ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 11.07.12
JUN-2012

Taverna Korali, expresia fidelă a artei culinare grecești

Un sejur minunat petrecut în cea mai frumoasă și, în același timp, cea mai căutată regiune a "insulei de smarald" nu poate fi considerat desăvârșit decât după ce "savurezi" ospitalitatea și optimismul contagios al Domnului Sakis (Moshidis), ce care pare că deține rețeta succesului bazat pe bun-simț și inteligență, totul condimentat cu pragmatism și voie-bună.

Recunosc faptul că am aflat lucruri deosebite despre această locație cu prilejul documentării pe care am pregătit-o înainte de plecarea în vacanță, sursa principală constituind-o... AFA! Așa cum este normal, am regăsit păreri "pestrițe", dar de obicei nu plec de la idei preconcepute, așa că ne-am prezentat la fața locului.

Prima impresie a confirmat speranțele de a afla ce înseamnă spiritul, esența, plăcerile culinare tradiționale ale Greciei. Primirea a fost agreabilă, de-a dreptul călduroasă. Domnul Sakis ne-a oferit o masă primitoare, plină de culoare și arome proaspete și delicioase.

Nu știu dacă mai este necesar să precizez că meniul este disponibil și în limba română, carafa cu apă rece apare pe masă imediat cu suportul ce afișează harta insulei (asigurate cu promptitudine de sfioasa, dar inimoasa Maria), urmată de feliile de pâine friptă unse cu ulei de măsline și care miros atât de îmbietor.

Momentul dificil survine atunci când... trebuie să te hotărăști ce vrei să comanzi. Și nu din cauză că oferta nu te ajută, ci dimpotrivă! Șansa ta este să beneficiezi de o vacanță cât mai lungă... sau să fii gurmand din cale-afară!

Porțiile cu preparate tradiționale grecești (aperitive, specialități), dar și din bucătăria intrenațională sunt generoase, pline de savoare și culoare! Nu mai vorbesc despre specialitățile din fructe de mare, pește etc. Un deliciu!

Este necesară degustarea vinului casei sau a berii Mythos, după preferințe!

Și, ca plăcerea să fie definitivă, din partea casei apar incomparabilele prăjituri de casă ale Ștefaniei! Asta dacă nu preferați gustosul pepene roșu+galben, servit rece, tot din partea Domnului Sakis...

Oricum, dacă nu de fiecare dată sunteți deciși ce anume doriți să savurați, veți fi consiliați fără greș de către MAESTRUL Domn Sakis!

Mergeți acolo cu încredere! Lăudați-vă că sunteți români și nu veți regreta! Domnul Sakis este prietenul nostru, un profesionist adevărat!!!

Să-i transmiteți salutări de la Pitești! Concediu minunat!

BUCURAȚI-VĂ DE VIAȚĂ!

Trimis de catalitza72 in 12.07.12 20:09:25
Validat / Publicat: 12.07.12 21:33:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Psakoudia, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 3740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalitza72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 stg. -miel cu vinete, centru-3 feluri carne+fasole, dr. -șnițel Parmigiana

fisherman
[13.07.12 09:03:30]

Catalitza72, ce faci cu noi? Ne "omori" la prima ora cu bunatatile din poze!!! Nu numai ca sunt gurmand, dar ador bucataria greceasca... Super pozele, iar bucatele pozate... mmmmmm, cred ca au fost un deliciu!!! Despre preturile de la taverne ne spui cate ceva?

catalitza72AUTOR REVIEW
[13.07.12 21:08:37]

@fisherman: Aveți perfectă dreptate! Atât savoarea, cât și generozitatea porțiilor, dar și prețurile sunt surprinzătoare... Desigur, în sens pozitiv!

Pentru a vă forma o imagine relevantă, vă pot spune că, în medie, o masă ce include un aperitiv (ex. : salată de vinete+brânză la grătar, salată grecească sau o mare salată Korali-cea arătoasă din foto...), fel principal (de fapt, 3 porții diferite) precum cele din fotografii ș. a. și, normal, băuturile aferente corespunzătoare vârstei și... poftei, nu a depășit ca preț 40 euro. De fapt, de regulă nu costă mai mult de 25 euro, dar prețul precizat mai sus este cel maxim atins=masa din ultima seară, când a fost ceva... extrem! Caracatiță la grătar în sos de... multe mirodenii bine alese, calamar, creveți la grătar, pește tzipuro, salată Korali (una grecească mult îmbunătățită cu bucăți mari de carne de curcan la grătar, ouă fierte, multă brânză gustoasă și acel sos pe care n-am epitetele necesare să-l categorisesc...), un imens gordon-bleu pt. domnișoara și un diversificat mixt-grill, alături de trei beri Mythos, două sucuri naturale de piersici, parcă mixate pe loc!

Nu mai amintesc faptul că Dl. Sachis ne-a

condimentat serile cu câte un păhărel de ouzo roze!!?! , acel platou cu pâine delicioasă, farfuria plină cu pepene, precum și cea de final cu minunatele prăjituri de casă, toate din partea casei!

... Pauză de... calmante pentru ulcerul iminent!... Glumesc!

A fost (și sigur va mai fi) un sejur inegalabil!

Vă doresc să descoperiți acele plăceri nebănuite, cel puțin acelora care nu au avut ocazia!

EVENTUAL SCHIMBAȚI-VĂ FILOSOFIA DE VIAȚĂ, DACĂ ESTE NEVOIE! DAR VIZITAȚI GRECIA, ÎN SPECIAL THASSOS!

adryana
[15.07.12 12:15:18]

ai putea sa imi spui pe unde este taverna asta, ca zona, localizare? si cred ca pretul pus la rw. este de la cazarea din Thassos si nu de la taverna. Oricum este un rw. frumos despre taverna Korali si scris cu suflet.

catalitza72AUTOR REVIEW
[15.07.12 14:07:55]

@adryana:

Este adevărat, prețul menționat se referă la cazare și nu la ceea ce am plătit la tavernă.

Prețurile ceva mai detaliate le-am prezentat mai sus.

Așa cum am scris, o masă nu depășește în principiu 35 euro.

Menționez că Taverna Korali se află pe faleză (evident, se observă în fotografii), aproximativ în mijlocul stațiunii Skala Potamia (Golden Beach), în imediata apropiere a unui podeț și lângă Kramboussa.

Referitor la aceasta tavernă vreu să vă spun că, după părere mea, chiar dacă pare mai arătoasă, nu excelează d. p. d. v. al calității și, nici atât, al gustului și ospitalității.

Toate ce bune!

Bucurați-vă de micile plăceri ale vieții”

[23.07.17 16:05:43]

Mutat în rubrica "Taverne în zona Golden Beach, THASSOS" (nou-creată pe sait)

catalitza72, fisherman
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mîncăm? Taverne în Skala Potamia: