ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2012
ÎNSCRIS: 04.08.10
MAY-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

O vacanta imperiala

De la bun inceput trebuie sa specific faptul ca cele 9 nopti au fost rezervate pentru DELPHIN PALACE, insa la sosirea noastra (dupa ce ne-au pus bratarile aurii) sin in timp ce astepatam cazarea in camera, managerul de la receptie ne-a facut o surpriza, spunandu-ne ca daca dorim putem sa ne cazam la Imperial fara sa platim nici o diferenta. Normal ca am dorit, drept pentru care ne-au incarcat bagajele in masina si am pornit spre Imperial. Bucuria noastra. Stiam de acest hotel inca de anul trecut, cand in drum spre Alanya, am trecut prin fata lui si chiar daca nu era terminat, se vedea numai la modul in care arata ca va fi ceva de vis. Si intr-adevar asa a fost.

La bariera de la intrarea hotelului ne astepta cineva de la receptie care fusese anuntat ca venim. Ne-au luat bagajele, au parcat masina iar noi ne-am dus sa facem check-in-ul. A urmat sampania de bun venit, prajituri, rahat, limonada, o multime de chelneri care se roteau In cateva minute deja erau gata formalitatile si am primit cheia si cardurile pentru 3 prosoape.

Lobby-ul este impresionant, foarte frumos decorat, cu acelasi candelabru imens la fel ca cel de la Palace, pian, chelneri care te seveau imediat, foarte zambitori, totul perfect. De aici se putea ajunge in restaurantul principal (Gusto), cofetarie, barul GQ, Anatolia Meeting Room, Loby Lounge

Dupa ce ne-au pus bratarile, am urcat sus si am crezut ca au gresit numarul camerei pentru ca am primit un family room (2005) cu 2 camere, 1 baie, 2 balcoane, foarte elegant decorat, cu minibar, o sticla de vin, fructe. Pe servanta era un fierbator, pliculete de ceai, zahar, cafea ness. Camerele aveau un pat imens, o canapea mai mica, LCD de 32”, servanta, 2 noptiere, dulapuri foarte incapatoare (sa fi avut ce pune acolo) si un mesaj de bun venit. In baie un dus imens, 2 halate, 2 perechi papuci, balsam pentru par, o cutie cu: 2 paste de dinti, betisoare urechi, 2 periute de dinti.

In balcon erau 2 scaune, o canapea, o masuta rotunda, uscator petru rufe. In minibar gaseai: 2 pepsi, 2 mirinda, 2 sticle apa plata, 2 batoane cu caramel, 2 sucuri pentru copii cu pai, 2 sticle apa minerala, 2 cutii pepsi light. Se reumplea zilnic, undeva in jurul orei 10-11. Curatenie impecabila, dupa ora 8:30 dar nu mai tarziu de ora 12, prosoape si halate schimbate zilnic.

Am despachetat si am pornit in recunoastere, uitand ca trebuie sa luam masa.

Curtea interioara are 6 piscine: 2 principale (una la care au loc activitatile zilnice ale animatorilor, in stanga si alta pe partea dreapta a podului), o piscina de 40 cm pentru copii mici cu tobogane si o “corabie a piratilor” cu ciupercuta, o piscina tot pentru copii dar mai mari de 80 cm cu 3 tobogane cu apa, un relax pool, piscina cu tobogane pentru adulti, o piscina pentru camerele Lagoon (putin mai retrasa si ingradita de arbori tuia inalti pentru cei are doresc intimitate). Servirea bauturilor la piscine se facea de fete (imbracate in uniforma de politiste sau asistente pe role) care preluau comenzile incepand cu ora 8:30 pana seara la 18:00. O idee extraordinara este acest mod de servire, mai ales ca se miscau foarte repede. Despre echipa de animatie nu va pot spune mare lucru pentru ca noi am stat mai mult la piscina copiilor, dar animatorii organizau in fiecare zi activitati care sa-i implice pe turisti, fara a fi insistenti.

Miniclubul este foarte spatios, cu jocuri mecanice (contra cost), spatiu de joaca interior si exterior, bufet pentru copii.

Despre restaurantul principal (Gusto) s-a povestit pe larg mai sus. Cert este ca oferea o mare varietate de mancaruri, avand o terasa si 6 restaurante cu specific diferit, un loc special amenajat pentru copii cu bufet asezat la nivelul lor, tocmai pentru a vedea si ei ce se serveste, corner pentru cei care doresc sa prepare mancare pentru bebe, blender, lapte, cereale, cuptor cu microunde, iar intr-un mic frigider se gaseau piureuri de la Nestle. Mi-a placut fantana de ciocolata alba si neagra cu fructe alaturi mmm... o bunatate. Inghetata se gaseste la Aqua Pool Bar, si la Patiseria de langa Lobby (la cornet sau pahar) cu diferite arome. Daca nu doreai pranzul sa-l servesti in restaurantul principal exista un Imperial Snack Bar deschis intre 12:30-15:00, unde se gasea aproximativ aceeasi mancare din restaurantul principal, pizza, gozleme, prajituri.

Plaja cu nisip fin, intrarea destul de abrupta in mare, ponton si spatiu de joaca pentru copii. Valurile mari ne-au premis sa facem baie in mare doar de cateva ori, temperatura apei fiind destul de placuta. Se organizau jocuri pe plaja, foc de tabara si artificii.

Luna Park este deschis de la 19:00 la 24:00 si cuprindea un carusel cu animale, unul cu lanturi, roata, masinute, leagan tip barca, trenulet.

Spectacolele de seara nu au fost foarte interesante, poate pentru avem termen de comparatie cu alte hoteluri insa echipa de animatie se straduia sa intretina atmosfera. Se tineau in Imperial Snack si pe la 20:00 incepea spectacolul copiilor ar la 21:00 pentru adulti.

Intr-adevar vegetatia nu este la fel de luxurianta ca la Palace sau De Luxe, dar cred ca vor rezolva si acest lucru, mai ales ca in fiecare zi o echipa de muncitori plantau flori pe langa gardul dinspre plaja.

Ne-am simtit minunat, a fost ceva de vis... speram sa revenim in curand.

V-as mai povesti, dar cu “talentul” meu de povestitor mai bine va las sa ma intrebati.

Voi atasa si cateva fotografii.

Trimis de angi73 in 11.06.12 11:23:16
Validat / Publicat: 11.06.12 14:11:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: DELPHIN DE LUX, DELPHIN PALACE

VIZUALIZĂRI: 3477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angi73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea principala in hotel si 2 turisti care se odihnesc.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 138.35 EUR pe cameră

lidiadanaila
    [11.06.12 19:13:21]

V-am votat desi ati spus ca nu aveti talent de povestitor, ati reusit sa spuneti cam tot ce ne intereseaza, mai ales pe unii dintre noi care vom merge acolo in cateva zile!!!

Am o intrebare: de ce bratara aurie??? ... asta-i culoarea la imperial?? ... intreb asta pentru ca suntem si noi fani delphin si ar fi a 3 a oara in acest lant, insa stiam ca bratara aurie o primeau cei ce ajungeau a 5 a oara in lant [ V. I. P]... asa vazusem anul trecut la botanik... V. I. P aveau bratara aurie. Si daca tot v-am prins, indraznesc si cu a doua intrebare: cum a fost vremea? ... noi intram in 23 iunie 10 nopti.

[12.06.12 12:12:26]

pentru lildiadanaila

Bratarile aurii au fost puse la Delphin Palace, dar la plecarea de acolo le-au taiat. Nu stiu exact ce semnifica aceasta bratara aurie, nici nu am apucat sa intrebam pentru ca ne-au "expediat" la Imperial.

Intr-adevar la check-in-ul de la Palace am stat de vorba cu receptionerul si i-am spus ca am mai fost acolo. Cred ca din cauza asta.

Vremea a fost foarte buna (20-30 mai), mai ales ca sotul meu nu suporta temperaturile foarte mari. Am prins si cateva ore de ploaie, dar stiti cum e acolo - chiar daca toarna cu galeata, dupa cateva ore se poate face plaja. Chiar si marea a avut o temperatura foarte potrivita (sotul meu a facut baie aproape zilnic). Apa din piscina avea undeva la 24-25 grade.

romeo anghel*
    [14.06.12 15:44:42]

Buna, ma bucur ca ati avut un concediu placut. Cum era privelistea din balcon sau care camere au vedere frumoasa, sporturi nautice motorizate sunt? pt. ca si eu merg acolo pe 12.07.

gioko
    [25.06.12 09:51:04]

@angi73:

Nota 10 atat pentru review cat si pentru poze... ai surprins cam tot ceea ce ne interesa si pe noi. Am si eu o intrebare mai importanta si una mai putin importanta:

1) apa din piscine era incalzita de soare sau in mod artificial? (Totusi 24-25 grade mi se pare cam putin... noi am avut la Concorde si Rixos Lares cam 29-30 grade si era incalzita artificial astfel ca daca intrai si dimineata la prima ora sa faci baie era ok, nu trebuia sa astepti ca soarele sa isi faca treaba);

2) minibarul nu continea si bere? Stiu ca exista baruri peste tot in resort insa eu sunt mai comod, astfel ca dupa ce ma odihnesc dupa amiaza in camera imi place sa savurez o bere in balcon admirand privelistea.

Multumesc pentru raspunsuri si concedii minunate pe viitor.

elegancemih
    [27.06.12 11:17:53]

@gioko: va multumim pt. impresii si noi abia asteptam sa plecam saptamana viitoare suntem o gasca de 7adulti si 7 copii, speram sa fie o super vacanta mai ales ca am mai fost la delphin palace de 3 ori.

Mirceapopescu
    [02.07.12 12:55:05]

@gioko: Sunt in delphin inperial, si incerc sa-ti raspund la intrebarile tale. Am postat si parerea mea dupa cinci zile aici dar webmasterul nu a fost de acord cu ea... asa ca iti raspund doar la intrebari

Apa este incalzita ar in jur de 30 de grade toata ziua

In minibar ai bere autohtona Efes, daca vrei sa bei alta marca doar la bar si atentie... Sa specifici ce bautura vrei... am comandat un J. B si fiind un cunoscator si consumator de jb am avut surpriza sa beau unu turcesc... sunt extrem de interesati sa-ti dea tot ce e d-al lor si nu ce e de import.

gioko
    [02.07.12 13:21:55]

@Mirceapopescu:

Multumesc pentru informatii... sunt surprins ca parerea ta nu a fost acceptata de webmaster (poate imi oferi mai multe date despre sejurul tau pe mesaj privat). Toate cele bune.

[03.07.12 10:10:41]

@gioko:

Apa era incalzita intr-adevar, dar temperatura afisata pe panou era de 25 grade Celsius. Nu mi s-a parut rece chiar daca era 8:30 dimineata.

Bere poti cere facand comanda fetelor care se ocupau de comenzi. Am comandat bere becks, mariachi si mi- s-a adus exact ce am comandat (la sticla).

[03.07.12 10:17:17]

@romeo anghel:

Din balcon (ssw) se vedea Delphin-ul Palace, dar pana la el era un teren viran pe care misunau niste buldozere, semn ca se construia ceva.

Era mai bine daca aveam rezervare pentru camere cu vedere la mare, cel putin vedeai Delphin-ul Diva.

Uite, am sa pun cateva fotografii.

angi73, elegancemih, gioko, lidiadanaila, Mirceapopescu, romeo anghel*
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Imperial Hotel: