ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012
DIN: b
ÎNSCRIS: 31.01.09
JUN-2012

Drum Duni 2012

Scriu aceste impresii, intrucat am cautat foarte mult informatii actualizate despre starea drumului Shumen -Karnobat dar nu am gasit (probabil exista in comentariile despre hoteluri dar un review despre aceasta varianta de drum nu exista) asa ca am luat-o pe ruta Calarasi - Dobrich-Varna-Burgas-Duni. Am intrat in Bulgaria pe la Silistra, am traversat cu bacul pe la Calarasi (s-a desfintat bacul Navrom la care am dat 22 lei anul trecut asa ca am trecut cu alea mici, cam prea mici daca se urca si doua tiruri langa tine si am platiti 35 de lei). Din Silistra la Dobrich sunt 90 de km de drum foarte bun si foarte liber, mers cu 100-110 km/h timp de parcurs 1h. De la Dobrich la Varna surprinzator nu am prins foarte mare aglomeratie (am plecat si am venit lunea) drumul foarte bun, apoi varianta de ocolire Varna care se prezinta intr-o stare buna zic eu, peticita pe ultima portiune dar nu cu gropi apoi drumul pana la Burgas, destul de liber pe sensul spre Burgas foarte bun, fara politie la dus dar care s-a aglomerat dupa Elenite... Burgasul se traverseaza fara probleme asfaltul e perfect pana la Duni La dus nu am vazut nicio masina de politie (cam ciudat nu?) insa la intors m-am saturat de atata politie cate una Burgas, Pomorie, Nessebar, Obzor trei zona Varna (intrare, iesire) La intrare in Varna oprisera o masina de RO dar tinand cont de viteza cu care m-au depasit conationalii cu cativa km mai inainte, si pe linie continua, cred totusi ca au avut motive... Am inteles de la cei ce au venit pe varianta SHUMEN -AYTOS ca drumul e in lucru si plin de gropi cu multe restrictii si se merge foarte greu Ar fi bine daca s-ar scrie un reveiw cu informatii actualizate despre varianta Ruse-Shumen-Karnobat sau Aytos-Burgas intrucat e cea mai scurta catre sudul litoralului bulgar

Trimis de i2000 in 03.07.12 09:20:45
Validat / Publicat: 03.07.12 13:18:45

VIZUALIZĂRI: 2901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (i2000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intre VARNA SI Burgas

[03.07.12 16:41:25]

Salut,

Crezi ca poti afla mai multe informatii despre sectorul Shumen-Aytos? Ai zis ca ai auzit ca se lucreaza, dar poate prietenii iti pot spune ceva mai multe: cat se intarzie, daca e mare portiunea pe care se lucreaza (se lucreaza in prima parte sau in a doua parte a sectiunii) si ce ar mai fi util.

Ma intereseaza pt. ca urmeaza sa plec si eu la Duni si aveam in vedere varianta Buc - Giurgiu - Ruse - Shumen - Aytos - Burgas - Duni, fiind cea mai scurta conform Google Maps.

i2000AUTOR REVIEW
[05.07.12 23:59:21]

@ovidescu: cei care venisera pe varianta Shumen-Aytos se intorceau pe Varna pentru ca, spuneau ei, se lucreaza pe zeci de km, sunt zone cu gropi, zone fara asfalt pentru ca se lucreaza, si multe zone cu limitari de viteza si stationari. Ar fi bine daca ar posta cineva care a mers pe aceasta ruta sau pe Shumen- Karnobat

[06.07.12 10:32:36]

@i2000: Multumesc pt. raspuns.

Tocmai a postat cineva o descriere a traseului Bucuresti –Giurgiu - Ruse - Tsar Kaloyan – Razgrad –Targoviste –Omurtag –Kotel –Karnobat –Burgas -Duni care m-a convins. Pe ruta asta o sa merg luna viitoare.

[23.07.12 19:15:57]

@ovidescu: Cand mergeti la Duni? noi plecam pe 01 august.

[24.07.12 10:25:16]

@lucian. cornel: Salut. Eu plec pe 20 august.

Drum bun, ca mai ai putin si pleci, norocosule. Si astept cu interes impresiile tale ; -)

[24.07.12 19:34:33]

@ovidescu: Salut. Impresii de povestitor de la mine mai putin ca dovada faptul ca este al treilea an consecutiv in care merg la Duni si nu pana acum nu am postat nimic.

Pot doar s-a sugerez o varianta pe care eu o cunosc si pe care am facut-o eu asta nu insemna ca este cea mai buna sau unica.

Eu in anii precedenti am fost pe traseul Ruse - Sumen -Varna - Burgas - Sozopol - Duni si retur este un traseu mai lung dar pentru mine este simplu si sigur.

La intoarcere pot sa imparatasesc impresii mele comparativ cu anii trecuti.

Multumesc pentru incredere si sper ca asteptare concediului sa fie cat mai scurta si placuta pentru tine.

nicolae75
[29.07.12 18:28:17]

s-a desfiintat bacul Navrom? e sigura informatia? mie mi-a convenit sa trec cu ei, caci privatii sunt niste rechini, stau o gramada pina se umple bacul si mi se par si cam nesiguri. Astept update urgent, caci pe 1.08 plecam. Multumiri.

[31.07.12 20:46:10]

@nicolae75: telefon pe privat da se poate

bctgabi
[08.05.13 16:35:39]

sal in legatura cu drumul shumen karnobat burgas etc am fost acum de 1 mai 2013 si am ales aceasta varianta. am tot citit ca e drumul praf si tot asa, parerea mea se merita mers pe el din mai multe motive, lipsa radare, viteza de deplasare mare, traseu scurt, . are gropi dar sunt in cele 3-4 sate pe portiunea shumen -karnobat, ca idee eu am facut si la dus si la intors din DUNI in BUCURESTI aprox 4,5 ore, ai portiunea de autostrada din burgas spre karnobat, asa cum banuiam nu tot ce se scrie este chiar asa de real.

myk007
[02.07.13 13:04:42]

@i2000:

ai avut detector radar? cum te-ai descurcat?

[04.07.13 15:16:45]

@myk007: Cat mergi spre litorarul bulgaresc nu vei avea probleme. In cele trei drumuri dus si intors nu am fost oprit de politia bulgara si am mers peste limita de viteza in localitati si in afara lor. Un singur prieten din grup a fost oprit si atentionat s-a mearga mai incet ca sa nu i-si strice vacanta. Nu acelasi lucru se intampla daca mergi spre Grecia.

bctgabi, i2000, lucian.cornel, myk007, nicolae75, ovidescu
Alte articole din această RUBRICĂDrumul către sudul litoralului bulgar: