ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2012
ÎNSCRIS: 10.07.12
MAR-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Peru - respiratie holotropica-samani-ayahuasca

Incantati de respiratia holotropica, am plecat impreuna cu Elena Francisc &Horia Turcanu intr-o calatorie ,,a inimii" de neuitat. Peisajele au fost extraordinare la Machiu Pichiu-calatoria cu trenul Inka Rail pana acolo a fost un vis, daca nu ar fi fost cei doi ,,ghizi spirituali" totul ar fi fost perfect. Din pacate cei doi ne-au dat pe mana unor samani foarte experimentati care lucrau cu puterile raului. In afara de Dumnezeu nimeni nu va poate ajuta sa progresati spiritual... asa ca aveti grija cu cine plecati la drum.

Dupa intoarcerea noastra am aflat ca la respiratiile holotropice cei doi abuzeaza sexual de cei de pe saltelute... asa ca mai dati-va mascutele jos de la ochi ca sa vedeti ,,ghizii spirituali"in tot adevarul lor dupa ce iau tot felul de... ,,substante" !

In rest va sfatuiesc sa mergeti oricand in Peru pentru o excursie de neuitat. Este drumul lung dar merita! Hoteluri si mancare foarte ieftine. Va recomand yuka prajita, este un fel de cartof gustos. Drum bun! Sa va luati spray antitantari! De tubul de oxigen vandut in aeroport nu aveti nevoie... se respira bine... si nu holotropic! Am uitat sa va spun de ayahuasca... nu mergeti la samani si nu incercati aceasta planta... daca vreti sa progresati spiritual mergeti la biserica si impartasiti-va oameni buni... cine ne poate ajuta mai mult decat sangele mantuitorului!

Sa mergeti la Lacul Titicaca... din pacate noi nu am putut ajunge acolo dar am vazut fotografii si este superb!

Trimis de AndreeaX in 12.07.12 00:07:48
Validat / Publicat: 12.07.12 09:31:46

VIZUALIZĂRI: 7684 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AndreeaX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -5 PMA (din 5 voturi)

Arinuca
[12.07.12 10:26:35]

De ce asa scurta prezentarea?!! Astept detalii...

Yucca sau cassava sau radacini de manioc... excelent gustul. Adauga la meniu supa de quinoa si friptura de alpaca. Pofta buna!

MCM
[12.07.12 10:33:31]

Cand am citit titlul m-am asteptat sa citesc despre lumi indepartate si misterioase, dar din pacate acest rw mi-a creat o stare de disconfort, desi autoarea a dorit sa ne atentioneze ca sunt lucruri care nu sunt tocmai ok.

Escroci care profita de credulitatea unor oameni sunt peste tot. Intre credulitate si indoiala este un echilibru pe care doar cei mai norocosi si continuu informati reusesc sa-l dobandeasca.

Asa ca asteptam informatii turistice despre vacanta. Daca exista.

mariana.olaru
[12.07.12 10:37:04]

Dragă @AndreeaX, titlul review-ului tău a fost atât de incitant pentru mine (tânjesc fără speranță că voi cunoaște cândva pe viu cultura populațiilor precolumbiene), încât am accesat pe dată această pagină, fără a face, ca de obicei, și inventarul celorlalte postări. Dar... tare amară a fost dezamăgirea, descoperind niște impresii dezlânate, din care am reținut doar că putem fi acolo deopotrivă ținta unor șamani cu intenții nu prea bune, dar și a țânțarilor. Măcar nu ne-ai povestit mai explicit cum ați ajuns să interacționați cu acei pseudo-ghizi ”spirituali” și care a fost evoluția contactului cu ei, astfel ca și cei aflați vreodată pe acele meleaguri să aibă idee de ceea ce ar putea să li se întâmple într-o împrejurare similară.

Apoi, adevăratul subiect al review-ului, Machu Picchu, n-a fost abordat decât într-o mică frază de început. Chiar nu ne poți spune nimic despre anticul oraș, cum ai ajuns acolo (că doar nu te-a lăsat trenul în gara... Machu Picchu!), ce te-a impresionat mai mult, ce buget ai alocat acestui proiect?! Și apoi, nu cred că odată ajunsă într-o astfel de locație, pot spune exclusivistă, mai ales pentru europeni (dată fiind distanța), n-ai făcut măcar o fotografie! Ai fost oare atât de... drogată de ”ghizii spirituali (mie asta îmi sugerează referirea la ”respirații holotropice”) încât n-ai rămas cu nimic frumos din acea călătorie?

Și zău, îndemnul tău privind vizita la lacul Titicaca este așa de gratuit, dacă n-ai fost acolo... Mă uit și eu peste câteva poze frumoase ale Mănăstirii Bârsana, unde n-am fost niciodată, și-ți spun: du-te măcar o dată acolo! Așa cum se pare crezi și tu, este un loc perfect pentru împăcarea sufletului cu Dumnezeu!

Diaura*
[12.07.12 11:28:20]

@AndreeaX

Inteleg din randurile tale, ca aici nu este vorba despre turism; despre descoperirea unor locuri superbe, sau a unor vestigii istorice sau a unor oameni deosebiti, sau a unei culturi diferite de a noastra. Noi asta asteptam si se vede ca suntem dezamagiti.

Inteleg sa ati intreprins o calatorie de initiere legata de cu totul altceva decat turism. Vorbesti de doua persoane care v-au fost indrumatori, persoane recunoscute ca nefiind ghizi turistici, persoane care nu si-au tinut promisiunile facute acasa la placare. Ce nu inteleg este de ce ati dat o caruta de bani, v-ai luat si copiii cu voi si ati mers pana in Peru ca sa experimentati " la fata locului" respiratia holotropica (este acea respiratie " de foc" pe care o practica toti marii misticii ai lumii si care il face pe cel care o practica sa aiba parte de alte trairi decat cele firesti noua, o " trecere in alte sfere "... ma rog chestii greu de inteles pentru mine).

Cum adica v-au dat pe mana unor samani rai? Si totusi ce s-a intamplat acolo? Ce faceau copii vostri in acest timp? Si cum ati reusit sa scapati? Personal simt in randurile tale un mare strigat de atentionare, care cred ca este bine sa il timiti pe alte site-uri cu specific sau in emisiunile tv. care au astfel de subiecte.

grecudoina
[12.07.12 12:13:08]

o mare dezamagire, in rest nu mai scriu nimic, pt. ca s-a scris. Eram f. curioasa sa vad ce informatii noi primesc, care mi-ar fi fost utile, mai ales ca sunt in pregatirea unui circuit, Peru-Bolivia, la sfarsitul anului sau inceputul anului 2013, in functie de costuri, o sa aleg o perioada cand preturile sunt cele mai coborate. Asa ca deocamdata merg pe inf. lui Arinuca, careia tin inca odata sa-i multumesc. Dragii mei nu mi-am uitat promisiunile, dar am fost f. ocupata si intre timp, am fost la Barcelona, multumita si voturilor d-voastra, despre care cat de curand veti afla cum a fost, dar dupa ce voi povesti despre minunatele locuri strabatute in USA-Las Vegas, Los A ngeles, Niagara, Washington si minunatul NY, de sapt. viitoare. Cred ca ecoul meu a fost cel putin la fel de lung ca rw lui Andreeax

[14.07.12 08:38:04]

@AndreeaX, te rugam sa ne confirmi ca poza atasata iti apartine. Regulamentul spune ca se pot atasa doar pozele personale, nu si cele luate de pe internet.

vvbogdan
[15.07.12 20:47:55]

@grecudoina: si noi am dori sa mergem in peru chile si bolivia si in insula pastelui in 2013 dar nu prea stim cu ce agentie. sunt multi bani la mijloc si nu vrem sa luam teapa. am gasit la [ag. de turism] exact ce ne dorim pt aprile anul viitor. daca poti sa ne dai niste informatii despre agentii [prin mesaj privat!!!] iti multumim anticipat.

bose
[16.08.12 09:44:16]

Cu holotropica am prins oarecum ideea, din ,,excursie" nu am înţeles nimic, dar chiar nu am înţeles care e treaba cu personajele: Elena Francisc & Horia Turcanu. Trebuia să-i cunoaştem de undeva? Poate a fost o experienţă neplăcută dar orice compunere are început, cuprins şi încheiere. Şi dacă vrei să transmiţi un mesaj cred că e nevoie şi de câteva explicaţii...

edith simon
[01.10.12 16:22:03]

Asteptam mai multe impresii despre o locatie care pe noi ne-a impresionat foarte mult si mai multe informatii pentru cei care inca nu au ajuns acolo.

Cat despre spray-ul pentru tantari nu este indicat sa cumperi un produs din Romania, care se vinde pentru speciile din Europa care difera de cele din America de Sud. Noua n-i s-a recomandat si am cumparat un produs din Peru care a fost foarte ieftin dar eficient. In ceea ce priveste tubul de oxigen... dumneavoastra a-ti avut noroc daca nu a-ti suferit de lipsa de oxigen la altitudini mai mari de 3500 m! Pe mine nu m-au ajutat nici ceaiurile din frunze de coca ci doar oxigenul inhalat in camera de hotel in Cuzco!

Daca ai detalia impresiile si locurile pe care le-ati vizitat poate multi ar putea sa-si faca o parere mai obiectiva asupra acelor locuri!

emaamai
[08.10.13 11:51:12]

Descrierea ta nu are nici o noima. Este despre Peru sau despre experientele tale spirituale?

Dar lasand la o parte asta, imi dau seama ca din cauza unor oameni ca tine toti fugim de practici spiriuale, de yoga, meditatie si tot ce ne poate ajuta sa fim mai armoniosi si mai fericiti. Din cauza unor oameni ca tine care pur si simplu simt nevoia sa arunce cu niste afirmatii a caror probabilitate sa fie adevarate e 10% (ma simt deja la can can tv). Cu siguranta oamenii ajung sa fie violati si abuzati sexual si nimeni pe tot internetul nu a auzit de asta... really? . Din curiozitate am cautat si nu gasesc nimic care sa ma conduca la afirmatia ta. Daca ai avut o experienta neplacuta, nu inseamna ca trebuie sa incepi sa arunci cu noroi. Poate ca sunt off topic dar chiar sunt satula de cei ca tine din a caror cauza tot ce este legat de spiritualitate, yoga, meditatie e privita ca tabu si ca practica sexuala. In loc sa afirmi ca este ceva ce nu ti s-a potrivit, preferi sa afirmi ca ai aflat tu nu stiu de unde ca oamenii sunt abuzati sexual. Culmea, nu puteai afla inainte. Doar dupa ce te-ai suparat pe acei shamani, ghizi spirituali rai... Chiar nu observi problema? Daca esti convinsa ca oamenii sunt abuzati sexual, in locul tau m-as adresa politiei sa investigheze dar nu m-as apuca sa mai barfesc un pic in stanga si dreapta, fara nici un rezultat. Mi se pare ca vorbesti de lucruri prea serioase ca sa lasi un amarat de review pe un site de turism.

elena255
[18.02.15 19:08:09]

@emaamai - Te rog sa citesti cartea:Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie, cred ca o sa-ti schimbi parerea

Arinuca, bose, Diaura*, edith simon, elena255, emaamai, grecudoina, mariana.olaru, MCM, vvbogdan
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Machu Picchu: