ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 02.04.12
JUN-2012

Raport calitate pret - excelent!

Bun, am revenit din sejurul de la mare si asa cum am promis revin cu detalii despre complexul Mercur Minerva. Personal (si ca grup) ne-am simtit foarte bine. Inainte sa incepeti sa cititi aceste randuri sau sa mergeti la acest complex (sau oriunde altundeva) trebuie sa va ganditi la pretul pe care il platiti respectiv standardul locului respectiv. Aici am platit 1400 ron pentru o camera dubla - 6 zile si un apartament 1800 ron pentru 5 zile. Ambele oferte au fost cu all inclusive.

O luam cu inceputul. Rezervarea va recomand sa o faceti direct la ei, astfel nu vor interveni nici un fel de probleme intre ce zice agentia respectiv hotelul (nu de alta dar am surprins o nemultumire din partea unei doamne care zicea ca la agentie i s-a promis ceva la hotel a primit altceva).

Call center-ul este foarte promt, domnisoarele de acolo iti raspund oricarei intrebari si sunt foarte ok, te lamuresc, nu te grabesc iti cauta cea mai buna oferta etc. Rezervarea a mers snur. Mi-a lasat o impresie foarte buna. Nu am primit nici un fel de voucher mi-au zis doar sa ma prezint la hotel in ziua cazarii.

Check in-ul se face la ora 18 dar daca sunt disponibile camere o sa primiti mai repede mi s-a zis de la receptie insa oricum se pot lasa bagajele si puteti merge la plaja sa nu pierdeti ziua.

Am ajuns in ziua cazarii, am reusit sa parchez sunt 2,3 domnii agentie de paza care te directioneaza. Daca ii dai unuia 5 lei iti da si un loc bun la umbra etc :) daca nu te directioneaza unde este loc in parcare. Locuri au fost suficiente nu a fost problema insa va recomand prima data sa parcati undeva ,,provizoriu" sa vedeti unde sunteti cazati (Mercur, Minerva sau Vila) si apoi sa il rugati sa va directioneze astfel incat sa va lasati masina cat mai aproape.

Am ajuns la ora 14.30 am completat formularele si spre surprinderea mea am primit camere rapid fara sa mai asteptam pana la ora 18. Receptia este in Hotel Mercur. Bratarile ti se pun insa dupa ora 16 (asta deoarece intri cu cina) si se pun personal deci trebuie sa fie toti de fata. Domnisoarele de la receptie sunt de treaba, insa putin stresate atunci cand este multa lume. Sunt mai multe tipuri de bratari:

verde fosforescent: all inclusive premium + bauturi + alte facilitati (de care va spun mai tarziu)

rosu: all inclusive fara bauturi, albastru si galben (combinatii intre mic dejun si pranz sau cina)

Camerele:

Incep cu cea dubla. Noi am avut in Mercur, de aici iesi direct spre Restaurant. Este renovata si curata, insa este destul de micuta ai 2 paturi (medii), un televizor micut, o masuta si un mini bar + dulap. Baia este renovata curata insa este micuta iar materiale folosite sunt din categoriile mai inferiore, ieftine (sotia mea zicea ca putin comuniste :)). Mai ai si un balconas unde poti sta sau iti poti intinde hainele ude. Se vede si in poze. Este foarte ok pentru un hotel de 3 stele, aer conditionat, curatenia zilnic, prosoapele se schimba zilnic. Pentru un cuplu fara copii sau pentru prieteni eu zic ca este foarte ok camera nu ai nevoie de camera mai mare.

Apartamentul - este localizat in vila care inca nu este 100% terminata, insa nu are nici un impediment. Finisajele sunt facute pe afara, in unele camere cred ca nu e gata si pe afara tot mai taiau la copaci amenajau inca un spatiu verde, cred ca pe sfarsitul lunii e gata.

Aici am ramas foarte placut impresionat. Intrii intr-un living foarte mare, cu o canapea la fel de mare, o masa unde era un cos cu fructe proaspete, LCD de dimensiuni mult mai mari decat in camera dubla, o debara unde era loc special amenajat pentru haine, seif, un fel de masuta + mini barul f bine dotat. (Vedeti in poze si cum arata si preturile de la minibar). Apoi camera. Imensa, un pat mare (saltea mai tare dar comoda - sanatoasa + 4 perini de dimensiuni mai mari) si o masa cu oglinda si ceva sertarase. Cam atat era in camera (mi-a placut ideea de a lasa tv-ul in living iar camera strict pentru somn). Apartamentul este dotat cu aer conditionat (in living) deci daca vrei sa fie racoare si in camera trebuie sa il lasi pornit iar usa la dormitor sa o lasi deschisa. Aerul functioneaza si fara cartela deci e ok. Sunt 2 geamuri mari, unul in living altul in dormitor. Baia din nou mult mai mare, mai frumos decorata si finisata. Era cu jacuzzi + dus, toaleta si chiuveta insa aveai loc foarte mare. Este lejer de 4 stele apartamentul. Baia era dotata cu uscator de par, periuta de dinti, aparat de ras de unica folosinta, piaptan. Noi aici am stat si ne-a placut foarte foarte mult. Curatenia se face zilnic. Am avut o problema in prima zi cu apa calda (nu venea calda si avea debit scazut) insa au remediat rapid. Asta mi-a placut din nou foarte mult. Orice problema ai avea sunt foarte receptivi si incearca sa iti rezolve rapid. De la apartament se iasa spre piscina si spre mare.

Masa, e aici e ceva de povestit. Asa cum va ziceam am avut all inclusive. 3 mese pe zii bufet suedez.

Mancarea a fost asa cum este si restaurantul de 3 *. In fiecare zi schimbau tipurile de mancare astfel incat sa nu te plictisesti si parerea mea ca tot timpul aveai din ce sa iti alegi. Nu mori de foame insa cei foarte pretentiosi la mancare o sa fie dezamagiti. Mancarea nu este de top sunt tipuri de alimente mai low buget. Tineti insa cont ca platiti 7 milioane pe sejur cu 3 mese pe zi, daca ati manca zilnic la un restaurant ar iesi mult mai scump doar masa. Una peste alta nu cred ca moare nimeni de foame deoarece asa cum ziceam ai ce sa iti alegi

Dimineata era program intre 7.30 si 10.00: Erau 2 tipuri de branza, 2 de cascaval, rosii, castraveti, ceapa verde, ceva salate, salam cu sunca - 2 dimineti, alt tip de salam care insa nu mi-a prea placut alte 2, sunca presata tot timpul, carnaciori, cremwusti, cartofi prajiti, oua fierte, ochiuri de oua, paparada, lapte, cereale (eu nu am mancat dar sotia zicea ca nu au nici un gust), gem, ceva cornulete, fructe. Puteai sa bei apa sau de la bar-ul care era langa cu bratara all inclusive (apa plata, cafea, gama pepsi, prigat de portocala / gref, si bauturile acoolice: vodka, vin, bere, garone)

In rest pe plaja era barul unde puteai sa iti iei bauturi de dimineata de la 7.30 pana la 19.00 si inghetata la cornet (vedeti si in poze). Servirea este foarte ok esti intampinat tot timpul la masa cu bine ati venit pofta buna apoi la plecare pofta buna o zi frumoasa.

Pranz intre: intre 12.30 si 15.00 la inceput (13-15 dupa cateva zile) Erau ceva gustari: branzeturi, rosii, ceapa verde, salate + 3 tipuri de supa/ciorba nu foarte delicioase dar bune si cam 3,4 tipuri de felul 2, orez, cartofi in diverse forme (musaca, natur, la cuptor, tocanita), 2 tipuri de carne: intr-o zi pui si peste, intr-o zi porc si pui sub diverse forme, (gratar, carnaciori, friptura, pane-uri, aripioare etc) se tot alternau astdel incat nu te saturai de un anumit fel. Prajituri fructe si inghetata. Atentie doar la prajituri nu trec 5 secunde si tava e goala. Se tot aduc tavi dar e bataie mare asa ca pazea :)). Din nou bauturile se pot lua de la bar daca ai all inclusive

Seara: de la 19 la 21.30 a fost la inceput apoi au micsorat pana la 21 spre nemultumirea intemeiata a unor persoane care au vrut sa evite inghesuiala si s-au trezit ca la ora aceea nu mai pot manca. Au spus ca au facut reclamatie la manager insa nu le-a dat nici o explicatie.

2 tipuri de paste (care insa mi se pareau seci, daca nu le imbunatatesti tu cu sosuri etc) si din nou 2 tipuri de carne, cartofi, salate, muraturi (sfelca si castraveti murati), orez, fructe si cateodata se mai puneau prajituri.

Inca odata va spun si chiar i-am spus si unei doamne de acolo care era foarte pornita si aprinsa. Tot timpul faceti comparatie intre ce platiti si serviciile oferite. Nu va asteptati ca la 7 milioane sa aveti mancare de 5 stele. Nu va asteptati ca all inclusive-ul sa fie de 5 stele ca in turcia sau in alte tari. E all inclusive de 3 stele. Aici ai platit 7 milioane acolo platesti 700 de euro. Asa ca sa fim seriosi. Oricum nu mi-am batut capul era genul de persoana care isi umple farfuria cu de toate si lasa jumate neterminat + un platou intreg de fructe/prajituri fara sa se gandeasca si la ceilalti + genul care isi ia 8 pahare de suc odata chiar daca e all inclusive. Sunt foarte multe persoane de genul acesta din pacate si te mai intrebi de ce nu au romanii all inclusive. Pai cum sa bagi cand nesimtirea e asa mare? Am ramas dezgustat sincer de unii semeni ai nostri;). Trecem peste acest subiect inca odata va zic ca mancarea este ok nu este slaba nici foarte buna de 3*.

Este un bar cum iesi din hotel Mercur acolo bautura se plateste, apoi mai este barul de la piscina unde din nou se plateste (vezi preturi foto) + barurile de pe plaja (7.30-19.00) si barul de langa restaurant (7.30-21.00) unde nu platiti produsele care intra la all inclusive (suc gama pepsi si gama prigat, apa plata, cafea, bere / vin - draft, vodka, garone).

In fiecare seara canta pe terasa restaurantului o formatie dupa ora 21.00. Melodiile erau din toate genurile si repertoriile, muzica frumoasa insa eram surprinsi sa vedem ca pe intreaga terasa suntem noi si inca 2 maxim 3 mese dintre care una era a patronilor. Cand este pe bani toata lumea fuge. Din nou mi-a venit imaginea cu cei care isi luau 4 pahare de bere odata, 8 sucuri (SI NU EXAGEREZ), platouri intregi de fructe si prajituri imagine care m-a facut sa imi fie rusine ca sunt roman. Preturile nu erau exagerate fata de terasele din Mamaia (30 ron o butelie de vin, 5 lei suc, apa la 0,5)

Sunt spatii de joaca frumos amenajate pentru copii.

Exista un teren de tenis si unul de mini fotbal (gazonul sintetic este insa destul de afectat si uneori chiar cu spatii lipsa) insa te poti distra. Este gratis si daca ai all inclusive premium (bratara verde fosforescent) nu platesti nici daca inchiriezi rachete de tenis/ mingi/ minge de fotbal.

Mai este un teren de baschet si din nou poti sa iei minge de la receptie si pe plaja unul de volei

Piscina defapt piscinele sunt alaturate una este pentru adulti una pentru copii. Apa este foarte ok. Sunt sezlonguri in jurul piscinelor. Dimineata nu am avut probleme cand am fost insa seara ni s-a spus ca cei cu all inclusive de la hotel au sezlonguri rezervate langa piscina mica cele de langa piscina mare se platesc. Am mers frumos acolo si am stat. Am prins si o dupamasa cu multe fitze la piscina si poate din aceasta cauza nu am avut loc (chiar: nu stiam ca nu mai poti face baie in piscina decat cu ochelari de soare cu zabrele). Intr-o seara pe la ora 3 dimineata a fost ceva petrecere organizata la piscina insa cum nu am stiut de ea dinainte nu am participat deci nu va pot da mai multe detalii.

Plaja este chiar peste drum de hotel, se ajunge foarte repede, nisipul este ok mai fin la intrare apoi spre mare cu scoici si diverse pietricele :), in general curata. Sunt sezlonguri libere mai tot timpul (se zice ca ai 2 sezlonguri pe camera). Daca mergi dimineata devreme prinzi si cu saltea peste daca nu te multumesti si doar cu plasticul si umbrele foarte foarte mari o sa vedeti in poze. Nu o sa fiti ocoliti de namolu' porumbu' si zmeurica romaneasca + anul acesta e o fita plimbarea cu poneiul;).

Patronii si managerul sunt tot timpul acolo la hotel si sunt foarte disponibili deschisi daca aveti vreo problema incearca sa o rezolve rapid.

Cam acesta a fost sejurul nostru. Nu am avut probleme si am fost foarte multumiti. Cu siguranta daca totul va ramane asa vom reveni. Raportul calitate pret pentru acest hotel este excelent. Inca odata spun comparati in functie de ce platiti. Nu poti merge cu 7 milioane la 3 stele sa ai asteptari de turcia, grecia etc.

Daca aveti intrebari am sa va raspund cu drag

Trimis de bogdanfifa in 25.06.12 19:17:32
Validat / Publicat: 25.06.12 20:25:07

VIZUALIZĂRI: 3920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanfifa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Mercur - aici este si receptia

roxxie
[25.06.12 21:48:15]

Buna. In primul rand multumim pt review, foarte bine descris si cu multe detalii. As dori sa-mi spui daca au disponibila numai optiunea all inclusive, sau se poate lua doar cazare si mic dejun? Pt ca mie nu imi place sa iau sejururi cu masa inclusa deoarece sunt mai pretentioasa la mancare. Inca o data mss si vacanta placuta in continuare.

[25.06.12 22:02:06]

@roxxie: salut, da poti sa iti iei si pachet doar cu mic dejun sau ceva pachet cu mic dejun si cina sau pranz. Suplimentul de all inclusive este 80 de ron / zi. Daca zici ca esti mai pretentioasa la mancare iti recomand sa iti iei doar cu mic dejun. Mancarea nu este punctul forte al hotelului

roxxie
[25.06.12 22:07:39]

Multumesc pt raspunsul prompt. Inca ceva: camerele acelea standard nu stii au si pat matrimonial? Pt ca din ce am vazut in poze la ei pe site cam toate par a fi cu twin. E ok cat de cat camera asta satndard? Deoarece au un pret care mi se pare super convenabil numai sa nu fie conditii mai precare.

[25.06.12 22:27:35]

@roxxie: Cred ca in general au camere cu pat twin, au ceva camere superioare + apartamentele care sunt insa putin mai scumpe care au pat matrimonial. Camera standard asa cum ai vazut si in pozele pe care le-am facut e micuta si baia e cam slabuta (mica si finisata cu materiale nu de foarte buna calitate) insa este curat si totul este ok, la banii astia eu zic ca e cea mai tare oferta. Nu sunt conditii precare. Oricum poti sa intrebi la receptie daca nu au camere cu pat matrimonial si sa specifici atunci cand faci rezervarea sa iti dea cu pat matrimonial

iulianic
[26.06.12 07:58:16]

@bogdanfifa: Felicitari! Impresiile tale redate pe indelete demonstreaza ca si la noi a inceput sa miste ceva in turism. De asemenea, este laudabil si realist modul in care vezi problema calitate-pret. Din pacate sunt multi romani care ar vrea sa nu coste nimic (sau mai nimic) si sa obtina mult (sau cat mai mult). Unii vocifereaza si critica vehement numai pentru simplul fapt ca au platit. Cat despre farfuria incarcata peste limite... mare pacat si mare rusine! Dar, ne e rusine noua. Ei nu se simt rusinati, se simt in dreptul lor pentru ca au platit AI, iar AI inseamna risipa.

[26.06.12 10:04:23]

@iulianic: multumesc. asa este si noi am ramas foarte placut impresionati de ce am vazut acolo. Legat de problema cu banii am incercat sa ii explic si eu unei doamne nemultumite: Doamna ati platit 7 milioane ce doreati mai mult de banii acestia? A zis ca nu conteaza cat a platit ca ea vrea all inclusive tot timpul zilei (se referea la bauturi dupa 21) ca nu e buna mancarea (dar ea era cu farfuriile burdujite). I-am explicat ca in turism cand platesti 7 milioane te astepti la servici de 7 milioane cand platesti 500 de euro te astepti sa fie serviciile de 500 de euro. Nu am razbit cu ea asa ca i-am dat pace. Serviciile de la acest hotel sunt mult peste cele 7 milioane pe care le-am promis. Sunt curios insa sa vad daca va mentine tarifele si all inclusive-ul, cineva imi zicea ca este doar pentru primul an sa atraga lume si sa isis consolideze clientela. Oricum risipa mare a fost si inca nu era sezon plin (iti dai seama daca a trebuit sa taie cate jumate de ora la pranz si seara din AI). Ar fii pacat sa fie asa insa ramane de vazut. Cert este ca daca va continua va forta si alti investitori sa renoveze si sa introduca servicii mai de calitate (insa din cate am vazut e o mare mafie care impune sa ramana serviciile asa cum sunt acum si sa se complaca. Defapt cand te gandesti ca e tot timpul plin? De ce ar schimba ceva)

chiriac ileana
[28.06.12 10:57:06]

buna am venit de 2 zile de la acest hotel si iti impartasesc impresiile 100 la 100. asa m-am simtit si eu si sa stii ca am mai incercat si eu sa lamuresc niste pers care comentau despre bauturi si mai ales o doamna care nu mai apucase praj cu glazura de cioc dar asta e suntem in rom si credem ca ni se cuvine totul eu le dau 10 celor de la acest hotel si cu siguranta voi reveni si sa stiti ca am fost si in afara in grecia si turcia si bulgaria dar conditiile nu mi s-au parut cu nimic mai prejos fata din afara si am fost si la 3 si la 4 si la 5 stele in afara asa ca cei pretentiuosi sa isi ia domnule la 5 stele si sa nu mai fie carcotasi

eu le multumesc celor de la mercur minerva chiar m-am simtit minunat!

tonya
[28.06.12 12:23:31]

Bogdanfifa. Felicitări pentru review!

Am totuși o nelămurire, și spui așa:

Să înțeleg că sunt două feluri de all inclusive?

[28.06.12 17:05:40]

@chiriac ileana: asa este. si noi vom reveni cu placere

[28.06.12 17:08:28]

@tonya: Buna. Da, este all inclusive 3 mese pe zi fara bautura sau all inclusive premium unde ai si bautura inclusa + inchiriere rachete de tenis, mingi etc gratuit pentru terenuri

dicuramona*
[02.07.12 14:27:37]

ca si completare ne-am interesat si noi sa mergem vara aceasta la acest complex doar ca all inclusive era valabil doar pe perioada aceea de iunie

[03.07.12 12:17:51]

@dicuramona: se poate. Oricum românii la cum sunt. All inclusiv-ul românesc e pierdere mare.

tonya
[06.07.12 12:24:25]

Mulțumesc pentru răspuns bogdanfifa!

Am întrebat, deoarece am deja rezervat prin agenție un sejur la acest complex, iar pe voucher este trecut doar all inclusive, fără acel ,,premium ,,

Cu siguranța, nimic și nimeni nu va reuși să-mi strice singurele șase zile de vacanța!

[06.07.12 13:12:13]

@tonya: cu mare placere, vacanta frumoasa iti dorim. Noi am avut o vacanta super la fel ,,ne-deranjata" de nimeni.

vicandi
[09.08.12 15:58:20]

Un FB de la mine!... si o intrebare:

Spune-mi te rog, pentru ca am citit ca ai facut referire la ap. din vila, stii daca faptul ca la parter e pizzerie ar fi probleme de galagie, mirosuri, etc?

Este vreo diferenta intre Mercur si Minerva? Acum cativa ani, vreo... zece, avea cautare Mercurul.

E cumva un tobogan la piscina?

ms, ma bucur ca te-ai simtit bn, sper sa-mi raspunzi in timp util, as vrea sa merg acolo in septembrie.

Nu stiu daca sa aleg aici sau savoy mamaia..., sau o locatie decenta pe litoralul nostru.

apropo, poate ma ajuta cineva

Dorotea
[09.08.12 16:49:58]

Vicandi, si noi mergem in 2 septembrie la acest hotel.

Cei de la savoy au preturi mai mari pt aceasta perioada. Oferta lor e de 400 ron 2 pers / zi, bine ca ei au si 4 stele.

bogdanfifa, chiriac ileana, dicuramona*, Dorotea, iulianic, roxxie, tonya, vicandi
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :