ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

ARTICOL ARHIVAT

Grija pentru turisti

La sfarsitului lunii iunie 2011, de abia intorsi dintr-o vacanta din Costa Brava, am constatat ca am cheltuit mult prea putini bani comparativ cu cat ne-am planificat, asa ca de economia de 800 euro, am hotarat sa mergem in Grecia. Auzisem atatea despre greci, despre cat de primitori sunt, de lenesi, de peisajele superbe intalnite la tot pasul, asa ca m-am pus pe cautat.

Am gasit pe un site de rezervari hoteluri, vile, pensiuni, intern si international, cazare pentru 9 zile, 8 nopti, 240 euro, camera cu 2 paturi simple si 2 suprapuse. Nu aveam noi nevoie de 4 paturi, dar la asa pret de ce nu. Inca din momentul rezervarii surprizele placute au inceput sa apara, proprietarul Vilei luand legatura cu noi pe mail si trimitand cam o data la 3-4 saptamani cate un mai scurt prin care fie ne multumea pentru rezervarea facuta, fie ne oferea diverse informatii, iar daca am avut ceva de intrebat ne raspundea prompt.

Plecati la drum, ne-am ratacit in Bulgaria, asa ca am reusit sa pierde feribotul din Kavala de la ora 16.30 si a trebuit sa asteptam unul care pleca in jur de 19.30, iar proprietarul ca o gazda buna, a sunat sa vada daca s-a intamplat ceva si ne poate ajuta. Drumul pe mare a fost un vis. Vasul inconjurat de pescarusii care iti luau painea din mana iti ofera o siguranta pe car ela inceput nu crezi ca o poti avea pe mare.

Am ajuns la vila in jurul orelor 22 si am gasit o oaza de liniste, 2 fete zambitoare, Stelianos si Elena, proprietarii vilei. Adunasem informatii de pe net si stiam ca el este profesor de engleza si economie, deci era de-al meu (eu economist la baza). La ora aceea tarzie ne-a fost prezentata vila, ne-au fost date oale, cartiti, ibrice, intr-un cuvant am fost pusi sa alegem dintr-o bucatarie mare tot ceea ce credeam noi ca am fi avut nevoie, cu precizarea ca orice altceva putem solicita oricand (farfuriile, furculitele, lingurile erau deja in camera). Ce a fost pentru noi surpinzator a fost faptul ca nu a vrut sa primeasca banii decat spre finele sejurului.

Camera era destul de spatioasa pentru 4 paturi, cearceafurile apretate si mirosind a proaspat, prosoape cate 3 pentru fiecare. Lenjeria a fost schimbata o data la 3-4 zile (nu am reusit sa imi dau seama exact), iar prosoapele la 2-3 zile, exceptie situatiile exceptionale cand le schimbau pe cele murdare imediat (la noi pitica a racit si a facut pipi in pat asa ca imediat au schimbat cearceaful, la fel si un prosop pe care de abia il schimbase si-a pus maine de ciocolata). Omul asta era peste tot, in permanenta te intreba daca ai nevoie de ceva, te facea sa te simti centrul atentiei, ceea ce era si adevarat doar fiecare dintre noi eram oaspetii lui. Ne-am dus acolo niste straini si am plecat prieteni, varsta necontand, limba la fel.

Oricand m-as intoarce acolo si as recomanda aceasta vila. In 2012, sfarsit de iunie si inceput de iulie aveam rezervate aproape 2 saptamani aici, dar din pacate a trebuit sa anulam pe ultima suta de metri, nimeni nu s-a suparat si nici nu am platit penalitati, am ramas in continuare prieteni si cu siguranta la anul vom reveni.

Trimis de cristianam in 04.07.12 08:29:54
Validat / Publicat: 04.07.12 09:43:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Iris vazuta din curtea interioara, camerele au vedere la munte

• Alte impresii din această RUBRICĂVilla Iris: