ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2012
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 23.03.12
JUN-2012

Sejur superb, cu exceptia personalului

Am fost la Pensiunea la Ponton intre 15-17.06.2012, 2 cupluri. Pt check-in a fost mai simplu, dar si ciudat in acelasi timp, fata de alte pensiuni. Patroana nu era, asa ca am primit cheile camerelor de la o doamna care servea, uda flori, facea de toate. I-am dat voucher-ul ca sa ne stie (am avut rezervare prin agentie, deoarece cand am sunat direct, ni s-a raspuns cam rastit... si ca sa evitam orice probleme, am ales agentia). Nu am completat si semnat nimic...

Referitor la camere: sunt mari, frumoase, curate, camerele matrimoniale au vedere la Dunare (asa ni s-a spus), pe cele single nu le-am vazut. Lenjerie curata, dar de vineri pana duminica nu s-a golit cosul de gunoi din baie. Baia, cam urata de la dush, care e un patrat cu o perdea agatata pana la lipsa unei etajere pe care sa iti pui periute, creme etc. (una din camere avea). La un moment dat mirosea cam urat in baie... Balcon mare, frumos, cu masuta si scaune. Cu exceptia lungilor panze de paianjen care nu e mare lucru sa fie eliminate... Se regaseau si pe scaunele frumoase de pe ponton din pacate... Camerele sunt dotate cu aer conditionat, dar sunt racoroase, nu am avut nevoie, desi afara erau 35 de grade. Nu exista frigider in camera, este unul pe coridor, dar mirosea ingrozitor.

si nici internet nu este..

Am mancat pe ponton, e frumos, priveliste frumoasa, loc de joaca amenajat pt copii, balansoar, sezlonguri (nu e amenajat cu nisip sau intrare in Dunare, decat sezlonguri).

Personalul, slab calitativ, de la patroana care cam tipa (noi personal, nu am avut probleme, dar am mai „privit” in jur) pana la doamna care servea, repezit, ciudat... nu am servit decat micul-dejun acolo (a fost bun, consistent), dar intr-o seara am cerut cartofi prajiti cu branza rasa, de pofta... nu pot spune ca a comentat, dar dupa fata, nu i-a picat bine...

Una din probleme a fost sambata dimineata cand 7 au inceput bubuiturile... se extindea sau construia ceva perete in perete cu pensiunea... si sambata dimineata i-a apucat spartul, busitul, strigatul ei intre ei, ei cu doamnele... deci, urat!!

Alta problema a fost cu niste sticks-uri lasate seara pe noptiera intr-o farfurioara, iar dimineata era sir de furnici de la usa la farfurie si gramada in farfurie...

Nu trebuie ratata plimbarea pe Dunare, este un nr de tel afisat la pensiune, sunt cunoscuti acolo.

A fost 35 lei/pers, daca eram mai multi, era 30. 2 ore si jumatate cu intrare in pestera Veterani (foarte frumos), am trecut pe langa toate obiectivele, ghidul a fost super de treaba, ne-a povestit f multe lucruri interesante, ne-a raspuns la intrebari.

Apoi, mai este un traseu, pt cine doreste, din Dubova de langa primarie, prin padure. Este marcat cu triunghi galben, se urca pe Dealul Ciuharu Mare. Este superb, in varf am pus de-un picnic mic.

Per total vacanta a fost super, pt ca ne-am facut-o noi, dar personalul trebuie sa mai vada si parerile clientilor si sa tina cont de ele.

Trimis de andrekuf in 20.06.12 13:00:49
Validat / Publicat: 20.06.12 15:06:17

VIZUALIZĂRI: 2602 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrekuf); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.06.12 15:36:27]

@andrekuf: Felicitari pentru debutul tau pe AmFostAcolo!

Am citit randurile tale cu interes pentru ca in ultima vreme Dunarea si zona Orsova sunt pentru mine o atractie din ce in ce mai mare. Cred ca vom merge si noi cat de curand acolo.

Te rog sa-mi spui daca plimbarea pe Dunare se face prin cei de la pensiune sau exista un serviciu turistic specializat in croaziere? Ce fel de barci sunt? Mari, mici, cine le conduce, inspira siguranta?

Daca sunt putine persoane amatoare de plimbare pe apa, cum se procedeaza? Merg de-a lungul fluviului si aduna amatorii de la mai multe pensiuni? La Pestera Veterani se ajunge oricum sau trebuie sa le ceri expres?

Ai pomenit de un ghid. Trebuie sa inteleg ca fiecare ambarcatiune este insotita de cineva care ofera explicatii privind zonele prin care se trece?

Multumesc si scuza-mi intrebarile avalansa!

andrekufAUTOR REVIEW
[20.06.12 16:04:54]

@iulianic: multumesc!

Sunt diferite servicii, sunt afise multe la pod la Decebal. Dar era afis la pensiune cu croaziaera pe Dunare, cei de acolo ne-au spus sa sunam si sa zicem la ce ora vrem ca sa se organizeze si ei. Este un domn, Sorin, daca nu ma insel, este cunoscut acolo. Ne puteau lua de la pensiune de la noi sau de la pensiunea Septembrie, noi am ales sa mergem acolo, sa vedem si pensiunea (e la 5-10 min de mers cu masina inspre Dubova - de la Ponton). Barcile sunt oke, comode, curate, se dau veste de salvare, noi am fost 11 sau 12, cred ca mai incapeau vreo 2 pers Le conduce ghidul, care e un tip super, ne-a povestit f multe lucruri. ideea e sa sunati, spuneti cati sunteti si cam la ce ora vreti (noi am sunat in seara de dinainte). si cred ca in functie de ce au si ei planificat, va propun cum sa faceti. pestera este inclusa in circuit, intrarea e 4 lei. e ghid si acolo... dureaza cam 15 min. se merge si la pestera ponicova, dar doar de afara, e intuneric inauntru. am inteles ca se poate intra de pe partea cealalta a drumului, dar neaparat cu sursa de lumina... pt cine se aventureaza, dar cred ca fara ghid e greu.

Sper sa va fie de folos si distractie placuta!

este foarte frumos!

[20.06.12 16:29:02]

@andrekuf: Iti multumesc pentru detalii! Vacante placute oriunde veti merge!

hlli
[20.06.12 19:20:35]

@iulianic, mie barcile cu motor mi-au inspirat teama si de aceea am preferat sa mergem cu vaporul. Mergand insa cu vaporul, nu ai acces la obiectivele de pe mal.

Vaporul are cursa de la Orsova pana la cazanele Dunarii si dureaza cam 3 ore.

Este o zona superba, dar privitor la cazare si masa preturile mi s-au parut destul de mari in raport cu calitatea serviciilor oferite.

Sa auzim de bine!!!

[29.06.12 08:35:03]

@andrekuf: Multumesc pentru toate detaliile furnizate cu atata generozitate!

Am fost in weekendul trecut la Eselnita si am fost cazati la Pensiunea "Steaua Dunarii" vecina cu Pensiunea "La Ponton". Am facut - bineinteles - croaziera pe Dunare si ne-a placut foarte mult.

@Hlli: Nu are de ce sa inspire teama o barca cu motor noua, condusa bine. Daca mai esti si echipat cu vesta de salvare, nu faci decat sa privesti, sa fotografiezi si sa asculti prezentarea. E adevarat ca sunt si vapoare - mai mari sau mai mici - care fac aceste croaziere, dar nu te apropii prea mult de mal si nu vizitezi pesterile.

andrekuf, hlli, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea La Ponton: