ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012
ÎNSCRIS: 09.08.08
JUN-2012

Placut si relaxant

Am stat intre 30-06 si 02-07. Dupa ani de zile in care am "tradat" litoralul romanesc in favoarea altor orizonturi, dat fiind perioada scurta pe care am avut-o la dispozitie, ne-am hotarat sa alegem litoralul nostru, si ca sa nu plecam de la idei preconcepute, sa mergem unde nu am mai fost niciodata de cand am fost copii. Asa am ales Eforie Nord si aici Complex Dunarea (fost Mara).

Trebuie de la inceput sa va spun ca nu am regretat nicio clipa alegerea facuta. Pentru 380 lei (cca 80 Eur cu taxe) am primit exact ce am platit.

Conditii decente de cazare, complex ingrijit si intretinut, multa verdeata si flori pe alei. Micul dejun decent, 2-3 feluri de mezeluri, cascaval, branza, rosii si castraveti, lapte dulce, batut si iaurt, lapte cu cacao, unt, margarina, gem, oua omleta cu sunca si ochiuri, bacon tras la tigaie, cereale, ceai, cafea, intr-un cuvant cam tot ce mananca un om normal la un mic dejun. Intr-adevar nu s-au servit icre negre sau somon file dar cine doreste asa ceva nu se duce in Eforie pe dreapta la trei stele si nu in ultimul rand se mai uita si cat da pe bilet. Lasand "gluma" la o parte, la modul serios, nu am putut reprosa micului dejun decat lipsa cu desavarsire a fructelor. Masa de pranz si cina se servesc in aceeasi cantina, da domnilor este cantina, nu se mananca a-la-carte, deci si pretentii trebuisa sa aveti pe masura, (peste drum, parcare mai exact) in regim de "impinge tava". Cu nostalgie ne-am adus aminte de alte vremuri, mai bune poate... Oricum mancarea este BUNA, bine gatita, fara sa balteasca in grasime excesiva, proaspata si cu inegalabilul gust de "cazan". Cam trei-patru feluri de ciorba, cam tot atatea de felul doi, garnituri cu diverse posibilitati de mixare, carne de pasare vita, porc, la tava sau prajita in ulei. Preturile deloc sarite, in afara de ciorba care este la portie, restul este la suta de grame si prin urmare poti manca atat cat iti trebuie, fara sa fii nevoit sa platesti o portie din care arunci. De ex. am mancat pe saturate trei persoane cu felul unu, doi si desert cu cca. 50 lei. Cu acesti bani, in Grecia de ex. abia saturi o persoana.

Camerele nu exceleaza in marime, complexul este unul de pe "vremea... " cand nu se punea accent pe comfort dar frumos si cu gust, complet renovate, mobila noua si draguta, aer conditionat de calitate. Singurul lucru care nu ne-a placut este lipsa oricarei policioare in baie, in lipsa careia ai o problema cu depozitarea "instrumentarului" pentru igiena intima. Nu exista nici macar un banal pahar pentru periutele de dinti...

Complexul in sine este bine ingrijit si curat, noi oricum nu suntem genul care calatoresc cu testerele cu turnesol si fenoftaleina, nici paharele pentru probe biologice nu folosim; sa zicem ca suntem genul care mancam de pe masa nu de pe jos din nu stiu ce colt de camera; deci curatenia ni s-a parut in limite normale si decente.

Piscina este intr-adevar SUPERBA pacat ca are cantitati impresionante de clor in ea, daca iti intra in ochi esti "injectat". Aici singurul minus major este lipsa grupurilor sanitare. Poate o sa spuneti ca dat fiind complexul destul de mic e la doi pasi sa te duci in camera dar ganditi-va cati se duc oare si pentru "una mica"?! Cred ca asa se explica clorul masiv, altfel nu trece la teste apa. Nu exista dusuri la piscina... Trebuie sa ne reamintim, chiar daca nu ne comvine, ca traim totusi intr-o tara in care bideul este inca privit ca pe o curiozitate excentrica... Noi am ajuns in jur de ora 11 si am fost imediat "procesati" cu toate ca pe voucer scria clar ca intrarea este de la ora 18. Personalul EXTREM de amabil si saritor, receptiv la probleme si sugestii. Una peste alta a fost o relaxare nesperata aceasta oaza de verdeata, o speranta renascuta ca "se poate si la noi". Daca la nivel particular (privat) initiativa se simte, sunt conditii decente de cazare, personalul mai "dresat" si serviciile tind sa devina din ce in ce mai bune, partea de care ar trebui sa se ocupe si cei carora le platim impozite e neglijata total, Eforie Nord arata asa cum o stiam de copil, si nu ma refer aici la constructii care au aparut ca cuipercile, ci la accesul la plaja, aceleasi trepte mancate de beton pe care risti sa-ti rupi gatul cu balarii si bozii pe margini din care ai senzatia ca stau sa te "manance" serpii si soparlele.

Calitatea plajei in sine... mai bine nu discutam. Calificativul se refera la plaja din Eforie si nu la piscina complexului care este super. In concluzie Club Dunarea merita, raportul calitate pret este bun si daca mentin standardul si in plin sezon, nu aveti niciun motiv sa nu aveti un concediu reusit.

Concedii placute!

Trimis de ggabriel2006 in 03.07.12 12:40:04
Validat / Publicat: 03.07.12 13:45:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ggabriel2006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂClub / Complex Dunărea: