ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2012
    ÎNSCRIS: 16.07.12
    JAN-2012
    2 (ad) ADULȚI

la PMM* = 82 USD

Escapada minunata la mare in toiul iernii

Dupa indelungi cautari pe AFA si ale site-uri de profil ne-am decis asupra acestui resort... stresati foarte tare de frigul care ne inghetase fiecare oscior, abia asteptam sa treaca sarbatorile de iarna si purcedem spre fascinanta mare rosie, desi n-o vazusem niciodata aveam sentimentul ca ma voi indragosti iremediabil de ea... si nu m-am inselat!

Nu mare ne-a fost supararea cand pe 4 ianuarie toate agentiile de turism ne-au comunicat ca charter-ele spre Egipt cu plecare din Romania au fost suspendate... desi era prima data cand zburam, ne-am luat totusi inima in dinti si am ales un pachet cu zbor din Budapesta... sotul era foarte reticent dar a cedat in fata rugamintilor mele... la intoarcere, in aeroportul din Hurghada, mi-a multumit ptr ca am insistat sa fugim de iarna care pusese stapanire pe Europa :)

Am ajuns la hotel in jurul orei 17, daca imi aduc bine aminte, la inceput am avut senzatia ca suntem singurii clienti ai resortului, nu vedeai tipenie de om in jur... ulterior ne-am dat seama ca am aterizat in rewsort chiar in orele in care turistii se retrasesera de la plaja si erau in camere pregatindu-se de cina... in Egipt soarele apune tot la ora 16, ziua este scurta iarna si la ei, de fapt avem acelasi fus orar ceea ce ne-a bucurat ptr ca nu am resimtit oboseala zborului.

La receptie am fost intampinati cu sloganul lor ''welcome home'', reprezentantul hotelului, cel care ne preluase de la aeroport tot bazaia pe langa noi, probabil in asteptarea unui mic bacsis... noi ne faceam planul cam cat sa dam receptionerului ptr a primi o camera buna iar acesta era cu ochii pe noi si pe bani evident... i-am dat un dolar si am scapat de el desi i se scurgeau ochii pe bancnota de 20 dolari pe care o strecurasem in pasaport ptr receptie... poate atitudinea egiptenilor este deranjanta, dar noi am perceput-o doar ca pe o consecinta a nivelului lor scazut de trai, am dat bacsisuri doar cand am vrut noi, nimeni, pana la urma, nu-ti baga mana in buzunar.

Dupa ce am inmanat pasapoartele cu bacsis si i-am zis receptionerului o poveste care ne-a venit pe moment, cum ca sarbatorim nu stiu ce aniversare a casatoriei am primit o camera superba, in penultimul corp al resortului, aproape de mare si cu un minunat seaview.

Camera a fost foarte mare, decorata in stil egiptean, cu mobilier alb-unt sculptat si carpete traditionale pe jos, baia spatioasa, cu cada si curata... am fost foarte multumiti de cazare, ne-am felicitat ptr hotararea de a da bacsis la receptie (de fapt ideea am cules-o tot de pe forumuri... in charter -ul unguresc doar o singura familie a mai avut cazare cu noi la Mamlouk, ne-au repartizat camera in acelasi timp si am vazut corpul de cladire unde au fost cazati: vederea era spre o piscina in renovare (fiind low-sezon si la ei faceau reparatiile la una dintre piscine, santierul era bine izolat de ochii turistilor dar daca aveai ghinionul sa primesti camere in dreptul ei, puteai admira zilnic desfasurarea lucrarilor)

Restaurantul hotelului se afla in cladirea principala si daca esti cazat aproape de plaja esti departe de restaurant si invers... noi am preferat sa fim aproape de plaja.

Mancare pot spune ca a fost buna, poate cei care apreciaza in mod deosebit gratarele si carnea de porc s-ar fi intors destul de nemultumiti... carnea de porc a lipsit cu desavarsire Egiptul fiind o tara musulmana iar la masa de seara n-am vazut prea multe gratare... nu stiu la pranz ce s-a servit ptr ca noi nu am fost... daca mancam dimineata la pranz preferam sa ramanem pe plaja si sa beneficiem de caldura... oricum si la barul de pe plaja se serveau diverse produse care variau in fiecare zi (pizza, cartofi prajiti, chikchen nuggets etc)

Un lucru curios mi s-a parut faptul ca dimineata mezelurile nu erau taiate si expuse pe platouri, era organizat un stand special unde un chelner iti felia dupa dorinta, in rest o mare varietate de fructe si prajituri... aaaa si de paine, exista un stand enorm cu o gramada de varietati de paine.

C a in aproape orice sistem allinclusive, in fiecare seara exista o tema: seara mexicana, seara egipteana, ruseasca, etc... oricum nu se moare de foame la mamlouk, noi nu punem prea mare pret pe serviciile de masa, stim ca e imposibil sa nu gasesti ceva sa te hranesti la un hotel allinclusive.

Despre gradinile resortului pot sa va spun ca erau minunate, peste tot numai flori si gazon foarte bine intretinut... boungavilea mi-a incantat privirea, era inflorita si arata superb intr-o diversitate de culori.

Plaja hotelului este am plasata intr-un mic golfulet si din acest motiv apa era mai recedecat in larg, vorbesc de ianuarie... banuiesc ca in vara apa este foarte calda... in perioada in care am fost noi nu prea puteai sa te aventurezi in apa in golfuletul nostru dar tot raul spre bine: am descoperit snorkeling-ul la capatul pontonului ce delimita plaja noastra de plaja resortului vecin Dana beach... in fiecare dzi plecam zburdand cu echpamentul de snorkeling si papucii de plaja ptr a admira multitudinea de pesti coloratide toate formele si dimensiunile... ptr noi a fost o experienta nemaipomenita, ne-am initiat in tainele snorkelingului si nu ne mai venea sa scoatem capul de sub apa.

Ne-a surprins cum apa la mal putea fi asa rece iar la cateva sute de metri in larg taman buna de baie.

Seara era racoare, recomand o geaca de primavara mai grosuta ptr a putea savura un cocktail pe terasele din resort sau ptr o plimbare la bazarele de peste strada, exista si un mall in apropiere Senzo mall, pe alte site-uri am vazut ca se recomanda sa mergi cu taxi la el dar noi am mers pe jos cam 5-10 minute... oricum se vedea de cum ieseai pe poarta resortului, nu vad motivul ptr care ar trebui comandat un taxi.

Shopping-ul in Egipt e foarte distractiv, se negociaza la sange si se poate obtine chiar o reducere de 75% din pretul cerut initial... oricum, in complexul comercial situatr vis-a-vis de hotel exista un magazin foarte mare cu preturi fixe, acolo va puteti face o idee despre preturi... noi am cumparat o statueta dar in prealabil am vazut pretul in magazinul cu preturi fixe si am reusit sa o negociem cu 5 dolari mai jos in alt magazin: sa va faceti o idee pretul cerut initial a fost 80 $ si am cumparat-o cu 23$, in magazinul cu preturi fixe era 28 :)

Excursiile pe care le-am facut au fost doar 2: insula Mahmya cu 3 opriri ptr snorkeling si safari in desert, ambele au meritat toti banii, nu le-am contractat de la agentia noastra ptr ca erau cu mult mai scumpe... am primit oiferte la plaja si bineinteles am negociat pretul... as fi vrut si scuba dar n-a fost sa fie, timpul prea scurt nu mi-a permis... imi aduc aminte ca trebuia sa platesc 50$ ptr asta (2 scufundari parca)

M-am intins prea mult si cu siguranta am uitat sa scriu multe lucruri dar astept intrebarile celor interesati cu placere.

Recomand hotelul Mamlouk palace, e un loc unde m-as intoarce oricand cu placere desi n-am s-o fac ptr ca mai am atatea de vazut si atat de putin timp si bani :)

Trimis de dyali* in 16.07.12 21:32:01
    Validat / Publicat: 16.07.12 22:54:07
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4656 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dyali*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P18 plaja hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.45 USD pe cameră

[16.07.12 21:50:56]

Foarte bune/utile impresiile pentru acest resort, mai ales ca sunt primele din acest an. Multumim pentru review.

matrix74
    [25.07.12 22:53:39]

legat de "monstruosul" bacsis de 1 Dolar pe care l-ai dat receptionerului, sincer mai bine nu ai fi dat nimik... asa te-ai facut doar de kko si pe noi ca popor... cum poti sa dai bacsis 1 dolar la un hotel de 4 stele??? trebuie sa fii extrem de avar (sa nu spun unghie-n gat ca te superi)...

p. s.

pe viitor sa stii... la receptie nu este necesar sa sari cu bacsis, se da in schimb bacsis la baiatul cu bagajele, in jur de 10 dolari (mai ales ca hotelul avea 4 stele)... daca tot vrei camera cu vedere la mare si crezi ca doar cu bacsis se rezolva, incearca sa scoti o bacnota mai mare de 20 de dolari... ma mir cu nu ti-a aruncat dolarul in cap... eu unul asa ti-as fi facut... sincer

S_Andrei
    [08.08.12 22:50:43]

@matrix74: nu ai inteles corect... 1 euro a dat celui care i-a adus de la aeroport si 20 receptionerului.

dyali*AUTOR REVIEW
    [19.08.12 11:19:38]

@matrix74*: Acest site cred eu ca trebuie sa reflecte realitatea zonelor in care ne petrecem concediilor, e treaba ta personala daca nu vrei sa dai bacsis la receptie ptr a primio camera ok, desi acest lucru in Egipt este un lucru de notorietate, nu am vazut receptionerul sfiindu-se sa primeasca cei 20 de dolari, ba dimpotriva.

Nu vad motivul ptr care am facut de ras natia noastra, daca nu am fi dat acel bacsis am fi primit o camera cu view-ul la o piscina aflata in renovare. Asta am observat ca a primit cuplul de maghiari care a fost cazati in acelasi timp cu noi.

Cei de la agentie ne-au spus clar ca la receptie se repartizeaza camerele si trebuie sa ne descurcam la fata locului, eu am vrut sa-mi asigur o vacanta cat mai reusita si nu inteleg de ce tu te simti lezat de acest lucru... acele camere erau clar oprite ptr cei care dadeau bacsis receptionerului, hotelul nu cred ca avea cu mult peste 50% din capacitate rezervata in perioada in care am fost noi.

ramo
    [22.08.12 17:51:25]

Buna, urmeaza sa plecam si noi din 29 august.

Daca reusesti sa ne spui cat au fost excursiile, eventual si orele de plecare aprox. si de revenire la hotel.

Pachet pentru excursii ati primit de la hotel? Si apa? (Noi vom fi cu 2 copii).

Meniul e ok am inteles dar si pentru copii-in afara de cartofi prajiti? Probleme legate de Toxiinfectii alimentare sau alte chestii digestive tipice pentru Egipt?

M-as bucura daca reusesti sa ne raspunzi si... multumesc

dyali*AUTOR REVIEW
    [23.08.12 19:58:34]

@ramo: croaziera la mahmya cu 3-4 opriri de snorkeling a fost 40 $ /pers, am contractat-o pe plaja si stiu ca am negociat dar nu-mi mai amintesc exact cat ni s-a cerut initial, am fost cu vasul Sunrise si ne-am imbarcat dimineata la 8,30 de la pontonul hotelului... imi aduc aminte ca aceeasi excursie la bestreisen era undeva la 80-90 dolari de persoana, asta am vazut in pliantul primit de la reprezentant.

safari trip, (excursia in desert) am luat-o de la agentia din holul hotelului si primul pret cerut a fost 60 euro, apoi euro s-a transformat imediat in dolari, eu le-am spus 50 dolari dar nu au acceptat... am refuzat si am plecat, seara cei de la agentie ne-au vazut venind catre bar si ne-au facut oferta cu pretul cerut de mine 50 dolari.

Masina ne-a luat dimineata in jur de 9 din fata hotelului.

Pachet ptr excursii nu am primit ptr ca nu am cerut, cred ca trebuie sa intrebati la receptie cum se procedeaza... cu siguranta veti primi.

Noi nu am avut nicio problema in ceea ce priveste toxiinfectiile alimentare, dimpotriva am fost un pic constipati si in bagaj nu aveam decat antidiareice

eram destul de stresati oricum cu aceasta problema si nu prea ne-am aruncat la mancarurile gatite, am incercat sa nu exageram cu mancare si am ales mai mult mancare solida.

Am uitat sa-ti spun ca in croaziera se asigura un pranz pe vas si in safari o cina cu spectacol egiptean, fumat shisha.

Concediu placut va doresc si fara peripetii!

dyali*, matrix74, ramo, S_Andrei
    Alte impresii din această RUBRICĂSentido Mamlouk Palace (ex Sunrise) Hotel: