ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2012
DIN:
ÎNSCRIS: 26.09.11
JUN-2012

Traseu Babele - Piatra Arsa - Cota 2000

Am ajuns sambata dimineata in Sinaia cu planul clar facut in minte inca de la ora 5 si jumatate de cand plecasem din Bucuresti. Vroiam sa fac traseul Babele - Piatra Arsa - Cota2000. Sinaia e locul meu de suflet Bucegii sunt amintirea perpetua a copilariei si adolescentei mele.

Multi nu vor intelege de ce mi se pare extraordinar sa parcurg trasee usurele prin munti iar aici vin cu o mica completare: ani de zile nu am putut urca datorita unui accident la picior dar acum de cativa ani, complet vindecata, urc muntii cu familia de cate ori am un weekend liber.

Am lasat masina in Sinaia si am luat un taxi pana in Busteni unde am reusit sa prindem la limita prima telecabina care a plecat la ora 8 si nu la 8 30 cum e afisat in orarul lor. Stiam ca vara pleaca mai repede si ca nu e anuntat pe nicaieri acest lucru.

Ajunsi sus la Babele am pornit la drum pe traseul marcat cu dunga galbena pe fond alb. Mentionez ca am ales varianta aceasta dinspre Babele spre Cota si nu invers deoarece e mai putin de urcat si mai mult de coborat. Drumul e lin si peisajele absolut fascinante.

M-am intins pe iarba si am ascultat linistea. Nu se auzea absolut nimic si mi-am dat seama ca pentru asta venisem: ca sa nu aud oameni, masini, telefoanele mele, sa nu aud decat linistea. Vedeam norii cum invaluie varfurile stancoase.

Am mers cam o ora si jumatate in pas de plimbare si am ajuns dupa un urcus usor la Complexul Sportiv Piatra Arsa. Galagie multa si masini cat cuprinde, asa ca dupa o pauza de 5 minute am pornit la drum din nou.

Am urmat traseul foarte bine marcat cu stalpi din 20 in 20 de metri deoarece pe o distanta apreciabila e traseu comun cu drumul spre o cabana al carei nume din pacate nu l-am retinut.

Am urcat panta abrupta pana in varful ei de unde se deschidea in fata noastra Saua Calugarului iar in josul vaii se arata amenintator si nepermis de abrupt, muntele Furnica. Deja imi faceam planul cum sa fac sa evit urcusul si am gasit solutia imediat: poteca ce ocoleste pe la baza muntele Furnica si te duce pana la drumul ce coboara de la cota2000 la cota 1400. Traseul e mai mult decat relaxant.

Noi am ales sa urcam pana la 2000 atunci cand drumul ne-a adus sub traseul telecabinei deoarece mi s-a parut mai putin de urcat pana la 2000 decat era de coborat pana la 1400 si desi poate parea o alegere bizara marturisesc ca bataturile de la degetul mare al piciorului drept m-au determinat sa aleg calea mai grea dar mai scurta catre telecabina.

Una peste alta au fost 4 ore petrecute minunat si relaxant cu familia pe munte.

Trimis de rita in 02.07.12 21:23:47
Validat / Publicat: 03.07.12 07:39:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 21433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 liniste si jnepenis

[03.07.12 07:39:31]

Mutat in rubrica "Redescopera Masivul Bucegi" (deja existenta pe site)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.07.12 08:00:37]

Din cate stiu io, daca nu ma-nseala prea tare memoria, pe Furnica nu se mai poate urca de prin anii '70 si ceva, de cand au pus antenele alea pe varful lui... Ca si pe Costila de altfel.

[03.07.12 13:02:18]

@Dragos: ba da se poate. Urca un grup destul de mare si cu mai multa ambitie decat mine. Chiar si iarna se poate urca sau cel putin fratele meu l-a urcat in februarie anul acesta

Diaura*
[03.07.12 17:34:07]

@rita:

Spui ca " Multi nu vor intelege de ce mi se pare extraordinar sa parcurg trasee usurele prin munti ".

Eu te inteleg, pentruca nu sunt o impatimita a traseelor grele, a vailor si pantelor abrupte; dar om sunt si eu... si uneori vreau sa iau o gura de aer curat in mijlocul padurii nu doar in parcurile bucurestene. Si cum nu as vrea sa mor de oboseala pe acolo si nici sa ajung inapoi acasa cu febra musculara, aleg si eu ca si tine cand am ocazia, tot trasee usurele. Si ca noi mai sunt destui.

[03.07.12 17:42:51]

@Diaura: Multumesc pentru intelegere. Vacante insorite!

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.07.12 18:00:34]

Cabana la care se ajunge, urmand de la Piatra Arsa marcajul banda galbena, este Miorita. Noi am facut acel traseu doar ca in sens invers (poti citi aici despre acea drumetie).

Pe muntele Furnica se poate merge fara nici o problema. Poate ca in trecut accesul in zona era restrictionat dar in prezent traseul turistic marcat urmareste chiar drumeagul catre antene –se trece la cativa metri de ele. Singura restrictie o presupune fotografierea acestora.

[06.07.12 07:11:45]

@urjanclaudiu: Asa este. Muntele se poate urca de foarte multi ani. Pe vremea lui Ceausescu era pazit din cauza releelor din varf dar dupa aceea s-a putut urca si cobora fara probleme. Frumos review cel cu cabana. Felicitari.

Diaura*, rita
Alte impresii din această RUBRICĂRedescoperă Masivul Bucegi: