ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2012
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 01.07.12
JUN-2012

Un concediu ok

Saptamana trecuta ne-am intors din concediul petrecut in acest hotel si pot spune ca mi-ar fi placut sa mai raman cateva zile pe acolo :)

A fost primul nostru concediu in Turcia, iar la baza alegerii lui au stat considerente precum distanta fata de aeroport, plaja cu nisip si pretul sejurului. Nu am fost interesati ca hotelul sa aiba tot felul de facilitati pentru copii, al nostru fiind prea mic sa se bucure de ele, in schimb pot spune ca am fost placut surprinsi de gradina imensa si bine ingrijita.

Despre hotel as putea spune ca e mai degraba de 4 stele decat de 5, insa spatiile exterioare corespund celor 5 stele. Poate ca stilul hotelului nu e chiar pe gustul meu, nefiind fan al mobilierului cu aspect invechit, iar ei asta au facut, adica tot mobilierul e acoperit cu vopsea cu tenta de invechire, incat si atunci cand a fost nou tot vechi parea. In plus fata de pozele din prezentari, au inlocuit televizoarele cu lcd-uri cu display destul de mic, de 54 cm cred, insa oricum sunt mai mult pentru zgomot ca aproape toate posturile sunt in turca sau rusa, cred ca unul in germana si CNN- ul in engleza. Nu ca ne-am fi dus in concediu sa ne uitam la televizor, dar parca mi-ar fi placut sa gasesc si ceva in romana... noroc ca aveau filmele subtitrate, nu dublate, ca am mai putut sa vedem si noi cate ceva.

Pot spune in schimb ca erau curate si ca in cele 7 zile doar intr-una s-a suprapus curatenia cu somnul piticului.

Minibarul se umplea zilnic cu 2 doze de Pepsi, o Mirinda si un 7up, 2 sticle de apa plata, 2 mai mici de apa minerala si un juice la cutie. In plus in privinta apei puteai oricand sa-ti iei din vitrinele frigorifice de la baruri, chiar si atunci cand erau inchise.

Mancarea a fost foarte buna, se astepta numai la clatite, tot timpul aveau grija sa aduca tavi pline cu mancare, serviciile foarte bune. Personalul a fost amabil si am reusit sa ne intelegem chiar daca nu stiau toti engleza si te salutau prima data in rusa, dar asta e de inteles cand aproape toti turistii erau din Rusia si Ucraina.

Piscinele erau foarte curate, le aspirau de nisip si le curatau in fiecare seara, apa surprinzator de calda si ar trebui sa mai spun ca piticului nostru i-a placut mai mult in piscina decat in mare. Pentru copii exista mai multe variante: piscina pentru copii, cu o adancime de aproximativ 30 cm, piscinele de la tobogane si piscina mare, care are intr-o parte intrarea lina, fara scari.

La mare e nisip fin in zona sezlongurilor, dar chiar la intrarea in apa e pietris, dar nu deranjeaza atat de tare incat sa fie nevoie de papuci speciali.

Animatie era toata ziua, iar seara se incheia cu minidisco si apoi in functie de seara: dans brazilian, dans turcesc, petrecere in aer liber, spectacol de magie etc. Si daca la inceput piticul nostru a fost cam reticent, la sfarsitul concediului era pe scena langa prezentator dansand si distrandu-se cu toti ceilalti. Inca parca ii mai aud pe toti strigand BU-RA-TI-NO... oricum a fost plin de copii in fiecare seara la dans si animatorii aveau grija si de cei mai mititei sa se simta bine.

Si chiar daca la sfarsit au fost ceva probleme cu zborul si am ajuns la Cluj cu escala prin Bucuresti, noi tot ne-am simtit bine si putem spune ca am avut un concediu ok.

Trimis de buratino in 01.07.12 20:54:07
Validat / Publicat: 01.07.12 22:17:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5248 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (buratino); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.07.12 21:24:26]

@buratino: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

• Alte impresii din această RUBRICĂVenezia Palace DeLuxe Resort: