ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2012
ÎNSCRIS: 24.09.09
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 8 ani

Se putea si mai bine

Citind alte reviewuri, luand in considerare suma de bani platita, cele 5 stele oferite si sistemul UAI, am sperat la o super vacanta. Asa a si fost, numai ca trebuie mentionate si minusurile, destul de deranjante.

Sa vedem pe rand:

Nu sunt 5 stele nici cu lupa. Hai 4, acolo, margarete, departe de alte hoteluir din lantul Iberostar.

Nu e nici un UAI, nu am primit bauturi din import, freshurile erau pe bani, apa plata lipsea aproape cu desavarsire (nu ca la Miracle, de exemplu, unde peste tot gaseai frigidere cu sticle la 0,5 l), noroc cu femeia de serviciu care din doua in doua zile ne mai aducea o sticla de 1,5l.

Mancarea e suficienta dar slab diversificata - unul, maxim doua feluri de pui, sau peste, nici miel, nici vitel, decat o data in 10 zile. Noi am sarit peste restaurant preferand la pranz aripioarele super delicioase d ela piscina, pestele sau placinteele turcesti.

Bauturie alcoolice sunt de proasta calitate (ne cam durea capul a doua zi dupa raki sau brandy local), berea la liber, din niste pahare infecte, spalate in dorul lelii si zgariate de nisip, dar si asa se termina cand iti era lumea mai draga, sucuri la dozator, chimicale 100%, copiii erau verzi sau rosii pe buze...

Baietii de la sezlonguri de pe la 17.00 incepeau sa adune saltelele, ospatarii iti luau farfuria inaite sa termini, debarasand totul cu mult zgomot.

Limba rusa la domnie, peste tot te salutau doar in limba lui Putin. Chiar m-a enervat o fata de la primirea din restaurant cu "Dasfidania" ei, asa ca am inceput sa strig "La revedere! ".

Plin de rusi galagiosi, ghiolbani, care ocupau 10 sezlonguri cu hartie igienica si pietre pentru a le rezerva, care luau toate baclavalele si budincile la masa. Am asistat la un moment comic la barul de la piscina, un rus cherchelit voia un cocktail pentru sotie si nu stia cum sa-i explica barmanului in engleza. S-a enervat ca acesta nu vorbea rusa - pacimu ne panimaies paruski? Pana la urma i-am explicat barmanului in engleza sa-i amestece ceva acolo, si rusul a plecat enervat dar multumit.

Plin de romani, la un moment dat erau majoritari, si cu toate acestea nimic in limba romana, nici macar cei de la mini-club sau animatie. Aceleasi jocuri, acelasi urlat Mini - Disco in retaurant, aceleasi costume. Mai mult, unul dintre baieti era cu preferinte si miscari mai dubioase (lol).

Dar sunt si parti pozitive care merita mentionate. Transfer rapid de la aeroport (cand ne-am intors au uitat sa ne mai anunte la ce ora plecam spre aeroport), cazare rapida, meciuri pe ecran la piscina, internet wireless gratis si cam peste tot in resort, zambete, amabilitate...

Bungalowurile laudate de unii sunt cam sumbre, cu camere mici, din ce-mi spuneau niste turisti. Noi am ales corpul principal, am primit un junior suite foarte mare, am dat un dolar femeii de serviciu si ne facea curatenie la ore rezonabile (altfel venea la orele 15 si intra chiar daca afisam semnul "do not disturb" (dormea juniorul). Am apreciat verdeata, linistea, susurul apei, cantecelele vrabiutelor (dormeam cu geamul deschis), faptul ca managerul general se plimba toata ziua prin resort fiind deschis la sugestii.

Atentie la magazinele din incinta si la preturile aberante. Pe o bratara de 4 grame de aur de 14 k baiatul de la magazin mi-a cerut 500 de euro!!! La targul turcesc organizat intr-una din seri, pe o bratara jenanta de plastic (made in china), doamna dorea 40 de dolari. Merita vizitat magazinul de argintarii si magneti, de poate negocia, mai primesti un bonus. Iar magazinele din aeroport ofera marfa la super preturi, si rahat (turkish delight) si tigari (eu fumez trabuc si am gasit la jumatate pretul comparat cu Romania) si alcool.

Una peste alta, copiii au fost multumiti (super ideea cu piscina pentru copii acoperita) de mancare, inghetata sau restaurantul mexican, sotia a fost incantata de apa calda, de piscine, de berea rece... eu ce sa mai spun. M-am bucurat de bucuria lor.

Dar sincer nu m-as mai intoarce, nici nu as recomanda hotelul. Nu sunt nici snob, nici gingas, am trait si prin camine studentesti, lucrurile au fost destul de bune, cu minusurile enumerate mai sus.

Am platit cam mult pentru ceea ce ni s-a oferit. Mai vedem anul viitor ce alegem.

Trimis de Fr_Titus in 02.07.12 18:12:06
Validat / Publicat: 02.07.12 19:20:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kundu - Kervansaray Lara - Miracle

VIZUALIZĂRI: 4835 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Fr_Titus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

manoiuflorin
[26.11.12 15:04:04]

@Fr Titus Dintre hoteluri care ai fost care ti s-a parut calitate pret cel mai bun?

sorin.cimpeanu
[11.03.13 18:41:10]

@Fr_Titus: Tocmai am făcut rezervare la acest hotel pentru luna iunie. Sunt fan Iberostar și de aceea am facut această alegere deși nu am mai fost la Iberostarul din Turcia niciodată. Doresc să te întreb câteva chestiuni concrete asupra cărora am anumite dubii, dacă ai amabilitatea de a-mi răspunde. Au vreun bar deschis nonstop? Ce fel de băuturi servesc? Au la UAI și ceva brenduri internaționale sau numai turcești? Și aici mă refer cu predilecție la tărie (wisky, rom, coniac, eventual vinuri). De asemenea mă interesează condițiile din camere la hotelul principal. A fost întradevăr renovat în 2011? Mulțumesc anticipat

Fr_TitusAUTOR REVIEW
[13.03.13 08:32:37]

@sorin. cimpeanu: din cate imi amintesc, exista un bar non-stop la parterul hotelului, in zona de shopping. Bauturile gratis sunt locale. Yeni raki, brandy, whisky (nu e turcesc dar eu unul nu am auzit de el, desi sunt fan al acestei bauturi), romul e de-al lor. Pentru marcile cunoscute, JB, Baccardi, etc. se plateste. Pentru cei cu demi-pensiune se plateste chiar si apa plata si sucul la dozator.

Camerele sunt curate, nu stiu daca a fost renovat chiar in 2011, oricum e curat, mai dai o spaga la femeia de serviciu si te rezolva. Mi-a placut faptul ca in main building, in camera, ai si cada de baie si cabina de dus. noi fiind patru, rezolvam rapid cu sarea de pe noi.

Familia mea a fost super multumita, deci trebuie sa fiu si eu multumit, desi la 2500 E as fi asteptat mai mult. Repet, nu sunt snob, am umblat mult prin lume, parca as fi vrut ceva mai mult de la ei.

A, sa nu uit, in hotel era lotul de handbal al Oltchimului, in concediu, cu familiile, deci nu e chiar asa de rau...

Concediu placut si toate cele bune.

Fr_Titus, manoiuflorin, sorin.cimpeanu
Alte impresii din această RUBRICĂBellis DeLuxe Hotel (ex Iberostar) [Kadriye]: