ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
DIN: Caracal
ÎNSCRIS: 31.12.09
JUL-2012

Casablanca - vacanta - soare - relaxare

In sfarsit a venit si ziua mult asteptata plecarii in concediu dupa un an cu bune si rele.

Sa incepem:

Drumul: cu plecare la ora 2 am pe ruta Caracal - Rosiori - Alexandria - Giurgiu - Ruse - Varna - Obzor sosire la 9 am.

Pe ruta Caracal - Alexandria atentie se lucreaza la partea carosabila foarte multe semafoare. In rest drumul a fost bun spre foarte bun cu mici portiuni din autostrada bulgareasca peticita. Politie nu am vazut decat la intors un echipaj. La intoarcere, se lucreaza pe sensul Varna - Shumen, va scoate pe un drum paralel cu autostrada cativa km, dar urmariti indicatoarele galbene catre Sofia si intrati iarasi pe banda.

Taxe: Trecere pod de la noi 27 Ron, de la ei 2 eur, vigneta luata de la OMV la iesirea din Ruse folosind card 10 eur / 2 sapt., fara coada, cu aptipild si chitanta.

Locatia: La intrare in Obzor primul Hotel apart pe partea stanga este Sunrise, treceti de el, apoi de intrarile pentru Sol, Beach Resort si Miramar urmeaza indicatorul de localitate, se trece podul peste un parau, in dreapta club Space apoi prima la stanga pe langa hotelurile Odessos si Sania ajungeti la o intersectie in forma de Y faceti stanga si ati ajuns.

Hotelul: Prima impresie dezastruoasa, datorita imprejurarilor vile neterminate, balarii dar asta nu din vina hotelului.

Parcarea are in jur de 50-60 de locuri exista pentru toata lumea si costa 3 leva/zi.

Cazarea s-a facut la orele 13 dar bratarile le-am primit la orele 14.30.

Prima masa este cina si se iese cu pranzul. All intre orele 09.00-23.00.

Am avut un apartament normal spatios ca minusuri pot spune ca de la darea in folosinta cred ca nu sa mai investit nimic in hotel, adica se vad urmele celor cazati pe acolo si lipsa macar a unui post romanesc. Schimbarea lenjeriei la 3 zile, prosoapele zilnic. In camera nu au fost tantari asa cum sa mai scris. Aerul mergea foarte bine, curatenie zilnica la inceput la ora 14 dupa 2 leva la ora 10 dimineata.

Hotelul este populat de nemti, polonezi, cehi, bulgari si romani. Personalul hotelului foarte receptiv la doleantele noastre, cu un plus pentru cei din restaurant.

Masa: micul dejun intre orele 7.30-10.00 cuprindea toata gama de oua, branzeturi, mezeluri, foietaje, cereale, ceai, cafea, legume si fructe.

Pranzul 12.30-14.00 avea 2 feluri de supe bunicile dar le mai dregeai dupa gust, feluri principale 3 imi aduc aminte de tocanita de vanat excelenta si soteul de ciuperci foarte bun, cura de peste de toate felurile, gratar zilnic, salate, prajituri (zilnic si la toate mesele clatite), inghetata.

Cina: 19.30-21.00 si aici gaseai cam tot ce iti doreai sa mananci.

Intre mese la lobby si piscina pizza foarte buna si prajiturele.

Intotdeauna au existat locuri la mese nu am vazut pe nimeni plimbandu-se cu farfuria in mana.

Piscina: exista 2 una pentru copii si una pentru adulti. Ambele sunt curate, sezlonguri se gasesc pana la ora 09.00 eu am preferat marea dar am vazut ca mai erau goale cand treceam pe acolo. Exista jacuzzi gratis. Echipa de animatori din ce am vazut se straduia sa animeze atmosfera prin jocuri de echipa la piscina, aqua gym, mini disco. Exista si un miniclub pentru copii, a m vazut ca se desena pe acolo.

Plaja: Drumul dureaza 5 min si se face pe o alee pavata pana la hotelul Riu apoi pe iarba si se ajunge la plaja. Intradevar pe laturile aleii sunt buruieni si vegetatie care da urat ochiului. Plaja am facut in fata hotelului Riu nisipul nu cel mai fin in comparatie cu cel de la Miramar dar este ok. Sezlongurile costau 6 leva, umbrela la fel.

Pentru doritorii de scoici si alte forme marine mergeti dincolo de digul de la Sol Luna Bay si o sa gasisiti suveniruri foarte frumoase.

Despre statiune pot spune ca este ceva gen Eforie Nord dar mult mai curata, cu destule tarabe cu suveniruri, cateva barulete mai rasarite, terase si pentru tineret clubul Space.

Cursul la casele CROWN: 1euro - 1,93 leva.

In concluzie recomand hotelul si statiunea celor care doresc liniste si sa se bucure de plaja si mare.

Trimis de banal in 12.07.12 08:24:49
Validat / Publicat: 12.07.12 09:39:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (banal); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon

[12.07.12 08:37:13]

Foarte bun/util articolul, chiar ne intrebam cum va fi hotelul in acest an. Fiind primul review din aceasta vara, curiozitatea ne-a fost rasplatita. Multumim pentru impresii.

[12.07.12 08:47:16]

@webmaster10: Si eu multumesc ca existati.

SoloJr*
[15.07.12 22:44:28]

@banal: Am fost in aceeasi perioada ca si tine la Hotel Casablanca (vezi impresii).

Subscriu review-ului dumitale, putand sa zic ca aveti dreptate in tot ceea ce ziceti!

[16.07.12 11:38:59]

@SoloJr: k. cred ca am avut si masinile una langa cealalta.

SoloJr*
[16.07.12 19:14:34]

@banal: Nu, aceia erau prietenii nostri, noi am avut masina in spate, si dupa aceea am reusit sa prindem un loc in fata

puiuma
[20.07.12 16:47:40]

Salut,

Sunt nou pe site si am si eu 2 intrebari:

1. Pt. mine imi trebuie pasaport pt. bulgari sau pot sa trec doar cu buletinul? Pt. copil stiu ca imi trebuie pasaport.

2. Ce drum mai scurt si mai bun, pana la Obzor-Casablanca, imi recomandati tinand cont ca am un copil de 1 an si doua luni cu mine? Prin Romania pana la Vama Veche, apoi Bulgaria-Obzor sau traseul urmat de dumneavoastra, prin Caracal - Rosiori - Alexandria - Giurgiu - Ruse - Varna - Obzor?

Va multumesc anticipat!

[20.07.12 19:14:53]

@puiuma: 1. Copii pana la 14 ani cu pasaport, adultii cartea de identitate.

2. Daca veniti din zona de vest a tarii cea mai buna varianta este prin Giurgiu-Ruse. Daca sunteti din zona care da inspre autostrada A1 recomand Pitesti-Bucuresti-Giurgiu, Caracal - Alexandria se lucreaza.

[20.07.12 19:20:45]

@puiuma: Un pont, vedeti daca ajungeti mai devreme de ora 14.00 rugati un connational care pleaca in aceea zi sa va lase bratarile de all. Eu le-am lasat ca sa poata intra la masa si sa bea un suc. La ora 14.30 cand mergeti la receptie le dati jos si va pun altele. Pe celelalte le puteti dona, altora care dupa 6,7 ore de drum ar bea o bere, un suc sau a savura o inghetata.

puiuma
[22.07.12 12:31:04]

@banal:

Va multumesc mult pt. informatii. Eu sunt din Craiova si plec la inceputul lui august in vacanta, in Bulgaria. Nu voiam sa o iau pe Bucuresti, datorita aglomeratiei, de aceea voiam sa o iau pe drumul mai scurt, pe care a-ti mers d-voastra, dar daca ziceti ca sunt probleme cu drumul pe bucata Caracal-Alexandria, atunci o iau tot pe Slatina - Pitesti - Bucuresti, apoi pe centura si pe drumul E 70, pana la Giurgiu, apoi de la Giurgiu merg pe traseul d-voastra.

bogdanmate
[06.08.12 17:10:24]

Am fost acum 2 ani la Sol Luna. Vedeam in dreapta noastra ca mai sunt alte hoteluri. Incerc sa-mi dau seama care e Casablanca: Imediat in dreapta noastra, cum ieseam pe plaja (Sol Luna e chiar pe plaja) era un hotel mai in spate. Acela e Casablanca? Intre el si plaja era un teren viran si chiar ne intrebam pe unde vin cei de acolo la plaja.

[06.08.12 17:33:50]

@bogdanmate: De la Sol, urmeaza Obzor Beach Resort, Miramar se trece raul care se varsa in mare si se merge in amonte pe marginea raului 300m, in stanga este Riu. Exista o poteca intre Riu si rau .

MCM
[25.08.12 23:02:29]

@banal: Si uite asa, noroc cu ecoul postat in alta parte, care m-a trimis aici. Mi-a placut acuratetea si specificitatea informatiilor. Iar unele dintre fotografii sunt cu adevarat profesionale. Felicitari.

@puiuma: ca si regula, in tarile din UE, poti merge doar cu cartea de identitate

[25.08.12 23:06:41]

@MCM: Merci, dar chiar am obosit citindu-va cum va impungeti.

MCM
[25.08.12 23:15:47]

@banal: draga coleg, am sa-ti raspund la ecoul de mai sus pe pm (ce doresc sa-ti spun nu are nici o legatura cu rw tau minunat), in momentul in care voi mai putea sa trimit mesaje personale (pentru ca acum nu mai pot, rog un wm care citeste acest ecou sa-mi spuna ce pot face)

banal, bogdanmate, MCM, puiuma, SoloJr*
Alte impresii din această RUBRICĂCasablanca Aparthotel: