ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 02.04.12
JUN-2012

O zi petrecuta altfel

Ne-am gandit ca o zi din sejurul nostru de la mare sa o dedicam aqua-parcului si pana la urma nu am regretat. Este dragut insa totul parca merge in jos, in loc sa renoveze si sa faca mai frumos sa aduca ceva nou totul este lasat la fel.

Se ajunge usor Aqua-Magic e la granita intre Constanta si Mamaia chiar la intrare in Mamaia practic la orice hotel ati sta luati microbuzele albe care circula din 10 in 10 minute (poate si mai repede) pretul unui bilet este de 2 ron si ii spuneti soferului sa va lase la Aqua Magic.

Orar - iunie, septembrie : 10 -18, iulie,august 9-19

In sezonul de varf (iulie,august) va sfatuiesc sa mergeti dimineata cu 10 minute inainte sa se deschida altfel se fac cozi foarte mari.

Nu aveti voie sa intrati cu produse alimentare / bauturi de acasa, se controleaza la intrare chiar si in genti si daca gasesc ceva va trebui sa renunti la ele. Nu ai voie sa iesi din incinta Aqua Parcului daca iesi (indiferent de motiv trebuie sa platesti din nou - un lucru care mi se pare deplasat)

Biletul de intrare este 40 ron adult, 20 ron copii (sub 1,50) iar copiii sub 3 ani intra gratuit dar nu beneficiaza de sezlong.

O oferta foarte buna pe care va sfatuiesc sa o luati:

51 ron pentru adult intrare + 25 ron consumatie inauntru

38 ron pentru copii sub 1,50 + 25 ron consumatie

practic e 33 % reducere. Oricum trebuie sa consumati ceva mai ales daca mergeti sa stati 1 zi intreaga si cu aceasta oferta aveti un discount la intrare.

Atentie voucherele de 25 ron se pot folosi dintr-un singur loc (o sa va detaliez restaurantele mai jos)

Este zona unde te poti schimba, toaleta si cu buletinul ti se da o cutie de valori unde sa iti pui lucrurile de valoare sau alte lucruri care nu vrei sa ti le pui pe sezlong. Nu iti accepta 2 cutii pe un buletin. Fiecare buletin primeste doar 1 cutie. Ti se da o cheita iar atunci cand predai cheita primesti buletinul.

Te instalezi pe sezlong sunt enorm de multe in diferite zone si pe langa piscine si pe ,,un deal". Pe langa sezlonguri sunt si umbrele. Ce nu mi-a placut e ca nici bine nu te pui pe sezlong si incep sa sara pe tine comandati ceva? Va servim cu ceva? Sunt angajatii teraselor si restaurantelor de pe acolo si toata ziua te bat la cap cu asta (nu s-au oprit nici la ora 16.00). Devin enervanti la un moment dat insa undeva trebuie intelesi deoarece sunt platiti la comenzi. Aveti grija daca luati de la careva cu bonul valoric de acolo trebuie sa luati de restul sumei. Sezlonguri sunt suficiente aveti grija insa nu va lasati lucruri valoroase nesupravegheate acolo. Chiar cei care ar trebui sa se uite si cica vezi doamne fac curatenie umbla. Sotia s-a trezit cu o doamna care strangea mizeriile cotrobaind pe masuta si la intrebarea ce faceti ? a raspuns vai credeam ca e gunoi.

Atractii:

Exista 2 bazine pentru copii mici foarte frumoase cu diverse caractere din desene animate + ceva topogane + un loc de joaca in apa

Raul pe care te poti plimba cu colacul, nu are nici un fel de ,,capcana" sau ceva special doar te plimbi asa usor in jurul topoganelor. Iti trebuie neaparat colac

Exista o piscina unde poti inota, este prevazuta si cu un pool-bar unde poti servi bere, sucuri, apa si ceva cocktailuri + sunt ceva snacks-uri. Aici e destul de dragut daca nu te enerveaza chelnerii care cateodata nu apar nici 10-15 minute iar cand apar sunt asa fara nici un chef.

River Ride - mergi cu colacul printr-un tub in care nu prea vezi nimic si aterizezi intr-o piscina e destul de ok daca nu ti-e frica de intuneric

Multislide - este o atractie draguta poti face concurs maxim 3 pe un topogan unde cobori fara colac, nu este periculos, nu prinzi viteza mare insa pentru cei cu dureri de spate nu este recomandat

Space Bowl - nu era dat drumul la inceput iar cand am vrut sa ma dau am aflat ca cineva inainte si-a luxat umarul si am zis pas :) nu de alta dar nu aveam nevoie de incidente neplacute. Mergi printr-un tub ajungi intr-o palnie si de acolo cazi intr-o piscina de 2 m

Megapipe - un tub inchis, este gen multislide aluneci in jos de la o inaltime de 11m doar ca de data aceasta este tubul care e inchis

Twister - sunt 2 topogane care se tot incolacesc unul peste celalalt si ajungi in piscina de jos. Se prinde ceva viteza si te tot rotesti, e ok

Kamikatze - este cel mai frumos dupa parerea mea. Esti la 11 m inaltime si iti dai drumul pe o panta abrupta. Se prinde viteza destul de mare.

Super Crater - cu un colac aluneci pe un topogan inchis iar la final la fel e ceva tip palnie

Turbo slide - pe un topogan inchis dar se vede lumina deoarece e rosu asa mai transparent aluneci cu ceva viteza si dupa cateva bucle cazi in piscina

Black Hole - este la fel ca Turbo Slide doar ca aici ai nevoie de colac si nu se vede nimic find neagra.

Una peste alta unele atractii sunt destul de periculoase cu topogane roase de vreme, ceea ce nu am mai vazut in alte parcuri acvatice (nu spun ca nu au mai fost incidente doar ca eu nu am vazut)

Mai este ceva ring cu jeturi langa restaurante insa acesta nu a functionat.

Restaurante

Sunt 2 terase chiar langa piscinele destinate copiilor, acolo gasiti shaworma cu 8 lei cea mica 12 lei cea mare + un fel de impinge tava unde aveti de ales intre ceva supe si felul 2 cu garnituri.

Mai sunt alte 3 restaurante unul langa celalalt. Noi dupa indelungi studii am mancat la Eve's aveau cel mai bogat meniu sa zic asa compozitional. Sunt 3 meniuri foarte ok la 20 ron meniul (felul 1 + felul 2 si clatita desert) erau cu ciorba de perisoara, ciorba de legume si unul cu ciorba de pui iar ca felul 2 erau cartofi prajiti cu snitel de porc, cartof natur cu piept de pui si al treilea nu mai retin + salata de varza. Daca iti luai 3 meniuri primeai 1 gratis. La fel era oferta la 3 shaworme (la farfurie) 1 gratis. In plus mai erau salate, paste, pizza, ciorbe, gratare si diverse garnituri. Aveai de unde sa iti alegi. Berea era 5 ron la fel ca apa.

Calitatea nu a fost extraordinara (salata sotiei a aratat foarte bine si a zis ca ia- placut) meniul de calitate medie. Cam aici am vazut ca se manca cel mai bine, meniul era foarte diversificat si preturile erau cat de cat ok.

Restaurantele toate sunt ceva gen 2006 cu terase nu se pune pret pe aspectul exterior deloc. La banii care se incaseaza ar fi putut face ceva mai frumos.

Baruri - unul la piscina de care v-am povestit si Ibiza Bar ,,pe deal" (vezi foto)

Preturi 5 lei cea mai ieftina bere, 5 lei apa, 6 lei sucul, cocktailuri si limonada 12-14 lei

Sunt 2 magazine unul cu articole de plaja, unul cu suveniruri si haine, este o farmacie la iesire si un stand cu ziare insa nu era nimeni acolo cu nici un ziar (poate era si prea devreme pentru ei).

Complexul dispune de un dispensar medical insa am fost sa vad si nu doresc nimanui sa ajunga acolo sa vada cum este.

Este de vazut un night show. In perioada in care am fost noi nu a fost dar din 12 iulie pana in 16 august vor fii petreceri tematice cu formatii, animatie, concursuri.

Trimis de bogdanfifa in 26.06.12 18:11:38
Validat / Publicat: 26.06.12 19:14:43

VIZUALIZĂRI: 6346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanfifa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Welcome Mamaia - la 2 min de aici ajungeti la Aqua Magic

fra
[24.08.12 20:47:24]

Eu am fost in urma cu vreo 6 ani, intr-un septembrie sau sfarsit de august. Eram curioasa sa stiu daca s-a mai schimbat ceva. Se pare ca din pacate nu, nici macar aspectul. Foarte bine punctat ca la banii care se fac, se puteau renova sau schimba unele din atractii... sau altceva. Nici atunci nu se puteau lua gustari inauntru, dar stiu ca daca te straduiai, puteai ascunde cate ceva intre prosoape (nu erau controale asa drastice). Nu exista nici ideea cutiei de valori. Fiind extrasezon si mergand de dimineata, reusisem sa ne dam pe saturate in orice topogan, desi se statea destul la coada. Totusi, mult mai linistit decat la un parc acvatic de langa Roma, Aqua Piper parca. Acolo am reusit doar o singura data in fiecare topogan, in decursul unei dupa-amiezi. Eu am fost super impresionata de Aqua Magic atunci, cu toate ca mi s-a parut scump. Am fost dezamagita in schimb acum doi ani cand am fost la mamaia, la un hotel langa Aqua Magic, iar acesta (aqua magic-ul) era inchis. Era jumatatea lui septembrie, dar m-as fi asteptat ca macar o zi sa mai prind (Nu putusem sa-mi iau concediu mai devreme)... si parea atat de pustiu si vechi, degradat...

Revenind la review-ul de mai sus, mi-a placut partea in care sunt descrise topoganele - par mai multe cand le iei pe rand: D Am crezut ca va fi greu de citit (lung), dar chiar a trecut repede si au fost exact informatiile cele mai importante. Felicitari

bogdanfifaAUTOR REVIEW
[26.08.12 16:32:38]