asa poti admira peisajul, gradinile, portocalii... Da, votez pentru trenulet!

In alta zi ne-am dus in centrul statiunii unde am asteptat autobuzul pentru Heraklion. Nu mai stiu cat a costat calatoria, in vreo 50 min esti la Heraklion. Am coborat la capat de linie (o autogara mare) si de acolo am luat bilete pentru Cnossos, alt autobuz. Si Cnossosul merita vizitat, mie mi-au placut picturile de pe vestigii care chiar s-au pastrat.

Pana la Cnossos se merge cu autobuzul al doilea cam 30 min, sit-ul se afla in partea cealalta a orasului. Intrarea este 6 euro de pers. si la intrare sunt multe magazinele cu suveniruri si ghizi pe care ii poti inchiria (parca 10 euro) ca sa-ti prezinte muzeul. In oras ne-am intors tot cu autobuzul si de la capat de linie am luat-o pe jos prin Heraklion.

Orasul este o imbinare de vechi si nou, de magazine moderne si de tarabe cu fructe. Noi am vrut sa vedem portul si fortareata. Foarte frumos la fortareata, se poate vizita, ai o priveliste minunata asupra marii, asupra orasului... nu e mult de mers pe jos de la capat de linie pana in port si la fortareata. Inapoi am venit tot cu autobuzul. Pentru Heraklion merita "sa omori" o zi intreaga, si daca va duceti, sa cereti de dimineata mancarea pentru pranz de la seful de sala, vi se da pachet.

Excursie la Cnossos organizeaza si ghizii de la hotel, dar costa cam 50 euro de pers. si daca mergi pe cont propriu, ajungi la 20-30 euro cu tot cu ghid de la muzeu. Noi nu am luat si am dat bani doar pe transport si muzeu (undeva la 20 euro/pers).

In Creta sunt foarte multe de vizitat, dar musai trebuie inchiriata masina: Chania, Ag. Nikolaos, pestera lui Zeus, plaje cunoscute cu nisip foarte bun. Insa la hotel ai ce face toata ziua, nu prea ai timp sa te plictisesti (echipa de animatie este buna)... plus ca poti sa te plimbi prin statiune pe jos, in centru sunt tot felul de magazine cu de toate. Suveniruri iti recomand sa iei de la Spar (supermarket din statiune, nu departe de hotel), sunt mai ieftine decat la magazinele din centru.

Oricum, iti recomand cu caldura sa tiparesti de pe net cel putin o HARTA. O sa gasesti si la hotel cate ceva, dar e foarte bine daca ai si de acasa o imagine a locului in care mergi. Mai ales o harta a Heraklionului, daca va hotarati sa vizitati.

Daca te mai intereseaza ceva, sunt pe-aici, pe-aproape... :)

Trimis de monicutza in 30.07.09 11:02:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Piscina mare, jacuzzi si piscina pentru copii

EDUARD1 [26.08.09 20:08:53] »

buna! poti sa pui ceva fotografii? despre minibar, bauturi, mancare? ! multumesc! sau daca sti de un hotel prin apropriere anthoussa resort & spa! ?

monicutza [27.08.09 09:24:48] »

Buna! Pai poze am o sumedenie... o sa postez cate ceva, doar una am pus. Hotelul asta, Malia Beach este excelent! M-am simtit foarte bine la ei. Il recomand ... si are si sala de intretinere, SPA si fitness. Eu nu am apelat la astfel de servicii, prefer sa vizitez locurile cand ma duc undeva. Site-ul hotelului este http://www.maliabeach.gr/.

Si asa cum este prezentat acolo, asa este si in realitate, chiar gradina din hotel este mai frumoasa. O sa pun si poze.

iuliabm [22.03.10 10:24:21] »

Buna! Intentionez sa merg si eu in mai in Creta (dupa 15 mai) si vreau sa iau un sejur la acest hotel.

M-ar interesa cum este vrermea in luna mai, daca se poate face baie in mare (sau macar piscina) - nu e rece apa?

Umbrelele si sezlongurile sunt gratuite?

monicutza [22.03.10 11:03:49] »

Buna, Iulia! Oferta pentru luna mai este foarte buna la acest hotel. Anul trecut noi am fost in ultima saptamana din luna mai in Creta si a fost o vreme superba, cam 28-30 grade in cursul zilei, dar nu este o caldura sufocanta, este placuta.

Chiar in ziua in care am vizitat Cnossos-ul a fost foarte cald. Baie se poate face in mare si in piscina, apa este nitel cam rece, dar merge, nu e deranjant. Hotelul are 2 piscine, una aproape de malul marii, cealalta este asezata in gradina hotelului, aproape de cladirile in care sunt cazati turistii.

Da, sezlongurile si umbrelele sunt gratuite, de asemeni in camere veti gasi prosoape de plaja gratuite. Umbrelele erau cam vechi, ruginite, dar nu ne-a deranjat. Ar fi bine daca ati ajunge pe plaja ceva mai devreme, ca sa fiti siguri ca prindeti umbrela. Plaja este buna, curata, intrarea in mare lina si placuta, cu nisip.

Daca vrei sa-ti mai dau detalii, cu cea mai mare placere.

iuliabm [16.04.10 10:55:30] »

Buna monicutza!

Am reusit sa rezerv un sejur la acest hotel dar pentru 15 mai (pentru seria din 22 mai nu am mai gasit locuri). Am citit despre statiune ca ar fi cam zgomotoasa - dar ma gandesc ca nefiind inca sezon...

Nu stiu cum va fi apa la jumatatea lui mai dar sper sa pot face baie macar la piscina.

Ce s-ar putea vizita (excursii de durata mai mica) ? Eu merg cu mama care are 77 de ani si nu pot sa o duc in excursii prea lungi, si nici carnet nu am ca sa pot inchiria masina (am citit despre laguna Balos dar e cam departe...)

Orice informatii ar fi utile.

monicutza [16.04.10 11:53:34] »

Buna, Iulia! Da, pacat ca nu ai mai gasit locuri pentru 22 mai, era ceva mai cald decat pe 15 mai, dar si asa ai sanse mari, zic eu, sa fie frumos si cald. Cu siguranta baie in piscina o sa poti face, poate in mare nu prea.

Statiunea este destul de mare, [...continuarea ecoul o gasiti in cadrul impresiilor de mai sus].

cos [16.03.11 15:56:08] »

Buna!

as vrea sa fac rezervare la malia beach si te. as ruga sa. mi spui, privat, cu ce agentie ai fost si daca pe plaja se plateau umbrelele si sezlongurile. Orice alta informatie e bine venita, inca nu sunt suta la suta hotarata sa merg aici. Ma tot gandesc ca e mai convenabil cu regim de masa demipensiune sa ne putem si plimba, dar daca gasesc un pret bun e ok si all inclusive.

multumesc mult de tot!

cos [17.03.11 10:00:23] »

Buna Monicutza,

iti multumesc tare mult pt. inf. detaliate. Chiar eram foarte nehotarata. Noi in ultimii 5 ani am fost numai in turcia, nu am fi renuntat nici anul acesta pt. ca iubim turcia, dar baiatul are 15 ani si s. a plictisit, vrea altceva. Asa am ajuns sa caut ceva nu prea maret in creta, nu ne plac hotelurile mari, si ma gandeam la malia si la kernos, de unde din nefericire nu am gasit nimic pe amfostacolo. Acum nu prea stiu ce sa fac cu masa, daca merita sa platesc all inclusive. Noi vrem sa stam 10 zile si nu o sa ne plimbam chiar zi de zi.

Multumesc si pt. numele agentiei, chiar nu stiam de unde sa iau bilete, nu au toate oferte la acest hotel.

daca sunteti hotarati pt. turcia imi permit sa. ti recomand din toata inima voyage torba din bodrum. Eu si familia mea ne. am simtit mult mai bine in bodrum decat in antalya, iar acest loc ne. a ramas la suflet. Daca te pot ajuta cu ceva, cu mare placere.

o zi buna si merci mult pt. timpul acordat.

gabriela

cos [17.03.11 10:02:45] »

ps. Am uitat sa te intreb daca au mini golf, poate iti amintesti te rog.

monicutza [17.03.11 10:26:44] »

Cu placere, din cate imi amintesc da, este un teren de minigolf, dar este mic. Am uitat sa-ti spun ca hotelul Malia Beach este alcatuit din corpuri de 2 etaje si dintr-un fel de bungalowuri, e un hotel mai mic, cu gradina frumoasa. Da, pentru copiii mai mari (la mine copilul are 8 ani) merg foarte bine excursiile din care au si ce invata si excursii in care sa poata face si ceva activitati (poate sporturi nautice). La mine fetita vrea la tobogane de apa si balaceala si miniclub, in Creta a mers si la Cnossos, dar nu i-a placut cel mai mult acolo.

Si mai e ceva ce noua ne-a placut mult in Malia: exista un trenulet care face excursii cam de doua ore, traseu intreg. Se poate lua trenuletul si din Malia, este o agentie de turism in statiune care vinde bilete, din cate imi amintesc costa cam 2.50 euro / pers. Noi am vazut din trenulet statiunile Stalida, Hersonisos si Kokkini Hani, iar in statiuni trenuletul sta ceva vreme, sa poti vizita, sau poti ramane intr-o statiune mai multa vreme si sa iei trenuletul tura urmatoare, cand se intoarce. Tot cu trenuletul am ajuns si la situl arheologic din Malia, un fel de Cnossos mult mai mic, dar e interesant. Se poate ajunge si pe jos de la hotel, dar dureaza cam 3 ore de mers. In statiunea Malia sunt destule magazine, cofetarii, chioscuri de reviste si suveniruri, este si supermarket, ceva mai sus de hotel.

cos [17.03.11 11:06:45] »

Multumesc mult monicutza. Din pacate nu am gasit oferta pt. acest hotel la agentia precizata de tine, o sa mai caut si la alte agentii.

Concedii cat mai placute!

cos, EDUARD1, iuliabm, monicutza
Alte impresii din această RUBRICĂDessole Malia Beach Hotel: