ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUN-2012

Pensiunea Casa Paltin ** - un refugiu langa padure

Localizare :

In Comuna Poiana Stampei, str. Principala nr. 62, jud. Suceava.

Este situata pe DN 17, drumul care merge de la Vatra Dornei (22 km) spre localitatea Bistrita (65 km). Pensiunea este pe partea stanga (sensul de mers spre Bistrita) langa borna km 123, la 50 m de aceasta borna. Nu are reclama la strada.

Coordonate GPS: N: 47,303339 E: 25,113355

Prezentare :

Pensiunea Casa Paltin ** asa cum am vazut-o eu, este un loc cu totul deosebit, f. simplu, izolat, salbatic, linistit, un loc ideal pentru cei obositi si stresati la servici, pentru cei ce cauta in primul rand liniste, relaxare si mai putin comfort. Numele acestui loc este dat de paltinul batran din curte, paltin care este inconjurat de banci simple din lemn.

Cei care veti poposi aici macar pentru o seara asa ca noi veti avea parte de o cazare f. simpla si modesta intr-un loc salbatic, la 50 m de padure si raul Dornisoara (afluent al raului Dorna).

Este un loc potrivit doar pentru cei nepretentiosi, cei ce iubesc lucrurile extrem de simple, cei ce iubesc natura putin ,,modificata’’ de mana omului, cei ce cauta un loc retras unde sa se refugieze de galagia si stresul cotidian.

Pensiunea este asezata chiar la sosea, dar pot sa spun ca nu ne-a deranjat deloc zgomotul masinilor care treceau pe langa noi.

Farmecul locului este dat de curtea mare de aprox. 1 ha plina cu iarba, spre padure exista si 2 lacuri unul mai mare si celalalt mai mic si accesul spre padure se face de pe o poteca.

Per ansamblu in curte exista casuta in care locuiesc gazdele noastre, aflata chiar la sosea. Pe langa aceasta, in curte mai exista pensiunea propriu-zisa cu cele 3 camere pt. turisti aflate sus la etajul 1, locul de parcare direct pe iarba, o anexa in care se afla bucataria pentru turisti si una dintre centrale, terasa, locul de facut gratar, o alta ,,masa a tacerii’’, un balansoar, cele 3 casute a cate 2 locuri fiecare, 2 lacuri artificiale si un loc de camping simplu atat pt. corturi cat si pt. rulote.

Padurea am inteles ca este plina vara de tufe de mure, fragi, zmeura si este o reala placere sa faci o plimbare pe langa lacuri pana acolo.

youtu.be/7cWy-6uXlOE

Este multa liniste in jur, doar pasarile se aud si raul care curge pe langa padure. Chiar gazda ne povestea de diminetile ei fermecate cand zarea caprioare ca vin sa se adape la lac.

Am ajuns aici absolut intamplator in acest loc linistit.Am cautat o cazare pentru o noapte la un pret potrivit, am dat un simplu telefon si gata. Vazusem cateva fotografii si stiam in mare parte cum este aici si din poze cel mai mult m-au atras cele 2 lacuri si padurea. Ne-am pregatit si cu mancare, am adus de acasa tot ce ne trebuie.

Ajunsesem la pensiune dupa o calatorie frumoasa dar si obositoare in care ne trezisem de dimineata devreme ca sa ajungem aici si chiar ne-am bucurat apoi ca am nimerit intr-o oaza de liniste si relaxare si ne bucuram de natura salbatica din jurul nostru.

Facilitati :

Pensiunea ofera 12 locuri de cazare in total. Cazarea se poate face atat in pensiunea propriu-zisa cat si la cele 3 casute din curte. In pensiune la etajul 1 exista o camera cu 4 locuri, TV, baie proprie si terasa cu vedere spre curte si padure, o camera cu 3 locuri, TV, fara baie si inca o camera cu 2 locuri, TV, tot fara baie. Ambele au vederea spre strada. Langa camere tot acolo pe hol la etajul 1 exista 2 bai mari cu dus. Apa calda este asigurata de un boiler si o centrala pe lemne si va spun ca nu am avut probleme. Pot sa va spun ca gazda a avut placerea sa ne arate camerele si baile si va spun ca sunt decorate in stil rustic, simplu, curat si destul de frumos.

Din ce am vazut si aflat, este doar munca lor, iar doamna are un talent innascut, iubeste arta, picteaza si am putut vedea niste tablouri cu adevarat deosebite dar si alte decoratiuni frumoase si cu totul originale. In camere exista wireless si este permis si accesul animalelor de companie.

Casuta noastra :

In curtea mare si plina cu iarba pe langa bucatarie si toate celelalte exista si aceste 3 casute facute complet din lemn, fiecare avand o camera micuta si o baie proprie. Intr-una din aceste casute, in cea dinspre padure am stat noi. In camera extrem de simpla am avut un pat dublu, un fotoliu, TV, afara era o mica terasa cu banca si masuta numai din lemn unde practic am si mancat. In baie am avut doar chiuveta, vasul de toaleta, un sul hartie si un recipient mic cu sapun lichid. La bateria de la chiuveta era prevazut si furtunul pt. dus asa ca dus se facea acolo direct in baie. Baia avea prevazut si un geam de aerisire care noaptea l-am inchis ca sa nu avem vizitatori. In baie nu exista alte lucruri deci daca va cazati aici trebuie sa va aduceti de acasa macar strictul necesar: sapun, sampon, uscator de par si mai ales prosoape.

Pot sa va spun ca au fost conditii f. modeste, cum ar fi niste conditii imediat superioare statului la cort. Diferenta dintre cort si casuta in care am stat era ca aici aveam baia noastra cu apa rece, calda, un pat dublu mare din lemn, TV in camera si acea mica terasa afara la intrare. Te simti aici ca si la bunici la tara.

In curte spuneam ca exista o bucatarie pentru turisti, dotata cu frigider din acela mare, chiuveta, dulap cu vesela, tacamuri, iar masa se poate lua inauntru sau afara pe timpul verii. Este o terasa simpla si frumoasa cu o masa, banca si cateva flori. Toate bancile si mesele sunt facute de gazde doar din lemn, la fel si balansoarul si toate celelalte obiecte.

Fiindca noi am ajuns acolo seara, dupa ce ne-am cazat am dorit sa luam totusi o masa calda undeva.Asa am mers de-a lungul soselei pe jos,inapoi spre Vatra

Dornei si dupa vreo 400 m am gasit chiar la drum pe stanga o terasa unde am luat cate o ciorba si felul doi. Pot sa va spun ca meniul a fost destul de putin variat, practic nu prea aveai ce sa alegi si daca aveai si norocul sa nu iti placa mancarea, ghinionNoi am comandat ciorba de perisoare si mamaliguta cu branza si smantana si au fost f. bune. Apoi satui ne-am intors la casuta noastra unde am stat afara pe banca pana seara tarziu.Am ascultat cantecul pasarelelor greierii si ne-am intretinut si cu ceilalti turisti, sositi si ei la pensiune.

Despre gazde :

Ca sa ne cazam aici am facut doar o rezervare telefonica specificand ca vrem doar sa avem o camera dubla cu baie proprie.Pe cand eram la Baile Tusnad doamna ne-a sunat ca sa ii confirmam ca ajungem seara acolo.Afland ca suntem pe drum ni s-a spus ca suntem asteptati.

Ajunsi acolo am oprit in drum langa borna km 123 in comuna Poiana Stampei si am sunat-o pe doamna deoarece nu gaseam pensiunea, nefiind reclama la sosea.

Eram la 50 m de poarta si gazda ne-a intampinat grabita si ne-a deschis poarta. Am parcat masina intr-un loc pe iarba in curte si apoi am facut prezentarile. Nu stiu cum dar imediat s-a format intre noi o legatura deosebita.

Va spuneam ca am fost cazati la Moeciu de Sus la pensiunea Daniela vezi impresii unde gazdele, prin propriile lor puteri au luat-o de la inceput si au facut tot posibilul ca noi sa ne simtim bine la dansii.

Aici la pensiunea Casa Paltin am cunoscut iar niste oameni deosebiti din toate punctele de vedere. Am aflat de la ea, doamna Cornelia Bosneaga ca in urma cu 16 ani au lasat pt. totdeauna Galatiul in urma si s-au mutat definitiv aici langa padure. Au pornit tot asa de jos, au muncit impreuna si viata lor a fost si grea, data fiind starea de sanatate a sotului, dar de multe ori pe langa necazuri au avut si bucurii si satisfactii. Si asta doar datorita muncii lor.

Pensiunea si toata aceasta curte reprezinta munca lor de o viata. Imi povestea gazda cat de mult s-a muncit la cele 2 lacuri, cum s-a sapat cu excavatorul, acum au pesti pe care se duc zilnic si ii hranesc. Mi-au mai povestit cum au muncit impreuna si au pus gresie, faianta, cum au decorat camerele, etc. Practic tot ce am putut vedea sunt obiecte unicat si cu totul originale incepand cu balansoarul din curte, bancile, acea ,,masa a tacerii’’ din curte, soba de teracota, acel horn cu totul original pe care l-am admirat minute in sir si pe care doamna, fiindca tot trebuia sa il repare, a avut un moment de inspiratie si dupa ce l-a reparat si acoperit cu ciment a aplicat apoi in cimentul inca moale diverse pietricele colorate. Dupa ce s-a uscat a dat cu clei si apoi a lipit seminte de susan. Va spun sincer ca a iesit ceva cu totul deosebit.

Doamna are un talent innascut: picteaza tablouri in ulei, face tot felul de decoratiuni, dar ce m-a emotionat cel mai tare sunt ouale pe care dansa le picteaza pentru a le vinde. Nu foloseste oua naturale, are niste forme si ouale se toarna in ghips, sunt oua de strut dar si oua normale.

Apoi oul alb din ghips este desenat intai in creion si apoi este pictat. Am vazut ca doamna lucreaza zilnic si face totul dintr-o pasiune adevarata.

V-am povestit asadar despre toate acestea si va spun ca am intalnit si la Moieciu si aici niste oameni gospodari, simpli, modesti, care pot sa spun ca mi-au dat o lectie de viata, o lectie pe care am vazut-o si am trait-o alaturi de ei, o lectie de viata care m-a coplesit atat de mult incat m-a determinat sa o iau si eu de la inceput si sa scriu, asta doar ca sa va ,,arat’’ si voua lucruri pe care le-am ,,vazut’’ eu. Si sunt convinsa ca cei care m-ati citit m-ati si inteles. Ati inteles ce inseamna sa iubesti viata, sa traiesti cu speranta de mai bine in suflet, sa te bucuri de viata, de prezent si sa iubesti fiecare clipa asa cum este ea, buna sau rea.

Poate cu ocazia asta unii dintre voi veti aprecia mai mult lucrurile simple care uneori ne fac viata mai frumoasa, mai deosebita si este bine sa ne bucuram de fiecare clipa a vietii.

Vacante frumoase sa aveti oriunde mergeti dar mai ales multa sanatate!

Trimis de adryana in 09.07.12 06:44:53
Validat / Publicat: 09.07.12 09:42:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI. A mai fost în/la: toate zonele

VIZUALIZĂRI: 3871 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 casa gazdelor cu reclama din curte.

adryanaAUTOR REVIEW
[09.07.12 06:47:01]

webmaster, te rog sa atasezi sub titlu acest videoclip, asta daca binenteles se poate si nu sunt probleme cu acea reclama. Multumesc anticipat.

-- rezolvat - nota webmaster

adryana