ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2012
DE poll
ÎNSCRIS: 06.08.09
JUN-2012

Frumos!

Am petrecut si noi o saptamana la acest hotel si pot spune ca ne-am simtit minunat. Am avut parte si de vreme buna, cu toate ca initial prognoza nu era prea favorabila.

Hotelul a fost plin, ocupat in proportie de 80% de nemti, rusi, englezi si francezi.

Cazarea s-a facut in jur de ora 13.00, intrucat nu erau camere libere si am asteptat un pic la receptie pana ne-au cazat, dar ne-am bucurat in schimb ca am gasit loc in parcarea hotelului, avand in vedere ca parcarea nu era foarte mare si era plina de masini.

Camera curata, se schimbau zilnic prosoapele, lenjeria de pat la 4 zile, iar surpriza placuta pe care am avut-o a fost ca in fiecare zi gaseam prosoapele si paturile aranjate in tot felul de forme pe pat. Din ce am observat nu toate camerele au aceeasi dimensiune, sunt unele ceva mai mari si cu balcoane mai mari, noi am primit o camera mai micuta si cu balcon mai mic, dar in schimb cu o vedere superba la mare si piscina. Camerele ceva mai mici au si o usa de comunicare intre ele, am mai vazut asa ceva la Primasol Strandja, tot in Sunny Beach.

Acum, referitor la mancare, buna din punctul nostru de vedere, cat de pretentios sa fii si tot gasesti ceva pe plac sa mananci, diversificata, gustoasa, la fiecare masa gaseai carne de pui, porc si vita gatita sub diverse feluri, frigarui, gratar, cu sos, salate de cateva feluri, 2 feluri de supe, etc. Prajiturile au fost cam aceleasi, baclavale, sarailie, niste gogosele insiropate cu miere, prajiturele cu tot felul de creme colorate, etc., fructe multe si diverse, caise, pepene, kiwi, portocale, mere, compoturi de 2 feluri. Am avut chiar si o seara cu specific bulgaresc, se intampla vineri seara, unde, la intrarea in restaurant esti intampinat cu paine de casa, imensa si frumos impletita si cu diverse castronase in care sunt puse mirodenii din bucataria bulgareasca, asezate frumos pe o masa. Ceva asemanator cu obiceiul romanesc de a intampina oaspetii cu paine si sare.

Ca o paranteza, painea aia semana la gust si aspect cu colacul care se face la noi in Bucovina. De asta mi-am amintit cand am vazut painea aceea.

Acum revenind la impresii, plaja privata cu sezlonguri si umbrele, era curata si bine intretinuta la fel si piscina. Piscina este maricica dar este comuna cu hotelul Slavianski, ceea ce inseamna ca nu prea aveai sanse sa gasesti sezlonguri libere, mai ales ca am observat ca numarul de sezlonguri pt. hotelul Bellevue (cele cu saltelute albastre) era ceva mai mic decat pt celalalt hotel, mai ales ca alea erau cu plata (cele cu saltelute verzi).

Au fost si cateva minusuri mici dar au fost deja enumerate de cei ce au postat inaintea mea, deci nu are rost sa mai insist asupra lor. (gen: lipsa post romanesc la televizor, aglomeratie la lifturi, sezlonguri la piscina insuficiente, etc.).

Noi ne-am simtit bine aici si a fost chiar un concediu relaxant, sper ca serviciile bune de care am beneficiat la inceput de sezon sa ramana la fel de bune si in plin sezon.

Trimis de poll in 17.06.12 21:25:48
Validat / Publicat: 18.06.12 08:57:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4250 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (poll); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Boyton
    [19.06.12 21:38:17]

Mi-ati putea spune ce traseu ati folosit si cum e drumul pana in Sunny beach. Va multumesc

pollAUTOR REVIEW
    [21.06.12 12:24:18]

@Boyton: Giurgiu-Ruse-Razgrad-Shumen-Varna-Sunny Beach, este mai bun drumul si mai scurt decat pe la Vama Veche, mai ales ca noi am plecat din Bucuresti.

Este si o portiune de autostrada, chiar a fost ok drumul. La intoarcere insa, erau niste lucrari la sosea si am fost directionati pe un alt drum, am ocolit un pic dar nu mult

parvur22
    [06.09.12 07:40:32]

Buna ziua, spatamana viitoare pe 12 septembrie incep si eu un sejur la acest hotel... imi puteti spune daca exista vreun loc de joaca pt. copii, la hotel, pe plaja... ??? multumesc frumos

[17.05.13 09:15:39]

buna,

in ce perioada din iunie ai fost?

voi pleca si eu cu sotul pe 5 iunie si mi-e cam teama ca nu o sa avem prea multe zile de plaja...

ms

pollAUTOR REVIEW
    [21.05.13 13:26:59]

@elygeo: Buna, noi am fost de pe 4 iunie pana pe 11 iunie, vremea a fost ok anul trecut, se putea face si baie in mare, apa in piscina era un pic mai rece, dar asta pana pe la pranz.

[28.05.13 16:21:11]

sa te intreb si pe tine:

- ai inchiriat prosoape de plaja de la receptie (si cu cat) sau ai luat de acasa?

- ai fost vreodata la sala de fitness? sau macar ai vazut-o? arata ok?

si inca o intrebare: daca dau 10 eur la receptie, oare as reusi sa fac si eu rost de o camera cu vedere la mare?

mersik

parvur22
    [29.05.13 07:58:09]

buna dimineatza: eu prosoapele le-am avut de acasa... dar am inteles ca se inchiriaza de la receptie contra unei sume (~20leva parca), suma pe care ti-o vor returna cand duci prosopul inapoi.

sala de fitness nu am vazut... nu stiu ce sa spun...

eu nu am dat nici macar 1euro la receptie si am primit nu o camera dubla ci un apartament la etajul 10, perpendicular pe mare... a fost superb... ceva de vis...

[29.05.13 09:13:10]

buna!

pai cred ca, conteaza si ce camera ai rezervat la agentie, de ex, la noi apare land view/pool view, acum asta e, ce ne-o da, aia e, sanatosi sa fim si sa ne simtim bine

la hotel nu se poate plati in lei, nu? casa de schimb de la hotel are aceleasi comisioane ca si bancile din oras?

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [29.05.13 10:55:51]

@elygeo: Nu poti plati in lei, va trebui sa ai leva (cash) sau sa platesti cu cardul (conversie in leva). Problema la casa de schimb a hotelului (a hotelurilor in general vorbind) este cursul neavantajos, asa ca mai bine te invarti un pic prin statiune si schimbi unde merita.

Totusi mai bine cumperi ceva leva la BCR (Piata Victoriei) si vezi mai tarziu, la fata locului daca mai ai nevoie in plus.

[29.05.13 11:05:55]

pai nu stiu cat sa schimb, ca nu am chef sa raman cu leva... ca n-am ce face cu ei dupa aia

Boyton, elygeo, parvur22, poll
    Alte impresii din această RUBRICĂBellevue Hotel: