ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2012
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 21.08.10
    JUN-2012

Un sejur neasteptat de bun!!!

Dupa cum a decurs plecarea din Bucuresti am crezut ca ghinionul a fost cu noi la aceasta data. In primul rand la plecare ploua torential, apoi drumul a durat mai mult decat de obicei deoarece am stat vreo ora si ceva pe pod la Russe din cauza TIR-istilor. In fine am ajuns cu vreo 2 ore intarziere deoarace si insotitoarea noastra Adina a fost cam ingaduitoare cu intarziatii la opriri.

In Thassos ne-a preluat ghida de acolo, Alina o tipa draguta care este stabilita acolo si care isi cunoaste meseria. A facut sedinta cu noi chiar in ziua in care am venit, dupa ce ne-am cazat pe seara si ne-a dat informatii despre insula, obiceiuri si optionale. Noi am ales doar turul de insula care a fost si foarte interesant si ameritat banii. La optionale as avea un mic comentariu... preturile sunt mai mari decat afiseaza cei de la firma [cu care am plecat] dar daca esti istet gasesti mai ieftin pe la firmele de turism de acolo.

Conditiile de cazare excelente din orice punct de vedere... curatenie, ospitalitate si chiar multa generozitate din partea gazdelor de la hotel Marie din Potos. Lenjerie, prosoape alb imaculat schimbate aproape zilnic (de Rusalii au avut si ei liber): spalat si luat gunoiul din camera.

La hotel s-a facut si o seara greceasca cu 10 euro de persoana si va marturisesc ca a fost o distractie pe cinste cu muzica si de-a noastra si de-a lor, cu multa mancare si bautura si dansuri pe masa cu directa participare a patronului si familiei lui. A fost mai convenabil decat seara greceasca organizata de firma si din punct de vedere pret (27 de euro de persoana)

La acest hotel am optat pt. varianta fara masa, oricum aveam chicineta destul de bine dotata. Micul dejun si cina le serveam in general la camera din ce cumparam de la supermarketuri (si va asigur ca se gaseau destule si la preturi accesibile). Pranzul era regula, il serveam la taverna Irene, unde servea romanca nostra Otilia o fata foarte de treaba si cu sfaturi foarte bune in ale mancarilor alese de noi. La orice fel de mancare te servea si cu un vin sau inghetata din partea casei si pe deasupra nu se uita la maruntis si nici nu lua spaga cum se intampla pe la noi. Mancarea este foarte buna si din abundenta de parca ei nu ar simti criza ca pe continent. Preturile sunt foarte accesibile. Am optat in fiecare zi pt alt fel de mancare dar mie mi-a placut cel mai mult "lamb chops" adica coastele de miel. Cel mai bun il gasiti in Theologus, unde se poate ajunge si cu autobuzul local (pret 1,60 euro calatoria).

Plaja micuta dar generoasa avea si unele zone cu pietre dar nu era nici o problema pt ca apa era superba si foarte curata. Aricii de mare sunt doar in zonele stancoase si se prind in general de stanci. Nu am cumparat papuci de protectie cum se spunea pt ca nu am avut nevoie.

Din Potos este amenajat un drum pe langa sosea, pe unde amatorii de plimbari pot ajunge in Limenaria (cam 40 minute de mers) o alta statiune cocheta de acolo. Daca doriti se pot inchiria si masini de acolo destul de accesibil. Noi am preferat sa mergem cu ghid pt ca aveam nevoie si de explicatii.

Camerele le-am eliberat la 9.30 dimineata dar asta nu a fost un inconvenient sa mai facem o baie in mare si o repriza de plaja. Bagajele raman la receptie in siguranta fara nici cea mai mica problema, Rata infractionalitatii acolo este aproape zero. Post de politie exista in Limenaria si acolo sunt 2 politisti.

Concluzia este ca sigur voi reveni cu multa placere la aceasta locatie si recomand cu caldura tuturor sa incerce pt ca nu veti regreta.

La intoarcere totul a decurs normal fara cea mai mica probleme.

Trimis de slimic* in 09.06.12 21:43:51
    Validat / Publicat: 09.06.12 22:53:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Parralia Katerini, hotel Coral Corfu, hotel Marie

VIZUALIZĂRI: 3380 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (slimic*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P08 chicineta din camera

adri-nico
    [09.06.12 23:02:42]

N-am mincat niciodata caracatita, dar parca aia din farfuria ta imi face cu ochiul...

dragos1985
    [10.06.12 10:34:20]

buna!

ne poti spune si noua ceva preturi, daca-ti mai amintesti, desigur: inchirere scuter/masina, bere/suc/mancare - supermarket, preturi taverne...

ms anticipat!

slimic*AUTOR REVIEW
    [10.06.12 18:16:47]

@dragos1985: sincer la masini, scutere nu prea stiu ca nu m-a interesat... ce am scris am auzit de la cei care chiar au inchiriat. Berea la supermarket este in functie de tip in jur de un euro (adica de la vreo 60 centi pana la peste un euro). La taverne este cam 2,30 euro deci mult mai scumpa. Mancare la taverne difera in functie de felul ei, de la 5 la 10 euro o portie destul de generoasa din care pot manca chiar doi. Daca nu prea dispui de bani te poti gospodari din supermarketuri mult mai ieftin, de ex. noi luam un pachet feliat de cascaval si sunca presata la 5 euro din care mancai cam de doua ori cu partenera. Painea este foarte buna la brutarie 0,90 euro, nu luati paine feliata din supermarket pt ca are E-uri, fapt care a fost relatat chiar de ghida.

dragos1985
    [10.06.12 23:18:12]

@slimic: ms fain pentru raspunsul prompt!

noi avem luat biletul cu micul dejun inclus! pentru masa de pranz/seara ma gandeam la o taverna si/sau un gyros cu o sana in fuga pe vreo plaja. Cat despre painea feliata si multe alte produse de prin markete cu siguranta sunt pline de E-uri si tot felul de prostii insa pentru cateva zile nu murim din asta!

Ms inca o data!

ariella
    [11.06.12 11:22:45]

@adri-nico: N-ai mancat caracatita? Mare pierdere! E o bunatate... mmmm.

adri-nico
    [11.06.12 14:02:48]

@ariella:

Am mincat una miiica, mica (abia iesita din 'ou') prin Singapore. Am mincat-o cu frica. Dar halca din farfuria ta e tare apetisanta.

ioned
    [12.06.12 14:59:42]

@slimic

In poza P11 nu este plaja Pefkari si este plaja Metalia, vazuta de sus, de pe drumul ce coboara pe langa vechile furnale.

In poza P19, in partea stanga este vaporul capitanului Vasilis, cel din dreapta al capitanului Dimitri, amandoua vaporase le gasesti in portul din Limenaria.

adri-nico, ariella, dragos1985, slimic*
    Alte impresii din această RUBRICĂMarialena Hotel și Maria Hotel: