ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2012
ÎNSCRIS: 06.06.09
JUN-2012

Sejur Capitol

Am ales anul acesta hotel Capitol dupa mai multi ani in care am mers la Delta (tot din Jupiter). Desi ambele hoteluri sunt cotate la 3*, Capitol a fost o surpriza placuta, fiind net superior la aspectul camerelor (renovate, mobilier nou). Asa cum s-a mai scris aici, hotelul are 13 etaje, 3 lifturi care merg bine (2 sunt renovate, al 3-lea cred ca e renovat mai de mult ca deja pare depasit si era singurul care a fost la un moment dat blocat - cu oameni in el - pt cateva minute). Noi am avut camera la et. 10, dar nu am asteptat niciodata mai mult de 1 minut la lifturi.

Ca parti bune as mentiona: camera frumoasa, foarte curat, la 3 zile schimba lenjeria, vederea la mare, acesul la babyland-ul de la Delta, piscina.

Ca si parti negative as enumera urmatoarele:

- aerul conditionat contra cost (10 lei/zi). mi se pare cam aiurea, dar stiam ca e contra cost asa ca nu am comentat acest lucru. ce as comenta insa e ca desi tipul care ne-a dat drumul la ac ne-a zis ca putem pleca si sa il lasam mergand, noi il lasam dimineata cand plecam la plaja ca sa gasim racoare la intoarcere, insa invariabil femeia de serviciu ni-l oprea asa ca nu am beneficiat deloc de aer, pt ca fiind cu copil mic nu pot sa il las mergand cat suntem in camera

- piscina are vreo 2 chestii negative: marginea verde depusa pe bazin care nu e prea imbietoare si faptul ca cea mai mica adancime a ei este de 160 cm (in celalt capat avand 240 cm - se fac cursuri de diving acolo). pentru persoane de 160 cm nu e prea odihnitor sa inoti in permanenta, as fi preferat sa fie cu 10 cm mai mica. Mai e o piscina pt bebelusi de cca 50 cm adancime, unde un copil de 7-8 ani nu poate decat sa stea in 4 labe...

- avand vedere deasupra terasei-restaurant a hotelului am avut parte de muzica din plin seara. era relativ ok si se opreste la ore normale, insa sambata noaptea a fost un grup mai voios care a tinut mortis sa ne faca partasi la veselia lor, astfel ca muzica (Benone Sinulescu!) a fost data foarte tare si era acoperita de rasete si aplauze... La ora 1,30 m-am dus sa reclam la receptie, domnisoara de acolo a cam ridicat din umeri. Dupa inca o ora s-a dus si sotul meu si a amenintat ca sunam la politie, tot ce s-a reusit a fost sa se dea muzica mai incet insa se tot auzeau comentarii ironice cu privire la faptul ca s-au facut reclamatii... In fine, am "rezolvat" dormind restul noptii cu usa la balcon inchisa. nu mi se pare normal ca personalul hotelului a lasat acel dezmat... doar pt singurul motiv ca faceau consumatie la bar.

- alt lucru care deranjeaza mai ales familiile cu copii sau care au venit sa se odihneasca este faptul ca in hotel a fost cazata o tabara de elevi de 10-14 ani... care bineinteles se strigau de la balcoane la diferite ore din zi si din noapte, se plimbau cu lifturile, mutau mobila noaptea...

- telecomanda TV nefunctionala, si nu era numai la noi in camera pt ca am vazut o familie la receptie reclamand acelasi lucru. noi am preferat sa butonam din TV direct... dar... poate nu tuturor li se pare comod

Desi am preferat sa enumar mai in detaliu aspectele negative, sa stiti ca a fost un sejur placut si hotelul m-a surpins fiind mai bun decat vecinul sau de peste drum pe care deja il stiam. Prefer insa sa evidentiez aspectele mai putin placute pt ca cei ce merg dupa noi sa poate face anumite ajustari: de ex eu as solicita expres la receptie camera cu vedere spre Neptun, opusa deci restaurantului.

Trimis de camelot in 01.07.12 18:19:45
Validat / Publicat: 01.07.12 19:21:20

VIZUALIZĂRI: 2572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (camelot); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

inutiu
    [02.07.12 12:17:47]

Da intr-adevar se poate si la noi!!!

As vrea sa intreb si eu ceva, camera a avut vedere spre gradina de vara a hotelului si spre piscina sau cu vedere directa la mare? In cele cu vedere directa la mare nu cred ca se aude galagie de la spectacolul de karaoke, se aude doar marea.

Pentru acces la babyland-ul de la Delta ati platit la receptie sau era inclus in biletul de cazare?

[02.07.12 20:18:48]

@inutiu: Camera noastra avea vedere chiar deasupra receptiei, spre gradina si piscina, deci nu pe fata orientata direct spre mare. Nu pot sa imi dau seama cum si daca se auzea la fel de tare pe cealalta parte avand in vedere ca m-a surprins rezonanta cu care se auzea fff clar ce vorbeau cei de la terasa (noi fiind, repet, la et. 10)

Accesul la babyland e inclus in pret, primiti bratara pt copil la receptie cand va cazati.

bigbrother
    [04.07.12 11:17:07]

Buna, ma bucur sa vad o postare din acest an, tinta mea fiind acest hotel pt luna august... cateva intrebari... cum a fost mancarea si ce imi poti spune de plaja... multumesc anticipat!

[04.07.12 20:54:51]

@bigbrother: Nu am mancat niciodata la restaurantul hotelului (exceptie pizza luata de la un chiosc din fata terasei) pentru ca sunt alte terase unde preferam sa luam masa.

Plaja noi am facut, ca in fiecare an, la plaja Jupiter, cea dinspre Neptun, nu la cele mici din dreptul hotelului (unde nisipul nu prea e fin si apa cam cu bolovani din cate am vazut). Acolo sunt si zone amenajate pt sezlonguri si loc suficient pt cei care stau la cearceaf, apa ok, curat... Nu stiu ce anume vrei sa stii despre plaja

bigbrother
    [31.07.12 10:14:38]

Ma pregatesc de plecare, am reusit sa fac rezervari chiar daca m-am trezit cam tarziu... revin cu o intrebare in privinta camerei... la rezervare a-ti solicitat o anumita orientare, etaj, sau asa a fost repartizata de la receptie? ... in alta dezordine de idei care ar fi pozitionarea cea mai buna dupa parerea dvs? multumesc anticipat

Corina70
    [31.07.12 10:31:01]

@bigbrother: poti solicita la receptie sa primesti o camera orientata spre partea cu cea mai multa liniste. daca au camere disponibile, ai sansa sa primesti una pe placul tau. e bine sa stii ca, daca vei primi o camera orientata spre fatada hotelului (parcare, strada), bate soarele toata dupa-amiaza, se face infernal de cald si vei avea nevoie de AC, care costa 10 lei/zi. de asemenea, balcoanele nu sunt prevazute cu suport sau sarme de uscat rufe, nu ai cum sa-ti usuci prosoapele si costumele de baie altfel decat pe balustrada balconului (risti sa le ia vantul sau sa se murdareasca de lavabila) sau pe scaunele de plastic de pe balcon. ambele piscine sunt mizerabile, sau cel putin asa erau in perioada 21-22 iulie. am inteles de la alti turisti ca mancarea este proasta si scumpa la restaurantul hotelului. plaja din dreptul hotelului nu e cine stie ce, nisip aspru, apa din golfulet era plina de alge si mizerii cand am fost noi (au fost fix acele zile in care marea a fost foarte agitata, cu valuri mari, de aceea apa aducea toate mizeriile in golfulet, dar de curatat n-am vazut sa curete cineva).

[04.08.12 19:46:58]

Aviz amatorilor: cand am fost noi in iunie nu eram sigura daca au toate camerele cu mobilier nou sau nu. Acum, pt ca sora mea e acolo chiar acum, am certitudinea: nu toat camerele sunt renovate. Asa ca atentie, la receptie, solicitati camera renovata pt ca la pret sunt la fel. Eu am achizitionat si sejurul pt sora mea, de la aceeasi agentie, ei au primit acum o camera renovata si una nu.

Oricum, mi-am mai luat pentru septembrie o tura de bilete la acest hotel, insa acum stiu exact ce sa cer la receptie

bigbrother, camelot, Corina70, inutiu
    Alte impresii din această RUBRICĂCapitol Hotel [Jupiter]: