ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
ÎNSCRIS: 06.03.10
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Excelent!

Este al 4-lea an consecutiv in Bulgaria in hoteluri RIU: Helios Palace- Sunny Beach (2009), Helios Bay – Obzor (2010), Evrika - Sunny Beach (ex. RIU-2011), Dolce Vita (2012). Concluzia mea este ca nu ai cum sa dai gres alegand un hotel RIU. Dolce Vita este in schimb cu totul special. Un hotel nou (inaugurat in 2011), cu o arhitectura deosebita, amplasat intr-un cadru plin de pomi si verdeata, cu 2 piscine impecabile, suficient de departe de zgomotul specific unei statiuni foarte aglomerata (centrul statiunii este la aprox. 10 min de mers pe jos).

Fiind un hotel mai mic decat celelalte, la Dolce Vita am fost intr-o mare familie de romani, francezi, germani, belgieni, rusi, polonezi, bulgari, s. a. unde toti se comporta civilizat (sau macar se straduiesc) te saluta desi nu te cunosc decat de cateva zile, zambesc si te invita sa treci inaintea lor in lift sau la masa.

Toti cei care ajung la Dolce Vita, trebuie sa isi asume din start cateva mici (sa le spunem) nemultumiri care nu apartin in niciun caz gazdelor. Nu avem, de asemenea, cum sa schimbam comportamentul nepotrivit al unora dintre cei care isi petrec vacanta in acest hotel (sau in altele), indiferent de nationalitate.

Asadar:

Parcarea: In afara hotelului, peste drum; 5 leva/zi pana la 30.06 inclusiv, 10 leva/zi dupa 01.07, se plateste la receptie. Parcarea este neamenajata, seamana cu un islaz, este supravegheata oarecum de la o ghereta de la intrarea in hotel, nu trebuie sa va faceti probleme, este sigura. Inconvenientul este ca trebuie sa iti cari bagajele circa 50 m pana la receptie. (se poate apela, contra unui bacsis la unul dintre baietii de la receptie). Luat oarecum prin surprindere (citisem anterior ca sunt si cateva locuri de parcare gratuite la hotel), am schimbate euro la hotel la un curs de 1,8 leva/euro. La casele de schimb din statiune cursul este de 1,90 (1) leva/euro.

Cazarea: Am ajuns la hotel pe la 12:00. Am primit la receptie imediat bratarile care ne-au asigurat accesul la toate facilitatile (masa de pranz incepand cu 12:30, lobby bar, etc). Cazarea aproape de ora 14:00, astfel incat daca doriti sa va cazati direct nu are rost sa ajungeti inainte de ora 14:00. Am remarcat, fara sa fie neaparat o regula, ca toti cei care soseau erau cazati in jurul orei 14:00 indiferent ca erau romani sau alte natii.

Camera primita la etajul 6, avea vedere spre mare si totodata spre curtea interioara / piscine. Pentru cativa euro in plus/persoana recomand alegerea unei camere cu vedere spre mare; celelate au o priveliste spre o strada circulata si un deal; Camera mare, mobilata/utilata modern, baia moderna si spatioasa, 2 balcoane, un pat dublu cu saltele excelente si un fotoliu pat confortabil, pentru copil. Nu va faceti probleme pentru gresia de pe jos (am avut si noi o retinere), este mai practica decat o mocheta plina de praf care nu se poate curata cu aspiratorul.

Servicii: Amabilitatea intregului personal este o regula. Curatenie in camera zilnic, prosoape schimbate zilnic daca doriti, lenjeria schimbata de 2 ori/7 zlie. Sunt accesiblie 3 baruri, cu un program care satisface pe toata lumea, bauturi doar locale incluse in regimul all-inclusive si contra cost din celelalte.

Accesul la internet WI-Fi este in jurul receptiei, cu semnal bun inclusiv pe terasele exterioare mai putin la piscine.

Referitor la piscine: exista un numar suficient de locuri; desi nu este permisa prin politica hotelului rezervarea sezlongurilor, aceasta nu se respecta de toata lumea. Se gasesc insa locuri pana pe la ora 9:00- 9:30; piscina pentru copii este inclusa in cea “albastra”, piscina “verde” are in schimb mai multa umbra naturala.

Daca faceti plaja la piscina in 2 reprize (dimineata, masa de pranz, 1-2 ore odihna, plaja dupa ora 15/16) este bine sa lasati prosoapele pe sezlonguri, altfel riscati sa nu mai gasiti loc; nu este ok, dar este practic, toti procedeaza la fel, nu are rost sa va faceti nervi incercand sa fiti corecti la acest capitol, nu am remarcat ca personalul de la piscine sa intervina in respectarea regulilor, probabil sa nu riste vreun scandal.

Bucatarie & masa: Spre deosebire de celelate hoteluri enumerate la inceput, cina nu este in 2 serii. Exista personal numeros pentru debarasare / rearanjare mese. Micul dejun este fara repros, aveti de unde alege. Pentru masa de pranz, as avea un motiv de carcoteala, in sensul ca am avut in prea multe zile mancaruri gatite (tocanite de pui, porc sau vita de tip tochituri) care ma duceau cu gandul la deja celebra “reciclare” a fripturilor din seara precedenta.

Ca un amanunt, la “seara bulgareasca” am avut un fel de drob (cu acel condiment specific bulgaresc cu care nu ma impac) pe care l-am regasit a 2-a zi la pranz intr-un sos. Sunt insa si preparate facute pe loc la plita, de pui, porc sau vita (in fiecare zi altceva). Supele ok, garnituri diverse si pentru toate gusturile, vinurile acceptabile, berea slab alcoolizata, sucuri la dozator, inghetata, multe prajituri cu crème, mai gasiti si strudele cu mere sau prajituri din foietaj;

Cina in schimb mi s-a parut mult mai variata: la sectorul central de servire am putut alege, pe langa diverse preparate din carne, pizza si paste, in seri diferite, curcan, miel, somon, scoici, iepure, calamar. Altfel, peste zi, la pool bar intre orele 10-12 se poate servi un mic dejun consistent (pentru cei care se trezesc ma tarziu) iar intre orele 13-17 puteti alege dintre pizza, paste, fripturi diverse, hamburger, carnati, garnituri diverse, inghetata, bauturi ca peste tot in resort, etc; poate fi o varianta la servirea mesei in restaurantul central.

Plaja si marea: La aproximativ 200 m de hotel, pe langa statia de autobuz, prin incinta complexului Riviera, platiti la intrarea in complex 8 leva/articol inchiriat (sezlong sau umbrela). Plaja aerisita si curata, la fel si marea. Este un WI-Fi cu semnal puternic de la un bar de pe faleza.

Cateva cuvinte despre statiune: mai curata decat Sunny Beach, hotelurile terasate, unele dintre ele, cele mai noi, cu o arhitectura impresionanta (asta ca sa constatam diferentele intre ce au fost bulgarii sau altii in tara lor in stare sa construiasca si noi /la noi, nu), altfel tarabe cu tot felul de “nimicuri” si restaurante cu preturi de bun simt dupa cum am constatat, in care esti invitat de pe strada sa le treci pragul. Si ca un amanunt, orice hotel cat de mic are o piscina, chiar unele dintre terase/baruri cu toate ca au doar 10-12 mese.

Distractie: Echipa de animatori este cea mai buna dintre cele de pana acum. Sunt permanent printre turisti, la piscina si pe terasele din incinta complexului. Desigur, depinde de fiecare dintre voi sa nu aveti retineri si sa participati cu entuziasm la toate jocurile zilnice programate si mai ales la spectacolele care au loc in club incepand cu 20:30 minidisco pentru copii si cu 21:30 tot pentru copii (cu varsta intre 2 si 80 de ani :)), la care sunteti invitati sa participati nu numai in calitate de spectatori. Nu vreau sa va stric surpriza, prin urmare va las sa aflati singuri ce poate face acesta trupa de animatori impreuna cu invitatii lor. Sincer, eu le acord un 10+ pentru tot programul oferit pe parcursul vacantei noastre in acest hotel.

In concluzie, totul a fost excelent.

Nota: Ne-am gandit ca anul viitor sa incercam din nou un concediu in Romania; Am facut totusi un mic experiment la intoarcerea spre casa, cu pretul unui ocol de aprox. 150 km; am intrat in tara prin Vama Veche si un tur al statiunilor Mangalia, Saturn, Venus, Cap Aurora, Neptun, Olimp, terminat cu o cafea in Mamaia, apoi spre casa. Nu va spun impresiile…va doresc in schimb un sejur excelent la Dolce Vita si nu uitati ca pentru un concediu reusit nu totul depinde doar de bunele intentii ale gazdelor.

Trimis de r6a6c in 09.07.12 14:49:18
Validat / Publicat: 09.07.12 15:55:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Helios Palace- Sunny Beach (2009), Helios Bay – Obzor (2010), Evrika - Sunny Beach (ex. RIU-2011)

VIZUALIZĂRI: 3115 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r6a6c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

moradi
    [12.07.12 21:58:07]

Multumim pentru impresiile si sugestiile transmise. Urmeaza sa ma duc in luna august la acest hotel si ma intereseaza daca ai cunostinta despre parcarea de la Riviera? Anul trecut era 10 leva si aveai acces la plaja prin incinta clubului fara alte costuri suplimentare (cu exceptia cazului in care doreai umbrela sau sezlong). Prefer sa parchez masina la Riviera pentru ca ar fi acelasi cost al parcarii insa fac economie la cei 8 leva pentru acces la plaja.

r6a6cAUTOR REVIEW
    [13.07.12 17:44:08]

@moradi: Nu am nicio cunostinta despre astfel de combinatie. Noi am intrat pe la poarta principala, am platit ce aveam nevoie (2 sezlonguri si o umbrela); posibil sa fie varianta despre care spui, ca dealtfel si sa mergi un pic mai mult pana la o plaja gratuita sau sa fiti un grup mai mare care sa platesaca doar 8 leva fara sezlonguri si umbrele inchiriate pentru toti si sa stati pe saltelele/prosoapele voastre. in sejurul meu nu m-am gandit la astfel de posibitati, a fost prea scurt ca sa mai fac socoteli .

moradi
    [14.07.12 09:54:21]

OK inteleg. Noi am fost "obligati" sa facem asa deoarece alta solutie pentru parcat masina nu aveam. Nu era deschisa "parcarea" (terenul acela) de la intrarea in hotel si baiatul (angajatul hotelului) care a dus bagajele la camera ne-a spus despre aceasta posibilitate cu Riviera. Am parcat masina la Riviera, ne-au dat un card pe care-l aratam ori de cate ori intram acolo si mergeam la masina/plaja. Aveam si avantajul ca nu trebuia sa car dupa mine colacul, galetusa, barca, salteaua... pana la hotel. Le lasam in masina si tot de acolo le luam cand mergeam la plaja. La plecare am dat cardul la poarta am platit pentru cate zile am parcat si am plecat.

gattasalvaje
    [25.07.12 10:54:10]

Sa inteleg ca parcarea la Riu nu mai e gratis de anul acesta? Nu se mai poate parca si in curtea hotelului, in fata barului unde se tin spectacolele seara? Anul trecut se parca in curte, de-o parte si de alta a aleii care ducea spre receptie... e adevarat ca erau putine locuri si trebuia sa "aranjezi" cu seful pazei ca sa-ti gaseasca un loc, dar nu plateai nimic la receptie. Mi se pare curios ca acum se plateste... este singurul Riu din Bulgaria care nu asigura parcare gratis.

gattasalvaje, moradi, r6a6c
    Alte impresii din această RUBRICĂLTI Dolce Vita Hotel (ex RIU) :