ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2012
DIN: Fetesti
ÎNSCRIS: 01.07.10
JUN-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Turcia second time: aproape... excelent

Ziua buna tuturor!

A doua oara in Turcia si, chiar daca un pic mai slabut ca data trecuta, pot spune ca a fost o vacanta foarte faina, iar concluzia este: Majesty Club Tuana Park este un loc in care se merita, cu siguranta, sa petreci un sejur.

Care va sa zica sa ne dam la treaba, punctual, ca asa imi place mie.

1. Traseul

Drumul prin Bulgaria, pe varianta Silistra - Razgrad - Targovishte - Capitan Andreevo la dus si Hamzabeyli - Sumen - Gara Hitrino - Silistra la intors nu merita luat in seama pt. ca asta inseamna sa-ti strici vacanta. La dus esti plin de entuziasm ca vei ajunge in niste locuri minunate, la intors ti-e dor de acasa, asa ca... fie la ei... duca-se pe pustii... sa le fie tarana, pardon asfaltul, pardon iar, CRATERELE usoare.

La fratii nostri musulmani, alta viata. Chit ca se lucreaza la greu, in proportie de 95% se circula impecabil. Singura mare problema este ca, la cat de faine au sosele, restrictiile generale de viteza (chiar daca au mai crescut si ei un pic viteza maxima) si cele speciale (o multime de 50 si 70) plus turkish radar te fac de-ti vine sa mananci pedala de acceleratie. Oricum, cred ca in maxim 2 ani, vor avea o infrastrucura de vis. Bravo lor. Ce as vrea sa punctez referitor la traseu este ca la intoarcere am trecut cu ferry pe la Kilitbahir si traseul pe malul acela este, de asemenea, unul foarte bun si mai lejer si mai fara militieni.

2. Cazare intermediara

La dus Ida Tur Motel din Kucukkuyu, care este mult mai fain ca Aydin, iar seara dau o mancare (bufet suedez) demna de un hotel de 4-5*. Camera foarte OK, balcon catre o foarte frumoasa gradina interioara, liniste deplina, fiind ceva distanta fata de sosea.

Ziua urmatoare ne-am abatut prin Pamukkale, despre care voi incerca sa scriu separat, deoarece merita cu siguranta.

La intoarcere am vrut sa oprim in Eceabat dar ne-au speriat si preturile si locatiile, asa ca am continuat drumul spre Gelibolu si am gasit in drum o locatie foarte buna. Motel Gallipoli, la circa 100 m de sosea, curte mare cu parcare, piscina pe care niste polonezi o foloseau, restaurant mare, separat de hotel, camere OK, raport calitate-pret bun spre foarte bun.

3. Majesty Club Tuana Park

O infrastructura superba, cu multa verdeata, bine intretinuta. Am fost cazati in Park 1 si a fost excelent. Un pic mai retras dar in nici un caz departe. Faci 2-3 minute de mers lejer pana la restaurantul principal si 3-4 pana la plaja. Locul e gandit ca un mini cartier, are piscina proprie, bar cu de toate - si papica si bauturica - noi am petrecut o groaza de timp aici datorita capitolului plaja.

Resortul are niste chestii simpatice, cum ar fi un mini raulet, ce da in 2 mini lacuri, unul cu ratuste, altul cu pastravi. O mini gradina zoo cu niste iepurasi tare simpatici care veneau la mangaiat ca purceii, dar si alte animalute. Au un teren de mini golf nu tocmai bun calitativ dar OK pt. distractie, sala de fitness foarte bine dotata... cam au tot ce apare pe site-urile de specialitate.

4. Camera

Cazarea s-a facut imediat, chiar daca am ajuns pe la 11. Nu se dau bratarile acelea nesuferite. O masinuta te ia si te duce la vila in care esti cazat. Camera a fost foarte in regula, suficient de mare, baia mare, dotari OK, balcon, liniste maxima (exceptand niste vecini pe care-i mai apuca galagia pe la 14 cand ne faceam somnul de frumusete, dar asta nu-i vina hotelului ci ghinionul nostru), TV cu TVR international. Se facea curatenie, se schimbau prosoapele, fara repros. Minibar cu 2 berici, apa, suc. Aer conditionat foarte bun si silentios. Patul mi s-a parut insa un pic cam scurt pt. o persoana mai inalta de 1,83-1,85.

5. Plaja/piscina

Ei, aici cam apare o problema. Plaja e naspa rau de tot, in sensul ca de la circa 2-3 m. de apa sunt numai pietricele care te seaca la talpi si primii 3-4 m. in apa sunt cu pietre de asemenea, apoi, cand vine nisipul apa e cam la 1,50 m. si tot creste. pt. copiii mici si neinnotatori nu prea e bine. In rest au sezlonguri suficiente, umbrare, bar, un ponton fain. Apa mai putin limpede ca la Ozdere.

Piscinele sunt 4 la numar, 1 la Park1,2 la Park 2 si una mare plus toboganele cu apa. Piscina mare e jumate cu apa la 1,30 m. si jumate cu 2,20 m. La piscina mare nu prea gaseai sezlonguri libere, dar la a noastra (la Park 1), fara probleme.

6. Mancare/bautura

Mancare foarte buna, diversificata, spatiu suficient, formatie in fiecare seara la restaurantul principal. Bauturile sunt foarte bune iar la barul de langa plaja se servesc si cockteiluri. Cafeaua la dozator era slabuta, dar la barul de la piscina mare se servea cafea turceasca foarte buna. Bere Efes la cutie sau dozator foarte buna. Fresh-uri la dozator de 4 fructe, de asemenea foarte bune.

Am incercat si unul din restaurantele cu specific, mai exact pe cel marin (mediteraneean) care a fost o mare dezamagire. De altfel am si plecat inainte de felul 3 si desert datorita servirii de tot rahatul si calitatii produselor. Deh, nimic nu-i perfect pe lumea asta.

Inghetata o au foarte buna, dar la capitolul prajituri nu excelau.

7. Personal/animatori

Personal amabil, prompt in a te ajuta. Desi turistii lor majoritari sunt turci si rusi se descurca si cu engleza, chiar si cu germana si franceza. Desigur nu cu romana - oricum ramaneau cam uimiti cand auzeau ca suntem din Romania.

Animatorii se descurcau OK. Copiii erau foarte incantati de mini spectacolul dedicat lor, ce incepea pe la 20,30, si participau in numar foarte mare. Spectacolul pt. adulti se baza mai mult pe interactiunea cu turistii (concursuri haioase cu persoane din public), dar au avut si o punere in scena a filmului muzical "Mamma mia" (cel cu Meryl Streep) destul de reusita.

Am participat intr-o dupa amiaza si la un concurs de darts cu pedepse unde si eu si fiica mea am cam furat-o. Or fi aflat ca i-am rupt pe conationalii lor din Pamukkale la table si s-au razbunat (!?).

Si acestea fiind spuse, fuse, fuse si se duse.

Pt. cei care sunt atrasi de resorturile cu verdeta multa, liniste si calitate buna a serviciilor si produselor, Majesty Club Tuana este un loc care merita vizitat. Raportul calitate-pret este foarte bun cu siguranta.

Sper sa va placa si pozele atasate si va doresc tuturor vacante cel putin la fel de frumoase ca a noastra.

Trimis de PeterCook in 14.07.12 14:58:07
Validat / Publicat: 14.07.12 16:08:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PeterCook); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila in care am fost cazati (et. 1 - dreapta)

pepsi70ro
[14.07.12 17:38:24]

Foarte bun reviewul, util si cu foarte multe informatii. Aproape m-ai convins

PeterCookAUTOR REVIEW
[14.07.12 19:49:51]

@pepsi70ro: Daca nu ai atins cota constitutionala de convingere suna-ma si iti ofer mai multe amanunte, atat despre Majesty cat si despre imprejurimi. Cred ca este un loc care ar trebui vizitat de mai multi compatrioti.

bitnic
[14.07.12 20:53:58]

Cum ati aflat de hotel, pentru ca la noi in tara nu este promovat? Noi am ajuns in acest hotel printr-o intamplare norocoasa (vezi review-ul) si nu l-am remarcat inainte la agentiile de turism romanesti. Ma bucur ca a mai fost cineva acolo!

TEOANCA
[15.07.12 10:05:59]

Salutare, ma bucur sa te "cunosc"! Scrii tare bine.

Fix aceeasi intrebare vroiam sa-ti pun ca si bitnic, cum ai gasit hotelul. Eu inca sper ca se va schimba ceva in bine in vara asta (hm...) si vom putea catre sfarsit de septembrie sa ajungem in Fethiye. Il visez de cativa ani buni si incerc sa nu scap nici o informatie aici pe AFA si pe unde mai aud sau mai vad.

Am mai citit ca pe aproape pe acolo este o Vale a Fluturilor, nu stiu cat am fost de atenta dar stii ceva despre asta? Ati fost si ati vazut-o?

Sa va fie bine, pe langa munca si stres pe caldurile astea, pastram speranta. Ajungem noi si in Fethiye.

PeterCookAUTOR REVIEW
[15.07.12 10:23:43]

@TEOANCA: Cautand cu abnegatie si avant patriotic un resort cu AI, care sa beneficieze de o infrastructura cu multa verdeata, cu o plaja buna (din pacate la capitolul asta nu stau prea bine), un pret de bun simt si o cotatie de minim 4 pe site-urile de specialitate. Si dupa ce eram convins (de vreo 3,4 ori) ca am gasit-o, am dat peste Majesty.

Din pacate aveti dreptate ca zona Fethiye-Oludeniz nu prea este promovata la noi (sau poate din fericire?!). De Valea Fluturilor nu stiu si nu am auzit nimic. Cea mai interesanta excursie era la Cele 12 insule, iar pt. cei mai strong se organiza si Jeep-safari.

De vizitat neaparat si Oludeniz - Laguna Albastra - e super zona.

bitnic, PeterCook, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂClub Tuana Hotel: