ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 29.06.12
JUN-2012

Drumul spreThasos

Buna ziua, ce vreau sa va spun de la bun inceput este ca traseele descrise de membrii acestei comunitati sunt bune, in mare parte. Lipsesc insa in unele postari detaliile amanuntite despre drumuri si referirea la tipul calatoriei (plimbari lungi sau directe). Majoritatea se pierd in frumusetile naturii, gen celor patite de noi cand in loc sa ne uitam la drum ne uitam pe indicatoarele cu zeci de localitati sau la peisaj: "Acum pe unde o luam? Uita-te la GPS! Pai asta nu-mi zice clar pe ce banda sa ma incadrez si aici am "Ocolire". Baaaaaiii, ai intrat pe contrasens, trebuie sa ne intoarcem acum!!! Pai ma uitam la GPS!!! "Mamaa, ce plaja frumoasa!!! Unde?....Baaaaaiiii, atentie la parapet in puii mei, uita-te la drum nu la plaja!!!" "Ce cascada frumoasa!!!...Unde? Baaaaiii, intra inapoi pe sens ca il iei pe ala cu tractorul!!!".

Incep cu plecarea din Bucuresti, pe 22.06, ora 10:00. Am folosit ca sistem de navigatie Nokia 500 cu Ovi Maps. E foarte bun, pot sa zic excelent daca iti faci un traseu stabilit dinainte cu puncte de referinta pe harta. Drumul pana la Ruse nu a fost cu probleme, totul a decurs normal, rovigneta am cumparat-o din Ruse de la o benzinarie oarecare (spre surprinderea si indignarea mea, vanzatoarele vorbeau romaneste si mi-au spus ca timbrul se lipeste in GEAM, nu se pastreaza ca la noi, in parasolar). Urmeaza sa mai cumparam una la intoarcere deoarece nu ne-am gandit cand ne intoarcem si am luat pe o saptamana. Nu trebuie sa cumparati rovigneta in Grecia daca ati luat din Bulgaria, ramane sa vedem la plecare de unde sa cumparam si daca e valabila Grecia-Bulgaria

De la Ruse am demarat in tromba spre Nikolaevo-Stara Zagora. Nici o problema pana acum, tinand cont ca Sony Maps are o alta viziune a traseelor fata de Google Maps. Deci in loc de Nova Zagora dupa Sony, am schimbat spre Stara Zagora dupa Google. Nokia mea a facut fata la schimbare, dupa ce ne-am hotarat in ultima secunda sa schimbam traseul inainte de Gurkovo. In loc de 558 Km prin Nova Zagora, ar fi trebuit sa facem 536 Km prin Stara Zagora. In total, cu tot cu intrari pe contrasens si bulgari nervosi prin Stara Zagora, am facut tot 558Km.

Din Stara Zagora, am condus fara probleme pana la Dimitrovgrad unde am facut popas (popasuri am facut mai multe avand copil in masina). De la Dimitrovgrad la Haskovo la fel, nici o problema. Drumurile sunt "bune", comparabile cu romanica noastra pitoreasca unde calci pedala 1Km ca apoi sa incetinesti in gropi circa 2-3 Km.

Din Haskovo spre Kardzhali la fel, apropos, plecati cu Leva la voi schimbate in tara la o banca, altfel va luati teapa de la popasuri si restaurante unde, se pare ca au cursul lor valutar. De politie am avut parte numai cand sotia a depasit un tractor (incarcat cu fan) pe linie continua si a revenit pe sens chiar inaintea masinii de politie. Politistul, simpatic si, contrar barfelor de pe site (uri) s-a uitat in acte, s-a uitat la sotie si a zis doar 3 cuvinte: "Iuliana, slow down! " nu tu 10 EUR spaga, nu tu controale amanuntite, nu vociferari, nu arestari...

Din Kardzhali coborati spre Dzhebel dar configurati-va GPS-ul spre Fotinovo (aici am adaugat Km castigati prin Stara Zagora), nu spre Dobromirtsi (un barman destul de intelegator mi-a explicat cu degetul pe Google Maps ca drumul e mai bun decat cel ales de noi spre Dobromirtsi). Din Fotinovo mergeti spre Dobromirtsi apoi spre Zlatograd-Thermes-Xanthi si, nu faceti ca noi sa ajungeti in Kavala (am avut si o pana de ventil pe autostrada la iesirea din ultimul tunel conducand ~500m cu cauciucul dezumflat total care ne-a mai costat 30 min cu descarcat bagaje-scos roata de rezerva-schimbat roata-bagat roata cu ventilul rupt-bagat bagaje inapoi) ca va apuca noaptea si trebuie sa va cazati la un hotel (daca vreti sa va plimbati dupa ele, treaba voastra, noi am tras la primul care ne-a iesit in cale - Galaxi Hotel - si nu ne-a interesat cat cer pe noapte tinand cont de ora tarzie, sotia si copilul epuizati) pentru ca ferryboat-ul pleaca doar de 3 ori pe zi spre Thasos.

De la hotelul la care am ramas in Kavala am aflat de la receptioner ca mai bine ne opream in Keramoti si ne-a oferit un orar al ferryboat-urilor din ambele locatii sa ne demonstreze ce proasta alegere am facut. Asa ne trebuie daca ne luam dupa gura unor impatimiti ai plimbarilor lungi si fara rost de pe site. Am injurat Sony Maps, Ovi Maps cu ultimul update si pe toti plimbaretii iubitori de mii de Km in bord care altceva n-au ce face decat sa faca turul Bulgariei cand se duc in vacanta in Grecia. Cine vrea sa piarda vremea in Kavala si mai bine de 1h cu ferryboat-ul... n-are decat. Cei cu copii, alegeti Keramoti ca e mai bine pentru ei. Diferenta de timp si bani o puteti folosi in favoarea lor.

Cum probabil au mai spus-o si altii, faceti plinul in Bulgaria ca benzina e 1,16EUR, nu 1,6-1,7 ca in Grecia. Noi nu am facut-o, eram prea obositi sa ne aducem aminte de acest important detaliu, deja e tarziu, dar o sa alimentam cat sa iesim din Grecia ca mai apoi sa facem plinul in Bulgaria de la prima benzinarie OMV (nu e reclama, dar am avut probleme mari cu motorul din cauza benzinei de la alte firme) pe care o vedem in fata ochilor.

A doua zi am schimbat ventilul, aproape gratis, la un service (de care am aflat tot la hotel) din Kavala. Norocul nostru ca nu am avut cauciucul avariat iremediabil (putin julite simbolurile) si grecul ne-a garantat mii de Km cu el (apropos, cand am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara nenea de la vulcanizare din Galati nu ne-a schimbat si ventilul care era crapat "Lasa sefu' ca mai merge. Daca mai scapa, vi-l schimb". Asa ca a scapat de tot).

Cea mai dificila parte a traseului ni s-a parut cea din Haskovo spre Xanthi. Munti, munti si iar munti, curbe in sus, curbe in jos, curbe stranse. Partea aceasta ne-a luat 1/3 din orar. Sotia imi spunea ca daca e la fel ca Transfagarasan, nu se merita sa-l mai faca si pe ala, dar cine stie, poate o conving la intoarcere sa facem si TFG-ul. La intoacere mergem acasa, in Galati asa ca o sa revin cu detalii amanuntite despre traseul adoptat.

Deocamdata, traseul urmat din Bucuresti, ora 10:00 spre Kavala, ora 22:00,565 Km cu sotia conducand pe toata distanta si cu mine copilot:

Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Polski Trambesh - Veliko Tarnovo - Nikolaevo - Stara Zagora - Dimitrovgrad - Haskovo - Kardzhali - Dzhebel - Fotinovo - Dobromirtsi - Zlatograd - Xanthi - Kavala

Pentru intoarcere, mi-am resetat punctele de reper pe GPS si, inca ma mai gandesc daca sa mai trecem prin Fotinovo sau sa taiem direct Dobromirtsi - Dzhebel. Se pare ca e un drum de tara, de aceea ni s-a recomandat Fotinovo. Dar de aia avem gura, sa intrebam localnicii.

Inca mai am indoieli asupra punctului de trecere: Ruse sau Silistra... pod sau bac... 799 Km sau 777 Km? Din cate citesc pe anumite forumuri, Pe la Silistra - Calarasi e timp pierdut la bac si vamesi ciudati plus niste taxe, review-urile sunt vechi...deci, m-am decis: Ruse

Concluzia esta ca oricine poate sa traga o linie pe harta, intre doua puncte, Sony si Google o fac foarte bine dar cel mai bine e sa aveti incredere in sofer, in copilot si in localnici. Niciodata nu strica, si nu e o rusine sa intrebati la fiecare popas pe unde e mai bine sa mergeti tinand cont ca pe hartile cumparate din benzinarii si pe GPS-uri nu vedeti starea drumurilor si 10 Km ii puteti face in 1h daca alegeti traseul cel mai scurt.

Trimis de AdiTZA21 in 30.06.12 02:11:34
Validat / Publicat: 30.06.12 08:10:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kallithea, Macedonian Sun

VIZUALIZĂRI: 6434 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AdiTZA21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Binecunoscuta Kavala (una din pozele care compun panorama orasului facuta cu o sapuniera ideala pentru cei care fac poze, nu fotografii - Nikon S8000)

[02.07.12 23:55:30]

buna descriere. despre traseu pot spune ca ai avut noroc sau ai fost inspirat ca ai mers prin Stara Zagora, pentru ca prin Nova Zagora iar este drumul inchis spre Slivengrad si ocolesti de-ti vine rau.

concluzie: evitati traseul prin Nova Zagora.

despre rovinieta, nu este necesar sa o pastrezi nici in geam, ca nu ai ce lipi, nici in parasolar si nici in buzunar.

pastreaza chitanta in talon sau in torpedou.

[03.07.12 05:29:00]

@cosminp: Asta i-am zis si eu vanzatoarei, dar ea a insistat: "GEAM, GEAM, nu buzunar, problem". Si de lipit, ai ce lipi, crede-ma, azi le dau jos ca nu suport timbre pe parbriz. Despre chitante in buzunarul de la parasolar sau torpedou... mai bine nu vara ca in 3 zile de canicula ti se inegeresc si dupa aia ai probleme daca esti oprit... cautari in baza de date... timp pierdut cu explicatii... am patit-o cu rovigneta noastra, stiu ce zic...

[03.07.12 19:29:53]

@AdiTZA21: cand am spus "rovinieta" m-am referit strict la vinieta romaneasca "ro-vinieta".

despre cea bulgareasca, care se numeste "vinieta" sau "matrita", stiu ca se lipeste in dreapta jos.

cat priveste chitanta de la rovinieta, pastreaza-o neaparat cel putin 12 luni dupa expirare. o prostie, dar nu este singura.

Dragoș_MD
[03.07.12 19:39:27]

@cosminp: "matrica" e la unguri...

(Autópályamatrica, mai precis)

EMS
[04.07.12 00:29:07]

Drumul intre Zlatograd si Xanthi e un cosmar infinit. Am consumat 25 litri numai acolo si 2 ore. Transalpina e parfum. Data viitoare prefer 100 km in plus prin Svilengrad, dar stiu ca merg pe drum drept si autostrada. Bucuresti Svilengrad Kavala 8 ore jumate. prin Zlatograd 12 ore. iunie 2012

Deci, cu consumul de benzina, cu doua zile groaznice de condus prin .... Bulgarie, S-a inventat avionul pana la Ferriboat. Ies mult mai ieftin. Apropos, Ferriboatul pleaca din ora in ora de la 8 la 22

[04.07.12 12:55:06]

@EMS: Ferryboat-ul de unde? Din traseul tau Bucuresti Svilengrad Kavala reiese ca ai ajuns in Kavala unde ferryboat-ul pleaca din ora in ora. Total eronat. Din ora in ora pleaca din Keramoti. Acum 2 zile am venit de acolo. Mai bine nu postai. Iar eroarea cu avionul pana la ferryboat e ca tot iti trebuie un mijloc de transport pana la ferryboat si pe insula. Asta daca nu vrei ca cei ce citesc review-ul sa inchirieze o masina de la aeroport la ferryboat sau sa depinda de altii (transportul in comun pe insula).

Din Bucuresti pana in Kavala, am consumat 3/4 de rezervor. Din Kavala pana in Galati, un plin. Cat crezi ca face avionul, masina inchiriata, ca deh, nu ai treaba cu autocarul de la agentia de turism din Bucuresti pana la hotel.

Ai dreptate cu dificultatea drumului din Zlatograd spre Xanthi, dar se pare ca toata lumea zicea de Svilengrad ca e blocat, tu tocmai ai trecut pe acolo, nu? 8h30min ai pe harta, doar nu ai condus non-stop cu nevoile in punga sau in sticla doar doar sa ne demonstrezi ca e mai rapid pe acolo.

Acum, si consumul asta al tau... daca ai motor de 4l sau 6l, sau daca nu ai folosit frana de motor la coborare, dap, ai dreptate, un incepator care pleaca in Grecia la 2-3 zile de cand a luat permisul poate sa consume si un plin pe portiunea aia daca nu stie sa conduca economic si ecologic. Se pare ca nu ne gandim la toate, nu?

[05.07.12 13:38:56]

drumul prin Zlatograd este extraordinar, dar pana am gasit intrarea dinspre Xanthi, a fost un cosmar.

noi am intrat in Xanthi sa vedem orasul si am pierdut 2 ore sa gasim drumul spre frontiera, si asta dupa ce am intrebat de cateva ori.

pana la urma am intrebat doi muncitori care s-au transformat in ghizi ad hoc si ne-au spus sa-i urmam.

consum? putin mai mare pentru ca este benzina si Logan, dar media a fost 7,2 l pentru peste 1700 km dus-intors.

[05.07.12 19:00:05]

@cosminp: Identic am patit si noi... GPS-ul ne-a dus la fix, dar de intors... mai greu. Fix asa am patit si noi. Am facut un popas si de atunci, GPS-ul a luat-o razna. Noroc de localnici. Pana in Bulgaria am admirat Grecia. Dupa vama, n-am mai avut probleme cu GPS-ul dar am facut popasuri mai dese si mai lungi.

Ai mare dreptate cu drumul, e perfect comparand-ul cu cele din Romania. Ce fel sunt autostrazile grecilor? A2-ul lor e ca in palma, A2-ul nostru... JALEEEE!!! Si mai si platim taxa de drum. Nu mai zic de taxa de pod care arata ca dupa bombardamente.

gophren
[09.07.12 12:49:04]

@cosminp: va rog sa ma scuzati de off-topic dar am si eu nevoie de o precizare de la cosmin: care drum este inchis de la Nova Zagora spre Svilengrad? DN55?

[12.07.12 13:16:04]

@gophren: nu poti merge direct de la Nova Zagora la Svilengrad, iar ocolirea este jale.

iti recomand sa mergi spre Stara Zagora.

tirol
[24.01.13 09:13:38]

@AdiTZA21: un vot maxim (as fi dat mai multe, daca ar fi fost posibil) pentru un review deosebit de util acelora care au intentia de a calatori spre Thassos!

Inainte de a lista cele scrise de catre tine, te rog permite-mi acum o rugaminte. Voi pleca in iunie din Is spre Skala Potamia. Oricat mi-as dori un drum direc, fara cazare intermediara, hernia de disc proaspat operata a sotie, ma va obliga la o oprire de o noapte.

Rugaminte: ce locatie ai alege, dupa 8-10 ore de condus, pt o cazare? Ar conta mult ca si peisajul sa fie atragator.

Velico Tarnovo? Stara Zagora? Dimitrovgrad?

Multumesc, si permite-mi pe viitor si alte intrebari

AdiTZA21, cosminp, EMS, gophren, tirol
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: