ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2012
ÎNSCRIS: 29.06.12
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 3 ani

O vacanta reusita!

In perioada 19-26 iunie 2012 am fost in vacanta la Hotelul Plaza Pallace din Tsilivi, unde ne-am simtit foarte bine.

Hotelul se gaseste intr-o zona linistita, aproape de o strada care duce la plaja. Pana la plaja faceam cam 5 minute. Plaja era cu nisip fin si intrare lina in apa. Pe plaja 2 sezlonguri si umbrele costau 6 eur pe zi, dar erau si zone libere in care puteai sa stai cu cearceaful pe nisip si sa-ti pui umbrela proprie.

Hotelul este promovat ca avand 4*, dar la receptie nu am vazut nicaieri afisat numarul de stele. Dupa parerea noastra, ar fi cam de 3*.

Hotelul este micut si intim, fiind compus din 2 cladiri: una cu 3 etaje in care se gaseste receptia, si o cladire cu 2 etaje, care arata neterminata (din 3 etaje cate erau in proiect au construit 2, ramanand vizibile "mustatile" armaturilor stalpilor deasupra etajului doi), ca multe cladiri de pe insula. Langa receptie este barul Sambuca, iar langa bar este restaurantul hotelului "Olive Garden". Cladirile sunt intr-o gradina frumos amenajata.

Noi am fost cazati in cladirea cu 2 etaje, la etajul 1. Camera este dotata din start cu 1 pat dublu si 1 pat simplu, dar cum noi am fost 2 adulti cu 2 copii ne-au mai adus inca un pat. Cu patru paturi in camera am avut loc suficient. Camera este dotata cu: televizor numai cu posturi grecesti, aer conditionat pentru care nu am primit telecomanda (se cere de la receptie) si o chicineta pentru self catering, cu: frigider, plita electrica, chiuveta, cana electrica de incalzit apa (apa nu este potabila). Deasemenea exista si un balcon cu o masuta si 2 scaune.

Baia este acceptabila, cu cadita pentu dus si perdea. Am primit si papuci de unica folosinta pentru dus. Singura problema in baie am avut-o cu capacul de la closet care nu era fixat.

Curatenie s-a facut zilnic. Prosoapele si lenjeriile de pat au fost schimbate dupa 3 zile, cand am lasat prosoapele pe jos in baie.

Neplaceri ne-au creat doar tantarii, care ne-au chinuit aproape in fiecare noapte (nu exista plasa de tantari decat la gemuletul de la baie). Abia dupa ce am cumparat solutie contra tantarilor, a fost ceva mai bine.

Piscina hotelului mi s-a parut mai mica decat arata in poze, dar noi nu ne dam in vant dupa piscina. Am inotat in piscina doar seara, cand veneam din excursii. Apa era curata (mirosind foarte tare a clor), dar lipseau dusurile.

Hotelul doar in Romania si Polonia a fost promovat in regim AI, restul turistilor, in majoritate englezi, avea doar mic dejun. O parte a restaurantului era pentru AI, restul era a la carte. Mancarea a fost buna, gustoasa, destul de variata, chiar daca nu au fost multe feluri de mancare. Singura problema era ca terasa fiind deschisa, mai erau muste.

Am incercat si mancarea a la carte si am fost multumiti. Mancarea a fost buna si preturile acceptabile. Langa restaurant mai sunt cateva taverne.

Personalul intregului hotel a fost foarte dragut si amabil.

Fata de alte hoteluri AI, aici nu exista animatie si club pentru copii, ceea ce pentru noi a fost un lucru bun, ca ne-am saturat de animatie fara haz.

In excursia "turul insulei cu vaporul" am fost cu o agentie locala care vinerea avea ghid roman, foarte de treaba. Excursia a costat 15 EUR de adult. Exista si varianta de vapor cu piscina dar se pare ca ghidul roman nu opera pe aceasta. Am vazut si alte agentii locale care au excursii cu ghid roman, si care sunt deasemenea mai ieftine decat agentia partenera prin care am mers.

Noi am inchiriat masina, un Chevrolet Matiz, de la o firma in drumul spre plaja, si pentru 3 zile am platit 90 EUR. La agentia partenera aceeasi masina pentru 3 zile era 137 EUR. Benzina costa 1.7 Eur litrul.

Trimis de tazmumy in 29.06.12 22:24:46
Validat / Publicat: 30.06.12 01:09:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Hotel Serita Beach

VIZUALIZĂRI: 5168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tazmumy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladirea principala

[29.06.12 22:37:11]

@tazmumy: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

turcu_dan
    [25.06.13 08:13:38]

Ce inseamna all inclusive la acest hotel?

tazmumyAUTOR REVIEW
    [30.06.13 17:21:51]

@turcu_dan: in 2012, cand am fost noi, AI insemna: 3 mese in regim bufet, dupa masa de pranz se puteau comanda pizza si paste si inghetata. erau incluse bauturile non alcoolice. iar dintre bauturile alcoolice: vin local, bere locala si coktailuri.

tazmumy, turcu_dan
    Alte impresii din această RUBRICĂPlaza Pallas Hotel: