ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2009
AUG-2008
[?] AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Sejur impresionat de placut

Sejur incantator, am ramas adanc impresionati, motiv pentru care in anul acesta mi-am trimis fetita tot la Duni, dar fiind de data asta cu mama mea, am ales Hotelul Belleville.

Review anul 2008 - august

Am stat in corpul Romance, la etajul 1. Camera super ok, mocheta pe jos, curat si placut. Conditiile celelalte ale resortului mi s-au parut la mare inaltime: mancarea foarte buna si variata, piscine peste piscine - cea de la relax pool mi s-a parut deosebita pentru ca puteai face plaja la umbra teilor :)

Marea cu intrare lina, apa cristal de curata si extrem de calda. Sezlonguri duium pe plaja si la piscine, nu am avut niciodata probleme sa gasim libere.

Spectacolele de foarte buna calitate.

Sky Bar-ul din Hotelul Royal Marina e deosebit pentru priveliste.

Review anul 2009

Am stat o noapte tot la HV, dar am nimerit camera 540, tot corpul Romance, dar la parter. Nu cu mocheta, ci cu gresie pe jos si miros de igrasie nasol. Dar avand in vedere ca am stat doar o noapt, nu am cerut alta camera (noi doar lasam acolo fetita impreuna cu mama mea, dar ele erau cazate la Hotel Bellevillle, ca sa nu mai urce dealul catre vilisoare).

Deci surpriza cam neplacuta la camera, fata de anul trecut.

In rest, surprize placute la intretinerea generala a resortului, multe dintre vilisoarele complexului erau nou vopsite, s-a adaugat si Mini Golf fata de anul trecut, deci se vede o implicare la nivel de investitii din partea managementului, ceea ce este imbucurator.

Trimis de andra_ghibutiu in 28.07.09 00:25:06

VIZUALIZĂRI: 3508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andra_ghibutiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

[16.08.09 09:45:18]

Va rog mai multe informatii despre HV si ceva ponturi [ce camera ceri la receptie; ce bacsis se percepe la o camera buna]

[16.08.09 12:18:16]

Eu nu am dat bacsis la receptie niciodata. Prima data am nimerit camera super. A doua oara nu chiar, dar stateam doar o singura noapte, asa ca cred ca tocmai de-aia ne-au dat o camera slabuta - eram doar eu cu sotul meu. Mamei mele - care statea 11 nopti cu fetita mea - i-au dat camera super.

Eu as cere expre camera la etaj.

Despre HV ce altceva te-ar mai interesa sa stii? Restaurantul e foarte mare, mancarea e excelenta, abundenta si cu gust. Spectacolele sunt super la amfiteatru - zilnic, mai putin duminica.

Piscina relax pool imi place mult ca are umbra d ela tei.

Altceva nu-mi vine in minte. Intreaba direct si-ti raspund punctual.

[16.08.09 12:34:25]

Fiind cazata la HV pot lua masa la orice rest. din complex? Sau ma pot duce la orisicare piscina?

Sunt locuri de parcare suficiente? sunt cu plata?

Si daca poti sa-mi aproximezi distanta de la vile pana la plaja?

Iti multumesc pt informatii si poate mai revin pt unele detalii (plecam pe 21.08)

[16.08.09 13:00:28]

Poti manca la restaurantul mare al HV-ului, la cel de la Hotelul Marina - mai luxos putin, la cel de pe plaja si la Hotel Belleville, restaurant a la carte, cu rezervare in prealabil. Nu se poate manca la HotelulRoyal Marina, cel de 5 stele.

- locuri de parcare sunt foarte multe, cum intri in complex se lasa masina in parcarea imensa din dreapta si de acolo te duci la Hotel Belleville care are si receptia pentru HV ca sa-ti faca procedurile de cazare; de acolo vine un baiat si va ia bagajele cu masinuta electrica si vi le duce la vila voastra. Nu se plateste parcarea.

Distanta catre plaja depinde in care anume vila aveti camera. Sunt vila mai la baza dealului, altle fiind insa pe deal, ceva mai sus, dar intr-o raza de 100-200 de metri. As zice ca este de pana in 400 de metri cu totul pana la mare, dar plimbarea este foarte placuta, prin parcul resortului, nici nu simti distanta. Noi chiar ne bucuram de nitica miscare, ca la cat de mult de mananca acolo... ; )

Iti doresc vacanta placuta si fii fara grija ca va fii tare frumos! Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie.

[17.08.09 19:15:42]

Hello, Andra! Spune-mi te rog pe ce traseu v-ati dus spre Duni si care este cea mai potrivita ora de ajuns acolo (pt a fi cazati cat mai repede). Azi am platit sejurul si nu mai este cale de intors.

Sper sa fie bine tinind cont de atatea pareri pro si contra. Iti multumesc!

[17.08.09 21:54:38]

Pai sunt 2 trasee mari si late:

1. Bucuresti-Giurgiu-Razgrad-Varna-apoi drum de coasta catre Burgas-Sozopol-Duni - aproximativ 7 ore cu totul

2. Bucuresti-Giurgiu-Razgrad-Shumen-Aytos-Burgas-Sozopol-Duni - aproximativ 5. 5-6 ore. Drumul asta este mult mai scurt, chiar pitoresc - trece doar prin paduri, in afara localitatilor - si foarte pustiu in sensul ca fara masini.

Noi prima data pe prima varianta am mers, dar este mult mai lung si mai aglomerat. Cel de-al doilea ne-a convenit mai mult, fiind mai scurt. Dar iti trebuie fie harta, fie GPS.

Ora de plecare - pai plecam in jur de 6-7 ca sa ajungem la pranz acolo. Cazarea se face dupa ora 12, oricand, foarte operativ.

Eu zic ca ati facut afacere buna cu HV-ul. Sunt convinsa ca o sa va placa resortul. Si daca prin ghinion maxim nu nimeriti o camera excelenta, cui ii pasa pana la urma atat de mult de camera? Sunt n posibilitati de distractie acolo.

Drum bun si vacanta placuta!

nicy
    [26.04.10 15:54:02]

Hello andra, mai esti pe aici? as avea si eu nevoie de niste informatii:

Mergem in 6 iulie in Duni la Hotel Holliday Villas, 2 adulti, 1 copil de 4 ani si un bebe de 8 luni intr-o camera dubla.

Dupa cate am vazut eu sunt cateva vile gen hotel de 1 etaj si sunt si vile rustice de parca ar fii cabane de munte. Am vrut in Marina beach, ca e aproape de plaja si are si LIFT dar nu am mai prins locuri. Ma intrebam daca la ville (sau hotel??? - ca asa zice ca ar fii hotel dar nu inteleg cum vine asta) sunt camerele suficient de mari ca sa incapa si patul suplimentar si patutul de bebe, daca o sa ma descurc cu carutul fara lift (nu-s fire sedentara si chiar nu vreau sa stau sa astept liftul dar cu cariucir e mai greu pe scari). Am vazut in poze si scari exterioare (nu sunt sigura daca nu erau de la Pelican).

O alta intrebare. Ce mancare de bebe gasesc acolo si ce tr. sa iau dupa mine? Am inteles ca lapte de vaca este fara probleme, dar lapte praf, cereale de bebe si borcanase cu legume gasesc? am vazut ca ai fost cu copil mic dar nu stiu cat de mic? ce a papat? Am inteles ca este Babi corner acolo dar nu stiu in ce consta. si este toata ziua sau numai in orele de masa?

Multumesc anticipat

[26.04.10 16:28:21]

Buna Nicy!

Noi am stat la una din vilele (corp Romance) la care puteai ajunge in 2 moduri: fie pe trepte, fie urcand un pic mai mult dealul, dar fara trepte, deci ok pentru carucior. La vilele stil cabana nu exista trepte.

Poti incerca si Hotelul BelleVille, care nu e atat de vanat ca cel de 5 stele (Marina), dar care e le fel de misto (personal il prefer celui de pe plaja).

Baby corner - nu te gandi ca e ceva de genul hotelurilor de 5 stele din Turcia. Fetita mea avea 2 ani jumate cand am fost prima data acolo, acum 2 ani, deci nu aveam nevoie de asa ceva. Nu pot da detalii despre apesc baby corner, ca nu mi-a sarit in ochi.

Eu mi-as lua de toate de acasa, mai ales ca banuiesc ca mergeti cu masina si implicit e loc de bagaje. Dar eu recunosc ca-s pe principiul ca mai bine imi fac provizii, decat sa ma trezesc fara. Exista un orasel la 8 km, Sozopol, cu magazine si de toate, dar pe mine ma enerveaza sa caut diverse chestii in vacanta, asa ca prefer sa le iau de dinainte.

Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie.

[26.04.10 16:31:15]

Uitasem: in ceea ce priveste marimea camerei, eu zic ca incap fara probleme 4 persoane intr-o camera, deoarece acestea sunt maricele.

nicy
    [26.04.10 16:41:24]

merci pentru detalii. ff. utile. cu bagajele o sa fie problema deoarece carutul ocupa aproape tot portbagajul. vedem noi cum facem.

nu pot opta pentru altceva, aici am gasit locuri, astea le-am rezervat. sper sa nu fie probleme.

multumesc inca odata.

[26.04.10 16:46:17]

Nu o sa fie probleme. O sa vezi ca o sa-ti placa mult si ca o sa va simtiti bine!

Distractie placuta!

camelia_1979
    [24.06.10 09:25:47]

Hello!

Ma bag si eu in seama... am fost si noi 2 ani la rand in HV.

Noi am stat in vilute Paradise (anul trecut 618 si anul acesta 136) - acestea sunt, de fapt, niste apartamente - sunt formate din 2 camere (noi am platit pret de camera simgle, deci nu percep tarif suplimentar.

Eu recomand cu caldura acest tip de camere (Paradise hotel) - noi am fost 2 adulti si 1 copil si prietenii nostri 2 adulti si 2 copii - am fost foarte multumiti!

Anul acesta am avut un mic inconvenient - dupa ce ne-am cazat am constatat ca nu aveam apa calda, insa a doua zi dimineata s-a rezolvat.

Cam atat deocamdata... revin intr-o postare separata cu detalii si poze!

mihai.leca
    [23.07.10 13:34:20]

Imi spune si mie cineva ce inseamna "all inclusiv" la HV?

Multumesc

camelia_1979
    [23.07.10 14:38:42]

Buna, Mihai!

All inclusive la HV inseamna acelasi lucru ca oriunde in Bulgaria, sau mai stiu eu unde.

Adica cele 3 mese principale la oricare din cele 3 hoteluri de 4*, gustarici intre mese, sezlonguri la piscine si pe plaja gratuite - ai acces la toate hotelurile de 4* din resort (HV, Pelikan, Marina Beach) , bauturicile si sucurile...

Cam atat imi vine in minte acum, daca mai ai intrebari, ma poti aborda.

mihai.leca
    [26.07.10 07:56:10]

Multumesc mult .

Intrebasem la agentie si culmea nu au stiut sa-mi spuna decat ca fiecere hotel are specificul sau in acest sens.

andra_ghibutiu, camelia_1979, carmen_andreea, midea, mihai.leca
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Holiday Village Resort: