ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Teapa turceasca

Am scris pentru cei care inca nu au rezervat la acest hotel. Mai au timp sa se razgandeasca. Eu sunt in hotel in acest moment.

Masa este sub orice critica, slaba calitativ, desi este a treia zi nu am vazut friptura fie ea si de pui sau vita. Numai carne taiata marunt in tot felul de sosuri reciclate. Gogosi care dimineata erau uscate la pranz sunt insiropate si apar ca desert, etc.

Piscinele sunt 3 (una interioara), dar mici si aglomerate. Ca sa inoti trebuie sa te trezesti de dimineata (7-7.30). Internetul functioneaza prost, mai mult dimineata, nu am reusit sa verific mailurile, asta dupa ce am aflat parola de la un roman, ca pe pliantele lor scria ca este seria pasaportului (evidente ca nu se conecta iar receptionera a spus ca au ei probleme, ... au da la cap) (parola este:: . candevista, asta daca mai sunt romani cazati care nu o stiu).

Am platit camera cu vedere la mare si vad marea in lateral oarecum (prima teapa), am platit 3 locuri si avem un asa zis pat pliabil absolut inutilizabil (a doua teapa). Atentie pentru romanii care vin in statiuni. Se gaseste foarte greu cardul pentru trecerea la autostrada (KGS). Noi am trecut fara, dar acum avem o problema ca nu stim cum vom plati trecerea, mai ales ca sistemul a semnalizat o alarma la trecere. Daca intrati pe autostrada fara card se poate sa nu gasiti, asa cum am patit si noi. Turcii spun ca se vand la benzinariile Shell, dar nu este asa, nu gasiti la toate. Am oprit la vreo 4, fara rost.

Revenind la hotel

Camere care numai de 5 stele nu sunt, cu baia plina de probleme, de la usa si pana la cada care are un dus fix!!! si niste manere de care daca te apuci cazi sigur. Mizerie nu pot spune ca este, dar nici curatenie. Este plin de angajati care se bat de musca si nu sunt in stare sa te ajute cu nimic (marea majoritate nu stiu sau nu vor sa vorbeasca engleza). Bacsisul este inventat de turci, dar chiar si daca dai nu rezolvi intodeauna ceva. Habar nu au sa-ti dea o informatie, spre exemplu despre autostrada.

O sa revin cu poze si alte impresii pe masura ce apar (pana acum numai bune nu sunt)

Si apropo daca stai la coada cu un turc, el va fi servit primul indiferent de situatie, chiar daca tu ai fost primul si de mult. La bar am stat si 5 minute pana a catacdisit turcul sa ma intrebe si pe mine ce vreau. Nu am o impresie foarte buna despre Turcia pana acum, poate o sa mi-o schimb pe parcurs, da nu prea cred.

Trimis de marius71a in 12.07.12 13:45:12
Validat / Publicat: 12.07.12 15:08:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius71a); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Atentie!!! Carnatii cu sos. Vechime necunoscuta. Feriti-va. Erau acolo cand am ajuns. Eu i-am lasat acolo.

Gya
[13.07.12 15:47:36]

si noi am avut o experienta cu cardul ) la dus am trecut cu ajutorul unui sofer turc iar la intors am oprit la un shell a cerut sotul card pentru care a specificat k vrea sa il foloseasca la 2 masini (2 intrari) si i-a spus k ii trebuie 5 lire pe el darrrrrrrrr la intrare pe autostrada ne-am trezit k taxa pentru o intrare este de 3 deciiii aceeasi poveste k la venire roaga-te de unul si altul sa te bage pe cardul lui si sa ii dai banuti... aaa si app in vama noi am cerut detalii legate de card si cu totii ne-au spus k platim exact acolo la intrare dar... nici vorba de shell. (am inteles de la un "cetatea" care era la intrarea pe autostrada ca la iesirea din tara la vama iti cer taxa de 25 euro si amenda tot atat pentru intrarea pe autostrada neplatita... dar acum nu stiu sa va spun daca intr-adevar este asa)

[14.07.12 12:25:48]

Am promis ca revin cu amanunte.

Nesintirea este asa de mare ca desi am comandat un tort (a fost ziua de nastere a copilului), pe care l-am platit cu varf si indesat 35 lire - 35 x 2=70 RON (puteau sa-l ofere ei) am avut cea mai mare surpriza cand la 8.30 seara atunci cand asteptam tortul, sa constat ca superbele gazde au uitat de tort complet. Ca sa fie treaba buna au dat fuga la o cofetarie (presupun) de unde au venit cu un tort vechi de gata, pe care au scris cu maclavait alb, ceva indescifrabil.

Eu respect parerile altor useri. Dar eu nu am spus ca mancarea era putina, am spus ca este proasta si reciclata. Sa te faci ca nu vezi ca amesteca mazarea de dimineata cu cartofii de la pranz si ti-le serveste seara ca fel de mancare, nu cred ca este ceva anormal. Intre timp am gasit si eu niste carne la gratar (piept de pui) taiat in bucati mici si servit de catre un ienicer. Cate doua bucati, sa nu te saturi. Dulciurile frumoase pe care le vedeti in pozele incarcate de ceilalti useri sunt 100% dintr-un singur fel de gelatina, colorata diferit. Sucurile sunt chimicale de la un dozator de genul celor care erau in Romania prin anii 90. Cafeaua turceasca este vis, toata este dozator, cei drept poti alege ce cafea vrei. Toata este la fel, difera doar butonul pe care apesi. Treaba este asa de buna ca nici Protv Int. singurul post tv romanesc, nu functioneaza tot timpul, lucru care nu este valabil si pentru canalele turcesti sau rusesti. Am promis ca revin si cu poze. Dar nu pot urca poze pe internetul lor. L-am facut si o sa le incarc imediat ce am un internet cat de cat functional.

[18.07.12 16:01:31]

Am ajuns in Istanbul si am reusit sa incarc pozele, asa cum am spus.

Cred ca sunt edificatoare.

georgiana0503
[19.07.12 11:02:49]

@marius71a: esti singurul care a fost in ultimii 2 ani si vine cu pareri negative si imagini urate... Dar tot nu cred... Am f multi prieteni care s-au intors de la vista hill si nu au avut niciun comentariu negativ la adresa acestui hotel... Toti au fost mega incantati... Ciudat... (sau probabil nu au stat cu lupa la tocul usii sa vada daca este cojitsau altceva) iar in ceea ce priveste mancarea chiar t lumea a laudat o... deci...

[19.07.12 14:18:48]

Asa cum am scris, fiecare cu parerea lui. Am mai facut un review la hotel Grand Anzac din Canakkale. De 10, cel putin pentru tranzit.

Acum sunt la Deluxe Golden Horn Sultanahmed in Istanbul. Nu am scris inca, dar va fi de 9 spre 10.

Nu stau cu lupa pe nimic. Dar nici sa nu bag de seama ca suportul este rupt, usa la balcon nu se inchide (problema mare deoarece lasi in camera cam tot atunci cand mergi la piscina, am chemat receptia de doua ori pentru asta...), mancarea este reciclata (pastai de dimineata, cartofi la pranz si... cartofi cu pastai si rosii seara...

Inainte de plecare dintr-o mare nesimtire au oprit pana si lifturile, ca erau prea multe... 3, asa ca au ramas doua si apoi chiar 1... asta pentru ca erau mai putini turisti in hotel.

ATENTIE!!! la mancare cei care ajungeti acolo. Tot ce este inauntru la chestiile alea acoperite este NASPA... Am observat ca turcii lor nu mananca decat salate fara maioneza de acolo, asta dupa ce stau de vorba... in turca... cu chelnerii. Merg afara la gratar. Din pacate nici acolo nu gasesti de multe ori decat cartofi congelati praziti si poate daca ai noroc ceva friptura de pui sau peste.

Concediu Placut!

[19.07.12 14:25:10]

Era sa uit. Nu am facut baie in mare. Decat cu picioarele putin. Atentie este plaja!!! cu ponton. Adica NU ESTE PLAJA.

Iar apa este plina de pietre si ARICI DE MARE. Cel putin la mal asta am vazut pe peretii pontonului cand am vrut sa cobor. Am renuntat, deoarece nu vroiam sa risc nimic, mai ales ca sunt cu masina, si va dati seama daca te intepi in asa ceva la picior nu este tocmai ok.

bg
[19.07.12 21:03:40]

@marius71a: buna! Tin sa te contrazic in legatura cu mancarea! Eu am fost in perioada 11-18 iulie. La fiecare masa erau fripturi de pui, peste sau vita.

Iar in legatura cu mancarea "reciclabila", nu am stat sa analizez daca e asa sau nu, dar nu cred ca este asa, deoarece se manca foarte mult si nu cred ca mai ramanea foarte multa mancare incat sa fie.

Despre camere pot pot sa spun ca noi am fost 3 familii, si nu a fost nici o problema in nici una dintre camere.

[20.07.12 00:28:25]

Ok. Cum vreti voi. Eu zic ca daca sucul de la dozator era asa de bun dece la usa vindeau suc (fresh) cu 7 lire/ paharul. Apropo pentru cine nu stie cat face 7 x 2 = 14 RON/pahar. Sa tot bei. De altfel daca cine crede ca Turcia este Grecia (Paralia - Katerini) se inseala. Astazi am mancat in Istanbul niste panarame care au costat 65 de lire. Adica 130 Ron. Pe baclavalele luate aseara (12 bucati diferite) am dat 40 de lire!!! 80 RON sau 800 de mii vechi. O cutie de rahat costa 10 -15 lire = 20 - 30 Ron.

Apa plata 1/2 L costa 0,5 - 1 -2 lire depinde de unde o cumperi. In Grecia am plecat cu 2000 de euro si m-am intors cu bani si o gramada de lucruri cumparate. In Turcia 2700 de euro s-au dus aproape pe nimic. Cei drept am stat 10 zile fata de 7, dar am avut all inclusiv fata de demipensiune in Grecia. Adica mai pe romaneste la greci am platit si pranzul. Am facut un tur al Istanbulului. Pretul este de 20 euro/ persoana, nimic inclus decat drumul. Dar asta chiar merita.

Calitatea serviciilor in Turcia este sub cea din Grecia. Amabilitatea la restaurante, hotel, etc nu mai vorbesc. De multe ori iti dau impresia ca ii deranjezi, asa ca in Romania. De altfel de la granita sunt gretosi. Este o tara frumoasa si ATAT.

sanis*
[22.07.12 09:07:09]

Da, se pare ca impresiile sunt impartite. O prima impresie: nu mai ce a fost! Cererea mare si turismul devenit "industrie" au dus la "fusereala". S intimpla peste tot - chiar si la Cancun, de ex. Una era acum 10-15 ani, cu totul altceva acum...

Hotelierii sunt nevoiti sa scada preturile. E concurenta mare si turistii vin mai ales din tari "sarace": vor servicii bune cu bani putini. Probabil mai e un lucru: au aparut mult prea multe "resorturi", in timp ce angajatii cu experienta au ramas cam aceiasi. Si atunci sa nu ne miram ca astia "noi" sunt scoliti in graba, deseori adusi de prin sate sarace din Anatolia - si deseori pusi pe capatuiala. Intr-un fel, in Tuircia - si mai ales in Marile Destinatii - se repeta fenomenul Litoral romanesc.

Occidentalii au inceput sa caute alte destinatii - ocolesc nu numai litoralul romanesc, ci si Kusadasi, Antalya, Bodrun, Marmaris, Oludeniz... Eu i-am gasit in cu totul alte locuri: -) Da, chiar si Bulgaria va incepe in curind sa cada in acest pacat, cererea e prea mare si preturile prea mici. De undeva vor trebui sa taie... colturi.

sanis*
[22.07.12 10:00:12]

O sa imi mai scriu o impresie. Cum nu conteaza unde o pun, cred ca aici este un loc potrivit.

Se poate pune intrebarea: pe cont propriu sau sejur all inclusive? De cind am inceput sa citesc pe aici, imi dau seama ca lucurile sunt destuld e clare: cit timp poti lua un bilet familial, in care copii au gratuitate, un all inclusiv este de preferat. In schimb, pentru o familie fara copii, e de preferat pe cont propriu. Nimic nou: pe Litoralul romanesc merg cel putin dublu vilegiaturisti care stau la particulari si nu la hoteluri! E drept, uneori (dar nu intotdeauna) trebuie sa se multumeasca cu contitii inferioare.

Nu acelasi lucru se intimpla in Turcia. Acolo unde sunt turisti, banii fug din buzunar. Totul e mai scump. Romanii isi dau seama abia cind ajung prin bazaruri, sa zicem. Un exemplu este Kusadasi: totul e cel putin dublu fata de alte locuri!

O sa dau un exemplu. In iunie am fost intr-un "sejur" la Selcuk. Cu avionul. Ne-a costat 580 E, 2 persoane, 8 zile. Am avut 1 zi/1 noapte hotel in Izmir, 5 nopti Selcuk, excursie la cele 3 cetati, plaja la Pamucak, excursie la Sirince si o seara la Kusadasi. E drept, nu bem (decit ceai si o cafea pe zi). Am stat la hotel 3 stele cu piscina, am putut sa ne facem ceaiul si cafeaua. Am mincat la locante si kofteci, doua seri la restaurant a la carte. Am inchiriat o masina o zi sa mergem la Cetati - mai ieftin decit sa fi platit tur organizat. Am calatorit cu trenul si dolmusul.

Dar nu am mincat gelatina colorata, nici micare reincalzita, am mincat mincare otomana autentica, am baut si o bere rece, si vin aromat de la Sirince. Am fost si prin bazar - de mi-am cumparat fructe si legume proaspete. Daca eram mai tinar, as fi mers ca pe vremuri: cu rucsacul in spate, dormind in cort sau pe la hosteluri, asa cum fac mii, zeci de mii de tineri occidentali, americani, canadieni, australieni. Nu romani - ei acum prefera "servicii platite", discotecil, baruri. Prefera piscinele, nu viziteaza "bolovanii" ruinelor, nici muzeele - mai curind bazarurile si buticurile.

[22.07.12 11:29:26]

Este corect si adevarat ce spui. Dar daca ai copil mic nu prea poti sa te duci la plesneala. Am avut o singura data impresia ca se poate si asa si nu mi-a iesit. De atunci nu merg decat cu rezervare, indiferent cum ar fi ea facuta. (all inclusiv, demipensiune sau nimic decat camera). Culmea este ca am patit in Ro. Am plecat intr-o joi pe Valea Prahovei fara rezervare (nici macar un telefon) ca mi-am zis ca bucurestenii vin vinerea. Si chiar asa era, numai ca locurile erau rezervate. Dupa mai multe incercari de vreo 5 ore am gasit undeva la o vila, la etaj, langa cimitirul localitatii. Am avut o imagine mirifica asupra naturii.

[24.07.12 19:52:00]

ATENTIE!!! la piscina hotelului. Astazi am fost cu copilul la medicul de familie dupa ce ia aparut o iritatie pe piele sub bratele amandoua. Am observat inca din Turcia dar am crezut ca este doar de la soare, desi am protejat-o si a stat mai mult la umbra.

Se pare ca facut o dermatita de contact, cel putin asa a zis medicul de familie, care ne-a recomandat totusi daca nu-i trece cu tratamentul dat de ea, sa o vada un dermatolog.

Singurul loc unde a facut baie este piscina de la Vista Hill. In mare nu a intrat, iar celelalte doua hoteluri in care am stat, respectiv Grad Anzac - Canakkale si Deluxe Golden Horn - Istanbul nu au piscina...

lalea
[05.08.12 13:23:04]

Este o iritatie a pielii provocata de substante, sapunuri etc. care ataca putin pielea local.

Se poate ca si sapunul normal pe care il folosesti de ani de zile sa iti faca o dermatita de contact in anumite situatii, de exemplu daca freci putin mai tare o anumita zona sensibilizata.

Sau de la o bluza de lana ori poliester.

Asa ca nu te panica cu dermatita aia; nu pricep cum ati ignorat, ar fi trebuit sa fie tot mai accentuat pruritul, se poate ajunge sa nu dormi de mancarime...

[05.08.12 20:20:17]

@lalea:

Pai te contrazici singura, nici nu mai este nevoie sa o fac eu:

- Poate e offtopic, dar dermatita de contact este necontagioasa, asa incat nu poti da vina pe piscina, fie ea de la Vista sau din alte parti.

...

- Sau daca nu faci dus dupa fiecare piscina, clorul ramas pe piele poate ataca pielea (si se intampla in zone cu pielea mai sensibila: inghinal, sub brate etc.).

Cum nu sunt doctor in nimic, mi-am permis doar sa citez de pe un site care iti da dreptate partial, dar si mie ca este de la piscina. De altfel nu trebuie sa fi specialist ca sa-ti dai seama ca exagereaza cu clorul (sau ce o pune in piscina)

citat de pe... sfatulmedicului (ca sa nu se spuna ca am plagiat...):

Cauze

Printre cauzele dermatitei de contact sunt contactul cu factori iritanti, precum metalele pretioase sau cataramele centurilor, acizii sau solventii. Apa fierbinte si detergentii sunt cei mai frecventi iritanti. Agentul iritant inlatura stratul gras al tegumentului, cauzand deshidratarea si micsorarea volulmului celulelor de la suprafata.

Oricum ei ia trecut iritatia si mie de piscina oriunde ar fi.

bg, georgiana0503, Gya, lalea, marius71a, sanis*
Alte impresii din această RUBRICĂVista Hill Hotel (ex Cande Onura) [Yavansu]: