ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2012
ÎNSCRIS: 26.06.10
JUN-2012
2 AD. + 3 COPII -- v: 7-3-3 ani

O data-n viata

Desi sejurul nostru nu a fost incantator, as vrem sa incep prin a acorda nota 10+ seriozitatii cu care a fost respectata rezervarea noastra. La inceputul lui aprilie am demarat cautarile unui hotel care sa accepte intr-o camera familia noastra numeroasa la un pret rezonabil. Bine-nteles ca am inceput cu Slavey, unde am fost de 3 ori si a fost minunat, insa trebuia sa luam 2 camere si sa platim cam mult pentru copii.

Cea mai buna oferta ne-a fost facuta de Golden Beach, pret cu early booking pana la 31.04-382.5 euro intr-o tripla. Desi nu am gasit nici o modalitate de a transfera banii fara niste comisioane exagerate, pretul a ramas acelasi pana in momentul in care am ajuns la receptie si am achitat sejurul. Nu pot sa nu recunosc ca am avut ceva emotii in privinta asta, deci ii multumesc foarte mult dnei. Elena Toneva, manager, pentru profesionalism.

Camera pe care am primit-o a fost la etajul 9, cu vedere in fata hotelului si catre padure. Avea aspect de salon de spital din cauza celor 3 paturi simple si unul dublu, suficient de larga, cu un balcon foarte mare. Baia mare, dar cu mare nevoie de renovare, cu cada la care apa nu curgea intotdeauna la fel de calda. Aerul conditionat centralizat nu facea fata, iar noaptea dormeam cu usa deschisa in acordul motoarelor care se turau pe sosea mai la deal. Am observat ca sunt camere si cu split, deci solicitati una, mai ales la et. 9, unde arde soarele deasupra toata ziua.

La capitolul mancare, as putea sa descriu pe scurt ca era foarte multa si proasta. Cartofii pai foarte uscati nu lipseau niciodata, carne de pui si de porc intotdeauna, insa inecate in grasime si sosuri grele, peste doar prajit de puteai sa-l storci de ulei, cateva salate si cele mai storcite rosii pe care le-am vazut vreodata. In 5 zile, de 2 ori a fost ciorba, in rest supe creme cu un aspect care iti taia pofta de mancare. Cu 3 copii dupa tine, era foarte greu sa le alegi ceva. Trebuia sa cureti carnea de pui de ulei, sos sau pielita prea prajita si sa scoti din centru ceva carnita dietetica. Cartofii prajiti ieseau din discutie, piure doar de 2 ori, in rest: conopida, varza de Bruxelles, un porumb mai mult crud si multe chestii inutile, de care nu se atingea nimeni si care nu prea fac parte din menu-ul copiilor.

La micul dejun era ceva mai bine, o larga varietate de branzeturi si preparate chiar bune, salam gen Victoria, kaiser nu foarte gras, sunca presata. Coada mare era la clatite, deliciul copiilor, pentru care gaseai miere, finetti si vreo 4 feluri de dulceata. Plusul cel mare il acord la fructe, foarte multe: cirese, piersici, nectarine, caise, mere, pere, pepene rosu si galben, kiwi, ananas, portocale, grefe. De fiecare data erau aduse altele cand se terminau, nu-ti era teama ca nu mai prinzi. Un alt atu era la inghetata, pentru copii, foarte buna si de multe feluri, pe care o gaseai la pranz, cina si la barul de la piscina de la ora 10 la 18. Te serveai singur de cate ori voiai si cu cat voiai.

Restaurantul era groaznic de aglomerat, multa galagie, harmalaie, multi copii alergand sau chiar tipand. Un gust amar mi-au lasat multi concetateni, care luau, sa fie, mancare dublu de cat puteau ingurgita si abandonau farfurii pline pe masa. Pacat de munca unor oameni mai mult decat draguti si ospitalieri, ca ajungea la gunoi. Tot personalul era amabil, dragut si zambitor. La bar, sucuri din gama Pepsi, bere acceptabila combinata cu 7up si vinul bun, au spus baietii. Nu se punea problema cate pahare iei si pentru cine. Cafeaua medie, la dozator de Nesscafe, nici prea tare, nici prea slaba. Prajiturile sub orice critica, din cele mai ieftine de la cofetarie, cu multa crema din margarina si diversi coloranti.

Intr-o singura zi am fost pe plaja, unde am prins marea foarte agitata si rece, iar copiii nu au vrut sa mai repete experienta si au preferat piscina. Pentru cei cu copii, le pot spune ca apa e adanca brusc imediat la mal si copiii nu pot fi lasati nesupravegheati in apa. Nisipul e cam granulat si nu e ideal pentru constructii, spre dezamagirea copiilor. Piscinele sunt in numar de 3: una mica de 50 cm, ideala pentru gemenii mei de 3 ani, alaturi una de 1,25 m, ideala pentru mine ca sa-i pot supraveghea si una mai mare. Apa era curata, calduta si cu un puternic miros de clor, de te ustura nasul.

Distractia era 0, erau 3 sau 4 animatori care nu prea se oboseau, adica daca te duceai la ei, OK, daca nu, sa fii sanatos, ei nu insistau sa te motiveze. Programele pentru copii erau in germana, deci nu pentru copiii nostri. Tot pentru copii, mai era un loc de joaca cu un tobogan si doua leagane.

Per ansamblu, concediul a fost mai putin decat satisfacator, intr-un hotel cu o harmalaie continua (la care contribuiau si copiii mei, trebuie sa recunosc) si mereu agitatie. Cred ca fac o mare greseala ca accepta copiii gratis, toate mamicile mi-au spus ca l-au ales din prisma copiilor, asa cum si noi am facut-o.

Cu siguranta nu sa mai revin si nu va sfatuiesc sa optati pentru el daca aveti nevoie de un concediu linistit. Daca totusi deja ati facut-o, sper ca v-am fost de folos si stiti la ce sa va asteptati. Poze nu am prea multe si concludente, nu prea mi-a sta gandul la aparatul foto (mamicile stiu de ce!). Pentru detalii pe care poate le-am omis va astept intrebarile in ecouri. Va doresc tuturor vacante placute!

Trimis de vera77 in 01.07.12 10:33:23
Validat / Publicat: 01.07.12 12:03:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena-Oasis, Nisipuri-Slavey

VIZUALIZĂRI: 2796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vera77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pizza in restaurant(am uitat sa o mentionez)

vera77
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Golden Beach: