ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2008
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 07.12.07
APR-2007

Minunat, n-am ce reprosa

Hotelul GrupoTel Taurus Park de 4 stele din Baleare, Mallorca e senzational, si asta nu e mult spus. Din pacate, am nimerit in cel mai umed sezon din Baleare din ultimul timp. Din fericire insa, hotelul are o piscina interioara incalzita si cu jacuzzi de care am profitat la maxim. Mai aveam si o sala de fitness, sauna si solar.

Am avut totusi 2 zile de soare si aveam de ales intre 2 locatii de langa piscina ca sa facem plaja. Personal, as recomanda terasa din spatele piscinei interioare, acolo nu bate briza asa de tare si este si mai linistit.

In cadrul complexului hotelier sunt terenuri de tenis si de mini golf. Sunt mai multe baruri unde poti sa iti petreci timpul, iar preturile sunt rezonabile. Mai exista statii de internet unde iti poti verifica e-mailul, etc.

Camerele sunt spatioase si curate. Cei care fac curatenie vin zilnic. Prosoapele se schimba si ele zilnic, daca asta doreste turistul. Asternuturile se schimba o data la 2 zile.

Se merita sa faci un depozit de siguranta de 20 de euro pentru a avea la dispozitie non stop prosoape de baie si de plaja care se schimba la cerere. Pastrati-va chitanta ca sa va recuperati banii la sfarsit.

Aveam televizor, uscator de par si un minibar in camera, dar noi l-am folosit pe al nostru pentru a ne pastra propriile bauturi pe care le cumparam la preturi foarte bune de la un supermarket vizavi de hotel(Mercadona se numea).

Mancarea este si ea la superlativ. E pe toate gusturile si pentru toate nationalitatile. E foarte usor sa iei kilograme in plus, mai ales deserturile sunt excelente.

Ceilalti turisti erau in mare parte germani, dar din cauza ca am nimerit in mijlocul festivalului de dans, am gasit si o gramada de spanioli, portoricani, francezi, canadieni, englezi, oaspeti veniti special pentru eveniment. Recomand mai ales pentru englezi si impatimitii de sport in general barul Old Vic, e o atmosfera foarte placuta acolo.

Locatia hotelului este superba. E la 2 minute de plaja minunata cu nisip fin si la aceeasi distanta de un centru de magazine. Vizavi e un centru inchirieri masini si mai incolo o benzinarie.Cat despre autobuz, este statie in fata hotelului, opreste autobuzul 23 care te duce la Palma pentru 2 euro si 45 de minute durata calatoriei. Alta varianta este taxiul, cu 17 Euro si ajungi mult mai repede (cam 10-15 minute). De pe plaja, poti lua autobuzul numarul 15, care merge tot la Palma

Foarte bun serviciul de transport cu taxiul din si spre aeroportul din Palma, desi din cauza proastelor mele cunostiinte de spaniola, noi am ajuns initial la alt hotel, de langa Taurus, acel hotel avand un centru de Spa superb, dar si preturi pe masura, mai mari ca la Taurus. Oricum, cele doua hoteluri sunt la distanta de 1 minut unul fata de altul Si taxiul de la aeroport costa tot 17 euro.

Personalul hotelului e foarte prietenos si toti vorbesc engleza la perfectie. Daca vrei ceva, totul e sa intrebi si vei fi servit.

O singura chestie m-a deranjat- prea multi baieti cam figuranti care incearca sa cucereasca fetele cu tot felul de texte ieftine. Trebuie ignorati, la fel ca si comerciantii ambulanti si cersetorii. Atentie la genti si posete, sfat de la hotel.

Cand este soare, probabil ca aici e ca in paradis. As recomanda tuturor aceasta statiune si acest hotel. Ce mi-ar place sa fiu acolo si acum!

WelshGirlA, Tara Galilor

Trimis de alinviola in 04.03.08 07:59:30

VIZUALIZĂRI: 3065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinviola); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

crisstinna
    [16.10.09 14:50:21]

imi poti spune te rog care e cea mai fr plaja din mallorca? El arenal e ok? E departe de playa de palma?

Planuiesc o luna de miere in mallorca si acum strang informatii Ce zona mi-ai recomanda?

ms frumos!!!

crisstinna