ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2012
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUN-2012

Un voiaj perfect

Turcia, tara vacantelor perfecte...

Ne-am intors din minunatul sejur, de la Voyage Torba Private, unde am avut cele mai dulci amintiri dintre toate concediile noastre din Turcia.

Mai frumos decat Antalya, Bodrum m-a fascinat cu peisajele sale.

Clubul este perfect pentru vacanta, nu am vazut atat de multi copii nicaieri, la nici un resort.

Camerele mari, decorate cu bun gust, in culori calde. Camera principala- cu pat matrimonial, vedere la piscina si mare, aer conditionat, tv, telefon, mini-bar, ceainic, ness cafe, lapte zahar, ceai, pardoseala din parchet laminat. Camera cealalta era o idee mai mica, cu doua paturi, tv, telefon, aer conditionat, unul dintre pereti era numai din sticla, jumatate se deschidea si aveai acces direct pe terasa proprie unde erau 3 sezlonguri, o masuta si 2 scaune, toate din lemn. Prosoapele ni se aduceau zilnic pe terasa proprie.

Ospatarii de la privat ne serveau cu tot ceea ce era nevoie, fara a depune noi vreun efort, fara a ne deplasa pentru a ne satisface poftele.

Revenind la camere-holul dintre acestea era foarte mare, cu pardoseala din marmura, in hol se afla si dressing-ul care era suficient de mare.

Baia-locul unde incepe si se termina ziua fiecarui om- era imensa, cu marmura, usile de la dus din sticla, toate accesoriile necesare erau prezente, prosoapele noi-noute, schimbate zilnic, la fel si samponul, balsamul si toate celelalte.

Serviciile impecabile ale acestui club ma face sa ma gandesc daca noi vom putea avea candva asa ceva in tara, pentru a nu mai calatori atat de departe cand de fapt avem multe atuuri ca si tara de destinatie.

In fine... animatorii sunt multi si profesionisti, nu terminau bine un program si incepeau altul.

Ce m-a uimit cel mai mult au fost ospatarii care misunau pe plaja, nu aveai ragaz sa termini o cafea sau o apa ca te trezeai cu ei servindu-te cu altceva.

Restaurantele erau multe, nu am fost la toate. La privat era un restaurant mai mic decat celelalte, dar cochet, de bun gust, aveau si bufet suedez, dar marea majoritate a turistilor de aici comandau ospatarilor dintr-un meniu special fata de restaurantul principal, erau mancaruri gen-master chef, cu iz turcesc, dar deosebite la gust.

Diferenta de la privat la celelate camere era -in afara banilor- ca noi nu aveam cartele la prosoape, aveam acces la toate piscinele, chiar si in complexul de lux, aveam meniu diferentiat fata de ceilalti, aveam piscinele noastre, plaja noastra, eram mai... nu stiu, dar era un sentiment placut, nemaiintalnit pana acum.

Plaja era curata, cu nisip mai aspru fata de Antalya, dar placut la atingere.

Apa curata, fara pietre, cu intrare lina, dar dupa putini metri se adancea destul de mult, toti copii erau cu ,,aripioare ,,la manute.

Ca un minus pot spune ca nu erau toalete pe plaja decat intr-un singur loc, cam departe de sezlonguri.

Exista si o plaja pentru adulti, unde puteau merge cei ce nu suportau zgomotul exuberant al copiilor.

Mai mult de 50 % din turisti sunt turci, parca ar fi clubul lor. Foarte putini romani, ii numarai pe degete sau in recunosteai dupa nudismul copiilor lor. Toti copilasii, cu exceptia romanilor aveau costume de baie.

Serile erau pline de viata si stare de bine, de la amfiteatru la disco, spectacole, pe toate gusturile, in nici o seara la fel (ca gen de muzica- live).

Bineinteles ca animatorii si ospatarii de pe plaja erau prezenti si seara printre noi. Copii aveau piscine cu tobogane, locuri de joaca pentru seara, cei de la privat aveau si colaci si multe alte jucarii la piscinele proprii.

Pe plaja existau locuri speciale cu baldachine, pentru parintii cu bebelusi pana intr-un an.

Existau atat de multi supraveghetori peste supraveghetori, parca exagerau cu politeturile, dar nu ne displacea-nu pot fi ipocrita.

Pot spune ca un minus pentru orice resort din Turcia -inclusiv acesta- lipsa dulciurilor fara zahar, e cumplit ca un diabetic sa vada atata dulce fara a putea macar gusta ceva, cat de mic ar fi acel ceva.

In Romania, o tara moarta turistic, avem asa ceva in magazine sau cofetarii.

Bodum, ca oras, e minunat, are toate atuurile unei locatii de vacanta.

Cu iz oriental si plini de energie pozitiva, ne-am intors intr-un loc dulce... acasa.

Trimis de krisstinna in 25.06.12 00:18:11
Validat / Publicat: 25.06.12 08:46:00

VIZUALIZĂRI: 3400 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P34 gimnastica de inviorare

valeria2012 [05.07.12 11:07:13] »

nu zic, te duci o data si la turci, dar an de an sa dai intre 2000 si 3000 de euro pentru treaba asta, mi se pare lipsa de inspiratie, cand sunt atatea locuri minunate de vazut pe lumea asta... n-am sa pot intelege lucrul acesta niciodata...

... si nu am facut referire la autoarea acestui articol!!!

webmaster25 [05.07.12 11:14:02] »

Bun, si care este problema ta valeria2012? Cred ca fiecare stie ce este mai bine pentru el si ce sa faca cu banii lui. Te rog renunta la flame.

krisstinna [05.07.12 15:11:33] »

@valeria2012: Scumpa mea, 3000 de euro e putin, noi mergem de 2 ori pe an in Turcia, nu poti intelege ceva ce nu pot explica.

Se cheama rasfat total...

In afara de aceste 2 vacante, in fiecare an calatorim si in alte locuri minunate, dar nimic nu se compara cu marea iubire, Turcia.

Nicaieri, nici acasa nu sunt asa rasfatata ca acolo.

Poate acum vei putea intelege.

Iti multumesc pentru ecou si iti doresc calatorii cat mai diversificate.

batman [03.01.13 18:58:29] »

Spuneti-mi cu aproximatie cât v-a ajuns sejurul si pt. ce perioadă si dacă va voi putea intreba pe privat cu ce agentie ati mers.

Gammu [11.02.13 16:26:00] »

@krisstinna: inteleg ca ati avut Family Room. spuneti-mi va rog daca ambele camere aveau usa sau una era "de trecere". Multumesc

krisstinna [12.02.13 07:30:46] »

@Gammu: Am avut un apartament care continea un hol, un dormitor matrimonial, un dormitor cu 2 paturi, un dressing si baia. Toate aveau usi, fiecare camera avea tv si aer conditionat.

Din hol intrai in fiecare din cele doua camere, nu era nimic de trecere.

krisstinna [12.02.13 07:36:20] »

@Gammu: 7 nopti, cu avionul, 3600 euro, la sfarsit de iunie, 3 adulti.

geobogza [10.09.13 14:36:53] »

@krisstinna: Nu trebiue sa te agiti, Valeria vorbeste in necunostinta de cauza, eu am 10 ani de Turcia si nu m-am plictisit. Voyage Torba e un loc minunat, nu am cuvinte sa-l descriu. Te felicit pentru alegerea facuta.

Sper sa pot merge si anul viitor.

danadana* [28.10.14 22:15:01] »

Ma bucur sa ofer al 14-lea vot, cel cu superbonusul!

danadana*, Gammu, geobogza, krisstinna, valeria2012
Alte impresii din această RUBRICĂVoyage Torba Hotel: