ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2009
ÎNSCRIS: 24.07.09
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

Vacanta frumoasa

Am stat 12 nopti la Tusan si inca 2 nopti intermediare in Canakkale.

Din Galati trecut granita cu Bulgaria pe la Silistra, si la dus si la intors. Drumul la bulgari o gluma proasta. Pana in apropiere (dinspre Romania) de Shumen asa si asa, dupa Shumen un dezastru. la dus, stat in vama la turci 2 ore jumate ca asa a vrut muschiul lor. Cazare intermediara la Canakkale la Hotel Helen (bun) la dus, Buyuk Truva (bun) la intors. Amandoua hotelurile au parcare proprie, un lucru foarte important in Turcia. Drumurile la turci foarte bune.

Acum Tusan. Hotel perfect pentru vacanta. Priveliste superba (am stat in corpul principal), camere mari, balcon, aer centralizat - a trecut cu bine toate probele. Curatenia in camera - fiecare se descurca cum poate cu camerista. Care vine in fiecare zi intre orele 15-17. Foarte interesant program.

Ce strica acest hotel este personalul si organizarea de la restaurante. Mancarea buna, prezentare saraca (in comparatie cu Antalya). Dimineata aceeasi mancare. La pranz si seara mai schimau cateva ceva. Seara incercau cate un gratar. Nu le prea iesea. Iar in seara cand au incercat o shaorma a fost chiar un dezastru. Iar portiile la gratar o mare bataie de joc. Fara porc. Fructe - pepeni, cirese, piersici, caise. Prajituri multe, asa si asa, dar daca vreai ceva dulce mergeau. La mancarea mai gatita cozi in fiecare zi, fara exceptie. La mancarea de iepuri - foarte mare facaluiala. Chelnerii se misca foarte prost si in sictir. Inclusiv la ordinele sefului de sala Sunt pupincuristi si smecheri. Mesele odata curatate dupa primii meseni, ramaneau fara pahare. Pe care le cautai singur, daca vreai sa bei oarece. Cel de la Hamburgherarie chiar nesimtit.

Barmanii de la barul Troy super. Cei vechi. Cei noi mai au de invatat dar sunt pe calea cea buna.

Plaja curata, super pentru Kusadasi. Nisip, intrare lina. Apa cristal. Cam putine sezlonguri. Se face parasailing, plimbari cu salteaua, canoe. Ai ce face pe plaja. Piscina cam mica, dar curata iar personalul de intretinere de la piscina foarte atent la calitatea apei. Piscina a-II-a mica mica.

Multa vegetatie. Se poate face plaja si pe spatiul verde intre palmieri si magnolii. Foarte frumos.

Rezervarea sezlongurilor si la piscine si la plaja dimineata cu noaptea in cap. Cateodata se mai si fura rezervarea, in acest caz ori ramai fara prosoape, ori le gasesti mai a doua, mai a treia zi aruncate intr-un chiosc la intrarea pe plaja.

Animatorii (Animation Team) se straduiesc. Cateodata le iese, cateodata nu. Isi fac seara spectacolele din amfiteatru cu publicul. Dimineata ocupa jumate din piscina. Cam infantili. dar seara iti mai ocupa timpul. Si lor le plac f. mult rusii, polonezii, englezii, olandezii.

Plin de rusi, bielorusi, polonezi, englezi, belgieni. Multi dintre acestia fara 7 ani de acasa. Multi olandezi - jos palaria in fata lor. Romani foarte putini. Turci cat cuprinde. Turcii erau tratati foarte bine.

Kusadasi -un oras-port frumos, curat. Stradute pitoresti.

De la si inspre Tusan spre oras, din 3 in 3 minute circula un microbuz -1, 25 euro de persoana.

In restaurantele terasa unde se ia masa nu se fumeaza, la terasa barului principal-Troy- sub copertina-acoperis nu se fumeaza.Locurile pentru fumatori erau insuficiente.Dar au fost luati prin surpridere,si cred ca treaba asta se va rezolva.

Una peste alta, o locatie buna pentru o vacanta reusita.

Trimis de marius_antonio in 25.07.09 14:31:56

VIZUALIZĂRI: 4518 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius_antonio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o mare linistita
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.35 EUR pe cameră

simplueu
    [20.08.09 19:43:12]

Buna ziua

As vrea mai multe relatii despre drumul spre kusadasi. Si eu sunt din galati.

Multumesc.

[21.08.09 10:12:15]

Eu am trecut cu bacul pe la Calarasi - Silistra -Ostrov si la dus si la intors.

Am mers pe baza gps-ului (care a avut cateva erori-la bulgari, dar te descurci). Am plecat la 7 dimineata din Galati si am ajuns la Canakkale seara la 10. Mers cat de cat in limita legala de viteza, cu opriri (am fost cu copilul de 4 ani) La turci nu ai voie cu detector de radar. Bulgarii si turcii nu au camere fixe.

Drumul pe la bulgari prost, nici nu are cum sa te ia radarul. Dar sunt oarece militieni pe drum. E plictisitor de mori. Am alimentat de la OMV si nu primeau euro - am platit cu cardul. Sunt vreo 320 km pe drumuri bulgaresti.

Am intrat in Turcia pe la Hamzabeyli. Am stat pentru acte in vama vreo 15-20 de minute iar pentru muschii vamesilor turci inca 2 ore jumate. am stat efectiv degeaba. Drumurile la turci bune, zgomotoase dar bune.

Am trecut cu ferry si am avut cazare la Hotel Helen (curat, aer, bun - 50 euro/camera) la 500m de debarcare (are parcare proprie -foarte important, mic dejun bun - bufet suedez). Spre kusadasi am plecat dimineata pe la 9 jumate, iar la Tusan am ajuns pe la 2 jumate. Acelasi stil de mers.

Vinieta ptr. bulgari iei la iesirea din vama -5 euro/7 zile.

Ptr. turci - platesti la iesirea de pe autostrada (la intrarea pe autostrada iti iei din automat un cupon). Este ieftin- pana in 3 euro. Politistii turci nu iarta - sa nu cumva sa incerci spaga. Daca e sa te lase in pace, te la sa nestimulati.

Mare Atentie la soferii turci. Prioritate, cedeaza trecerea, depasiri - chestii neimportante ptr. ei. Ex. seara, in apropriere de coama unui deal, fara vizibilitate, am dat flesuri sa se vada ca vine cineva peste deal si degeaba, in coama m-am trezit cu un turc fata in fata (intrase in depasire fix in aproprierea coamei, fara vizibilitate - frana, injuraturi, am scapat neatins).

Iti trebuie gps sau o harta detaliata. Drumurile sunt bine semnalizate, dar trebuie sa stii in ce directie mergi.

Drum bun si vacanta frumoasa!

Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu placere!

simplueu
    [23.08.09 13:18:34]

Multumesc mult pentru informatii.

[12.09.09 22:49:05]

Pentru Master. Tusan Beach Resort are site.

http: //www. tusan. com. tr

O sa caut si pentru alte hoteluri care nu au pusa pagina oficiala. Sper ca nu va deranjeaza. pentru ca stiu ca sunteti mai multi stapani.

Am inceput cu Turcia.

[12.09.09 22:52:14]

multzam fain, adaugat site-ul in pagina hotelului.

[12.09.09 23:13:45]

O intrebare... Ce inseamna 7zile/pers?

[12.09.09 23:25:17]

Intentionam sa trec in aceasta coloana pretul unei camere standard in perioada curenta, per persoana. Ar fi fost un indiciu util in lista hotelurilor. Am renuntat in timp la aceasta idee - este extrem de complicat de implementat (in principal daorita imposibilitatii de a obtine, automatizat, preturile actuale ale fiecarui hotel). Cand o sa vina randul acelui facelift mult asteptat si acelei pagini, o sa fie inlocuita coloana.

[12.09.09 23:31:56]

thx si eu

gushpi
    [15.01.10 17:05:14]

la cate nemultumiri ai avut despre calitatea servirii si a meselor, ai fost extrem de ingaduitor cu aprecierea...

[15.01.10 19:51:39]

am facut aprecieri pentru locatie - plaja, hotel, mare, ambient.

mancarea la turci - asta este.

chelnerii ma enervau.mai putin , baietii, de la barul de la terasa hotelului.

dar una peste alta a fost o vacanta reusita.

scubamario
    [04.05.10 17:51:02]

Salut,

Vrei sa detaliezi traseul,vreau as stiu daca ai trecut prin Istambul.

[04.05.10 20:53:15]

Nu, nu am trecut prin istanbul. De la edirne am coborat spre canakkale.

[04.05.10 20:54:42]

gps-ul a facut totul si indicatiile de pe panouri. dar gps-ul este sfant. esti in alta tara, nu ai alta sansa.

scubamario
    [04.05.10 21:20:51]

Pana la ce ora circula ferry-ul si cat costa?

Ar trebui sa ai si lire la tine sau platesti in euro?

[04.05.10 21:53:39]

eu am trecut pe la 23,oo fix vizavi de canakkale, e trecerea cea mai scurta, si trebuie sa ai doar bani, euro, dolari; nu am incercat cu lei; eu am platit cu dolari, nu mai stiu cat, dar putini, pana in 10 cred.

gushpi, marius_antonio, scubamario, simplueu, tilinka
    Alte impresii din această RUBRICĂTusan Beach Resort: