ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 15.05.12
AUG-2010

Un resort imens, superb.

A fost prima noastra experienta in Turcia, si pot spune fascinanta. Am ales hotelul Fulya din complexul Kamelia World dupa ce am studiat un pic piata si raporturile calitate/pret ale hotelurilor. Cu toate ca mi-am facut temele si am luat toate informatiile existente despre aces hotel, realitatea m-a lasat fara cuvinte. Nu as avea de reprosat nimic, noi am fost incantati de tot ce am gasit acolo.

Am sa expun in cateva cuvinte vacanta de acolo cu speranta ca vor fi de folos aceste inpresii celor care cauta informatii despre destinatiile in care aleg sa mearga (eu studiez foarte mult o locatie pana iau o hotarare, si de aceea mi-au fost de folos toate informatiile gasite)

Asadar, am calatorit cu avionul (Tarom, de la Cluj) zbor fara probleme, am fost preluati la aeroport cu un autocar si transportati la hotel, am primit camera rapid, fara probleme (am lasat si noi in pasapoarte 10 euro, nerelevant deoarece oricum platisem o camera cu vedere la mare si pat matrimonial)

Camera asa cum ne-am asteptat superba, un pat enorm, foarte confortabil, mocheta pe jos, fierbator electric si o cutiuta cu toate cele necesare pentru ceai sau cafea, halate, papuci, un balcon mare cu mobilier. Baia mare cu cada, produse pentru toaleta. Barul din camera umplut zilnic daca lipsea ceva cu apa minerala suc si bere.Intr-una din zile ne-au facut o surpriza ,un cos cu fructe si o sticla de vin din partea lor.

Doresc sa mentionez ca desi hotelul era plin parea atat de aerisit, probabil datorita faptului ca era mare, aceeasi senzatie o aveai si pe plaja, un alt punct forte al acestui resort. Pe langa aquaparcul de care dispunea, avea si foarte multe piscine, dar si o plaja privata larga, cu nisip foarte fin si intrare lina in mare. Erau pe plaja umbrele mari si cate doua sezlonguri plus masuta. asezate la o distanta confortabila, astfel incat sa ai intimitate fata de vecinul de sezlong. Am preferat marea datorita conditiilor excelente de pe plaja in detrimentul piscinelor care erau si ele multe, felurite si foarte curate dar unde nu gaseai sezlong deoarece de dimineata erau ocupate cu diferite prosoape.

Apropo de prosoape, puteai lua prosoape de plaja cu ajutorul unui card primit de la receptie.

Daca vorbim de masa, am avut sistem uall-inclusive, nimic de reprosat, nu are rost sa insir aici toate felurile de mancare, deserturi, fructe si bauturi pe care le-am avut la dispozitie, cert este ca era mancare destula pentru toate gusturile si pretentiile. Pe la piscine si la plaja baruri unde puteai servi la orice ora si bauturi si grill-uri, felurite mancari si deserturi. Noi nici nu am apucat in cele 8 zile sa mancam in toate locurile disponibile (nici nu ne-am propus acest lucru, pentru noi conteaza foarte mult cazarea si calitatea plajei)

Erau foarte multe familii de rusii, englezi, nu am intalnit cat am stat noi acolo nici o familie de romani.

Era si foarte mult spatiu verde, gradini si alei ingrijite, terenuri de tenis, o placere sa te plimbi in resort la ceas de seara, apoi avea o faleza superba pe care daca te plimbai vedeai si alte resorturi, de afara.

Am avut un ghid din Rep. Moldova care ne-a vizitat la hotel ne-a adus la cunostinta excursiile pe care le putem face, si care ne-a dus si la sedinta de cumparaturi. Am facut doua excursii, pe raul Manavgat si o alta excursie de o zi, unde am vizitat ruinele si amfiteatrul roman si o moscheie... experiente inedite.

In concluzie un resort de vis, la care m-as intoarce oricand.

Trimis de toni80 in 04.07.12 12:25:08
Validat / Publicat: 04.07.12 16:28:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (toni80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Una dintre piscine vazuta de la balconul camerei.

• Alte impresii din această RUBRICĂKamelya Fulya Hotel [Evrenseki]: