ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2012
ÎNSCRIS: 13.07.12
OCT-2011
2 AD. + 2 COPII

Veliko Tarnovo - o alegere excelenta!

In partea de nord a Bulgariei, la aproximaiv 180 km de Bucuresti, se afla Veliko Tarnovo, oras relativ mic dar cu o veche istorie (fosta capitala) si foarte multe de oferit turistilor atat in partea noua a orasului dar mai ales in cea veche.

Drumul din Ruse catre Veliko e placut, traficul lejer, starea asfaltului buna.

Taxa pod Giurgiu -Ruse ~26 RON, la intoarcere Ruse-Giurgiu 4 leva.

Vigneta ce costa 12 leva/7 zile o puteti lua de la una din benzinariile de pe centua din Ruse, insa evitati prima benzinarie din sensul giratoriu imediat dupa pod, unde se incearca "umflarea" pretului sau nu se da si bonul fiscal.

Politie pe drum nu am vazut, insa e recomandat sa respectati preventiv limitarile de viteza.

Intrarea in oras se face traversand raul Yantra printr-o succesiune de poduri si tunele si ajungeti in partea de sud a zonei noi, sau alternativ se poate aunge mai serpuit direct in partea veche.

Parcari fara plata in partea veche a orasului nu prea sunt, in fata Muzeului Renasterii Bulgare ar fi ceva locuri. Cele cu plata costa 1leva pe ora in intervalul 08:00-20:00.

Nu parcati in zonele interzise deoarece va va fi luata masina pe platforma.

Probabil ca principala atractie o reprezinta Fortareata Tsarevets (program vizitare 08:00 - 19:00, bilet intrare 4 leva), unde se pot explora ruinele palatului regal+anexe, zidurile de aparare impozante, turnul in care a fost inchis Imparatul Baldwin I, iar din clopotnita Catedralei Patriarhale veti avea o imagine panoramica de neuitat. Tineti cont ca acest complex este destul de vast si va necesita destul timp pentru fi vizitat in intregime.

In anumite seri puteti asista la un spectaol de lumini/muzica deasupra fortaretei.

Din dreptul hotelului Yantra aveti acces la Samovodska Charshia, strada care a fost celebra pentru mestesgarii sai, actualmente o zona pietonala de unde puteti achizitiona suveniruri.

Mergand pe strada Stefan Stambolov puteti observa cartierul vechi si arhitectura specifica din perioada Renasterii Bulgare, totodata aveti de ales intre mai multe restaurante. Va recomand calduros SHTASTLIVETSA (ЩАСТЛИВЕЦА), un restaurant de nota 10, cu preparate foarte gustoase si preturi rezonabile.

Tot pe aceasta strada avem o gramada de magazine mai mari sau mai mici. si centrul comercial Europa, de unde strada Nezavisimost ne duce catre Cladirea Postei, Primarie, Teatrul "Konstantin Kisimov" si Monumentul "Mama Bulgaria"

De aici ne putem intoarce catre strada Gurko, de unde putem explora arhitectura caselor vechi sau putem sa ne indreptam catre Parcul Asenevtsi afat in curbura raului Yantra. Accesul se face pe un pod, intalnim aici Monumentul Asăneștilor si Galeria de arta Boris Denev. Vederea asupra cladirilor "cocotate" pe malul opus e foarte frumoasa, nu ratati acest loc.

Ar mai fi de vizitat in partea noua a orasului Central Mall, unde gasesti lucruri interesante la preturi mai mici ca la noi. Va recomand sa mancati la EGO unde servesc pizza si paste foarte bune, insotite binenteles de un pahar de Bolyarka (berea locala).

In afara orasului (~5km) puteti vizita satul Arbanasi unde gasiti foarte multe biserici si case (cu o arhitectura specifica) bine conservate. Daca luati masa pe terasa restaurantului Sevastokrator veti avea o frumoasa vedere catre Veliko Tarnovo, putand observa totodata fosta resedinta a lui Todor Jivkov (actualmente Hotel Arbanassi Palace 5*)

Pentru o scurta excursie sau un week-end prelungit cam astea ar fi principalele atractii.

Trimis de Krisko in 17.07.12 03:53:12
Validat / Publicat: 17.07.12 08:45:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Krisko); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Diaura* [17.07.12 11:43:05] »

Imi poti spune te rog cati bani ati cheltuit cu totul in cele trei zile? (cu tot; drum si toate taxele, cu cazare si mancare).

Am o prietenea care de vreo doi ani ma tot bate la cap sa mergem 2-3 zile in Veliko Tarnovo si eu nu si nu. Ma gandesc totusi sa ii fac pe plac daca nu ne-ar costa prea mult. (am fi tot atatea persoane si am merge cu o singura masina).

bog68 [17.07.12 12:13:07] »

@Krisko

Foarte util review-ul. Multumiri si felicitari

Si eu am sa plec in Arbanassi pentru 5 nopti in august si mi-am propus sa vizitez si Veliko. Deja am inceput sa adun ceva repere despre cam ce se poate vizita.

Mi-am adaugat la lista cu obiective si ,,Casa cu maimuta, ,,Transfiguration Monastery, Church Dormition of The Mother of God, Biserica celor Patruzeci de Martiri, Nicopolis ad Istrum, Cascada Hotnitsa, Canionul Emen, si inca mai caut...

O intrebare ar fi daca reusesc ,,sa dovedesc,, Veliko intr-o zi.

Krisko [17.07.12 15:05:20] »

@Diaura: Cred ca aproximativ 400 leva (~200 EUR).

Iti recomand sa cumperi leva din Bucuresti, BCR Piata Victoriei, ca sa nu cauti schimb valutar la fata locului, sau sa scoti acolo dintr-un bancomat (taxa 3EUR + un procent din suma extrasa!)

Iti recomand Hotel Tsarevets care are trei mari avantaje:

- mic dejun bufet suedez (cam toate celelalte hoteluri au meniu fix)

- parcarea privata o platesc ei (iti noteaza in prealabil numarul masinii la receptie)

- intrarea in Fortareata Tsarevets e la aproximativ 100m de hotel

Krisko [17.07.12 15:12:44] »

@bog68: Cred ca nu, tine cont ca la Fortareata Tsarevets iti trebuie cam 2 ore si ca o sa tot urci si cobori de zor, e un pic obositor totusi... Cred ca ar fi mai bine sa iti faci o lista de obiective (in ordinea importantei) si in limita timpului sa vizitezi in tihna doar o parte din ele, lasand eventual restul pentru o alta ocazie.

Probabil ca se poate incerca si un tur de forta dar nu stiu daca merita

bog68 [17.07.12 15:48:00] »

@Krisko: Mulțumesc mult pentru pont.

Am să-mi aranjez un pic lista, voi pune principalele obiective și am să încerc să le vizitez totuși în 5 zile.

Am dovedit eu toată Bucovina într-adevăr în 8 zile, lejer. Trebuie să mă descurc și cu Veliko.

O zi minunată și răcoroasă!

Diaura* [17.07.12 15:59:12] »

@Krisko:

Multumesc mult; ponturile sunt de mare ajutor.

bog68, Diaura*, Krisko
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Veliko Tarnovo și împrejurimile: