ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
DIN: Calarasi
ÎNSCRIS: 12.07.12
JUL-2012

Foarte nemulțumit

O mini vacanta cu mult soare

Se pare ca s-au schimbat foarte multe de la ultimul nostru concediu la Albena de acum 3 ani. Clasificat la 4 stele, hotelul este supraevaluat. Camerele sunt micute, mobilierul nu foarte nou, cu tapet pe pereti si gresie pe jos. Sunt doua paturi si o canapea care nu este extensibila, dar in care se poate dormi fiind suficient de lata. O familie cu un copil are suficient loc. In camera mai sunt doua noptiere, un birou pe care este asezat televizorul si care incorporeza frigiderul (tot ce se gaseste in el se plateste), o oglinda si un scaun. Dulapurile sunt incastrate. Baia este micuta, cu spatiul neutilizat corespunzator. Balconul este marisor si contine 2 scaune de plastic, o masa si uscator de rufe. La noi uscatorul lipsea dar erau improvizate cateva franghii din sfoara. Toate camerere au vedere spre mare ceea ce este super ok.

Nu exista seif in camera unde sa-ti poti lasa obiectele personale. Exista o camera in apropierea receptiei ce contine mai multe cutii de valori, acesta putand fi inchiriat de la receptive pentru 8 leva/zi sau 40leva/saptamana.

Plaja este foarte aproape, lata, cu nisip fin. Fiecare camera are rezervata o umbrela cu doua sezlonguri. Ca pretutindeni (in Romania, Bulgaria, Turcia) gasesti prosoape care “fac rezervarea” acestora atat pe plaja cat si la piscina. Daca esti mai somnoros si doresti sa stai aproape de mare nu ai sanse sa stai sub umbrela.

Piscina este mare, curata, inaltimea nu depaseste 1,30 m fiind foarte buna pentru cei cu copii. Personalul desemnat sa supravegheze piscina este prezent permanent in aproprierea acesteia fiind foarte atent la ceea ce se intampla. Existenta vegetatiei face ca zonele de umbra sa alterneze cu cele insorite pe tot parcursul zilei. Exista si o piscine pentru pitici cu topogan si alte cateva accesorii pentru acestia.

Sunt doua baruri. Unul este in holul hotelului, iar celalalt in sala de mese. Sunt destul de bine aprovizionate cu produse autohtone puse la dispozitie de la dozator. Pe langa acestea gasiti si produse imbuteliate: Pepsi light si Prigat. Pentru cafea aveti doua optiuni: dozatorul care se gaseste la bar si in sala de mese si cafea expresso pe care o puteti lua de la bar solicitand acest lucru barmanului. Cafeau este ok. Noi am preferat expresso.

Cocktailurile alcoolice se platesc, 4,5 leva, la fel si celelate bauturi neautohtone.

Barul din hol are o terasa micuta unde-ti poti petrece in mod placut serile. Tot acolo se gasesc si mesele pentru tenis care sunt free.

In hol, langa bar, se gaseste o masa de biliard care functioneaza cu fise pe care le puteti lua de la receptie pentru 3 leva.

Sala de mese nu este foarte mare fiind la orele de varf chiar insuficienta. Dispune si de o terasa, nu foarte mare. Mancarea nu este foarte variata, trebuie sa astepti anumite preparate sau poti sa nu le mai gasesti. Foarte putine fructe si salate. Cu toate ca nu sunt o mare mancatoare de dulciuri nu am putut sa nu vad prajiturile asezate individual pe farfuriute de parca as fi fost numarate. M-a surprins foarte mult acest lucru pentru ca, in celelalte concedii, existau platouri intregi cu torturi si prajituri care mai de care mai apetisante ce te “chemau” sa la gusti chiar daca nu erai un iubitor de “dulce”.

La usa de acces in sala statea permanent o persona care avea grija nu se plece cu mancare. Mi s-a parut jenant ca o mamica cu un copil de 2-3 ani sa fie intorsa pentru ca luase o piersica.

Intre orele 10-17,30, in apropierea piscinei, intr-un chiosca se prepara snacksuri. Copilul nostru a preferat pizza. Bun era si hamburgerul.

Per total, gasesti ce sa mananci chiar daca esti pretentios. Si asta va spune mamica unui copil destul de capricios. Pacat ca intre mese nu sunt si fructe.

O problema destul de mare mi se pare cea a apei. Sunt trei dozatoare in tot hotelul: doua in sala de mese si unul langa barul din hol. Recomand parintilor sa-si achizitioneze apa din tara, deoarece la supermarket pretul pentru o sticla de 1,5l variaza intre 1,82-2.00 leva.

Sistemele de climatizare din lobby si sala de mese fac fata cu brio caniculei. La fel si aerul conditionat din camera.

Despre animatori nu pot sa va spun decat ca-si fac datoria. Copilul nostru a crescut, asa ca mini disco nu a mai fost unul din punctele de atractie. In fiecare seara exista un program care este anuntat de animatori. Intr-o singura seara am fost la un Show movie. A fost frumos. Joia echipa de animatori este libera.

In ceea ce priveste curatenia din camera este unul din punctele slabe ale managementului hotelului. Zilnic se schimbau prosoapele. In rest, nu am sesizat altceva. Nu am stat decat patru zile, asa ca lenjeria nu a fost schimbata.

Un alt dezavantaj al Albenei este lipsa prosoapelor pentru plaja. Nici macar Grand Flamingo nu le ofera sau cel putin nu le oferea acum 3 ani. Acest lucru nu se intampla in statiunile din sudul Bulgariei. Oare acolo e influenta Turciei?

Cu toate ca am fost dezamagita de ceea ce am gasit aici, sejurul nostru a fost placut. Am avut parte de o mare foarte calda, de o piscina curata si super ok si de o vreme minunata.

Ne vom intoarce la Albena si vom mai incerca, in sejururi scurte, si alte hoteluri. Din punctual nostru de vedere este o statiune linistita, cu o plaja super, foarte buna pentru familiile cu copii si foarte aproape.

Alte preturi orientative:

-15-20 leva mingea de volei

-5 leva pentru 10 alice tir

-20 leva karting

-10-15 leva esarfa pentru plaja

-10-20 leva sapca sau palaria deplaja etc.

Recomand schimbarea valutei in vama. Cursul este: 1Euro=1,92 leva, 1 Dolar=1.45 leva.

In Albena cursul euro scade pana la 1.85 leva pentru 1 euro. In cazul dolarului nu sunt modificari.

Trimis de laurao in 12.07.12 18:16:40
Validat / Publicat: 12.07.12 19:21:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcic, Albena, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 1936 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurao); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.07.12 19:21:15]

Bun review, @laurao: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

• Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach Hotel: