ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2012
ÎNSCRIS: 08.08.10
JUN-2012

Către satisfăcător

Efes - o mare dezamagire!!

Am fost in turcia cu masina. Am stat 2 zile in Istambul la un hotel in partea europeana. Istambulul nu prea are ce arata ca si puncte turistice decat sa vezi cum arata un oras cu 18 mil locuitori.

In kusadasi am stat la un hotel de 5 stele (mai precis 4 stele la nivel european) care a fost ok. Ca si puncte turistice am vizitat pamukale si efes-ul care dupa parerea mea este o mare DEZAMAGIRE, costa 25 lire (cam 13 euro) si mai te jecmanesc si la parcare cu 7,5 lire. Dupa ce am platit 58 lire... totul e in lucru si nu ai ce vizit Dupa parerea mea evitati pe cat posibil... Se merita pamukale care costa 20 lire si e foarte ok.

Nu vreau sa dezamagesc iubitori de Turcia dar e o tara in care nu vreau sa mai ajung niciodata!!! (in comparatie cu europa e in urma cu 50 ani)

Concediu placut!!

Trimis de badescucs in 08.07.12 13:25:25
Validat / Publicat: 08.07.12 16:24:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (badescucs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -12 PMA (din 12 voturi)

MCM [08.07.12 16:45:52] »

Imi pare rau ca din toate minunile de acolo (templul zeitei Artemis facand parte din cele 7 minuni ale lumii) nu ai gasit nimic care sa-ti incante privirile.

In momentul in care, cu multi ani in urma, am calcat prima data pe bucata aceea de istorie, am ramas cu gura cascata. Mie mi s-a parut foarte frumos.

Dar, hei, ce dovada in plus fata de asta vrei, ca sa vedem ca noi oamenii, suntem atat de diferiti.

Am vizitat destul de mult din Turcia (Troia, Efes, Izmir, Pamukkale, Istanbul - pe care in 4 zile nu am avut timp sa-l descoperim in adevarata lui splendoare, Aspendos, Perge, Side, Antalya, Bodrum) si mi-a placut foarte mult. Si cel mai mult imi place ca sunt un popor muncitor.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [08.07.12 16:51:25] »

Glumesti nu?

Nasshu [08.07.12 17:01:10] »

daca spui ca in Instanbul nu ai obiective turistice... te inseli amarnic... numai ca nu sunt pe linga terasele din centru...

ai doua plate, ai inchisoare in care i-au mazilit pe Brancoveni, catedrale... etc...

cred ca nu le-ati cautat...

Enki [08.07.12 23:30:32] »

Da, probabil ca din cauza ca nu ai ce vedea in Istanbul, de aia roieste orasul de turisti si de aia sunt in permanenta cozi de sute de oameni la Sfanta Sofia, la Moscheea Albastra, sau Topkapi.

badescucs [09.07.12 17:34:26] »

@Nasshu: @gvaly: personalul este mult mai ok (vorbitor de limba engleza) si nu e tigania din turcia...

Nasshu [09.07.12 17:44:51] »

@badescucs: fiecare tara are locuitorii ei, si e normal sa se comporte diferit.

eu am comentat afirmatia ta, cum ca in Istanbul nu ai ce vedea.

dupa cum vezi toti care ti-au raspuns au crezut ca glumesti.

cit despre tigania din Turcia, cred ca iar glumesti... gasesti la noi mai multa ca la ei.

tu compara Romania unde locuiesti cu Turcia pe care ai vizitat-o, nu cu nush ce tara europeana care iti place tie...

MCM [09.07.12 18:02:09] »

@badescucs: personalul de unde? Si la ce te referi cand spui "tigania din Turcia"?

Cred ca tocmai asta face deliciul calatoriilor, diferentele culturale. Daca ar fi peste tot la fel, unde ar mai fi noutatea?

Este o experienta minunata sa poti cunoaste alte "neamuri", sa poti interactiona cu ei si sa nu-i judeci (mai ales). Poate facand comparatie cu indienii, sa te bucuri ca te-ai nascut in Romania, sau pe de alta parte, facand comparatie cu elvetienii sa-ti para rau. Nu stiu, poate. Cert este ca nici un popor nu este perfect (cine ar putea stabili perfectiunea unui popor?), dar in mod sigur oamenii aplecati spre calatorii pot aprecia chiar si saracia cea mai mizerabila, dar si peisajele naturale sau cladirile mai noi sau mai vechi ale acestui pamant.

Te-ai gandit vreodata ce spune un strain venit pentru prima data in Romania, care ia un taxi de la aeroport pana la orice hotel din Bucuresti, si afla ulterior ca taximetristul (nu generalizez, poate ca nu fac toti asa) l-a taxat dublu sau triplu?

Iti respect punctul de vedere, chiar daca eu gandesc altfel, dar nu este o idee buna sa judeci obiectivele turistice dupa pretul platit (cel putin asa a reiesit din rw tau, poate am inteles gresit, Efes nu a meritat pt ca a costat 58 TL pe cand Pamukkale da, pt ca a costat doar 20 TL), sau un popor daca este sau nu vorbitor de limba engleza.

badescucs [11.07.12 22:30:31] »

@MCM: sincer cultura turca nu-mi place deloc. e o mare tiganie incepand cu religia lor care este cu 1000 ani in urma unor tari catolice de exemplu unde modernismul este la el acasa! AM rams dezamagit de turcia si nu m-as mai intoarce niciodata. Am stat la un hotel de asa zice 5 stele (cam 3 la noi). In lgatura cu obiectivele vazute... la noi sunt pe o strada din Alba Iulia un numar de 5 obiective care le are toata tara lor!!!

Este la fel ca in egipt. Vreua sa fie luata ca o idee personala si doar atat!!!

badescucs [11.07.12 22:35:44] »

@MCM: personlul de la hotelul de 5 stele )

Nu-mi plac aceste diferente culturale, sunt cu 1000 ani in urma si sincer imi place modernismul. referitor la romania: no comment!

nu judec obiectivele turistice dupa pretul platit dar cand vad ca-mi iei bani pe parcare ca sa pot plati intrarea: ma ia capul sincer!!!

Dar oricum pentru mine turcia este asa cum am mai spus o mare dezamagire!!!

Si sincer nu ma refer la diferente de bani dar in comparatie cu alte tari vizitate de mine turcia este pe ultimul loc! Poporul este plin de tigani, care put la orice colt de strada si... pacat...

badescucs [11.07.12 22:40:42] »

@Nasshu: turcia nu se compara cu nici o tara european dupa parerea mea. Inafara de infrastructura care arata mai bine ca in "V" altceva nu ma dat pe spate decat mirosul locuitorilor care roiau prin mahala!!

Nasshu [11.07.12 23:10:50] »

@badescucs: nu intru in polemica cu tine... MCM a zis prea bine... in opinia mea esti Gigi Contra...

p. s. 1

cred ca nu ai platit prea multe parcari prin ''V"... poate ai fost numai in weekend.

p. s. 2

cand vorbesti de ROMANIA... te rog sa folosesti "R" mare...

p.s. 3

am vazut ca ai fost multumit de hotel pentru ca ai gasit parcare in incinta..

a fost mai greu sa citesc "R"omaneste.. vezi ca exista un buton de edit.. in caz ca faci greseli ..

MCM [11.07.12 23:16:24] »

@badescucs: atunci iti recomand sa nu te mai incurci cu Turcia, Egipt, Grecia si alte tari minore, este clar ca nu sunt pentru tine. Cred ca cel mai bine te-ai simti la Paris in Defense.

Si BTW, niciunde in lumea asta, o parcare la un obiectiv turistic nu este gratuita.

Vacante pe masura dorintelor tale

Nasshu [11.07.12 23:21:27] »

@MCM: BVVV... macar nu iau singur avertisment... dar nu am putut sa tac ( (

MCM [11.07.12 23:26:14] »

@Nasshu: nu este vorba de avertisment, respectam impreuna parerea colegului, chiar daca nu suntem de acord cu ea. Insa intrebarea care ma macina este: stimate colega @badescucs, de ce ai persistat sa mergi in locatii care nu-ti plac? Adica Turcia, Egipt? Puteai sa mergi pe Coasta de Azur sau la Rimini.

Doua lucruri as dori sa mai spun pt colegul @badescucs:

- Turcia este pe locul 2, dupa China, dpdv al dezvoltarii economice; mai ales in conditiile acestea de criza, mi se pare spectaculos;

- in Turcia, pentru ca ai apreciat si tu infrastructura, din 2001 pana in prezent s-au construit 20 000km de sosele.

Nasshu [11.07.12 23:30:32] »

@MCM: pai daca el incurca Catolicismul cu Islamul si Ordoxismul. ii mai faci si tiganii... UFFF... gata... TAC...

sa citesca aici : vezi impresii

poate pricepe pe ce pietre a vazut ..

badescucs [12.07.12 09:36:24] »

@Nasshu. nu vreau sa vb despre limba romana

Ar fi bine sa vizitezi si tu o tara civilizata sincer dupa care sa vorbesti.

Va rog sa nu mai comentati nimic si drum bun in turcia!!!

MCM [12.07.12 10:22:23] »

@badescucs: Toate bune si vacante frumoase

bog68dan [27.02.13 00:27:33] »

@Nasshu & @MCM: deh, respectam parerea colegilor, caci fiecare are dreptul la propria-i opinie. Totusi... Poti sa-ti exprimi pareri referitoare la hotelul in care ai stat, cum ti s-a parut ca ai fost tratat, dar nu cred ca-i OK sa vorbesti de cultura, civilizatie si istorie, cand nu prea ai treaba cu "chestiile" astea.

Merendino [12.08.14 19:35:28] »

@MCM: Imi pare rau ca esti dezamagita. Eu am fost in Turcia de multe ori si tot timpul am descoperit lucruri noi. Nu am avut niciodata timpul necesar sa vizitez Efes-ul asa ca in septembrie plec din nou la Kusadasi.

Merendino [12.08.14 19:40:34] »

@MCM: "Si cel mai mult imi place ca sunt un popor muncitor. " Pai nu prea au cum sa nu fie muncitor! La turci daca nu ai asigurare de sanatate NU primesti NIMIC. Nu-i ca in Romania unde toti minoritarii suna la ambulanta, sunt dusi la urgenta unde se strang inca o suta de sustinatori care ameninta doctorii si isi rezolva problema. Sau dau o spaga daca-s mai scuturati. In Turcia cine NU munceste NU mananca!

aleex30, badescucs, bog68dan, Enki, MCM, Nasshu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă oraşul antic Efes: