ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2012
DE kati
DIN: Cluj- Napoca
ÎNSCRIS: 07.08.09
MAR-2012

Cel mai frumos loc vizitat pana acum!

Dupa ce am vizitat insulele Maldive si Caraibe, mi-am indeplinit un vechi vis: de a merge in Thailanda.

Plecarea (-ca si in cazul primelor doua calatorii) s-a efectuat tot din Londra, datorita fiicei mele. rezervarea pt. perioada 6-15 martie l-am facut inca din decembrie, preturile fiind mai mici.

In pachet a intrat: zborul Londra- Hongkong-Phuket, cazarea cu mic dejun. (acest pachet pt. o persoana a fost 740 lire sterline. Transfer nu am cerut, am rezolvat la fata locului. Eu m-am ieresat pt. actele necesare pt. a cere viza la sosire, fiindca cetatenni roman au nevoie de aceasta. Deci: se poate cere viza la sosire daca nu depasiti 15 zile de sedere!

Deoarece am schimbat avionul la Hongkong, la aeroport am schimbat 100 $ ca sa am bahti thailandezi. (taxa de viza=1000 bahti, echivalent cu 1oo lei. Zborul este lung si obositor, dar vacanta de neuitat va compenseaza din plin!

Hotelul are 9 cladiri, piscine, ultima cladire, in care eram noi, era pe punctul cel mai inalt a complexului, cu vederea la mare.

Plaja noastra era pe Kata Beach, o plaja curata, cu nisip fin, cu destule sezlonguri si multe-multe oportunitati de-a incerca bucataria thailandeza si nu numai... Marea Andaman este foarta curata si calda! De fapt am fost la sfarsitul sezonului uscat, in aprilie este si mai cald, apoi vine musonul.

Temperaturile nu sunt exagerat de mari, dar umiditatea aerului da! Am avut nevoie de cateva zile sa ma acomodez acestor conditii, plus diferentei de fus orar, 7 ore pt. noi, pt. cei veniti din Ramania, numai 5.

Un sfat, mai ales pt. doamne: acoperiti-va cu un sarong sau pareo cand iesiti din camera: soarele este f. puternic, chiar si atunci cand este acoperit cerul! In apa intrati numai cu t-shirt!

Eu cu fiica mea in afara programului de mers la plaja am fost la 2 excursii, prima era de o zi cu vaporul rapid, atunci am vizitat insulele Phi Phi, cu opriri pt. snorkelling, (eu m-am dus cu echipamentul meu, dar se poate inchiria, intra in pret), am fost si la vestita Maya Bay, insula pe care a fost filmat "The beach" in 1999. Insula nu este locuita, dar in schimb este invadat de turisti in fiecare zi! Cea mai mare insula din grup este Phi PHi Don, aici sunt si cateva hoteluri, aici am luat masa si am admirat o iguana mare si incredibil de frumoasa, bineinteles, era pt. a se face fotografii cu el, la fel si cu 3 maimute capucini si un kakadu alb. O fotografie cu aceste animale si cu aparatul tau costa 100 bahti!

Din mers am admirat Pestera Vikingilor, de unde se aduna cuiburile pasarilor pt. vestita si f. scumpa supa de cuib de rindunica.

Am fost si la Monkey Beach, am hranit cu bucati de pepeni rosii macacile (maimaute capucini), care deja ne asteptau pe ramurile copacilor! Excursia aceasta de a costat 90$ /peprs. dar sunt multe variante, de ex. cu 9 destinatii, al nostru avea 5.

A doua excursie era de 3 ore, pick up de la hotel, mers cam 20 min. pe o serpentina, am trecut de un punct de observatie cu o priveliste ce iti taie respiratia! (aici ne-am intors in ultima zi pt. a face fotografii) ajunsi la destinatie ne-am plimbat 45 minute pe spatele unui elefant bland in jungla. Apoi am vazut show-ul unui pui de elefant f. simpatic! Pentru alte excursii nu prea am avut nici timp, nici energie...

Am savurat tot ce se putea in aceste zile, am descoperit multe lucruri intersante, legate de religia budhista, am invatat gestul: sawat - dee, care inseamna: buna ziua, la revedere sau multumesc!

Am incercat multe restaurante, am baut numai berea lor locala, eu nu sunt mare amatoare de fructe de mare, si din cauza caldurii mari nu m-au tentat prea tare nici mincarulrile lor f. picante, in schimb am adus acasa pasta cu care am putut face supa thailandeza de pui, vestita Tom Kai.

Mi-au placut in schimb combinetiile de fructe-carne, de ex. ananas umplut cu carne de pui, ananas, stafide, nuca keshu, ardei, putin chili... era f. bun! daca nu doriti sa fie f. picanta mancarea, spuneti numai, cand comandati: no chili, please!

In concluzie, a fost vacanta vietii mele, in rest sa vorbeasca fotografiile!

Trimis de kati in 19.06.12 17:37:12
Validat / Publicat: 19.06.12 19:00:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 7633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kati); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ofrande pt. zei

[19.06.12 18:59:42]

Pentru ca ai incadrat review-ul la rubrica hotelului la care ai stat, te rog sa ne oferi mai multe detalii despre hotel, de exemplu, despre camere, bucatarie & masa, amabilitatea personalului, imprejurimi, drumul pana acolo, etc.

MCM
[19.06.12 22:15:38]

Minunata vacanta. Once in a life time. Felicitari

fighter
[19.06.12 23:30:42]

Foarte frumoase pozele!

katiAUTOR REVIEW
[20.06.12 21:56:01]

@webmaster15: Cu mare placere fac complectarea ceruta in legatura cu hotelul: este situat in sudul peninsulei Phuket, la 50 km de aeroport, in zon plajei Kata beach, dupa care mai este inca una la sud, respectiv Kata Noi beach, si aici se cam termina peninsula... kata Beach este foarte populara, dar nu prea aglomerata, de aici se poate ajunge in multe locuri frumoase cu vaporul, peste tot sunt agenti de turism afara pe strada cu pliante, te poti inscrie la ei, nu ai nevoie de niciun ghid, daca nu faci parte dintr-un grup organizat. Hotelul este situat pe o colina cu o vedere frumoasa spre mare, fapt, care este mentionat si in pliantul lor, se zice, ca este singurul hotel cua o vedere asa de frumoasa spre mare! In total sunt 146 de camere, sunt categorizate in felul urmator: standard, superior si de familie. Mai sunt si categoriile de lux: Deluxe si Premier suites. Hotelul are 2 restaurante bune, cu specific thailandes si international, room service, pool bar, beer garden, fitness room, sala de masaj, sala de internet. Noi initial am facut rezervare pt. cea mai modesta camera, dar la sosire si-au cerut scuze ca s-a facut o greseala, si nu ne pot da camera ceruta, in schimb ne cazeaza intr-o camera cu o categorie mai sus, deci cred ca era camera familiara, fiindca am avut un dormitor cu un pat dublu urias dar si o canapea in living. Diferenta de pret a fost suportat de hotel, noi, bineinteles l-am acceptat bucurus! Un singur lucru ne-a lipsit: un balconas, nu ca doream sa stam afara pe un scaun sau ceva, dar ar fi fost bine pt. a usca costumele de baie, cu prosoape nu aveam probleme, fiindca puteai cere zilnic la pisciana cu un card un prosop de plaja, sau la receptie daca mergeai la plaja. A trebuit sa ne obisnuim ca avem tot timpul hainele umede! Mi-a lipsit putin in baie un cuier sau un uscator mic de rufe. In rest, nu am nimic de reprosat, numai cuvinte de laude in cea ce priveste personalul, curatenia, servirea. Cu restul turistilor nu prea ne-am intilnit decat la micul dejun, dar atunci a venit de mai multe ori directorul adjunct, un tanar din Elvetia care a stat de vorba cu oamenii si mai dadea si cate un sfat pretios: sa nu bem lapte, daca avem ceva cu stomacul, etc... cu cateva zile inainte de intoarcerea noastra la sfatul lui am inchiriat o camera la Honkong, cautind pe internet una nu f. scumpa, fiindca nu vroiam sa stam 8 ore in aeroport, apoi sa zburam inca 13! Deci toata lumea a fost f. amabila, si inca ceva: bauturile din minibar abia daca erau putin mai scumpe decat in oras. Si primeai in fiecare zi 2 sticle de 1/2 de apa, pliculete de ceai si cafea, zahar, toate din partea casei.

dar dupa mine puteti sa vizitati website-ul hotelului, va mai scriu adresa:

www.orchidacearesort.com

sau www.fecebook.com/orchidacea

Si inca ceva: noi am zburat din Londra via Hongkong, (Hongkong-Phuket= 3,5 ore de zbor), dar daca mergeti cumva la prin Bankok, de acolo distanta este de 900 km, destul de mult cu trenul, dar sigur exista legaturi bune.

Va doresc din toata inima sa ajungeti aici!

fighter, kati, MCM

• pagină generată în 0.032387018203735 sec