ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 09.07.12
JUN-2012

De vis!!

M am intors ieri dimineata (duminica-8 iulie 2012) din Polichrono, unde am fost cazata pe decursul sejurului la hotel Sun, hotel de 2 stele plus foarte curat, (in 7 zile s-a facut curatenie de 4 ori in camera) micut, (camere micute cu dus si balcon, aer conditionat frigider si tv) cochet, (cu o micuta piscina) amplasat intr-o zona linistita, la o distanta de aproximativ 10 min de forfota din statiune.

Recomand a se face plaja in partea stanga (iesi din hotel faci stanga pana in capatul strazii si apoi iar stanga) in dreptul terasei cu scune sculptate-singura-unde veti avea surpriza placuta sa fiti serviti de o hunedoreaca draguta tare si cu mult bun simt, Andreea. In dreptul acestei terase se poate face plaja pe sezlong, el fiind gratuit, odata ce ati comandat ceva de la ei. spre ex: frappe-ul 3 euro, dar primiti din parea casei apa la jumatate de litru si pepene uneori chiar si salata de fructe. bere mytos-sper sa fi scris corect-chips-uri gratis.

In statiune se poate manca cu incredere la taverna gyorgios- o sa va fie recomandata si la receptie unde va v a sevi simpaticul Savas :) Meniul costa 6 euro si se poate alege intre frigarui, piept de pui, chiftelute in sos costita la gratar si peste toate vin cu salata si carofi prajiti si inainte supa de pui. primiti la desert si prajitura ori pepene. Gasiti multe taverne, insa ca preturi e una dintre cele mai ok.

Super-market-uri sunt ft multe de unde puteti cumpara fructe, apa si tot ce aveti nevoie la preturi bune-recomand a se incerca conservele din fructe de mare, costa aprox 3 euro diverse sortimente absolut delicioase. Nu va carati cu apa din tara dupa voi ca nu merita. Cum iesiti din hotel in dreapta pe partea opusa acestuia, la magazinul lui Nikos (un simpatic grec mereu bine-dispus) gasiti apa plata la bax mai ieftina ca la noi culmea: D) chiar si berea poate fi cumparata din super-market-urile lor, la aprox 70 centi cutia.

Ca obiective turistice... din pacate nu am ce sa va recomand. Noi am vrut sa inchiriem o masina sa vizitam imprejurimile insa ghidul ne-a spus ca ce vedem aici e si in zona asa ca am optat pt o "croaziera pe mare (35 euro/pers) catre insula testoasei unde am avut parte de peisaje grozave. Se mai organizeaza si la Meteora unde din cate am inteles merita insa sunt 380si ceva de km deci pierzi o zi intreaga si acolo trebuie sa mai scoti din buzunar cate 2 euro pt a intra in fiecare manastire, cat despre muntele Athos, mergeti pana colo si va bucurati de peisajul de la poalele muntelui pt ca femeile oricum nu au acces si barbatii au nevoie de aprobare de la Patriarhie.

In rest, taverne foarte multe, magazine de asemenea... pentru alte informatii pot intra mai mult in detalii.

Trimis de ionelaalina in 09.07.12 22:38:22
Validat / Publicat: 09.07.12 23:47:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: thassos

VIZUALIZĂRI: 6198 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionelaalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.07.12 22:44:27]

@ionelaalina: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

flori_floricika
    [11.07.12 11:32:12]

Am fost in primul an cand am inceput sa-mi petrec concediile in Grecia, ma bucur cand citesc aceste impresii in care cei care merg acolo sunt multumiti si imi doresc sa revin aici, un loc deosebit care merita vazut.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [11.07.12 12:20:47]

parerea mea este ca data viitoare sa inchiriati o masina si sa faceti turul Kassandrei si eventual cel al Sithoniei... drumul e simplu si te vei bucura de peisaje magnifice... in plus poti face plaja in diverse zone unele aproape pustii! ghidul si-a facut "datoria" incercand sa va determine sa apelati la optionalele agentiei, dar repet e o tampenia sa spui ca nu ai ce vedea in Halkidiki! eu unul am vizitat Polichrono si am facut plaja aici tocmai datorita faptului ca am inchiriat o masina si am descoperit bratul Kassandra numit "gradina" Halkidiki!!

angell
    [15.04.14 00:34:34]

Buna,

Spune-mi te rog, plaja este cu nisip sau pietricele? si daca ai ceva de facut ca si viata de noapte in statiune. Multumesc

carmenmo
    [16.04.14 09:23:41]

@angell: Plaja din Polichrono este cu nisip. In unele portiuni de plaja la intrarea un mare sunt pietre, dar gasiti si zone cu nisip si la intrarea in apa.

flori_floricika
    [16.04.14 18:36:35]

@angell: Plaja este cu nisip fin, la fel si la intrarea in mare doar o portiune cum stai cu fata la mare in parte dreapta este cu bolovani mari cand intri in mare. Marea este lina, fara valuri si cu adancime mica pe o distanta mare. Aici am fost prima data cand am fost in Grecia, acum 7 ani, atunci statiunea era foarte animata noaptea, exista viata de noapte, taverne deschise pana tarziu in noapte cu muzica, baruri, magazinele sunt deschise tot asa pana tarziu in noapte.

angell, carmenmo, flori_floricika, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂSun Hotel: