ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2012
ÎNSCRIS: 10.03.08
NOV-2011

Raport bun pret - calitate - localizare

Cred ca este una dintre cele mai bune variante de cazare de 4 stele din Munchen, la pret rezonabil si amplasat foarte bine (doar daca ar fi fost fix in centru ar fi fost mai bine): pe linia de tren direct de la aeroport catre centru, la 2 statii de piata primariei si 45 minute de aeroport. Mai mult, statia de tren este aproape in subsolul hotelului, nefiind nevoie sa ies afara pe drumul de la hotel la peron, se circula printr-un pasaj comercial, unde gasesti supermarket, farmacie, florarie, restaurante etc.

Camerele sint nitel cam mici, baia are cada, nu exista balcon, mic dejunul este bogat (la 4 stele ma astept la somon, brinzeturi de calitate, selectie de ceaiuri etc. - le are pe toate). Un punct de atractie este prezenta unei piscine aproape nefolosita (cind am fost acolo, intr-o dimineata, nu era nimeni). Are si restaurant, cu un meniu variat dar limitat (adica gasesti un tip de paste, un tip de fingerfood, o friptura etc.) adica cite ceva pentru fiecare gust, deci seara se poate petrece la hotel daca nu aveti chef de iesit pina in centru.

In imprejurimi sint citeva restaurante (pe strada catre centru). La 5 minute este si celebrul Deutsches Museum (pe insula de pe riul Isar) deutsches-museum.de/en/exhibitions si aceasta frumoasa piscina swm.de/english/m-baeder/i ... s/volksbad.html

Am fost cazati pe loc, desi am ajuns in cursul diminetii si nu anuntasem ca dorim early check-in, iar la plecare ne-au tinut bagajele pina am plecat spre aeroport. Cam la asta s-a limitat contactul cu receptia, deci pot spune ca am fost multumit de servicii.

Trimis de abancor in 15.06.12 14:39:33
Validat / Publicat: 15.06.12 15:51:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Bavaria, Hamburg, Stuttgart, Essen, Berlin

VIZUALIZĂRI: 2619 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abancor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 101.15 EUR pe cameră

alexionescu
    [15.06.12 16:38:35]

Putem sa vedem si niste poze? Despre restaurantele din centru ce informatii ne puteti da?

Multumesc

Alex

abancorAUTOR REVIEW
    [16.06.12 18:24:48]

@alexionescu: Din pacate nu am facut poze in hotel, dar aici http://holiday-inn-munich-center. h-rez.com/index. htm? lbl=ggl-en este o galerie foto conforma cu realitatea. Singura care nu se potriveste la toate camerele este privelistea catre centru (e valabila doar la etajele superioare si intr-o anumita aripa).

In Munchen, ca in orice oras mare si turistic, sint, in centru, restaurante de toate felurile, pentru toate gusturile. De la fast-food-uri de retea (McDonalds, Burger King), alte fransize (Maredo), pina la toate specificurile nationale (chinezesc, afgan etc.) si crisme cu specific local. Dupa cum ziceam, daca doriti sa nu va indepartati de hotel, si nu va place restaurantul hotelului, aveti citeva posibilitati de luat masa in pasajul comercial catre tren si altele pe strada catre centru, la 2 minute de hotel.

In centru nu am mincat in multe locuri, intrucit am stat 2 zile, si am fost in perioada tirgului de Craciun, asa ca am mincat si pe la tarabe gustari specifice perioadei (cirnati, piine cu untura, dulciuri etc.). Intr-o seara am mincat la hotel, un prinz la gradina zoologica (o autoservire OK - supe, gratar, paste, costite de porc etc.), asa ca au mai ramas 2 mese pe care le-am luat in oras, o data la pfistermuehle.de/en/resta ... n-muenchen.html si o data la paulaner-im-tal.de/Paulan ... Startseite.html (nu puteam rata o Paulaner la halba la ea acasa). Ambele sint o alegere buna pentru mincaruri locale (de pilda rata la cuptor cu varza rosie si galuste de cartofi, sau miel sau vitel cu ierburi si spaetzle).

Cel mai celebru local este fara indoiala beraria "nationala" bavareza, Hofbrauhaus. Are inclusiv magazin de suveniruri. Insa nu ai loc, seara, fara rezervare. hofbraeuhaus.de/en/index_en.html

Andox
    [16.06.12 18:41:53]

Merita negresit sa mergi la Hofbrauhaus. Atmosfera este senzationala. Eu am prins loc fara sa astept si la amiaza si seara. Poate depinde si de perioada. Preturile nu sunt de speriat, un fel de mancare este intre 8-12 euro.

Berea este scumpa

Iti recomnd ciolanul (schweinshaxe) si purcel de lapte.

abancorAUTOR REVIEW
    [16.06.12 18:56:55]

Daca zici ca ai gasit loc si seara e clar ca noi am nimerit intr-o perioada plina (era chiar ziua de deschidere a tirgului de Craciun, te loveai de oameni pe strada, iar salile de mese din Hofbrauhaus erau pline ochi). In acest caz retrag recomandarea de rezervare.

alexionescu
    [16.06.12 21:41:04]