ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 03.05.12
JUL-2012

Cazare peste asteptari - Golden Beach Inn

Am sa incep prin a multumi celor ce au scris impresii despre frumoasa insula de smarald - Thassos, ajutandu-ma astfel in alegerea pe care am facut-o pentru aceasta vacanta minunata.

Ma voi referi in acest review strict la unitatea de cazare, urmand apoi, un altul despre plajele, locurile vizitate de noi, in acest colt de paradis – Thasos (vezi impresii).

Am ales locatia de cazare in statiunea Golden Beach, alias Skala Panagia, dupa indelungi cautari... internautice (atat review-uri scrise cu drag de voi, din aceasta frumoasa si interesanta comunitate-AFA, cat si consultand site-uri de profil) si nu am regretat nici o clipa alegerea facuta.

Golden Beach Inn – este locatia de cazare aleasa (si la propriu si la figurat) pentru un sejur de 10 nopti la inceputul lunii iulie, dupa rezervarea facuta direct pe site-ul lor si dupe ce am trimis un avans de 100 euro la jumatatea lunii mai.

Golden Beach Inn, este un hotel (dupa serviciile oferite asa il voi denumi, desi nu stiu exact incadrarea lui- vila, pensiune, hotel), pozitionat pe un mic deal, iar daca la inceput (de acasa sau poate in prima zi), am considerat aceasta un mic inconvenient, ulterior, dealul abrupt a fost compensat din plin de panorama dezvaluita din acea pozitie inalta; e chiar langa hotel Emerald.

Am rezervat un apartament pe doua nivele (tip maisoneta) care era compus din:

- 1 camera de zi – la parter, cu canapea, comoda pentru haine, Tv, masa + 4 scaune;

- chicineta (inclusa in camera de zi) super utilata: plita, frigider – nu minibar, vesela multa si diversa – pahare de toate felurile, cesti ceai + cafea, cani, farfurii, tacamuri, cupe inghetata, o oala si chiar un mixer, etc); de asemenea langa chiuveta am gasit detergent + burete vase si prosopele de bucatarie. Nu am folosit nici 30 % din vesela, dar pentru cine doreste sa gateasca sau sa prepare micul dejun, se poate descurca usor cu toata ” incrcatura ’’ pusa la dispozitie.

- baie – la parter, are un geam destul de mare ce permite o aerisire permanenta si as acorda un plus pentru asta (nu la multe locatii de cazare am intalnit geam de asemenea dimensiune cat sa permita o aerisire buna). Aici, daca vreau sa fiu musai carcotasa, as putea da un minus pentru lipsa savonierei si a perdelei la dus, minus doar teoretic, pentru ca practic, am gasit solutii de rezolvare; iar la cate plusuri am avut la acest hotel, se poate trece cu usurinta peste acest singur minus (d. p. d. v. personal, desigur)

- tot la parter- terasa, cu masa si 2 scaune si un uscator pentru rufe.

- la etaj – dormitorul – spre care urcai pe o scara interioara de marmura, cu finisaje de calitate; ca o paranteza, in tot apartamentul mai bine zis intreg hotelul, atat interior cat si exterior, proprietarii nu au facut rabat la calitate si bun gust.

Aici, ai un sifonier mare de haine (aviz doamnelor/domnisoarelor), pat super confortabil cu lenjerie imaculata placut mirositoare, pernele si prosoapele aveau monograma cu denumirea hotelului, masa de toaleta si TV.

- piesa de rezistenta – 2 terase: una cu vedere spre plantatia de maslini (unde dimineata era racoare, fara soare si puteai savura cafeaua cu placere), iar c ealalta cu vedere spre mare- care oferea o priveliste superba asupra intregului golf, mai ales seara, cand toate luminitele erau aprinse la terase sau vre-un vas se legana usor, sub lumina lunii. Superb! (pe aceasta terasa era soare doar dimineata, seara savurai o bere, un suc, o inghetata avand o priveliste magnifica ce te imbia... la visare).

Tin sa mentionez ca, pe timpul sejurului, prosoapele au fost schimbate zilnic, iar lenjeria la 2 zile.

Nu am decat cuvinte de lauda pentru proprietari, care se vede, prin ceea ce asigura, dau dovada de mult bun gust si sunt interesati ca turistii sa se simta confortabil si nu doar sa incaseze bani (asa cum procedeaza marea majoritate a proprietarilor romani).

Cred totusi ca si hotelul nu are mai mult de 4-5 ani de cand e dat in folosinta, dar cu preocupare permanenta din partea proprietarilor si civilizatie + bun simt din partea turistilor, acest hotel are sanse de reusita pentru ambele parti, oferind un bun raport serviciu /calitate /pret.

Din punctul meu de vedere, pretul platit pe apartament a fost foarte bun, raportat la serviciile oferite.

Cateva cuvinte despre celelalte dotari:

Fiecare studio avea in fata cate o masa cu 2/3 scaune si de asemenea mai era amenajat un foisor cu o masa destul de marisoara si 6 scaune.

Seara, vila era luminata difuz si placut de niste spoturi, inconjurata de niste braduti micuti si pe alocuri jardiniere cu flori, toate acestea iti crea o imagine... de poveste.

Am gasit aici (depinde de ce anume cauta / doreste fiecare), exact ce ne doream: confort maxim, bun gust si calitate, peisaje de vis.

Si iarasi, neasteptat: la plecare, proprietarii ne-au oferit un mic suvenir.

Ne-am simtit foarte bine si am reveni cu placere aici, astfel ca recomand acest hotel, fara retineri.

Proprietarii, Lola si Dimitri sunt niste scumpi si ne-au ajutat cu toate informatiile necesare.

Sperand ca nu am plictisit prin lungimea review-ului, daca cineva mai doreste detalii, le pot oferi cu placere.

Va doresc vacante minunate!

Trimis de clau.nov in 17.07.12 21:17:42
Validat / Publicat: 17.07.12 22:43:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori

VIZUALIZĂRI: 6924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (clau.nov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dupa ce urci dealul, ti se dezvaluie hotelul Golden Beach Inn

[17.07.12 22:43:40]

@clau.nov: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

MCM
    [18.07.12 00:03:56]

superbe fotos

[18.07.12 00:10:51]

@MCM: multumesc

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [18.07.12 08:33:17]

@clau. nov: utile informatiile tale! intrebare-cat a costat o zi de cazare? multumesc.

[18.07.12 09:56:33]

@sandu. 53: ma bucur ca va sunt utile informatiile mele

60 euro / noapte

si cum am scris, la conditiile oferite pretul a fost super corect

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [18.07.12 10:50:40]

@clau. nov: multumesc frumos pt. raspuns, am intrat si pe site-ul lor si am vazut detaliile... cred ca stiu si locatia pt. ca anul trecut am stat nu departe, la studiourile Athina si am mers sa vedem si Emerald care este amplasat relativ aproape de Golden Beach Inn!

fisherman
    [18.07.12 11:15:55]

Foarte frumos descris hotelul, util pentru cine doreste sa-si faca o rezervre.

Deoarece urmeaza sa plecam si noi curand, in Thassos/ Skala Potamia, astept cu interes si impresiile despre "statiune", alte locuri si plaje vizitate.

fisherman
    [18.07.12 11:31:31]

Am uitat sa intreb daca la acest hotel se poate lua micul dejun sau alte mese? Hotelul/ vila/ pensiunea are restaurant?

[18.07.12 18:15:40]

@fisherman: in curand voi posta si impresiile despre plaje, locuri vizitate

din pacate hotelul la care am fost nu dispune de restaurant, deci nu se poate asigura nici macar micul dejun

noi am mancat pranzul si cina la terase, taverne, restaurant, iar micul dejun il pregateam in camera; ne-am desurcat cu mancarea onorabil (si am baieti gurmanzi!)

nu e cazul sa va faceti probleme absolut deloc pentru mancare, in Thassos sunt preturi pentru toate buzunarele (pentru cei gurmanzi sau pofticiosi, buzunarul scade considerabil din consistenta)

mai ales daca mergeti in skala potamia, sunt taverne una langa alta (as putea spune chiar inghesuite)

ca parere strict personala, eu n-as merge in skala potamia decat in vizita si pentru ceva cumparaturi, mie una personal nu mi- a placut plaja in primul rand

dar nu vreau sa dezamagesc... asa ca Sa aveti o vacanta asa cum va doriti!

[13.02.13 22:31:43]

@clau. nov: o noua intrebare, daca mai suportati:

va aduceti aminte de existenta vreunui gratar, barbeque sau aragaz, in curtea acestei pensiuni?

urcarea zilnica a dealului, este anevoiasa? panta este exagerata?

Multumesc,

[13.02.13 22:38:38]

@sandu. 53: pt ca ati mentionat cazarea la Athina... sunteti amabil sa imi spuneti ce imi recomandati intre Emerald, Golden Beach Inn si Athina? Parerea Dvs poate fi doar referitoare la pozitie, sea view, daca mai multe amanunte despre celelalte locatii nu stiti

Multumesc

[15.02.13 10:52:15]

[15.02.13 11:03:45]

@clau. nov: dealul... este dificil de urcat zilnic? panta este abrupta? cati metri sunt de urcat de la cea mai frumoasa plaja?

te intreb, pt ca sotia mea are acum o luna de la o operatie de hernie disc, si nu pot sa stiu daca va fi pe deplin recuperata pana in luna iunie

iti multumesc. din nou!

[15.02.13 21:07:31]

@webmaster22: am verificat, amplasarea este corecta

Gps-ul nostru indica urmatoarele coordonate pt. Golden Beach Inn:

N 40.73120; E 24.75768

[15.02.13 23:05:38]

@tirol: " abrupt", " dificil " - e discutabil acest aspect;

sunt aspecte care, pt. mine au o conotatie, pt. altcineva, o alta (in general)

Concret, pt. mine personal nu a fost dificila urcarea acelei pante, insa la intoarcerea de la plaja, cu soarele torid deasupra, ajungi cu un suflu mai accelerat sus, la cazare.

Dar pt ca " am fost acolo " panorama oferita din terasa camerei asupra intregului golf, celelalte facilitati oferite de cazarea la Golden Beach Inn, au compensat din plin " efortul " urcarii acelei pante.

Intrucat sotia ta are ceva probleme medicale, doar tu poti hotari daca-si poate asuma urcatul acelui deal.

In privinta existentei unui gratar, barbeque, nu cunosc acest aspect, pt. ca nu am fost interesati sa facem gratar acolo., dar poti gasi un raspuns sigur la Lola, daca o intrebi.

Cum ti-am mai scris intr-un alt raspuns, indiferent la care locatie din cele doua disputate va veti caza, tine de voi sa va faceti o vacanta frumoasa.

Va doresc vacante reusite, oriunde!

[16.02.13 06:56:44]

@clau. nov: Iti multumesc. E dificila alegerea, e delicata si situatia de a-i anunta pe cei la care ai renuntat...

Aceeasi urare si tie! Ca destinatie ati ales pt vara aceasta?

[16.02.13 10:53:21]

@tirol: multumesc si eu!

Lefkada + Parga

[16.02.13 11:12:51]

@clau. nov: in aceleasi locuri am intentionat si eu! Ar fi fost o surpriza pt sotia mea, fan serial Sulleiman: -)

Dar a intervenit operatia de hernie disc... distanta e prea mare cred pt a fi suportata cu bine de catre sotia mea.

Super! Chiar ma bucur pt tine!

calatorul
    [02.03.15 16:45:46]

Am gasit toate aceste placute locuri in septembrie 2013 cazat la Golden Beach Inn despre care am scris si eu la intoarcere. Un loc minunat intr/o statiune minunata, pe o insula frumoasa si aproape de Romania, pe care le recomand si eu tuturor cu incredere. Si niste preturi bune, negociate direct cu gazdele. Adaug si acum un vot.

calatorul, clau.nov, fisherman, MCM, sandu.53, tirol
    Alte impresii din această RUBRICĂGolden Beach Inn: