ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2012
ÎNSCRIS: 26.08.10
JUN-2012

London by Jubilee

Beatles - Yellow Submarine

Multa lume ne-a intrebat daca am facut rezervarile la Londra special pentru marele jubileu de diamant (60 de ani de la incoronarea reginei Elisabeta a doua, cum care, bunicuta aceea cu palariile fancy!).

Nu, habar n-am avut ca in intervalul excursiei noastre (01- 06 iunie), fix intre 03 si 05 iunie e chiar marele jubileu! In 03 iunie regina a salutat sutele de mii de fani de pe Tamisa, flancata de o buna parte a flotei Marii Britanii, in 04 si-a intampinat admiratorii la palatul Buckingham, unde s-au organizat si concerte de muzica live, iar in 05 i-a salutat de la St. Paul's Cathedral si pana in zona palatului parlamentului.

Din aceasta coincidenta am inteles ce inseamna cu adevarat regalitatea pentru britanici, milioane de oameni au venit din intreaga insula, multi au dormit in corturi pe malul Tamisei, inclusiv familii cu copii, iar vremea nu a fost cea mai buna (15-16 grade ziua, 8-10 noaptea, reprize de ploaie-ca in Londra!).

Jubileul e desigur si o uriasa afacere, milioanele de britanici consuma milioane de portii de fish and chips, de beri si cumpara milioane de stegulete.

Am salutat-o si noi pe regina cu aceasta ocazie, dupa care ne-am vazut de treaba...

De fapt noi am avut propriul nostru jubileu, atat noi cat si celalalt culpu cu care am venit la Londra implinind 10 ani de la casatorie! Copiii au fost abandonati de acesta data acasa.

Early Booking Wizz-air din decembrie, Tg. Mures-Lutton pentru 2 persoane dus-intors total 710 lei!

E. B Hotel Wembley Plazza Hilton 4* din martie, 80 Euro/noapte/camera double

Transfer autocar Greenline Lutton-centrul Londrei tur-retur, 18 lire/persoana

Travellcard 7 zile zona 4 (din cauza pozitiei hotelului in zona 4), 41 lire/persoana

Noi am achizitionat Travellcardul din gara Victoria (railway station), primind (la cerere) si voucherul London 2 for 1, cu care al doilea adult intra gratis la o gramada de obiective (e musai pentru a primi acest voucher sa-ti faci Travellcard in railway station, si nu la metrou!)

Dupa check-in la hotel, am combatut oboseala (zborul de la TGM a fost la ora 7.00 dimineata, noi plecand cu masina din Sf. Gheorghe la 2 noaptea) printr-un program mai lejer...

ziua 1 (dupaamiaza)

Croaziera de recunoastere pe Tamisa (cu River Clipper, 33% reducere pentru posesorii de Travellcard), cu hop-in, hop-off dus-intors de la Westminster pana la Greenwich.

Noi am facut hop-off in Greenwich, unde am urcat pana la observatorul regal, unde ne-am reglat ceasurile dupa ora ceasului universal si unde ne-am facut fotografii cu un picior in emisfera estica si cu celalalt in cea vestica, printre picioare trecandu-ne... meridianul zero!

La intoarcere am vizitat muzeul naval regal si ne-am ascuns de o ploicica aparuta din senin intr-un pub, imprietenindu-ne cu berea britanica. Dupa ce am cinstit cu Pride of London, Discovery si Golden John, am facut din nou hop-in si am revazut de pe Tamisa the Docklands, Tower Bridge, London Bridge, The Parliament, Big Ben, The Eye of London (Millenium Wheel).

ziua a doua

Dimineata am vizitat-o pe Madame Tussauds (muzeul figurilor de ceara), sedinta foto cu actori celebri, cantareti, politicieni, sportivi s. a. m. d. Super a fost si plimbarea prin tunelul groazei, apoi cu taxiul in miniatura printre personaje istorice si dublu-super filmul 4D cu personaje indragite si cu efecte din cele mai surprinzatoare (duze in fotoliu care te stropeau pe fata cand vreun personaj stranuta, ghionturi reale in spate prin diverse vibratii ale spatarului, etc)

Dupaamiaza Trafalgar Square si intrare la The National Gallery (gratuita), in care am admirat operele pictorilor preferati (Renoir, Monet, Cezanne, Rafael, Michelangelo, Leonardo da Vinci si altii).

Seara english pub, beef-steak and beer.

ziua a treia

Dimineata Westminster Abbey, cu o gramada de regi si regine odihnindu-se alaturi de poeti celebri, de Isac Newton, Charles Darwin si altii, cu bolta filigranata si cu lojele impodobite cu drapelele si insemnele ordinelor cavalerilor de alta data.

The Parliament, Big Ben, Buckingham Pallace, parada militara, apoi plimbare prin St. James' Park si Green Park.

Dupaamiaza British Museum (intrare gratuita), cu realele mumii egiptene ca vedete dar si piatra de la Rosetta (trilingva, dupa care Champollion a descifrat scrierea hieroglifa), minunatele sculpturi din antichitate, expozitiile de ceasuri dar si de medalii cu ocazia jocurilor olimpice Londra 2012, inclusiv medaliile ce urmeaza a fi decernate.

Apoi o plimbare cu London Eye (Millenium Wheel), fiecare cabina din cele 40 putand invarti cate 20 persoane timp de circa 30 minute si oferind o vedere panoramica superba asupra Londrei si Tamisei.

Seara english pub, beef-pie and beer.

ziua a patra

Dimineata Natural History Museum (intrarea gratuita), un muzeu mai mult pentru copii dar in care si adultii se pot amuza la vederea dinozaurilor actionati mecanic. Foarte multe chestii interactive interesante.

Dupaamiaza Windsor Castle, un castel splendid pe care nu aveti voie sa-l ratati daca ajungeti La Londra. Regii si reginele care nu au mai incaput la Westminster Abbey si-au gasit odihna la Windsor. Camera de receptii e impresionanta cu picturile intre care troneaza mandru ducele de Wellington, invingatorul lui Napoleon la Waterloo, sala de mese in care pe tavan sunt pictati pesti, homari, curcani, iti lasa gura apa... Baldachinul regelui ne arata ca unii se descurcau foarte bine si pe atunci, impresionanta e si sala armelor.

Urmarirea schimbarii garzii la Windsor si o fotografie cu gardianul nemiscat cu coiful traditional din blana de urs sunt obligatorii.

In satul olimpic Stratford am admirat noul stadion olimpic dar si zona moderna de shopping

ziua a cincea

Program de voie, in sfarsit, dupa maratonul primelor patru zile.

Dimineata fetele au avut liber la shopping, care in Londra reprezinta in sine un obiectiv turistic. Harrods', Liberty, Oxford Circus si Notting Hill cu Portobello Road au fost bifate iar sacosele au inceput sa se umple cu suveniruri pentru cei dragi de acasa.

Dupaamiaza plimbare cu Double-decker pana in Baker Street, apoi plimbare prin Regent's Park.

ziua a sasea

Ora 8.00 decolare de pe Lutton:( (

Si cum o fotografie inlocuieste o mie de cuvinte, va invit sa calatoriti imaginar pentru cateva minute la Londra, vizionand pozele atasate la Review.

God save the... Queen!

Trimis de raducondurache in 18.06.12 01:05:54
Validat / Publicat: 18.06.12 09:13:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 4165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 The London Tube (Underground)

[18.06.12 09:17:38]

Mutat la rubrica "Excursie Londra" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

TraianS
[18.06.12 09:44:04]

O excursie ca la carte Felicitari.

Vad din poze ca la Greenwich s-a redeschis muzeul Cutty Sark. Ati vizitat vaporul si inauntru? Vasul se vede foarte frumos si din afara. Cand am fost eu, erau niste panouri mari care blocau vederea, deoarece lucrau la reconstructia lui.

Ati fost norocosi ca ati prins perioada Jubileului. Foarte frumos. Once in a lifetime experience.

Traiasca Regina!

balasa violeta
[18.06.12 12:03:31]

Frumos! Impresii de apreciat, poze de neuitat! Multumesc!

[18.06.12 20:13:52]

@TraianS: Nu am vizitat batranul clipper in interior, doar fugitiv am vazut o multime de machete de nave expuse.

Multumim pentru aprecieri!

[18.06.12 20:19:51]

@webmaster77: Buna, Webmaster! Se poate un acompaniament Beatles, de exemplu Yellow submarine?

Thank you!

- -

Auditie placuta!

marius gaudi*
[07.07.12 18:07:49]

Un program din care ne putem inspira, scris bine si la obiect.

La Windsor Castle ati fost pe cont propriu sau printr-o agentie locala? Cat a costat intrarea?

Asteptam un review si despre hotel.

[09.07.12 09:31:08]

@marius gaudi: la Windsor ne-a dus cu masina personala un prieten care munceste la Londra. Intrarea la castel costa 18 lire, audiophones gratis.

Voi posta si un scurt review referitor la hotel

balasa violeta, marius gaudi*, raducondurache, TraianS
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: