ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Foarte frumos !!

Am plecat pentru a 4 a oara in Turcia, de trei ori am ales masina; de fiecare data ne-am schimbat traseul si cazarile intermediare pentru a mai vizita cate ceva; am ales pentru prima data sa traversam Bulgaria prin Targoviste cu punctul de frontiera Hamazabeyli... am facut cea mai buna alegere [am plecat din Bucuresti la 4.45 si am ajuns in Turcia la vama la ora 10]. Nu ne-am facut rezervare pentru prima noapte pentru ca nu stiam cat de bine o sa mergem, asa ca pe la orele 18 eram la Kutahya... citisem ca hotelul Grand Cinar ar fi bun calitate pret... ne-am oprit direct la el... rupti de oboseala, ne caram picioarele... surpriza... nici o camera libera!!... dupa ce am mai vazut un hotel de pe acolo [daca dormeam la el a doua zi ne cautam de paduchi], ne-am hotarat sa mergem inca 90 de km pana in Afyon, unde stiam ca agentia cu care am plecat aveau contract cu hotelul Anemon 5* [ si ca o paranteza, cat de mult conteaza sa pleci cu aceeasi agentie, sa fie o agentie serioasa, sa te ajute la orice ora; am sunat patronul, era vineri ora 19, nu mai era nici picior de om la agentie, si in jumatate de ora aveam rezervare la Anemon, cu masa se seara, mic dejun, copil cu plata 50 %... 130 euro... hotel curat, luxos... iar plata am facut-o la intoarcere in tara; mentionez ca daca nu aveam rezervare aici, ne-ar fi costat 250 euro ]

Buuuun. Si iata-ne ajunsi si la Imperial pe la orele 13, am asteptat nitel la cazare, am primit si camerele [ am mai fost cu o familie prieteni fara copii]... nu am specificat expres nicaieri ca vrem camere alaturate... si am fost despartiti doar de un family room.

Camera: mare [ cele de pe semicercul hotelului sunt junior sau family, adica sunt la fel de mari, au balconul mai mare insa decat cele standard, cu doua usi de acces spre balcon - imens balconul, desi in cele 10 zile nu am stat niciodata pe canapeaua din balcon ]; curatenie am avut zilnic fara probleme pana in ora 14, minibar umplut exagerat cu de toate [ spun exagerat, pentru ca atunci cand deschideai usa lui, cadeau toate pe jos de plin :) ]

Am uitat sa spun de hotel la prima impresie: intr-adevar luxos, lobby imens, impunator etc.

Restaurantul principal, foarte mare, despre mancare nu stiu daca ti-ai mai dori ceva in plus, am avut si pui de balta la gratar, prepelita, tendoane de caracatita la gratar... nu s-a intamplat niciodata sa mancam pe mese murdare, sa asteptam mult sa fim serviti... toti angajatii misunau ca un comando militar [ cum imi place mie sa spun despre lantul Delphin, pentru a se simti bine turistii]

Restaurantele a la carte. Sunt in numar de 8, Fusion este cu plata, nu am mers la el, ca la cata mancare era pe acolo, nu stiu daca mai trebuia sa mai si platim pentru altceva!! Am reusit sa ne facem rezervare [ spun reusit, ca intr-adevar modalitatea de rezervare ni s-a parut greoaie], cu toate acestea se poate, astfel incat am mers la: Mia Mensa [ italian], Museum [francez], Pescador [ peste], Da Vinci [ carne si vin], Zuma [ chinezesc si japonez ]. Din punctul nostru de vedere, cel mai slab [ mancare, servire, decor] a fost Museum, a trebuit sa ma duc in restaurantul principal sa-i aduc ceva de mancare fiului meu :)... cel mai frumos din toate punctele de vedere a fost Mia Mensa, apoi pescaresc, Da Vinci, iar la Zuma a fost mancarea exagerat de dulce. Toti ospatarii nu stiu ce sa-ti mai faca, insa as fi dorit la aceste restaurante sa fie totusi un personal diferit de restaurantul principal, mai pregatit, mai ''elegant'', pentru ca intr-adevar locatia este deosebita; trebuie sa scriu ca baietelului nostru i-a placut Da Vinci ca sta in carca mea acum :).

Marea [apa calda], curat pe plaja, bar pe ponton, piscinele cu apa cred incalzita pentru ca aveau mereu 33-35 de grade.

Locurile de joaca nu erau totusi de nota 10 [mini club ], si intr-adevar nu mi s-a parut corect ca aveau la mini club acele jucarii cu fise atata timp cat exista bowling-ul in hotel daca doreai asta. Trebuie sa mentionez curatenia de la piscine, personalul pe role care se misca rapid cu ce vroiai, si pe domnul care venea sa-ti stearga masuta, sa-ti aseze prosopul pe sezlong si sa-ti lustruiasca ochelarii :)

Trebuie totusi sa fiu destul de obiectiva si sa scriu si micile neajunsuri, intr-adevar mici care nu au cum sa-ti strice sejurul la acest hotel: inca mai lucrau pe ici pe colo [ pe la camerele laguna], inca mai puneau afise unde gaseai pepene, gozleme, kebab, waffle si intre ce ore desi le descoperisem intre timp... mi se pare mie ca echipa de entertaiment nu era la inaltime, probabil pana se formeaza sau gasesc ceva mai bun... spectacolele nu au fost cu nimic diferit de ceea ce mai vazusem... nu mi-a placut intrarea spre luna park [ se face pe langa piscina cu topogane ] si cam inghesuit.

Nu stiu acum daca mi-a scapat ceva, in orice caz, hotelul este foarte bun, cred ca atunci cand v-a mai creste vegetatia v-a arata superb... evident ca sunt plusuri si minusuri la orice hotel, eu cred ca s-au descurcat destul de bine avand doua luni de la deschidere. Noi ne-am simtit minunat si avem si termen de comparatie cu alte hoteluri pe unde am fost, asa ca zic eu ca am fost destul de obiectiva.

Pentru cei ce urmeaza sa mearga la Imperial, ii invidiez :)... dar le doresc ''vacanta minunata ''!!!

Trimis de lidiadanaila in 12.07.12 13:31:07
Validat / Publicat: 12.07.12 14:35:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Delphin Pallace , Delphin Botanik , Royal Wings

VIZUALIZĂRI: 2454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lidiadanaila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 138.35 EUR pe cameră

[12.07.12 22:57:40]

Exact, ai punctat cum trebuie. Sincer, eu nu am vrut sa scot in evidenta minusurile acestea, (asa sunt) pentru ca am vrut sa contrabalansez acele review-uri rautacioase si sa ridic nota hotelului. Sincer, nu trebuie sa fim atat de pretentiosi cu hotelul acesta, deoarece in comparatie cu altele din clasa sa, la aceeasi bani, sta foarte bine. Sa ne auzim de bine si, poate la anul sa revenim aici...

lidiadanailaAUTOR REVIEW
    [13.07.12 22:17:11]

@luckhass: Multumesc mult... pai eu zic sa mai asteptam nitel sa mai creasca vegetatia ! Ma uitam si citeam review-urile de pe trip advisor unde-si scriu parerile niste oameni care traiesc in niste tari civilizate... toti au fost WOW... eu sincer nu-mi pot explica de ce tocmai romanii sunt nemultumiti!!... tu poti sa-ti explici asta?

[14.07.12 17:14:36]

@lidiadanaila: Pai exact pe trip advisor si pe holiday check ne rugau ei sa postam impresii despre hotel daca-ti aduci aminte, si exact cum stii, germanii erau cei mai multi in resort dar cel mai putin observabili. Pai asa este, chelul nu e chel destul daca nu e si fudul. (am prelucrat putin proverbul). Romanul, bag seama, are un exagerat dezvoltat simt critic, dar la oferit si la munca, un exagerat simt al cotitului.

[19.07.12 10:33:43]

as avea si eu o intrebare referitoare la terenurile de tenis daca sunt pe suprafata de zgura, cate sunt si daca se face rezervare cu plata.

lidiadanailaAUTOR REVIEW
    [19.07.12 12:05:42]

@Chicosu Elena: Nu prea pot sa te ajut cu asta si nici nu vreau sa te dezinformez... ce stiu sigur este ca-i doar un teren, deasupra mini club-ului... am vrut sa-ti incarc niste poze facute cu teleobiectivul de pe balcon insa nu sunt in jpeg si nu am reusit. In general cei din lantul delphin nu cer bani pentru nimic, poate o garantie pentru rachete sau pentru nocturna, plata.

[19.07.12 13:14:48]

@lidiadanaila: multumesc mult

[19.07.12 23:39:00]

@Chicosu Elena:

Conceptul hotelului cu toate detaliile si in limba romana il gasesti in camera langa toate celelalte plicuri, lista cu canale tv, minibarul, etc. Oricum, terenul este iarba artificiala si nu costa nimic, nici macar nocturna.

[20.07.12 08:58:05]

@luckhass: multumesc mult mi-ati fost de mare folos eu doream un hotel care are terenuri de tenis pe zgura deoarece fiul meu face tenis de performanta si in cele 14 zile de concediu se antreneaza zilnic.

In cazul acesta vom opta la Gural Premier Tekirova unde sunt multe terenuri pe zgura. Am mai fost acolo si va recomand acest hotel daca doriti sa va mai petreceti concediul in Turcia.

Chicosu Elena, lidiadanaila, luckhass
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Imperial Hotel: