ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2012
ÎNSCRIS: 03.07.09
JUN-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Anna Beach Limenaria

Azi ne-am intors din cocediul petrecut la vila Anna din Limenaria Tassos. Scriu asa de repede impresiile pentru ca daca as mai lasa sa treaca un timp melancolia dupa zilele de concediu m-ar face sa -mi amintesc doar partea placuta a acestui concediu. Am plecat impreuna cu sotul meu, sora si nepoata mea. Biletele le-am cumparat in ianuarie si am avut si o reducere de 20%, nu am avut masa inclusa. Am citit aici tot felul de pareri care m-au influentat in alegerea acestei zone si mai ales ca nu eram prima data in Tassos, am crezut ca va fi asemanator cu Golden Beach.

Sa incep cu inceputul, plecarea trebuia sa fie la ora 21.30, ora trecuta si in contractul incheiat cu agentia, ora care s-a transformat in ora 22 iar in realitate s-a plecat din Bucuresti la ora 24. Motivele invocate au fost un accident la Otopeni care a impiedicat autocarele sa ajunga, un surub care lipsea de la unul din autocare, apoi s-a gasit surubul dar nu era cheia necesara sa se stranga surubul si s-a plecat dupa cheie. Poate nu va vine a crede, dar acestea au fost motivele invocate de o firma renumita care asigura transportul pentru mai multe agentii de turism. Dupa ce s-au rezolvat aceste probleme, cei care plecau erau foarte nervosi si au inceput dicutiile ba chiar certuri si jigniri pentru locurile din autocar. In sfarsit ne-am urcat in autocare pe la miezul noptii si am pornit spre destinatia la care am visat un an in vociferari si certuri. Cei drept ca de educatia omului nu raspunde agentia de transport dar de bataia de joc care de la an la an este din ce in ce mai mare sunt direct raspunzatori. Ne-am cazat la vila Anna in jurul orei 15.20. Niciodata nu am fost cazati asa de tarziu si dupa parerea mea parca ni s-a luat din concediul nostru lucru de care nu raspunde nimeni.

Vila Anna are 3 etaje, noi am avut camera la parter cu vedere spre piscina si sora mea la etajul 2 cu vedere spre mare. Nu am luat aer conditionat deoarece seara si dimineata era racoare. Dar la parter erau foarte multi tantari, care nu mureau chiar daca aveai aparatul in priza toata ziua. La etaj nu erau probleme cu ei. Vila este foarte curata, camerele erau curate, am avut 4 prosoape care s-au schimbat odata cu lenjeria de pat dupa 3 zile.

Se facea curat zilnic in camera, cam tarziu spre dupa amiaza. Existau farfurii, tacamuri, o cratita, o tigaie, ibric, cani, pahare. La receptie internet, tv, bar.

Se poate manca la hotel. Am mancat de 3ori, peste o data, a fost foarte bun, facut pe loc, a doua oara nu a mai fost la fel, era pregatit mai devreme si reincalzit. Cand am plecat am luat o pizza taraneasca foarte buna, mare suficinta pentru 2, omleta cu sunca, foarte buna si avea garnitura cartofi, rosii. Pizza 10 euro, omleta5 euro, berea la halba de fapt la pahar de 500ml, 3euro, vin la 500ml 6 euro, inghetata si clatitele foarte bune. Terasa din fata hotelului, foarte frumoasa si curata se putea sta seara pana la ora 24. Patronul ne cunostea pe toti din hotel, avea grija sa-ti satisfaca toate dorintele, schimba cateva vorbe cu fiecare zilnic, iti rezerva masa daca doreai. Isi cunoastea interesul, la fel ca toti grecii, interesul lor fiind sa te simti bine si sa revii. Toti din seria noastra l-au placut.

Piscina foarte curata si frumoasa, de fapt erau 2, una mai mica, rotunda si cea mare.

Plaja este singurul lucru care nu mi-a placut, este cu pietris, neingrijita, fiecare hotel are sezlonguri si umbrele. Cele de la Anna Beach, cam rupte, unele umbrele nu se puteau folosi, dar nici asta nu era o problema foarte mare daca nu ar fi fost marea plina de bolovani foarte mari si alunecosi cu toate ca ne-am cumparat acei pantofi speciali. Asa este toata plaja din Limenaria, cu pietris si apa plina de bolovani. Apa este foarte limpede, curata cu pestisori, calda. La capatul falezei din statiune, inspre port este o portiune de plaja mai buna, cu apa fara bolovani, dar fara umbrele si unde se duc cei mai multi, dar este foarte mica si nu ai umbra. La plaja din fata vilei nu platesti, dar nu ai voie cu nimic de baut sau mancare, trebuie sa consumi doar de la barul hotelului. Patronul este foarte vigilent si-ti face observatie daca te vede, as putea spune chiar ca sta cu ochii pe cei de pe plaja.

Statiunea nu era foarte aglomerata, chiar foarte putini oameni fata de alti ani, multi romani si foarte putini din alte tari. Statiunea este foarte frumoasa, multe taverne in fata carora stau patronii si-ti prezinta meniul in limba romana de cate ori treci, multe magazine unde vanzatorii stiu cateva cuvinte in limba romana.

Peisajul este deosebit ca peste tot pe unde am fost in Grecia iar serviciile cum nu vor fi vreme indelungata la noi. Peste tot pe unde am mancat nu-ti mai ofereau nimic din partea lor dar iti faceau o reducere de 10%. La vila Anna in prima seara ni s-a facut si reducere si ni s-a adus si ceva dulce. Apoi nu a mai fost nimic in plus sau vreo reducere. Daca recomand aceasta vila, nu stiu, dar trebuie sa stim tot ce ne asteapta in locul in care urmeaza sa-ti petreci concediul, cu bune si rele, eu personal nu mai vin datorita plajei si a bolovanilor din apa.

M-am simtit bine, a fost frumos dar exista locuri unde si plaja este buna si frumoasa si statiunea la fel. Si am ajuns la final care a fost mai rau decat plecarea. Seria urmatoare a ajuns tot asa tarziu, nu cunosc motivele. Ne am urcat in autocar care pe unde am apucat iar in port cand ghida care a aparut la intoarcere a strigat lista cu locuri iar discutii. Au aparut noi pretentii, un domn care sustinea ca si-a rupt piciorul dorea sa stea singur pe 2 locuri, ce daca mai era si altcineva, norocul nostru a fost ca 2 cupluri au plecat pe cont propriu fara sa anunte.

In autocar o caldura infioratoare, erau 36 grade si apa ne tasnea prin toti porii iar podeau era incinsa nu stiu de ce. Dar aveam ghid, care vorbea foarte frumos dar ce folos ca nimeni nu avea chef, toti erau obositi si s-ar fi odihnit. La insistentele calatorilor a inceput sa functioneze si aerul dar nu prea tare ca se consuma benzina.

Am oprit in Kavala, o ora, mi s-a parut un oras desebit de frumos, se mai numeste si micul Monaco, este un loc pe care-l recomand, este unic si o ora nu-ti ajunge pentru a-l vizita. Apoi a urmat drumul prin Bulgaria spre tara. Ghida ne-a prezentat Bulgaria pe un intuneric bezna. Pe la 2 noaptea s-a incins un scandal cu imbrinceli intre cei din spate tot pentru locuri temperat de ghida.

Concluzia este ca Grecia este frumoasa, la anul daca da Dumnezeu tot aici vin, nu in Limenaria si sper sa nimeresc alta agentie care sa asigure un transport civilizat.

Trimis de flori_floricika in 06.07.12 20:07:43
Validat / Publicat: 06.07.12 21:12:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Tassos Golden Beach, Zakyntos Argassi, Corfu

VIZUALIZĂRI: 10363 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flori_floricika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in vila

flaviana77
[17.01.14 10:05:59]

@flori_floricika:

buna flori, ma bucur ca regasesc aici impresii scrise de tine din locuri in care mi-as fi dorit eu sa merg. ceea ce ai scris m-a determinat sa nu mai consider Limenaria o posibila destionatie de vacanta, ci doar o destinatie de vizita ca sa spun asa si sa fiu in alta parte cu cazarea in Thassos. multumesc pentru ca m-ai ajutat sa scot de pe lista un loc de altfel ieftin la pret (ma refer la excursiile organizate prin agentii de turism), dar parca in concediu vrei sa nu stai pe bolovani si vrei sa faci baie intr-o mare lina curata si fara pietre.

flori_floricikaAUTOR REVIEW
[17.01.14 12:46:43]

@flaviana77: Limenaria mi-a placut, mai ales plaja Metalia pana unde e ceva de mers, statiunea e animata, dar plaja este cu bolovani, iar intrarea in apa pe portiune foarte mare este tot cu bolovani, e nevoie de pantofi speciali, iar pentru copilasi e periculos. Exista o portiune in dreptul portului, unde este nisip si apa fara bolovani, dar daca vrei plaja in adevaratul sens al cuvantului, nu prea este aici. Dar merita vizitata statiune, este frumoasa, au o super inghetata iar grecii ca peste tot deosebit de primitori. Fiecare loc are farmecul lui. In Tassos, Golden Beach mi s-a parut cea mai mare si frumoasa plaja, cu o apa extraordinar de limpede, calda si frumoasa. Am fost de doua ori si m-as reintoarce.

flaviana77
[17.01.14 12:56:38]

@flori_floricika:

am scris un review despre vila athina la care am vazut ca ai stat si tu, intr-adevar Golden Beach este o plaja foarte faina, pentru apa aceea azurie si pentru nisipul auriu in care ti se infundau picioarele merita din plin sa faci un sejur in thassos. Aici iti dau perfecta dreptate. Nu mai spun de Kavala, un loc mirific dupa parerea mea, pacat ca nu este inclus ca destinatie turistica pe nicaieri.

flaviana77, flori_floricika, mikyduta*
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Anna Studios: