ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2012
ÎNSCRIS: 13.03.10
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 3 ani

Cel mai bun hotel din Albena

Dupa 2 ani de overbooking la bulgari, vara aceasta am fost cazati la hotelul pentru care am platit din primavara. Acum am ales cea mai apropiata statiune; drumul Bucuresti - Albena este de 360 km si am ajuns in 5 ore. Fara peripetii. Parcarea 5 leva/sejur.

Camera: mare, cu mobilier nou, fara plasa de tantari (si erau foarte multi tantari seara in toata statiunea). Balcon dreptunghilar mare (fata de cele triunghiulare si mai mici de la standard) cu doua scaune si o masuta din plastic alb; si un suport metalic pentru uscat rufe (cam ruginit). Baia cu un geam interesant spre camera si implicit spre mare (puteam sa vad cum doarme copilul in timp ce faceam dus... sau sa privesc marea). Camera era cu vedere spre piscina hotelului Dobrotitsa unde era mereu liniste, si la pranz si seara.

Cameristele nu vorbec decat in bulgara si pe deasupra se asteapta si de la turisti sa invete un pic de bulgara inainte de vizita :)) Pe noi ne-a bombanit in bulgareste camerista in ultima zi pe la ora 11:30 pentru a elibera camera, chiar daca check-out-ul era la ora 12. Cei mai multi turisti erau romani sau rusi cu copii mici si nemti in varsta.

Plaja: lata, nisip fin, curata, deloc aglomerata. Apa limpede si calda, fara meduze sau alge; cateva gaze care ciupeau... doar la mal. Piscina mare cu apa calda si curata (cu exceptia unor musculite). Piscina copiilor cu tobogan si fantani era mereu animata. Foarte multi copaci si verdeata in jurul piscinelor si hotelului.

In camera nu am avut semnal la reteaua de internet gratis, dar erau locuri in hotel unde se prindea bine.

Mancarea: acceptabila, nimic deosebit. Sucurile si bauturile proaste... am baut doar apa plata. Chiar daca este UAI, berea de ex. se plateste si este gratis doar cea bulgareasca la draft. Pizza de la snack barul de dupa-amiaza era buna.

Animatorii: foarte activi. Seara canta live o formatie romaneasca (Frenesy Duo) care a fost foarte apreciata de copii. Sambata seara au avut un spectacol cu foc la piscina.

Impresia de ansamblu a fost una placuta si recomand acest hotel. S-ar putea ca Flamingo Grand sa ofere conditii mai bune, dar este departe de plaja.

Albena este o statiune mica, dar cu o plaja lata, cu nisip fin si apa curata. Foarte multi copaci, in special conifere. Are multe locuri de joaca pentru copii si multe tarabe cu marfa de bazar, nimic de calitate buna.

Trimis de bianca17 in 29.06.12 00:56:44
Validat / Publicat: 29.06.12 06:01:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni si Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 6828 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bianca17); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 loc de joaca intre hotel si plaja

davidana
    [12.09.12 00:08:14]

cat ai mai facut de la vama veche la albena?

davidana
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: