ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2012
ÎNSCRIS: 12.07.10
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Un concediu placut...

De la inceput tin sa precizez faptul ca parerile exprimate in acest review sunt strict personale si sunt legate strict de perioada sejurului petrecut (31.05-07.06.2012). S-ar putea ca multe din aceste impresii sa se schimbe in functie de perioada.

Am sa trec mai repede peste lucrurile pozitive, multe dintre ele fiind exprimate aici pe forum si am sa ma insist mai mult pe aspectele mai putin placute, evident subiective, pentru a avea o idee la ce sa va asteptati si din punctul asta de vedere.

Cu voia dvs., am sa incerc in acelasi timp sa fac o comparatie si cu Delphin Palace, la care am fost anul trecut.

Neavand un talent de povestitor, am sa incerc sa fac o enumerare a acestor impresii.

Pentru detalii suplimentare incerc sa raspund ulterior. O sa incerc sa fac upload la niste poze edificatoare la ceea ce voi descrie mai jos.

Pozitive:

- plecarea de la Otopeni, zborul, preluarea pana la hotel, cazarea super ok; citisem pe internet lucruri urate despre compania de zbor, dar spre surprinderea noastra a fost super ok; s-au respectat orele de plecare/venire; detalii de nume pe privat;

- agentia de turism din Romania, dar si partenera din Turcia la cele mai inalte standarde (ghizi, autocare); am fost placuti impresionati de acestea desi nu auzisem mai nimic despre ele; cine doreste detalii, nume, pe email/privat;

- camera mare (sea view - aripa dinspre kervansaray); am avut un pat mare matrimonial si inca unul simplu pentru copil; prize de curent in toata camera, desi am avut multe device-uri, nu am avut nevoie de prelungitoare/triple;

- personal bine instruit, toti zambesc si te saluta;

- mancarea buna spre foarte buna;

- ornamentele florare si nu numai din intreg complexul;

- exista bufet dietetic;

- piscina, toboganele, marea, nisipul;

- apa destul de calda in perioada asta;

- excursia la Myra-Demre-Kekova (55euro/pers, free child < 7yrs); desi dureaza o zi intreaga (7Am-7PM), merita aceasta excursie sa fie facuta. Se pot vizita numeroase obiective, in functie de oferta agentiei: mormantul Sf. Nicolae, plimbare cu vaporasul printre insulite, Orasul scufundat, baie de pe vaporas, etc.

- seara cu circ in amfiteatru (pentru copii, merita cu varf si indesat);

- seara turceasca: mancare, ornamente, muzica, concert amfiteatru dar mai ales show-ul creat de nenea cu inghetata turceasca;

- programe TV romanesti:(ProTv int, TVRi, TVR3);

Negative:

- desi hotelul a fost plin de persoane germanice (nemti, olandezi, danezi), contrar asteptarilor, sunt foarte nepoliticosi, ca sa nu zic nesimtiti; cred ca totul le revine lor; au fost mai multe aspecte: nu asteapta la lift ordinea de intrare-

iesire, nu asteapta la bar la rand (merg direct in fata), la masa, pe plaja, etc;

- impresia a fost despre un hotel in care predomina persoanele de varsta a 3-a; nu sunt pregatiti pentru familii cu copii (comparativ cu Delphin Palace);

- nu exista mancare pentru bebelusi (exista doar gris cu lapte), nimic pasat, borcanele, etc; grisul cu lapte se gasesc numai dimineata;

- salonul de mese pentru copii are mancare gen fast-food: cartofi prajiti, frigarui de miel!!!

- cocktail-urile nealcoolice sunt foarte putine (Orange Velvet, Cindirella, Batman), asemenatoare d. p. d. v. al compozitiei si se servers uneori la pahare mici de sampanie!!! :)

- sucurile fresh (portocale) se gasesc numai seara si se platesc (pret 3 euro / 1 pahar 200 ml) !!!

- trebuie sa te trezesti dimineata devreme pentru a rezerva sezlong la piscina sau la mare; La 7:30 AM, toate sunt ocupate de prosoape desi peste tot sunt anunturi ca acest lucru este interzis!!! ; asta apropo de germani, despre care toti spunem ca sunt top-ul civilizatiei, ei sunt primii la asezarea prosoapelor pe sezlong dimineata: -); parca nici rusii nu se comportau asa; desi se spune ca fiecare padure are uscaturile ei, mi-am schimbat parerea despre nemti;

- putine locuri de joaca pentru copii (nu exista Luna Park ca la Delphin Palace); exista numai niste jocuri mecanice contra cost, un cort cu activitati recreative, cateva leagane si cam atat;

- nu exista "relaxing pool" ca la alte hoteluri;

- aprovizionarea mini-bar se face dupa preferinta personalului (in fiecare zi, lipsea cate ceva de pe lista);

- curatenia in camera se face cu intarziere; au fost zile cand am renuntat si am afisat mesajul "Do Not Disturb" deoarece la ora 2PM nu ajunsese inca la camera noastra;

- nu exista perie de pantofi in camera (exista totusi sistem automat de curatire pantofi jos, langa receptie);

- cosurile de gunoi (2 la numar), foarte mici (dar cred ca asta este o caracteristica generala in Antalya: -))

- 1 singura casca de dus (noi eram 3!!!);

- 1 gel de dus mic (35ml);

- 1 lapte corp (35ml);

- 1 balsam (35ml);

- 1 sapunel; (nu exista savoniera)

- 2 sampon (35ml);

- Internetul este free of charge numai in lobby (jos). In camera, este contra cost (3euro/0,5h; 5euro/1h; 15euro/1day; 30euro/7days); In plus, daca platesti Internet in camera, poti accesa numai de pe 1 singur device (laptop, mobil, tableta);

- seiful este mic, nu intra un laptop normal (intra actele, eventual un ipad);

- regulamentul din camera spune: hotelul nu raspunde de nici un lucru lasat in camera inclusiv in seif!!!

- zgomot in camera cand este discoteca sau muzica afara (desi sunt termopane); nu exagerez, dar in 5 nopti din 7 cat am fost cazati la acest hotel am avut parte ba de o discoteca, ba de vreo petrecere in aer liber cu muzica foarte tare; sincer, pe noi nu ne-a deranjat foarte tare, dar ma gandesc la familii cu copii mai mici ca ar putea fi o problema;

- animatorii de la piscina sau diverse activitati sunt slabi, nu reusesc sa impulsioneze lumea pentru miscare, activitati, etc; in plus, intr-o seara am avut parte de un spectacol de travestiti (ei spuneau ca este comedie!!!) efectuat de acesti animatori; jalnic, mai ales ca eram cu copilul; probabil ca a fost facut pentru olandezi: -)))

- foarte multe pisici in complex, desi erau anunturi ca in hotel nu este voie cu animale de companie!!!

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu suntem o familie cu mofturi, ne-a placut acest hotel, ne-am simtit foarte bine aici, dar nu am mai reveni foarte curand. Poate si din cauza faptului ca am avut cu ce sa comparam, am avut parerile de mai sus. In general, cautam ceva nou in fiecare an.

Peste partile mai putin bune din acest sejur am putut trece fara probleme, aproape ca nici nu vroiam sa le mentionez, insa am crezut ca ar fi util pentru cei care vor sa incerce un sejur aici sa le cunoasca dinainte.

Am fost impreuna cu alte 2 familii cu copii, iar impresiile sunt foarte bune si din partea lor.

Pe final as mentiona excursia de 1 zi in Israel care se poate face in functie de agentia dvs. de turism (1 familie din grupul nostru a incercat-o), care desi este foarte obositoare (se pleaca la 4Am si se vine la 2AM), am auzit numai impresii foarte bune.

Trimis de best_m in 08.06.12 20:41:02
Validat / Publicat: 08.06.12 21:54:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Delphin Palace

VIZUALIZĂRI: 2561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (best_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fighter
    [08.06.12 23:17:26]

In review-ul tau sunt mai multe aspecte negative decat pozitive si cand te gandesti ca acesta este vestitul hotel pe care se "bat" romanii...

Am fost si eu in Turcia la UAI, hotel si mancare ok, dar plaja si apa marii groaznica.

Iar la banii care-i dai pe sejur de 7 zile la 5* in Turcia, faci un sejur in Caraibe, care nu se compara cu nimik...

nicole33
    [09.06.12 10:29:56]

@ best_m

M-ar interesa cum a fost vremea în perioada sejurului tău și, mai ales, care a fost temperatura apei mării, nu în cifre absolute, ci dacă se putea face baie în mare, inclusiv copilul.

Asta chiar a fost amuzantă. Doar nu ți-ai imaginat vreo secundă că au venit turiștii cu pisicile de acasă. Prezența pisicilor vagaboande este o chestie aproape generală în Turcia, chiar și la hoteluri de 5*. Mie mi s-au părut mai numeroase decât câinii maidanezi din București, dar nu m-a deranjat câtuși de puțin prezența lor și recunosc că m-am numărat printre cei care le hrăneau spre disperarea celor de la restaurant care nu încurajau deloc acest obicei.

[09.06.12 11:16:23]

@nicole33: Vremea a fost calda in perioada sejurului. Nu a sarit de 27-28grd C (asta din ce arata termomentrul de pe plaja). Pentru noi a fost excelent. Poate in interiorul complexului, la piscine, era un pic mai cald. Anul trecut am fost la sf lunii iunie si era f. cald. Spre deosebire de atunci, acum se putea sta la plaja/baie aproape toata ziua.

Apa marii: 22-23-24 grd C. Mi s-a parut mai rece in prima zi, deoarece cu o seara inainte fusese o vijelie cu ploaie.

Apa piscina: 24-25-26 grd C. Aici chiar nu sunt probleme pentru copii. Apa este f. calda, mai ales dupa-amiaza.

Treaba cu pisicile nu ne-a deranjat, dar nu puteam sa nu remarc contrastul dintre anunturile care erau peste tot ca nu ai voie cu animale de companie si faptul ca pisicile mergeau nestingherite pe la mese... Intr-adevar, pareau salbatice, numai ca nu faceau nimic in acest sens, macar sa nu le lase sa intre la restaurantul din interior...

[09.06.12 11:21:44]

@fighter: Depinde ce doreste fiecare de la un sejur in Antalya. Am spus de la inceputul review-ului ca nu am insistat pe aspecte pozitive, deoarece s-au expus pe acest forum f. bine.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.06.12 11:32:00]

Review-ul este excelent. Nu pot sa nu remarc si echilibrul cu care a fost scris (si care se observa in notele acordate), mai ales ca aveai ca si comparatie Delphin Palace, un hotel mult mai bun dar si mai scump.

Felicitari!

@fighter, plaja din Turcia nu este peste tot la fel ca la hotelul unde ai fost tu. Sunt plaje bune si foarte bune si in Turcia.

agatos
    [09.06.12 13:57:30]

agatos
    [09.06.12 13:59:46]

Te rog sa-mi spui ce camere imi recomanzi sea view spre Titanic sau spre Kervansaray, si noi mergem la sf. lunii iunie si avem copii mici. Care au o panorama mai frumoasa si care sunt mai linistite?

nicole33
    [09.06.12 16:06:51]

@best_m:

Îți mulțumesc pentru lămuririle suplimentare.

Mă interesa foarte mult dacă apa mării este suficient de caldă pentru baie la începutul lunii iunie și dacă vremea este bună, deoarece anul trecut am fost în a doua jumătate a lui iunie, prinzând și vreo 2 zile din iulie și deja se făcuse prea cald pentru gustul meu, dar n-am avut curajul să rezerv mai devreme de frică să nu fie apa rece. Chiar dacă nici un an nu seamănă cu altul, impresiile tale sunt mai mult decât încurajatoare pentru mine.

Eram obișnuită cu pisicile care se plimbau pe sub mesele de pe terasa restaurantului, dar nu credeam că intră și înăuntru.

Referitor la camere, dacă nu plătești suplimentul de sea-view ce șanse ai să vezi totuși ceva din mare din cameră?

unGunR
    [09.06.12 22:34:03]

best_m, trebuie sa remarc cateva lucruriȘ

1 - ai relatat mai multe aspecte negative (lucru sesizat si de fighter) dar pana la urma le-ai dat o nota mare (9,70), este o chestie contradictorie care poate ii va demoraliza pe cei care au bilete pentru perioada urmatoare

2 - am fost la acest hotel in 2009 (80 % din turisti au fost romani cu fffff multi copii), iar ce ai descris tu se potriveste foarte mult cu ce am intalnit atunci, concluzia este ca serviciile lor au batut pasul pe loc

3 - in ceea ce ii priveste pe nemti, olandezi etc nesimtiti nu cred ca este vina celor din hotel, poate ai avut ghinion in seria aceasta

4 - NICIODATA nu vei putea compara Delphin cu Miracle, idea este ca de la rau la bine se trece usor pe cand de la bine la rau se lasa cu... aspecte negative

5 - eu totusi cred ca pana la urma acest hotel are un raport pret/servicii bun, cred ca de aceea le-ai dat nota asa mare

[10.06.12 13:05:12]

@agatos: Nu pot sa-ti spun cu certitudine care parte ar fi mai frumoasa din punct de vedere al view-ului sau al linistii. Depinde de pozitie si de inaltime. Cred totusi ca cele cotate "sea view" (adica spre interiorul aripelor de hotel si cu fata spre mare) au vederea cea mai ok, dar sunt expuse la zgomot (hotelul este cumva in X). Noi am stat la etajul 6 si asta a fost si mai bine deoarece am avut o panorama superba.

@nicole33: Cele 2 familii cu care am fost au avut camere "sea side view" si au avut camere spre exteriorul hotelului, dar pe partea din spate. Spuneau ca se vede totusi marea, dar nu chiar asa bine ca la noi. Eu nu am verificat personal. Cred totusi ca ei au avut parte de galagie mai mica

@unGuR: Aspectele negative nu au avut darul sa ma faca sa notez acest hotel cu o nota mica. Hotelul este OK calitate/pret. Uneori micile detalii conteaza...

In ceea ce priveste nemtii, ai dreptate, nu e vina hotelului si poate am avut noi ghinion sa dam de uscaturile lor, dar parca prea le canta toti in struna.

ciovicac99
    [10.06.12 14:10:31]

@best_m: Buna si noi plecam saptamana viitoare si as dori sa stiu daca au jucarii de plaja ptr. copii sau tb. sa ducem de acasa? si cat a durat transferul de la aeroport la hotel? Mersi

[11.06.12 14:11:32]

@ciovicac99: Am vazut ceva jucarii de plaja uitate pe acolo. Initial am crezut ca sunt uitate de cineva, dar poate sunt special lasate acolo. Ce-i drept, noi am avut de-acasa si nici nu am vazt vreun loc special unde sa existe asa ceva.

Transferul de la aeroport la hotel cred ca a durat 1h max. cu totul (check-out, bagaje, preluare agentie, transport).

Noi avand avion la 7AM, am ajuns f. devreme (09:30AM) si din acest motiv ne-au dat camera pe la 11AM.

Pana atunci, am putut lasa bagajele intr-un loc sigur, eventual puteam sa ne si schimbam pentru plaja.

ciovicac99
    [12.06.12 12:59:25]

Buna, ai dat bacsis ptr. camera? deoarece noi plecam duminica si avem o fetita de 2ani si am dori o camera linistita si unde sa nu bata soarele, ne poti recomanda ceva? MERSI

[12.06.12 13:52:22]

@ciovicac99: Nu am dat bacsis pentru camera. Mai lasam din cand in cand cate 2 euro pe zi la femeia de serviciu pe pat.

Noi am stat pe aripa din dreapta interior cum te uiti la mare (deci spre Kervansaray) si aveam soare dimineata pana pe la ora 14-15, apoi umbra. Pe partea opusa era invers.

Nu stiu exact cum este pe partea din spate, dar acolo s-ar putea sa nu vezi marea prea bine. S-ar putea insa, sa fie mai liniste. Oricum, ca idee, aveam draperii super zdravene, iar daca le trageam, nu mai aveam pb cu soarele.

Concediu placut!

klaus75
    [07.07.12 20:21:39]

@best_m: noi ar fi trebuit sa avem camera sea view spre interior dupa cum zici dar smecherii de la receptie au inventat ceva nou "directly sea view" pentru camerele cu vedere la mare dinspre interiorul ariplor. Iar chestia cu linistea spre Kervansaray e valabila ziua, noaptea fiind date la maxim difuzoarele, cei drept cu muzica buna.

agatos, best_m, ciovicac99, fighter, klaus75, nicole33, unGunR
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel: