ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2009
ÎNSCRIS: 26.07.09
JUN-2009

Hotel de 3 stele mult peste 3 stele din Romania

Hotelul Idee are cca 20 camere, este foarte curat si tot personalul este foarte amabil. Gratis - parcare, internet wireless, acces la piscina, sezlonguri la piscina.

Camerele, nu sunt foarte mari, dar curate - zilnic se face curatenie in camere, o data la doua zile se schimba lenjeria si prosoapele, dotate cu aer conditionat, tv, uscator de par, pat matrimonial si unele camere au si inca un pat de o persoana. Toate camerele au balcoane. Un mic dezavantaj – nu exista frigider in camera.

Masa se serveste dimineata intre 8 si 10. 00 si seara intre 20. 00 si 21. 30.

Se afla pe plaja Calis - doar cobori din hotel si ajungi pe plaja.

Trimis de ElenaP in 26.07.09 22:06:00

VIZUALIZĂRI: 4183 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenaP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurantul hotelului, plaja si marea vazute din balconul camerei

[26.07.09 22:08:04]

Elena, ne poti povesti, te rog, cate ceva despre zona Fethyie? (poti folosi rubrica de fata - vezi mai jos, ECOURI) Dac-ai avea si niste fotografii, ar fi super...

vi_chy*
[26.07.09 22:25:10]

Elena, poate ne spui, daca stii bine-nteles, si despre posibilitatile de culturalizare in aceasta locatie.

Un utilizator ne-a dat de inteles mai devreme ca traim degeaba daca nu mergem in Fethyie sa mancam cultura pe paine.

Pentru ca ai fost de curand in zona, ai putea sa ne povestesti ceva despre asta?

Multumesc

ElenaPAUTOR REVIEW
[26.07.09 22:48:15]

Buna,

Ma bucur sa aud ca sunt si altii interesati de zona.

Din pacate prea multe despre "culturalizare" nu stiu sa va spun... am fost prima data in aceasta localitate, excursia am organizat-o noi, nu o agentie, asa ca am vazut ce ne-a placut deci depinde de gusturi. Fethyie e un oras foarte vechi, banuiesc ca ati citit despre el pe net (asa cum am facut-o si eu) si ati aflat deja ca a fost intemeiat de romani...

Am vizitat in scurta noastra vacanta: castelul din Fethyie, Rock Tombs. Din pacate nu am avut timp sa vad muzeul... Voi atasa cateva poze spre exemplificare.

Sunt atat de multe de povestit... a fost o vacanta de vara superba, prima pentru mine in Turcia, dar chiar merita sa mergi in Fethyie cel putin o data.

Pe mine ideea de munte si mare in acelasi timp m-a facut sa aleg acest oras si mai ales faptul ca nu este o statiune vizitata de romani sau tumultoasa. In cele 7 zile nu am vazut/auzit nici un roman, ceea ce pentru noi a fost deosebit

Iar insulele (sunt multe) si apa sunt ceva de vis.

Cat despre hotel, revin si spun ca cele 3 stele sunt mult peste ce am vazut eu la 3 stele in Romania, iar personalul de acolo este de nota 10. Nu am vazut nici macar unul sa se uite urat sau sa se strambe la cererile noastre... inclusiv patronul, care este tare de treaba, statea efectiv printre noi la mese incercand sa ne facem sa ne simtim bine, ne-a ajutat cu toate rezervarile necesare, ne-a recomandat ce locuri sa vizitam, ce excursii sa alegem...

Intr-un cuvant la noi la mare poate peste vreo 50 de ani va fi ca la ei din acest punct de vedere

Incerc acum sa mai atasez ceva poze si voi reveni si cu alte detalii despre locurile vizitate.

LADYHAWK
[05.08.09 20:52:45]

Hotel Club Letoonia? ! Stie cineva, ceva?? Multumesc anticipat!

[24.01.10 14:13:32]

Elena, poate imi spui cum ai ajuns acolo. Sa inteleg ca nu ai apelat la o agentie si ca tu ti-ai organizat sejurul. Atunci ai platit direct acolo toate serviciile? Cat a costat pe noapte? Apa este asa de albastra ca in poze? Daca totul se face la "fata locului" crezi ca accepta si numai 3-4 nopti? Eu vreau sa merg la inceputul lui iunie si poate imi spui si mie cum se procedeaza. Multumesc.

andrada_12*
[26.01.10 12:02:45]

Buna

da, eu mi-am organizat singura sejurul, nu am incredere in nici o agentie no ofense... Cazarea am platit-o din Romania prin transfer bancar in contul hotelului - de fapt am platit doar un avans de cca 20% nu tot sejurul.

Pe noi ne-a costat 32 de eur, camera 2 persoane pe noapte + demipensiune (224 de eur 7 nopti... eu zic ca e mult mai ieftin decat Romania).

Eu cred ca acepta si mai putine nopti, noua nu ne-au impus nimic. Atentie, eu am facut rezervarea in aprilie pentru iunie. Daca te decizi trebuie sa faci rezervare din timp si sa platesti avansul, ulterior gasesti mai greu camere libere.

E bine sa iei legatura cu ei pe mail din timp, au site-uri apropae toate hotelurile din statiune.

Cat despre apa - da, este asa albastra ca in poze - mai ales la Oludeniz - e o statiune mai mica dar mai de lux la cativa km de orasul Fethyie si in larg - iti recomand neaparat sa iei excursia de o zi cu vaporul la cele 12 insule...

[26.01.10 13:51:53]

Multumesc pentru toate informatiile pe care mi le-ai dat pana acum. Te rog sa-mi spui daca ai contactat personal hotelul sau prin intermediul vreunui site si ai negociat direct cu ei tariful? Eu vreau sa merg in iunie si vreau sa fac rezervarea din februarie. Ce zici, este bine?

Cu siguranta am sa iau si eu acea excursie cu vaporasul. Te rog sa-mi spui cat costa, care sunt preturile pe vapor, cum este plaja la acest hotel? In laguna se face plaja sau doar se viziteaza?

andrada_12*
[26.01.10 15:53:01]

L-am contactat prin email, adresa am luat-o de pe site-ul lor info@ideehotel. com si le-am cerut pretul pe camera asa cum ma interesa, au fost foarte receptivi si mi-au raspuns imediat. Ne-am inteles foarte bine in engleza. E f bine daca discuti deja din februarie.

Din pacate, plaja este cu pietris, nu cu nisip, un pietris destul de fin, dar in apa sunt si pietre mai mari, iar apa are cam 2m adancime incepand de la cca 3-4 m de la intrarea in apa. Dar sa stii ca in Turcia nu prea se gasesc plaje cu nisip ca la noi la mare. Pe plaja sezlongurile se platesc – 2 sezlonguri + umbrela 10. 5 lire turcesti (21 lei romanesti) … mult mai ieftin decat in Mamaia

Excursia cu vaporasul a fost 25 de lire turcesti de persoana (50 lei romanesti), dureaza de la 10. 00 la 18. 00, include masa de pranz in pret care se serveste pe vaporas, se fac opriri (vreo 4 parca) la cateva insule pentru baie in apa... deosebit de furmos

In laguna se face plaja desigur, apa este deosebita, banuiesc ca ai gasit poze pe net... sa stii ca pozele nu mint deloc

In caz ca te duci cu avionul, hotelul asigura si transfer aeroport-hotel contra cost desigur, noi am fost cu masinile proprii si nu am avut nevoie, dar stiu ca ne-au intrebat daca dorim.

[26.01.10 16:48:27]

Merg cu masina. Multumesc. Daca mai imi aduc aminte de ceva o sa te intreb.

ionescunic
[26.01.10 17:20:34]

In caz ca vreti sa mergeti aici studiati si acest site, e de baza:

Nu stiu sa fi vazut poze cu o alta zona a turciei mai frumoasa. E adevarat ca plaja e cu pietricele insa culoarea apei este bestiala si poti face paragliding si filma sau poaza in timpul asta, sunt multe filme pe youtube si chiar va rog sa vedeti si un clip de promovare al turciei aflat aici:

[26.01.10 18:05:56]

Aceste poze (imagini) le-am mai vazut pe un site si mi-au deschis apetitul, fapt pentru care vreau si eu sa fac baie in acea apa minunata. Ai si o propunere de hotel in Fethiye? Multumesc pentru toate informatiile.

ionescunic
[26.01.10 18:23:39]

Eu nu m-as caza decat in Oludeniz, orasul Fethiye e la 5 km sau mai mult, hotelurile nu se ridica la nivelul celor din antalya adica 5 stele in Oludeniz sunt de fapt cam 4, eu as sta la un hotel ieftinutz dupa buget adica karbel, Perdikia, Turqouise, sau Dorian, conditiile nu sunt cele mai minunate, preturile sunt cam maricele din cate stiu, locatia e foarte cautata de englezi pentru posibilitatile de distractie si aspectul deosebit al zonei, langa Oludeniz (laguna albastra) este un munte de 1700 de metri de unde se fac salturile cu parapanta (in acest loc au murit doi romani acum doi-trei ani in accident de parapanta) si imediat dupa exista o vale a fluturilor care seamana cu cea din Rodhos.

Hoteluri sunt foarte multe mai mari sau mai mici, exista si vile care se pot inchiria cu totul sau apartamente in vile cu piscina, oferta e foarte bogata, totul e sa gasesti ceva frumos si sa faci o rezervare. Am citi pe tripadvisor ca e f aglomerat in sezon si se fac mereu overbooking-uri asa ca vezi ce ti se pare mai reusit, compara cu ce zic englezii despre locatie pe tripadvisor si rezerva. Succes.

DAN44*
[15.08.10 10:33:07]

te rog sa-mi zici cum se ajunge cu masina acolo, sau cu avionul. Ce preparate culinare gasesc la tarabe (preturi).

andrada_12*, cristianford, DAN44*, ElenaP, ionescunic, LADYHAWK, vi_chy*