ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2012
ÎNSCRIS: 10.09.08
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5,6

Locatia perfecta

Ne-am intors dupa un sejur de 9 nopti in Sarti, la Haus Theodora. Am ales Sarti dupa ce am citit pe net foarte multe pareri despre aceasta statiune, iar cand a venit vorba de locul de cazare, am vrut sa fie ceva cu vedere la mare si cu ceva verdeata in jur, asa ca am ales dupa ce se vedea in poze - Haus Theodora. Pana la urma s-a dovedit a fi cu mult mai bine decat speram, si am sa va povestesc de ce.

Haus Theodora se afla in partea de nord a statiunii Sarti, si este o viluta cu parter sau mai bine zis demisol, si inca doua etaje, sunt cate 4 camere pe nivel. Toate camerele au balcon cu vedere la mare. In fata vilei, traversezi straduta ingusta si ajungi la gradina-terasa si la beach bar-ul care apartin de Haus Theodora, dupa care e plaja pe care sunt sezlongurile si umbrelele puse la dispozitie tot de unitatea de cazare, contra unei minime consumatii la barul mentionat mai sus. Per total, un 50 de metri din camera pana la nisip. Cand am facut rezervarea si vazand pozele de pe siteul lor, aveam in cap un cu totul alt "plan in spatiu" al acestei locatii, in sensul ca nu aveam habar ca intre vila si terasa exista acea straduta - unu la mana si am fost dezamagita intr-un prim moment, eu aveam impresia ca e un fel de curte, sau cum e pe la casele americane un "front lawn" pana in plaja. Ei, nu era, gradina era peste drum de vila, nu lipita de ea. Ca sa nu aiba si altcineva dezamagirea asta. A doua nepotrivire cu ideile mele de acasa a fost felul in care se facea accesul in casa/camere. Adica nu ma asteptam sa se faca prin spate, pe balcoane lungi ca la motel, ci prin fata, pe partea unde sunt si balcoanele, sa fie un hol interior si din el sa fie usile camerelor. Si asta din cauza ca in pozele de pe site, nu prea se vad balcoanele de la parterul-demisol, iar eu cu mintea mea am construit o usa de intrare pe acolo pe undeva. Dar, pana la urma, a fost chiar mai bine decat ma asteptam. Nu ma imaginez stand in balcon si privind in nestire o gradina linistita cu verdeata si atat. Asa, straduta aceea dintre vila si terasa-gradina a fost punctul de atractie pentru momentele cand am stat in camera, pe balcon: forfota permanenta, familii cu copii, scutere, angajati care faceau du-te-vino, masini de prin toata Europa pentru statistica mea cu tarile de provenienta a turistilor din Sarti, pusti greci de 3-4 ani care jucau fotbal in mijlocul strazii sau mai dansau dupa cate o melodie ce se auzea de la taverne, o sumedenie de limbi straine vorbite. Viata, ce mai!...

Camera suficient de mare cat sa avem loc toti 4, cu un pat matrimonial si inca un pat de o persoana care avea un sertar cu saltea pe care il deschideam la orele de somn: motiv de disputa intre cei doi copii ai mei, cine doarme in sertar, asa ca am stabilit ca fac cu randul. Mobila noua, gresie pe jos, totul curat. Sifonierul cam micut pentru cate haine am avut, dar cu tot cu sertarele de jos si cele de la noptiera, merge. Camera are si chicineta, cu plita electrica, hota, frigider mic, farfurii si tacamuri pentru 4 persoane, si ce mai trebuie pentru gatit: tigaie, ibric, oala... Baia cu dus, doar ca fara cabina de dus sau perdea, doar o bordura joasa, deci se stropeste pe jos, dar exista scurgere in mijloc. Puteam folosi un mop pentru a scurge/muta/absorbi apa, dar am observat ca mai rapid mergea cu o racleta de spalat geamurile. Balconul este mare, are vedere la mare, are o masa si 4 scaune, si e chiar deasupra strazii. Camera are aer conditionat, dar nu am avut nevoie sa il folosim: este racoare tot timpul zilei, nu bate soarele direct in camera.

Regimul este de autogospodarire: ai matura, ai faras, ai detergent de vase si burete, afara din camera langa usa ai o galeata cu mop, te descurci. O singura data, pe la mijlocul sejurului nostru, au schimbat asternuturile, prosoapele si au facut ei curat in camera.

Cum am mai spus, vila e in partea de nord a oraselului, adica unde sunt magazinele, tavernele si terasele, acolo unde e toata actiunea. Chiar langa vila, sunt in stanga doua taverne: Kotsaris si Ta Vrahakia, si in dreapta e a treia: Arca lui Noe. La intrarea in restaurantul Kotsaris, o super-patiserie unde eram abonata zilnic. Practic, gradina vilei este incadrata de Arca lui Noe si Kotsaris.

In spatele vilei, deci pe strada din randul doi de la plaja, doua mini-marketuri. Unul foarte bun pentru ca avea fructe, altul foarte bun ca luam repede paine si lapte. In rest, esti la nici 10 minute de orice loc activ in care ai dori sa ajungi: gelaterie, pizzerie, fast-food, terase, taverne, jocuri mecanice, magazine, agentie de turism (in cadrul careia functioneaza si un exchange office), supermarketuri.

Plaja din dreptul vilei e potrivita ca marime, de la terasa pana la apa sunt sezlonguri cu umbrele care tin de Theodora Beach bar, deci e necesara o minima consumatie. Esti intrebat daca doresti sa comanzi ceva de la bar, unde e 2,50 euro o bere la halba, 2,50 euro un frappe, 4 euro un fresh si 2 euro un sandwhich cald cu sunca si cascaval (mergea bine cu berea, mai ales de dimineata).

Proprietarii sunt o familie, ei sunt si la bar si servesc alaturi de angajati, si prin vila am vazut ca mai dau si personal cu mopul. Doamna foarte amabila si saritoare, ea si baiatul vorbesc mai bine engleza decat sotul ei.

Check-in se face dupa ora 13, check-out la 11.

Trimis de Enki in 09.07.12 00:50:00
Validat / Publicat: 09.07.12 01:22:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Neos Marmaras, Nea Kallikratia, Ouranopolis

VIZUALIZĂRI: 11090 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Enki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Plaja la primele ore ale diminetii

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [09.07.12 08:05:26] »

Multumesc pentru review, am studiat si eu acest loc in ultimul an pentru o eventuala cazare in viitor la Sarti.

chelie_d [09.07.12 10:13:32] »

foarte util review-ul @Enki,

te rog dacă, poți să-mi spui și mie ceva prețuri. Cât costă o masă dejun/cina la tavernă, ce prețuri erau la supermarket la alimente, apă, bere, etc...

și dacă ați fost cu mașina personală, îmi poți spune traseul care l-ai urmat, cât și durata lui?

mulțumesc

chelie_d [09.07.12 11:14:45] »

edit:

am găsit și review-ul despre Sarti: d... acum l-am citit

doar despre drum dacă poți să-mi mai spui ceva ar fi foarte bine

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [09.07.12 12:27:51] »

Sarti este un loc drag mie asa ca m-am bucurat ca ai scris acest review cu multe informatii interesante si utile! o intrebare -cat a costa camera pe zi? rezervarea cum ati facut-o banui ca on-line? multumesc!

Enki [09.07.12 12:53:05] »

Preturile pentru camera au fost pentru sfarsitul lui iunie - inceputul lui iulie 52 euro/noapte pentru 4 persoane, camera la etajul 1, si ne-au facut oferta si pentru camera la demisol, unde era 45 euro/noapte. O lista de preturi pentru tot sezonul este pe site-ul lor sarti-theodora.gr

Preturile la taverne erau cam 7 euro o portie de mancare (spaghete, souvlaki/snitel/friptura cu garnitura) 3-4 euro salatele, 3 euro berea. La fructe de mare si la peste erau mai mult, de pe la 9-10 euro in sus. La fastfood era 2,50 euro un gyros si tot atat o bere.

La supermarket erau pentru paine preturi intre 1.2 euro si 1.8 euro (paine ambalata si feliata, altfel nu am luat si nu stiu), cam tot pe acolo se invartea si pretul la lapte, o cola la doza era 0.7 euro, 1,8 euro la 1 litru, un kilogram de nectarine cam 1.8 euro, unul de prune 2.8, pe la apa nu mai stiu...

@sandu.53 rezervarea am facut-o pe mail dupa ce am conversat cu proprietarii, nu direct online, desi exista si posibilitatea asta pe siteul lor pe care il aveti aici dat.

Legat de traseul cu masina, am sa revin cu amanunte mai tarziu putin, eu nu reusesc sa retin acest gen de date. Pot spune ca am iesit prin Giurgiu, apoi am mers prin Veliko Tarnovo - Sofia - Kulata - apoi nu am mai ajuns in Serres am facut dreapta spre Salonic pe o portiune de autostrada... iar de acolo... am pierdut firul cu pe unde am mers ca ne-am si incurcat cu gps-ul, dar pot sa iti spun ca ar fi fost mult mai bine daca mergeam si atunci la dus pe drumul pe care l-am folosit la intoarcere, adica: Sarti-Agios Nikolaos - Metamorfosi-Gerakini-Nea Moudania - am trecut la cativa km de Nea Kallikratia, apoi Kato Skolari - Mikra -Salonic. Tu iei drumul asta in sens invers. Noi la dus ne-am complicat pe la mama naibii pe la lacurile acelea din partea de nord a Halkidiki apoi Rentina, Stavros si mai stiu eu ce, in ideea sa intram dinspre peninsula Athos. Nu ma intrebati de ce, numai sotul si gps-ul stiu de ce. Cert e ca am umblat bezmetici pe acolo. Nu faceti ca noi. Mergeti pe traseul bolduit de mine mai sus. Nici un timp de drum nu pot sa iti spun intrucat am avut si peripetii cu toba de la masina (ne-a cazut de vreo 2 ori) si am si umblat aiurea ca ne-am incurcat cu gps-ul pe la Olympiada pe undeva cred. Dar din experientele trecute de Halkidiki, pot spune un 11-12 ore cu una sau doua pauze scurte incluse.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [09.07.12 13:21:09] »

@Enki: multumesc frumos pentru raspuns!

chelie_d [09.07.12 14:02:27] »

@Enki,

mulțumesc pentru detalii.

Se pare că ați avut ceva peripeții: d...

lavis [09.04.13 13:49:02] »

@Enki

Foarte util review... o singura intrebare... despre

intrarea in apa: este cu nisip sau mai sunt si pietricele?

Daca poti da cateva detalii atat in dreptul vilei, cat si pentru intreaga statiune...

Multumesc!

Enki [09.04.13 14:03:20] »

Intrarea in apa este cu nisip in dreptul vilei, dar se adanceste destul de repede.

Pentru impresii legate de Sarti, vezi aici

maria55 † [09.04.13 18:35:16] »

@Enki: am citit tot ceea ce se putea citi despre Sarti, interesata fiind, asa incat cu "planul in spatiu" stau f bine! Asta cu ajutorul tau si nu in ultimul rand al lui @sandu53 si @ionescunic, fapt pt care tin sa va multumesc din suflet!

Ceea ce concret nu am putut afla (marea majoritate plecand in concediu cu auto propriu), este costul inchirierii unei masini in Sarti!

Daca cineva stie, va rog sa-mi dati informatiile necesare, cu multumiri anticipate!

c-kosty [09.04.13 19:54:13] »

@maria55:

Doamna Maria, noi am închiriat anul trecut o maşină Hyundai Athos, pentru trei zile, cu 40 euro/zi, având toate asigurările (un fel de Casco). Cu mai puţine asigurări, se putea închiria şi cu 30 euro/zi, însă noi nu am vrut să riscăm.

Agenţia este localizată pe prima stradă paralelă cu marea, pe partea dreaptă cum mergeţi spre biserică din Sarti. Este o agenţie din Ungaria unde lucrează doua fete foarte amabile, cu care vă veţi înţelege foarte bine în limba engleză. Am mai fost şi la alte agenţii din staţiune, dar aici am găsit preţul cel mai convenabil.

Eu zic ca în două-trei zile, veţi reuşi să cunoaşteţi staţiunele şi plajele de pe peninsula Sithonia.

Vă doresc un sejur plăcut la vila Klio!

maria55 † [10.04.13 15:09:19] »

@c-kosty: amabil ca de obicei iar pt asta mii de multumiri!

Astept cu mare nerabdare prima mea intalnire cu o bucatica de Grecia, pionieratul meu incepand cu Sarti! Sper sa nu ma limitez doar la atat iar anii viitori sa tot colind!

Se apropie plecarea noastra (sejur luna mai)... deh... dupa buget si in iarna asta m-am tot documentat.

Engleza nu cunosc, din nefericire, insa cunosc lb. maghiara la perfectie (chiar daca sunt de pe litoral), asa ca intelegerea cu localnicii nu v-a fi o problema pt ca din ce m-am informat, ponderea de turisti este a celor unguri, ba mai mult in Sarti chiar au si personal maghiar!

Vila Klio sper sa fie o alegere buna!

Va doresc si eu la randul meu, concedii frumoase, reusite!

grigamfostacolo [06.02.14 19:09:48] »

foarte frumoasa descrierea si locatia. Te-as ruga sa-mi spui prin ce agentie ai facut rezervarea.

multumesc.

grig

webmaster22 [06.02.14 20:55:17] »

@grigamfostacolo: Citeste tot ce scrie mai sus si vei gasi raspunsul singur, discutiile despre agentii de turism nu sunt permise pe site!

c-kosty, chelie_d, Enki, grigamfostacolo, lavis, maria55, sandu.53