ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2012
ÎNSCRIS: 03.03.11
APR-2012

Hotelul YiMei Plaza 4 * - orasul Yiwu

Din poarta casei pana-n receptia acestui hotel am facut fix... 24 de ore!

In calcul a intrat chek-in-ul din aeroportul Otopeni (Henri Coanda), zborul pana-n Amsterdam (Schipol), unde dupa 4 ore a avut loc conexiunea cu zborul spre China... Deplasarea in spatiu spre ,,tara de miljloc'' a durat 11 ore cu un Boeing 777 avand 320 de persoane la bord, aterizand in Hangzhou.

In timpul zborului am completat un formular tip, explicand scopul vizitei mele si orasele pe care am de gand sa le vizitez.

Din aeroport am fost preluat de un agent de turism (... sau comercial) si dupa doua ore de mers cu masina, am ajuns in holul hotelului YiMei Plaza, din orasul Yiwu (capitala mondiala a marfurilor).

Orasul Yiwu, cu o populatie de peste 2 milioane de locuitori, pare a fi deocamdata, cel mai mare centru comercial din lume. Este orasul unde se observa daca economia lumii s-a redresat sau daca ea se afla inca in recesiune.

Exista peste 3000 de agentii de afaceri din peste 120 de tari, cu multi business-man care traiesc aici, in special arabi... Datorita acestui fapt, orasul a avut in ultimii ani o ascensiune fulminanta, care dintr-o comunitate mica ce se ocupa cu agricultura, a ajuns sa domine lumea comerciala.

Dar am sa-i dedic acestei urbe negustoresti, o alta recenzie! Credeti-ma ca merita!

YiMei Plaza, este un hotel de 4 *, situat in acest oras plin de viata, ocupand o suprafata de 50 000 de metri patrati, are 28 de etaje cu 320 de camere. Mai dispune de 2 subterane alocate parcarilor si a spatiilor de desfacere.

Hotelul ,,gazduieste'' si un Mc Donalds care are intrare si prin holul de la receptie.

Parterul ne ofera un cafe-bar, magazine de cosmetica, aranjamente florale, un mic muzeu cu diferite machete de pagode si cloissone-uri personalizate. Primul etaj iti ofera asistenta manageriala, un shop si un bar (Shuiyunxuan Bar).

La etajul 4, hotelul are in dotare un restaurant chinezesc - Xinsanmao (vezi foto), 4 sali de conferinta de diferite dimensiuni si o sala de festivitati (Sala Dou Lao) pentru banchete, receptii, nunti etc.

Urmatorul etaj este dedicat unui cinematograf (Sala Hengdian), sali de sport si... sala de mese (vezi foto).

Nivelul 6 include Sala Xiushui, care formeaza o sala de gimnastica, centre de masaj, sauna, salon de infrumusetare si un centru de agrement (mese de ping-pong, biliard, sah).

Intre etajele 9 - 21 se afla camerele deluxe, continuind cu cele pentru nefumatori de la nivelele 22 si 23. La etajele 24 - 26 se afla business-center, restaurantul Western, camere executive si apartamente.

Am rezervat on-line, o camera de la nivelul al XIV-lea si am platit 485 de RMB/zi cu mic-dejun inclus. La receptie am fost intrebat cate zile doresc sa stau si mi-a cerut o garantie (in cazul meu de 500 de euro!), iar dupa terminarea sejurului evident ca suma ti se returna. In toate hotelurile din China se practica acesta intentie preventiva!

Receptionerul, dupa predarea cartelei mi-a intins o carte de vizita a hotelului, o harta cu locurile de vizitat din oras si mi-a explicat ca-mi poate furniza toate datele despre orice activitate, atat din interiorul hotelului cat si-n afara lui (rezervare de mese la alte restaurante, taxi, mijloace de transport in comun, transmitere de mesaje, curierat...), astfel el devenea un fel de ,,secretar personal'' al clientului, mereu atent.

Camera este foarte generoasa ca spatiu, avand dotari cu grad ridicat de confort. In dressing gasesti halate de baie, papuci moi de unica folosinta (intr-adevar, cam mici pentru marimea mea!), diferite perii pentru pantofi sau haine, o lanterna, incaltator, o lista cu preturile de la room-service si un seif. Langa el se afla baia utilata cu cada, cabina de dus, feon, tot felul de geluri si creme, periute si aparat de ras de unica folosinta, lenjerie intima si ciorapi de schimb!

Sub aerul conditionat aveam o mini-bucatarie ce facilita prepararea ceaiului (verde/negru) sau a cafelei cu apa plata, toate fiind la... liber, pahare, cani si fierbator.

Patul este foarte confortabil cu lenjerie moale, noptiera iti inlesnea oprirea/aprinderea cu ajutorul comutatoarelor ,,cap-scara'' a oricarei lumini din camera. Langa telefon se afla o agenda cu numerele serviciilor din acest hotel. In sertare gasesti carti de joc, brosuri cu un scurt istoric al orasului si al hotelului.

Televizorul nu este un LCD si dispune de peste 120 de canale, este asezat pe mobilierul care mascheaza mini-barul destul de aprovizionat. In imediata vecinatate se afla biroul inzestrat cu un calculator clasic, care are totusi o conexiune lenta la internet. Pentru calculator am platit in plus echivalentul a 5 euro/zi.

Camera mai prevede doua fotolii si o masuta, langa un geam imens, ce-ti ofera panorama lacului XiuHu in parcul cu acelasi nume, parc care adaposteste sub el un mega-magazin.

Lenjeria de pat si de baie, papucii, apa, pliculetele de ceai sau cafea, toate cosmeticele din baie, erau schimbate in fiecare zi, de un personal foarte discret ceea ce-ti da garantia unei bune functionari in mentenanta hotelului. Fiind multumit de serviciile cameristei, intr-una din zile i-am lasat pe birou 5 RMB, iar la intoarcerea mea in camera am avut surprinderea sa-i gasesc la loc, deoarece in China nu se percepe nici o ,,atentie'', in nici un loc (restaurante, taxi, etc)

Sala de mese, aflata la etajul 5, te intampina cu personal la fel de discret si amabil. Aici am luat primul contact cu gastronomia chinezeasca care se gaseste intr-o gama diversificata, precum: supa de orez, supa de ciuperci, supa de oua, oua fierte in ceai aromat, sweat violet (un fel de cartof-sfecla), vernicelli fried (varza alba cu ardei, omleta si pui), macaroane cu carne, mezeluri, coltunasi umpluti in diferite feluri traditionale, spaghete din orez, tofu fierbinte, ansoa, oul fructului de apa, orez negru sau in alte culori si forme, fructul de lotus, mazare prajita in soia cu gust de usturoi, muguri de bambus..., un fel de all-inclusive turcesc cu arome chinezesti. Nu exista bauturi alcoolice iar sucurile sunt naturale, lapte fierbinte sau rece, ceaiuri de toate aromele si cafea la discretie. De asemenea, pe o plita bucatarii iti pot prepara oua ochiuri sau diferite omlete, mai putin cu branza. In China n-am vazut branza!

Produsele de patiserie si de cofetarie nu sunt asa de dulci, iar mancarea in zona aceasta de Sud, este foarte condimentata. Fructele se gasesc din belsug, dar mi-au atras atentia unele cu aspect mai ciudat: pitahaya (fructul dragonului), rambutan, taro, yuzu sau Yangmei.

In consecinta, este un hotel care-ti ofera conditii de cazare deosebite, cu personal profesionist si are cea mai convenabila locatie din oras.

Trimis de Marian Preda in 19.06.12 16:27:46
Validat / Publicat: 19.06.12 17:29:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA. A mai fost în/la: Yiwu, Hangzhou, Wuzhen, Shanghai, Beijing

VIZUALIZĂRI: 3229 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrare in holul hotelului .

Admin [19.06.12 17:27:51] »

Mutat la rubrica "Hotel YiMei Plaza" (nou-creata pe site).

balasa violeta [30.06.12 23:42:16] »

Ne-ati invatat cu review-uri super! Ne-am plimbat si noi cu dumneavoastra, ne-a placut, am aflat lucruri interesante dar cu mancarea nu prea ati avut succes! Cred ca adaptarea a durat!

Vacante minunate, sa ne scrieti impresiile si noi sa avem ce citi si admira!

Marian Preda [01.07.12 19:34:31] »

@balasa violeta:

Multumesc pentru aprecieri!

Intr-adevar, in primele zile m-am aparat de foame prin Mc Donalds sau in restaurantele arabesti, destul de frecvente in aceasta zona (o sa scriu si despre ele la un moment dat!)...

Bucataria chinezeasca reuseste un echilibru intre culoare, aroma, gust... si-n marile restaurante se pune mare pret pe decor.

Sa o judeci, trebuie sa intelegi in profunzime metodele lor de gatire, cu multe caracteristici avand diverse ingrediente, ce difera de la provincie la provincie. In Sud se mananca foarte condimentat iar in nord cam dulce, care nu-i pe gustul meu!

Vacante frumoase, stimata colega!

balasa violeta, Marian Preda
Alte impresii din această RUBRICĂYiMei Plaza Hotel [Yiwu]: