ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2012
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 12.07.09
MAY-2011

Playa Garden Aparthotel & Spa: miresme mediteraneene.

Am fost in Mallorca in mai 2011 prin programul “Spania pentru toti”, impreuna cu sotia si “copiii” de 20 de ani. Pretul unui bilet a fost de 399 euro/persoana pentru 7 nopti de cazare, pensiune completa, transport (inclusiv taxele de aeroport) si o excursie inclusa la Palma si Inca. Am fost cazati la Playa Garden Aparthotel & Spa din Playa de Muro, in doua apartamente spatioase, constand fiecare dintr-un living mare, dormitor, baie, balcon mare (incapea lejer masa cu patru scaune la care jucam seara carti), hol, chicineta bine dotata (cu frigider, cuptor cu microunde, plita electrica, filtru de cafea, chiuveta, vesela, tacamuri, etc.). Nu s-a intamplat sa imi trebuiasca vre-un obiect de bucatarie si sa nu-l gasesc in chicineta (desi avand toate mesele incluse nu ne erau necesare chiar toate dotarile).

Dupa cum ii arata si numele, hotelul consta dintr-o gradina destul de mare (cu multe flori si arbori ciudati mediteranieni) in care sunt plasate cladiri disparate: o cladire gazduind receptia cu un loby mare, avand la demisol un spa, o piscina interioara si o sala de forta, alta cu restaurantul la care se servea micul dejun si cina, un restaurat terasa cu o scena pe care animatorii hotelului sau alti invitati dadeau spectacolele seara (nu intodeauna reusite), trei piscine exterioare nu prea mari cu sezlonguri si umbrele gratuite si multe (nu s-a intamplat sa nu mai gasim destule libere), o alta terasa rotunda pe partea dinspre mare a gradinii (acoperita cu un acoperis conic) - unde se servea pranzul, gradinita petru copii, o cladire pe care scria clubul adolescentilor (nu am urmarit special, dar nici nu am observat animatie pe la el), terenuri de sport, etc. Peste tot o sumedenie de flori cu miresme care de atunci ne amintesc de Mallorca, un bazin lung cu pesti ornamentali si mancaciosi ce tranversa loby-ul, curtea si se oprea la limita terasei salii de mese, fantani arteziene, etc. Toate acestea sunt inconjurate de niste cladiri disparate, cu doua etaje, pe care ei le numeau blocuri, care reunesc apartamentele turistilor. Si aceste blocuri aveau fiecare in centru cate o gradina interioara cu cativa pomi mediteranieni intr-o vasta casa a scarii. Gradina hotelului este despartita de plaja nisipoasa de o cortina de copacei, lata de cca. 20 de m, plantata probabil pentru a fixa o mica duna de nisip ce despartea gradina de plaja. Plaja orientata spre rasarit, foarte curata, cu nisip foarte fin, este pe tarmul unui golf mare care face ca marea in acea zona sa fie foarte linistita, limpede si cred eu, mai calda. Intrarea in mare era foarte lina, erau peste 100 de metrii pana la geamandura. La mijlocul lunii mai, marea era calda, numai buna de baie. Plaja nu era aglomerata, hotelurile fiind insiruite pe Playa de Muro la o distanta apreciabila unul de altul. Existau si zone cu sezlonguri (contra cost), dar nu exista bufet pe plaja. Insa cum hotelul era atat de aproape, nu i-am simtit lipsa.

Playa de Muro si Playa de Alcudia sunt aproape lipite intre ele, pe plajele din nord-estul insulei Mallorca. Playa de Alcudia consta dintr-o insiruire de hoteluri cu toate facilitatile necesare (preturile la Lidl erau ca in Romania). In Playa de Muro hotelurile mi-au parut mai luxoase, dar zona este mai retrasa, maginita la nord de un cartier de case (de vacanta, cred) cochete. Playa de Muro este practic un cartier din sudul Alcudiei (unit de aceasta de un pod peste un mic fluviu) marginit pe de-o parte de o plaja curata, cu nisip fin la un golf larg si de cealala parte de o padure mare de pini, rezervatie naturala de care localnicii sunt foarte mandrii, prin care se fac drumetii. Toate hotelurile din Playa de Muro sunt langa plaja, dar in general nu se prea vad de pe plaja, fiind partial ascunse de o mica duna impadurita, care da un aer mai salbatic plajei. Alcudia are in plus si o frumoasa parte medievala, cu ziduri de cetate, cu stradute inguste, pietonale, cu sumedenie de magazine si localuri mici la parter, cu o catedrala frumoasa, arena pentru corida si vestigii din perioada romana. Noua ne-a placut combinatia de vechi si nou din acest oras si faptul ca are de toate: un fel de Mamaia cu un mic Sibiu medieval in centru. Zona aceasta era foarte animata ziua, dar seara am fost cam dezamagiti: majoritatea localurilor erau inchise, lume putina, unele strazi pustii. Mai animata seara este zona Port de Alcudia, situata in jurul unui port de yahturi, in nordul Acudiei. Si imprejurimile orasului sunt foarte pitoresti, o combinatie de munti inalti, calcarosi si prapastiosi si marea Mediterana pe fundal, vazuta de pe sosele serpuitoare, inguste dar bune, pline de biciclisti nordici, ce trece pe langa manastiri, pesteri si orase pitoresti. Daca mai prinzi si o fiesta (cum am prins noi la Port de Soler) amintirile vor fi de nesters.

La Playa Garden mancarea (bufet suedez) a fost foarte diversificata (de la sushi, la purcel de lapte la tava, etc.) si excelenta. O parte din preparate erau pregatite de bucatari in fata ta, dar dupa o prima experienta am renuntat la ajutorul lor, desi preparatele erau excelente: imi umpleau prea mult farfuria, iar eu preferam sa gust, cate un pic macar, din cateva din cele 20-30 feluri de mancare pe care le gaseam la bufetul suedez, caci de cele mai multe ori nu se prea repetau. In meniul nostru gratuit intra si cate un pahar de bere sau vin, la alegere. In rest bauturile cumparate de la restaurantele din cadrul hotelului erau la preturi destul de piparate pentru noi romanii (dar nu ne presau sa cumperam si nici nu am observat sa interzica in hotel consumul de bauturi dinafara). Am remarcat peste tot curatenie, personalul amabil, animatorii de-a dreptul indatoritori care ne invitau mereu la gimnastica, tir sau volei. Muzica ambientala era foarte relaxanta si discreta. Noaptea era multa liniste in zona.

Exista un centru spa cu jacuzzi si hidromasaj, sauna, s. a. Procedurile mai complexe de la spa sunt contracost, dar accesul la jacuzzi si hidromasaj, sauna, s. a. este gratuit (dar am observat ca aproape mereu libere) si la discretie (butoanele de pornire a jeturilor de apa calda le gasiti sub nivelul apei) cu coditia sa posedati casca de inot (daca nu aveti va pot vinde ei una cu 5 €). La intrarea in spa erau niste statui de inspiratie asiatica langa care se ardeau mereu niste arome placute, care completau miresmele florilor mediteraniene pe care le intalneam adesea in gradina.

Singurul neajuns a fost (inafara de faptul ca sejurul a fost prea scurt) ca, dupa terminarea spectacolului de seara de pe scena de pe terasa – restaurant, nu prea mai aveam in apropiere nici un local unde sa dansam. In imediata apropiere nu exista nici macar o promenada intens circulata, cu multe spatii comerciale, unde sa ne plimbam noaptea, cea din fata hotelurilor fiind scurta, cu vre-o trei restaurante si cateva magazine. Puteam lua autobuzul (circula des si face doar cca. 5 minute) cateva statii pana in Playa de Alcudia sau Can Piqafort (statiunea vecina, la sud) dar autobuzele incetau sa mai circule dupa 11:30. Venirea pe jos noaptea din Playa de Alcudia, desi nu e departe, nu stiu daca este o ideie recomandabila, caci drumul merge si printr-o portiune slab luminata de vre-o 500 m pe la marginea padurii, marginind cartierul de case de vacanta, care atunci, in mai, cred ca avea un grad de ocupare redus. Am revenit pe jos in prima seara si am vazut ca drumul era putin circulat noaptea de pietoni. Se poate veni inapoi cu taxi-ul (cca. 10 -20 €). Dar tot cam 20-30 € am dat si pe inchirierea pe o zi a unei masini cu care am vizitat nordul muntos al insulei, revenind la Playa de Muro prin Palma (dar ne-a mai costat 20 € benzina). Inchirierea se poate face de la oficiul de vis-a-vis de hotel, dar preturile din primul oficiu similar din Playa de Alcudia (la 15-20 minute de mers in plimbare sau cateva minute cu autobuzul) sunt mai bune. Se pot inchiria si biciclete foarte bune de la receptia hotelului (sunt benzi pentru biciclisti peste tot si in oras si inafara), dar inchirierea a 4 biciclete tin minte ca era binisor mai scumpa decat inchirierea masinii.

In concluzie un hotel pe malul marii cu un excelent raport pret / calitate, compensand cu prisosinta dezavantajul ca este intr-o zona ceva mai retrasa.

Trimis de aditzu in 02.06.12 00:29:53
Validat / Publicat: 02.06.12 09:07:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aditzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscinele si terasa acoperita pentru servirea pranzului.

mprofeanu [03.06.12 12:02:18] »

Interesant articolul si bine apreciat pentru ca vrem si noi sa mergem intr-un sejur, dar cu Seniorii.

aditzu [03.06.12 23:43:47] »

@mprofeanu: Daca doriti si alte informatii, va stau la dispozitie

webmaster77 [04.06.12 18:14:51] »

Mutat la rubrica "Playa Garden Hotel [Inca]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

aditzu [06.06.12 12:10:19] »

@webmaster77: Deoarece locatia hotelului descris nu este in Inca ci in Playa de Muro/Alcudia, la mare distanta de Inca, am considerat ca ar fi mai util pentru o descriere cat mai exacta sa nu folosesc rubrica existenta. Inca se afla in centrul insulei si este, cred, locatia implicita a promterului de pe harta Google a insulei. Presupun ca tot eu am creat din greseala si aceasta rubrica (Playa Garden[Inca]) caci prima data cand am inceput sa scriu (dar am renuntat atunci, din motive de timp) nu am gasit nici o rubrica Playa Garden. Imi cer scuze pentru eroare.

Nu s-ar putea corecta locatia? In Inca nu exista nici un hotel Playa Garden. Locatia corecta este Playa de Muro.

webmaster [08.06.12 13:47:54] »

@aditzu: Am corectat denumirea locatiei. Multumim,

aditzu, mprofeanu