ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2012
ÎNSCRIS: 06.07.11
JUN-2011

Foarte cochet, curat si bine pozitionat

In luna ianuarie 2011 am achizitionat un pachet turistic (in cadrul programului social al unei agentii) la un pret de aproximativ 1.100 euro -2 adulti si un copil, cu plecare in 30 mai si revenirea in tara pe 8 iunie. Am achitat un avans de 50% in momentul confirmarii si blocarii locurilor iar restul l-am achitat in luna mai. Ziua plecarii a sosit, am ajuns in aeroport unde era o caldura infernala, am asteptat parca o vesnicie urcarea si avion si cand in sfarsit ne-am asezat pe scaunele noastre am constatat ca era un frig infernal, in urma caruia in prima zi dupa ce am ajuns la destinatie am bolit de am zis ca va fi un esec vacanta asta.

Dupa ce ne-am revenit, am constatat ce camera minunata avem, cat de modern utilata si curata este, ce pat confortabil si asternuturi care fosneau cand te asezai, un adevarat rasfat, pe care in prima zi datorita aboselii, frigului nu le-am luat in seama. Din balcon aveam o vedere minunata, parc cu palmieri si marea.

A plouat tot sejurul, temperaturile nu au urcat peste 23 grade, dar cu ajutorul ghidului de pe autocarul care ne-a dus de la aeroport la hotel si retur si a informatiilor celor de la hotel ne-am plimbat prin Barcelona 2 zile (din Blanes este tren direct in Barcelona iar pretul nu era piperat), o alta zi am fost in croaziera pana la Loret del Mar (vaporasul submarin ne-a costat in jur de 25 euro pentru 2 adulti si copilul), o alta zi am vizitat gradina botanica din Blanes. Daca ajungeti acolo nu trebuie sa o ratati, la tot pasul esti lovit de mirosul florilor care vin ca o completare a bucuriei ochilor. Aici pe langa multitudinea speciilor de flori, ochii ti se vor umple cu imagini de vis asupra golfurilor, stancilor marii.

In Barcelona am vizitat parcul Guell, Stadionul Camp Nou, Sagrada Familia -cu o arhitectura care te face sa te intrebi daca chiar este lucrata de mana omului, ai senzatia ca este acoperita cu dantela, Gradina Zoologica -locul unde omul a adunat cele mai multe specii de animale pe care ati visat vreodata ca o le vedeti, Aquarimul -cu loc de exploatare pentru copii, pesti de N specii, tunelul cu pesti, spatiul destinati meduzelor, calutilor de mare, pinguinilor. Ne-am plimbat pe celebra La Rambla, un loc iubit de hotii de toate natiile, intrucat oamenii -statui, tarabele (gen Europa noastra), iti distrag atentia de la bunurile personale, deci mare atentie. In jurul acestei artere se gasesc si marile branduri, in magazine impunatoare dar si preturi pe masura locului si renumelui (am inteles ca preturile scad foarte mult in perioada reducerilor).

Revenind la conditiile din Hotelul Blaumar, noi am avut masa in regim pensiune completa, mancarea era foarte diversificata atat dimineata, cat si la pranz si seara. Daca ii anuntai in seara dinainte ca nu vei lua pranzul la ei, pentru ca era platit, dupa masa de dimineata, mergeai si ti se dadea o sacosica cu diverse de mancare (2 sandwichuri, 2 oua fierte, niste iaurturi cu un gust oribil -dar celor care le plac iaurturile foarte dulci cu siguranta le placeau, fructe si sucuri).

Piscina acoperita a hotelului era foarte curata si apa incalzita la 28-29 grade, nu mirosea foarte tare a clor incat sa nu poti respira, dusurile de la piscina erau foarte curate. Piscina din exterior nu am incercat-o datorita conditiilor meteo, dar se vedea ca este bine intretinuta, la fel si locul de joaca pentru copii.

In fiecare seara erau spectacole in hotel, la care puteai sa participi chiar daca nu plateai nimic (probabil le ieseau bani din consumatia celor de la mese, noi niciodata nu am prins loc, ajungeam destul de tarziu la hotel, din lungile noastre vizite).

Un lucru de care trebuie sa tineti seama in Blanes este faptul ca dupa orele 22 nu mai gasiti nimic deschis, iar intre orele 13-15 totul este inchis. Asa ca aveti grija sa va aprovizionati cu apa si orice mai aveti nevoie.

Trimis de cristianam in 08.07.12 07:43:57
Validat / Publicat: 08.07.12 11:03:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja din Blanes si vaporasul submarin

urjanclaudiu [08.07.12 12:29:46] »

Atata timp cat se intampla MAI RAR, e bine sa ai si zile ploioase in concediu. Te obliga sa stai departe de plaja si sa iti concentrezi atentia catre obiective turistice ce poate in alte conditii le-ai fi trecut cu vederea. Chiar daca acest lucru e valabil in general, am sa imi permit un exemplu personal.

Imi aduc aminte ca acum multi ani mergeam la mare si nu stiam decat de plaja si balaceala. Intr-un an, "profitand" de vreo doua-trei zile ploioase, am hotarat sa vizitam cateva muzee sau alte locuri de interes. Atunci am descoperit si o alta fata a orasului Constanta (ca despre el e vorba in cazul de fata). De atunci, indiferent de conditile meteo, nu exista concediu in care MACAR o zi sa uitam de apa si nisip si sa facem o plimbare prin oras. Si credeti-ma, chiar merita. Sunt atatea de vizitat!

In alta ordine de idei, mi-a placut review-ul insa am ramas totusi cu o nelamurire. Cum adica "vapor submarin"?

webmaster [08.07.12 13:29:39] »

Este vorba cumva de acest hotel: blauhotelsblanes.com/en/3?

cristianam [09.07.12 05:45:52] »

@urjanclaudiu: Vapor submarin - este un vaporas ce are niste geamuri pe fundul sau prin care poti sa vezi tot ceea ce este in apa (asta cu conditia sa se opreasca din cand in cand pentru ca altfel tulbura apa si nu vezi decat "spuma marii".

cristianam [09.07.12 05:52:02] »

@webmaster: Da, despre unul dintre cele 2 hoteluri este vorba. Noi am stat la Blaumar, Blaucel este hotelul "frate", iar a treia fotografie este chiar din pasarela dintre cele 2. In oricare dintre cele 2 hoteluri ai stat beneficiezi de facilitatile ambelor, piscine, SPA, sala de mese, parc, evenimente organizate.

Admin [10.07.12 07:23:47] »

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Blaumar Hotel" (nou-creata pe site)

Alb [04.02.13 23:04:37] »

Voi ati facut baie in mare?

dar plaja??

chiar asa frig era pe acolo?

Inteleg ca voi ati fost cu un program seniori.

Cam cu cat timp inainte ati aflat care este hotelul vostru? ca am inteles ca la programul asta Seniori nu se stie hotelul inainte,este la nimereala, sau se stie cu o saptamana maxim.

Ei zic hotelul cutare, cutare sau similar, deci este o enigma!

Voi ati putut sa il alegeti????

Pretul pare ok dar eu nu stiu ce sa zic cu programele astea de seniori, daca vand astia ce este mai nasol, in genul zic ca sunt hoteluri de 4 stele, si te trezesti cu cine stie ce??!!!!!!

Si eu vreau sa merg in Costa Brava la inceputul lui iunie anul asta si vroiam sa stiu cam cum este vremea pe acolo.

Am inteles ca intrarea in apa este f adanca.

cristianam [05.02.13 20:13:58] »

@Alb: @Alb: Sotul meu a facut baie in mare, eu si pitica nu pentru ca am prins vreme capricioasa si era destul de rece pentru perioada sf de mai inceput de iunie (neasteptat de rece).

Nu am stiut numele hotelului, dar am facut rezervarea printr-o agentie de turism care stiam ca are cazari bune. Am plecat printr-un program social, f ieftin comparativ cu ce preturi sunt acum pe aceste programe. Conditiile la piscina au fost foarte bune (curatenie, apa incalzita).

Oricum Costa Brava este pina de unitati de cazare cochete si curate (cel putin asa se vad de afara). Eu te-as sfatui sa risti, pentru ca este o zona in care nu te plictisesti (au un tren f bine pus la punct si in Barcelona ai ce vizita) si poti merge cu vaporasul in diferite locuri sa faci baie (nisipul este foarte fin, sunt adevarate lagune unde poti ajunge si sta sa te balacesti, ai gradina botanica din Blanes care este cu adevarat de vis, cetatea din Loreet de Mar de unde ai o priveliste de vis - si ploua de rupea cand am fost noi si tot a fost de vis)

Noi pe vas am nimerit cu niste norvegieni, astia faceau baie la greu, noi ne-am multumit cu plaja pe vapor (ploua, statea si tot asa)

Alb, cristianam