ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2012
APR-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 12,13

Turisti prin Innsbruck

Coordonate GPS ale orasului : N: 47.269264 E: 11.404233

Mai ramanea putin din sejurul nostru in Austria si fiindca zilnic am mers si am vazut cate ceva interesant, a ramas ca inainte cu 2 zile de plecare, intr-o zi de vineri 13 aprilie 2012 (dar nu cu ghinion) sa mergem sa vizitam si acest oras. Eram aproape, la nici 50 km distanta si frumusetea traseului, a peisajelor din jur, Alpii acoperiti cu zapada care ne-au insotit si in aceasta minunata excursie, soselele lor, ne-au incantat la tot pasul. Am fi dorit atunci sa oprim timpul, sa ramanem cat mai mult acolo intre acei oameni minunati din toate pc. de vedere, niste oameni de o civilizatie si un bun simt cum nu am mai intalnit pana acum. Am inca vii niste momente unice, pe care le-am vazut si trait si pe care nu le pot uita niciodata.

Despre Innsbruck s-au scris deja destule impresii mai mult sau mai putin interesante pe care inainte de a merge acolo le-am citit si eu atat cat am putut. Dar una este sa citesti ce au scris altii si sa vezi niste simple fotografii si cu totul altceva este cand te plimbi efectiv prin oras, ii admiri frumusetea si il ,,simti’’ asa cum este el aievea, cand ajungi acolo si respiri aerul acela rece si curat de munte youtu.be/T3XDxMNpu_o

Generalitati si scurt istoric:

Insasi numele acestui oras suna frumos: Innsbruck inseamna ,,pod peste raul Inn’’. Datorita pozitiei sale geografice si a frumusetii cladirilor, a muzeelor, bisericilor, parcurilor si a tuturor obiectivelot turistice care trebuie neaparat vizitate, Innsbruck este considerat unul dintre cele mai vechi si mai frumoase orase din Europa. Innsbruck se invecineaza la nord cu crestele Alpilor si la sub cu muntii Tuxer si Stubai. De aceea localnicii numesc orasul ca fiind ,,inima muntilor Alpi’’. Asezat pe malul raului Inn, acest oras cu o istorie atat de bogata este si capitala zonei Tirol.

Si fiindca acolo la pensiune am baut poate cea mai buna cafea din viata mea - Hofer, am dorit sa aflu ce este cu acest nume, de unde provine si ce reprezinta numele de Hofer pentru acea zona. Asa am aflat, citind mai multe lucruri despre istoria orasului, ca ,,prima atestare documentara dateaza inainte de anul 1187. Innsbruck a devenit capitala provinciei Tirol in anul 1429 si mai tarziu, in secolul al XV-lea orasul devine centrul politic si cultural –european. Astfel imparatul Maximilian I si-a mutat curtea la Innsbruck in anul 1490. In timpul razboiului lui Napoleon, Tirolul a fost cedat Bavariei, aliata Frantei. Un taran pe nume Andreas Hofer a condus armata Tirolului obtinand victoria la Berg Isel impotriva Bavariei si a Frantei, facand din Innsbruck centrul sau militar si administrativ. Eroul Andreas Hofer a fost executat in Mantua iar ramasitele sale trupesti au fost aduse la Innsbruck in anul 1823. In 1938 Austria a fost anexata Germaniei de catre Hitler. Din 1943 pana in aprilie 1945, Innsbruck a fost bombardat suferind mari pierderi.’’

Asadar Andreas Hofer este eroul statului Tirol, el fiind inmormantat la Biserica Regala (Hofkirche), biserica aflata chiar in centrul orasului langa Palatul Hofburg...

Innsbruck - orasul in care poti schia oricand

In prezent Innsbruck reprezinta una dintre destinatiile cele mai preferate de turistii din intreaga lume, mai ales a celor care iubesc natura, sportul, arta, cultura si istoria. Cei mai multi profesionisti schiori sunt nascuti aici la Innsbruck. Tot aici se poate schia in orice anotimp, fie vara, fie iarna. Sezonul de schi dureaza din noiembrie si pana in aprilie, dar se poate schia si pe perioada de vara in zona ghetarului Stubai. Pentru cei care inca nu stiu, Innsbruck a fost si de 2 ori gazda Jocurilor Olimpice de iarna - odata in 1964 si apoi in 1976.

Regiunea de ski din jurul orasului este formata din mai multe statiuni ca: Axamner Lizum, Glunzeger, Patscherkofel, Seegrube, Schlick si zona Ghetarului Stubai.

Din anul 2006 la acestea s-au mai adaugat 2 statiuni: Kuhtai si Oberperfuss, astfel ca lungimea totala a partiilor este acum de 320 km. Nu mai este nevoie sa va vorbesc de calitatea excelenta a partiilor, de instalatiile de cablu si de preturile de acolo, comparabile sau chiar mai mici decat cele de la noi. Statiunile sunt deservite de 75 de instalatii de transport pe cablu ultramoderne. La aceste statiuni se ajunge relativ usor din oras cu ski-busul si este bine sa stiti ca skipass-ul pentru 8 zile are cel mai avantajos pret din Europa. Daca stati mai mult de 8 zile, avantajos este Super Skipass-ul, care este valabil si in alte zone, pe partiile din St. Anton si Kitzbuhel.

Cum se ajunge in Innsbruck .

Aici poti ajunge fie cu avionul, trenul sau cu masina. La aeroportul Kranebitten din Innsbruck poti ajunge si poti pleca spre toate colturile lumii. Important este sa iti procuri din timp bilet de avion, cu macar 2 luni inainte si sa stii ca cel mai ieftin se zboara cu German Wings, Air Berlin si Vueling. De la aeroport spre centrul orasului sunt 4 km si se poate lua autobuzul liniei F iar biletul costa 1,8 E. Dar nici aeroportul din Munchen nu este prea departe, iar cele 3 ore se fac pe autostrada cu unul dintre microbuzele locale. In Piata Sudtirol din Innsbruck se afla principala gara numita Innsbruck Hauptbahnhof. Aici sosesc trenuri din Bolzano, Munchen, Venetia, Viena, Graz, etc. Prin oras exista autobuze si tramvaie care circula pe liniile 1 si 3, iar pentru imprejurimi puteti ajunge cu linia 6.

Dar fiindca cei mai multi dintre noi ajungem la Innsbruck cu masina personala, traseul dureaza destul de mult si cei peste 1500 km pana acolo este recomandat sa se faca in 2 zile cu oprire de o noapte pe traseu. Cei mai multi aleg orasul Gyor ca loc de popas pentru o noapte intermediara si datorita pozitiei geografice a orasului dar si a preturilor de cazare destul de accesibile. De la Gyor se ajunge, asa cum v-am mai spus, destul de usor si in capitala muzicii-Viena, un oras absolut fermecator. Reteaua de autostrazi din Austria, prezenta indicatoarelor la tot pasul si mai ales frumusetea peisajelor face din mersul cu masina spre Austria o reala placere. De aici din Innsbruck si pana la Viena sunt 476 km si pana la Salzburg sunt aproape 186 km, care se fac doar pe autostrada. Innsbruck, prin pozitia sa geografica este aproape si de granita cu Italia, Elvetia si Germania. Innsbruck se află la o jumătate de oră de graniţa cu Italia (41 km) şi la 45 de minute de cea cu Germania.

Ce poti face la Innsbruck?

In Innsbruck nu te poti plictisi niciodata. Daca esti sportiv si doresti sa incerci partiile din jur o poti face oricand. Daca esti simplu turist (ca si mine) poti pur si simplu sa iei orasul la pas, deoarece orasul este f. accesibil si este usor sa te plimbi prin oras pe jos la plimbare. Unul dintre cele mai importante puncte de atractie ale orasului o reprezinta zona veche

youtu.be/xaMv2Uw-MrY

si in special strada Herzog Friedrich, in care se pot admira cladiri deosebite ca arhitectura si care dau un farmec medieval intregului oras. Multe dintre aceste cladiri prezinta scene mitologice, sunt pictate in culori pastel iar pe stradutele din zona veche a orasului poti intra intr-un adevarat labirint de bolte, arcade, ganguri care sunt deosebite si unice in lume. Pe acolo m-am plimbat si eu. Langa renumita strada Herzog Friedrich si tot in zona veche a orasului exista numeroase magazine de tot felul, unde gasesti renumitii pantaloni din piele si palariile tiroleze. Aici este si magazinul Swarovski unde am oprit. Tot aici se gasesc multe terase, cafenele la fiecare colt de strada, toate acestea dand un aer romantic intregii zone si unde poti sa poposesti daca vrei.

Trebuie sa stiti ca principala sursa de venit a orasului o reprezinta turismul. Fiind atat de multe si de interesante obiective turistice, iti trebuie neaparat cateva zile ca sa reusesti sa le vezi pe toate. Tocmai de aceea in Innsbruck exista peste un milion de locuri de cazare pe noapte. Bisericile sale istorice, monumentele, muzeele, galeriile, parcurile, traseele montane si atmosfera pitoreasca, i-au castigat orasului reputatia de a fi o destinatie de vacanta austriaca dintre cele mai renumite si mai cautate in intreaga lume si unde poti petrece o vacanta minunata in orice anotimp. Innsbruck este si un centru universitar important, aici gasindu-se mai multe colegii si universitati.

Mentionez in continuare ca noi ne-am plimbat prin acest oras si intr-o singura zi am reusit sa vedem atat cat s-a putut. Chiar daca am trecut pe langa cateva obiective turistice interesante, noi nu am mai intrat (exceptie facand magazinul Swarovski) si astfel ne-a ramas doar marea satisfactie de a le admira din exterior in toata splendoarea lor. Toate informatiile pe care vi le voi da in acest rw., toate adresele si preturile sunt culese de mine in ore de munca (facuta doar din placere), tocmai pentru a va ajuta pe voi, cei care veti poposi pentru mai multe zile acolo, in acest superb oras. Binenteles ca tot aici va voi povesti si despre impresiile personale pe care mi le-a lasat acest oras.

Asa cum multi stiti deja, pentru a vizita aceste obiective turistice este recomandat sa achizitionati cardul Innsbruck .

innsbruck.info/en/experie ... ufsstellen.html

Acest card ofera turistilor intrare gratuita la toate obiectivele turistice din oras si imprejurimi, accesul gratuit la mijloacele de transport in comun, o urcare/coborare cu telecabinele Nordkette, Patscherkofel si Axamer Lizum si intrarea libera la Muzeul Cristalelor Swarovski din Wattens. Pretul unui card este 31 euro/1 zi, 39 euro/2 zile si 45 euro/3 zile. Aceste preturi sunt luate de pe pagina de informatii despre card, pe care v-o pun la dispozitie aici

.innsbruck.info/epaper/de ... /innsbruck-card

Adresa centrului de informatii de unde se poate cumpara acest card: strada Burggraben 3,6021 Innsbruck, Austria.

De asemenea este bine sa stiti ca puteti folosi cardurile Visa, MasterCard, Eurocard aproape pretutindeni in Innsbruck, mai ales in centrele comerciale, benzinarii si supermarket-uri. De asemenea sunt multe ATM-uri, mai ales in locurile publice intens circulate, care accepta carduri straine. Pentru cei cu buget economic, o zi in Innsbruck incluzand cazare si masa incepe de la 50 euro/persoana. Cu 120 euro/persoana poti sa te cazezi la un hotel de 5* cu 2 mese incluse in centrul statiunii.

Si v-am spus toate acestea deoarece eu personal cand am ajuns in centrul orasului am cautat o banca tocmai ca sa schimb Ron in Euro, nestiind cele de mai sus. Asa am aflat si eu ca poti folosi cardurile noastre pe care avem Roni oriunde acolo, la aproape orice magazin, supermarket. Am platit cu cardul pe care aveam Roni si la intoarcere in tara am primit pe extrasul de cont sumele tranzactionate. Ca sa va spun si acest lucru, dobanda nu este atat de mare cum m-am asteptat eu sa fie, am platit c-val a 300 E pt. care mi s-a luat comision exact suma de 22 ron.

Unde se poate manca in Innsbruck?

In Innsbruck sunt numeroase terase cochete si restaurante cu specific local, austriac sau international. De regula cea mai ieftina mancare este saorma, pizza si pastele. Nu trebuie ratate specialitatile culinare austriece ca snitzelul, strudelul precum si berea austriaca.

Daca am reusit sau nu sa va conving sa veniti la Innsbruck, asta depinde de fiecare dintre voi. Noi fiindca am fost in plimbare doar prin oras, am sa va povestesc in cele ce urmeaza despre tot ce am vazut si am facut noi in acea zi de vineri, 13 aprilie 2012, zi in care am fost turisti prin Innsbruck.

Traseul pe care l-am urmat:

De la Hart im Zillertal si pana la Innsbruck este putin de mers, cei 47 km i-am facut aprox. intr-o jumatate de ora. Am trecut prin localitatile: Fugen – Schwaz – Innsbruck.

Traseul spre Innsbruck ne era cunoscut deja, fiindca pe aici am mai mers si spre Elvetia si Italia. Cea mai mare parte a drumului se merge pe autostrada care arata impecabil si peisajele sunt deosebite.

Inainte de a porni spre Innsbruck tin minte ca am oprit in parcarea unui supermarket de langa Fugen. Aici stiu ca ne-am distrat tare cand am iesit din magazin si am vazut ca langa masina noastra, de o parte si de alta a ei erau parcate alte 2 masini aproape identice. Tare de tot. Am stat si le-am fotografiat, nu ne venea sa credem. Nici daca planificam asa o ,,intalnire’’ nu ne-ar fi iesit atat de bine. Sa stiti ca si soferii ceilalti s-au amuzat si au ras si ei alaturi de noi. Am sa va arat pozele, sa vedeti ce haioasa intamplare.

Apoi ne-am continuat drumul, am trecut prin acel tunel frumos care era relativ aproape de noi si imediat apoi am ajuns la benzinaria Agip unde este acel sens giratoriu si de unde pornesc sosele spre mai multe destinatii-Munchen, Italia, Elvetia, etc. Aici la acest Agip ajungeam aproape zilnic in plimbarile noastre. De aici am luat-o in stanga spre Innsbruck.

Turisti prin Innsbruck:

Inainte de a ajunge la Innsbruck am trecut pe langa localitatea Wattens, aflata la doar 10 km de Innsbruck, localitate renumita in primul rand pentru acel Muzeu al Cristalelor Swarovski (Swarovski Kristallwelten), care se afla acolo. Turistii pot admira aici in toata splendoarea un deal artificial absolut verde care are o cascada deosebita. Dealul contine la intrare un perete de cristal, cu aproximativ 12 tone de pietre fin taiate. Am sa va dau si de aici mai multe detalii.

Program zilnic intre orele 9-18,30, ultima intrare la 17,30. Este inchis intre 5 si 16 nov. 2012 iar in data de 31 dec. este deschis intre orele 9-16.

Preturi intrare: adulti 9,5 €, copii insotiti sub 12 ani- gratuit.

Adresa: Kristallweltenstrasse 1 6112 Wattens

GPS – N: 47.269264 E: 11.404233

Mentionez aici ca toate aceste programe de vizita si mai ales preturile pe care vi le scriu in acest rw. le-am luat de pe brosura pe care o primiti cand cumparati acel card Innsbruck, card pe care il gasiti la acel centru de informatii. Mi se pare o sursa mai exacta si mai corecta, chiar daca pe unele site-uri (chiar oficiale) am gasit alte preturi iar intrarile difera putin. Asta chiar nu stiu de ce si nici nu inteleg.

Trebuie sa stiti ca si in Innsbruck exista un magazin deosebit de frumos, tot cu cristale Swarovski, am sa va spun si despre el la timpul potrivit.

Cum am ajuns in zona de sud a orasului Innsbruck am putut zari din masina in stanga drumul care urca spre acea vestita Trambulina de sarituri a stadionului aflat sus pe dealul Bergisel. (Bergisel Ski Jump). youtu.be/3FzUOkuJj8g

Trambulina de pe dealul Bergisel youtu.be/cV_bDjnJ1RA a fost reproiectată in anul 2001 si este considerată o adevărată capodopera arhitecturala. Prin forma ei unica si deosebita ea face legatura intre cafenea, terasa panoramică şi rampa de lansare pt. schiori. Sportivii pot ajunge la capătul a 455 de trepte sus de tot chiar în turnul trambulinei. Mult mai confortabil se ajunge în turn cu liftul înclinat şi cel pentru vizitatori. Astfel ajungi ori la cafenea şi la restaurant, ori la platforma panoramică ce oferă o privelişte de 360 grade asupra imprejurimilor. Trambulina este unul dintre cele mai iubite obiective turistice din Tirol.

Tin minte ca soseaua care se desface si merge spre stanga este bine semnalizata si indicata si este o frumusete sa mergi pe acolo. Si fiindca pozele cu trambulina le-am facut cand am mers spre Italia inainte cu o zi, am sa vi le arat pe acestea, ca sa vedeti ce frumos se vede trambulina de jos din sosea. La acea trambulina ajungeti daca aveti mai multe informatii:

Adresa: Bergiselweg 3 6020 Innsbruck, Austria bergisel.info

Program: iunie – octombrie (luni-duminica) 9-18, ultima intrare la 17,30

mai –noiembrie 10-17, ultima intrare la 16,30

Preturi: adulti -8,5 €; adult care viziteaza si stadionul si muzeul Tirol Panorama - 11 €. Vizita pe parcursul unui an oricat de des ar fi, cu card rambursabil - 3€; grupuri mai mari de 20 persoane - 8 €; copii 6-14 ani - 4 €; bilet de familie cu 1 sau 2 adulti si 2 copii pana in 15 ani - 17,5 €; familie cu 1 sau 2 adulti si 2 copii sub 15 ani care viziteaza si stadionul si muzeul Tirol Panorama - 22 €;

Stadionul este inchis in anul 2012 in timpul urmatoarelor perioade: intre 2-4 ian; 10-14 ian. si intre 3-4 febr.

Alte observatii:

- Câinii nu sunt permisi pe stadion

-preturile sunt valabile până la 31 decembrie. 2012

-intrarea este gratuita pentru copiii sub 6 ani.

Tot pe dealul Bergisel se mai poate vizita si Tirol Panorama (Muzeul de pe platoul Bergisel) . Este un muzeu mai nou care, impreuna cu restaurantul alaturat reprezinta un loc de mare interes pentru vizitatori. Principala atractie a muzeului o reprezinta un platou circular din care panorama asupra imprejurimilor este deosebita. Restaurantul Tyrol Panorama are 110 locuri si terasa poate gazdui 50 persoane. Aici puteti gusta mancaruri traditionale dar si internationale.

Adresa: str. Bergisel 1-2

Program: luni - duminica 9-17

Pret: adulti 10 €, copii 6 €.

Mai departe autostrada spre Innsbruck trece printr-un tunel. Stiu ca ne-am incadrat pe banda din dreapta si apoi imediat am luat-o in dreapta spre centrul orasului, unde am zarit indicatorul spre centru (Innsbruck - Mitte).

Imediat am trecut un pod mare peste mai multe cai ferate apoi am intrat in oras. In partea stanga am trecut pe langa frumosul stadion Trivoli, unde au avut loc de 2 ori renumitele Jocuri Olimpice de Iarna. Astazi stadionul are o noua si moderna infatisare.

Adresa de aici este Olympiastraße 106020 Innsbruck. Langa acesta am admirat un hotel deosebit - Ramada, a carui arhitectura seamana cu un trapez cu baza mica in jos. Foarte interesanta mi s-a parut forma acestui hotel. Intre cele 2 sensuri de mers am putut admira un rond plin cu lalele rosii absolut superbe.

De acolo din acel loc am mers apoi spre dreapta pe un bulevard drept si deosebit de frumos. Eram acum pe bulevardul Theresien Maria. Treceam pe langa cladiri divers colorate si am observat ca toate aveau cam aceeasi inaltime. Am putut admira iar acele ferestre mici si cochete specifice zonei.

In capatul acelui bulevard am ajuns la un frumos Arc de Triumf (Triumphpforte).Acesta am aflat ca a fost construit de catre Maria Tereza in anul 1669. Interesant este ca pe acest monument exista mai multe placute comemorative. O parte a Arcului simbolizeaza fericirea printr-o serie de sculpturi din marmura care exprima bucuria de a fi casatorit, iar cealalta parte a Arcului deplange moartea imparatului Franz Stephan, sotul imparatesei Maria Tereza, care a murit in timpul nuntii. Pentru cei interesati, va dau adresa si coordonatele Adresa: Maria Theresien Strasse, Innsbruck. Merita sa il vedeti.

GPS – N: 47.262604 E: 11.394599

Langa Arc stiu ca am oprit la o intersectie semaforizata de unde am virat spre stanga pe strada Leopold, nu inainte de a admira si un autobuz local, oprit si el in paralel cu noi la semafor.

Am mers apoi iar tot inainte spre centru, urmarind si indicatiile GPS-ului care ne-a purtat pe acele stradute frumoase. Am trecut pe langa un mall elegant care avea niste vitrine mari numai din sticla si am dat cumva ocol acelui mare magazin. Am luat-o in dreapta prin fata lui si asa am oprit aproape de o piata destul de mare unde in stanga se zarea raul Inn. Aici am lasat masina intr-o parcare afara la strada si pentru o ora si jumatate am platit 2 E. De aici am mers putin langa acel rau frumos. Dincolo pe partea cealalta a raului Inn am admirat mai multe cladiri care erau frumos alineate si se zareau frumos de unde eram noi. Erau superbe, aveau forme de biscuiti divers colorati, cu drag le admiram. Dar cel mai mult m-au impresionat din acel loc muntii care se zareau in spatele acelor cladiri undeva in plan indepartat, erau atat de frumosi...

De langa acel rau am mers in dreapta la plimbare prin oras. Asa am trecut pe langa hotelul Innsbruck si am ajuns pe artera principala numita strada Maria Tereza. Aici am admirat nu numai cladirile, magazinele de firma, numeroasele case de moda dar si columna Sf. Ana care se inalta alba si impunatoare. Columna a fost ridicata in anul 1702 pentru a sarbatori succesul impotriva invaziei bavareze.

De aici am patruns in zona veche a orasului, cea mai frumoasa zona din Innsbruck, pe niste stradute mici si cochete si admiram atat cat se putea acele cladiri deosebite cu geamuri mici si cu zavoare dar si balcoanele a caror arhitectura doar acolo am intalnit-o, in Austria si mie personal mi-au placut enorm, enorm, cu drag revad si acum pozele. Asa am ajuns pe renumita strada Herzog-Friedrich unde ne-am oprit in fata la magazinul Swarovski. Dar nu numai sa admiram intrarea in magazin, care era deosebita, ne-am oprit si pentru ca acolo, chiar in fata magazinului ne-a atras atentia o ,,statuie vie’’ deosebita care se misca si se inchina doar rar, cand puneai cativa banuti in cos. Era o tanara frumoasa cu parul lung si buclat imbracata complet in argintiu. Avea o rochie din aceea de pe vremuri, pe cercuri si pe cap purta o palarie deosebita. Toata fata, parul, palaria si toata imbracamintea erau argintii. In mana tinea un trandafir, argintiu si el. Ea statea sus pe un soclu si langa ea jos pe strada era un cos in care dormea linistit un catel simpatic, semana cu Patrocle. Dar ce elegant era dansul, pe cap purta o palarioara verde bavareza cu o pana infipta in ea. Alaturi de simpaticul catel era un alt cos complet argintiu, deosebit, in care doritorii puteau pune banuti.

M-am intrebat cum poate sta asa mult nemiscata acea tanara, nici nu clipea si nici nu se misca absolut deloc si apoi dintr-o data se inchina cu plecaciune in fata ta, doar cand puneai banuti. Tin minte o faza asemanatoare in Munchen unde o alta paiata din aceasta a speriat groaznic un copil mic care nu intelegea prea multe si s-a apropiat prea mult de dansa...

Aici la Magazinul Swarovski am intrat si pot sa va spun ca este deosebit interiorul acestuia. Erau inauntru niste coloane uriase pline cu cristale care straluceau de iti luau ochii, dar si scarile erau grozave. Parca paseam pe mii de pietricele nestemate, totul era minunat.

Pentru doamne si domnisoare pot sa va spun ca bijuteriile sunt aranjate in incaperi in functie de preturi si magazinul are mai multe incaperi repartizate pe mai multe etaje. Exista inauntru un birou de informatii unde puteti sa intrebati mai multe detalii, intre ce limite va incadrati cu banii. In special pentru doritoare am sa va dau mai multe informatii:

Adresa: str: Herzog-Friedrich-Straβe 39

Program: luni-duminica 8-19,30 iar intre 1 nov. – 2 nov si 25 dec. – 26 dec. - inchis.

Din lumea minunata si plina de stralucire a cristalelor am pasit iar in strada dar printr-un alt loc si am continuat plimbarea noastra. Asa am ajuns in fata hotelului Penz unde era o alta piata draguta numita piata Adolf Pichler . Langa hotelul Penz am intrat la Rathaus Galerien, un mall deosebit cu tavanul din sticla colorata, care este plin de terase, restaurante elegante, cafenele si magazine de firma deosebite. Adresa de aici este: Maria-Theresien-Straße 18.

Am stat si inauntru destul si apoi ne-am plimbat mai departe. In acea piata aproape de intrarea la hotelul Penz era statuia lui Adolf Pichler. Acesta a fost un profesor de geologie care ulterior a fost capitan in lupta impotriva Italiei.

El are si mai multe colectii de poezie lirica si a scris si cateva piese de teatru.

De aici, plimbandu-ne prin acea piata mai departe am ajuns la Teatrul de Stat din Tirol (Landestheater), va dau adresa de aici: strada Rennweg 2 6020 Innsbruck, Austria. In fata teatrului am admirat o caleasca cu cai. De aici in continuare am ajuns la Palatul Imperial Hofburg , adresa acestuia este: strada Rennweg nr. 1, hofburg-innsbruck.at

Program: Luni-Duminica 09:00 - 17:00; ultima intrare la 16:30, miercuri 9- 19, ultima intrare la ora 18,30, casa de bilete deschisa de luni-vineri 9-17. Preturi: muzeu: 8 € / adult.

Constructia de acum dateaza de la mijlocul secolului al XVIII - lea, din timpul imparatesei Maria Tereza, care era fascinata de oras. Aceasta a reconstruit Palatul in stil baroc si astfel azi se pot vizita cele 4 aripi ale Palatului si o sala uriasa ,,Riesensaal’’. Palatul are multe incaperi, cele mai multe fiind apartamentele imperiale, o capela, o sala de banchete si o pivnita gotica. Ducele Sigismund al Tirolului a adaugat Palatului 3 elemente importante: zidul medieval de protectie, 2 turnuri si cateva corpuri de casa in apropiere. Toate pot fi vazute si in ziua de azi.

Langa aceasta minunata opera de arta se afla Biserica Regala (Hofkirche Innsbruck).Aceasta biserica aflata in centrul orasului langa Palatul Hofburg a fost construita de catre Ferdinand I si reprezinta o atractie turistica deosebita. Aici se poate vedea mormantul imparatului, construit din marmura neagra, Capela de Argint cu Madonna de Argint, capela care a fost construita ca mormant pentru arhiducele Ferdinand II si sotia sa. Tot in acest frumos loc se poate vedea mormantul lui Andreas Hofer de care v-am povestit la inceput ca este considerat erou al Tirolului.

Adresa bisericii: Universitatsstraβe nr. 2, Innsbruck, Tirol, Austria.

GPS: N - 47.2685, E - 11.3954

Program: Luni – Sambata 9:00-17:00,

Duminica si sarbatori legale 12:30-17:00, iulie si august pana la ora 17,30

Pret intrare: adulti 10 €, studenti si elevi 6 €, gratuit copii de 5 ani si mai mici.

Tramvai nr. 1 sau 3

Aproape de aici se afla si Domul Sf. Iacob, o catedrală imensa care are 2 turnuri. Aici c puteti admira celebra pictura ,,Madonna cu pruncul’’. Interiorul catedralei este baroc si merita mentionat si ca din catedrala rasuna ,,Jocul Clopotelor Pacii’’.Tot aici se gaseste munumentul mortuar al printului Maximiliannal III-lea.

Aceste opere de arta noi nu le-am vizitat, dar v-am dat mai multe informatii celor care veti ajunge in Innsbruck si stati mai multe zile in oras. Sunt convinsa ca informatiile mele va vor folosi si va veti bucura de ele la momentul potrivit.

De aici din centru am ajuns in continuare in fata hotelului Schwarzer Adler, o cladire compacta de un portocaliu intens.Am trecut apoi pe langa Cafe Museum si am ajuns la Muzeul orasului (Staedtisches Hallenbad), situat pe Amraserstraße, iar coordonatele GPS de aici sunt N 47,264587, E 11,405805. Am citit si despre acest loc si asa am aflat ca aici au fost candva baile publice ale orasului.

De aici, fiindca mai doream sa ne plimbam si pe la alte magazine si sa facem cumparaturi si fiindca, la fel ca si la Viena si aici exista niste mall-uri undeva la periferia orasului, am pornit spre mall-ul DEZ. Despre existenta acestui mall am aflat pe strada intamplator, intreband pe cineva. Asa am aflat ca exista un loc anume unde poti face cumparaturi la preturi cat de cat accesibile si unde merg f. multi localnici.

Spre mall-ul DEZ

De aici de unde lasasem masina am pornit spre periferia orasului. Am mers pe strada Amraser (Amraserstraße) pana am dat de un mare sens giratoriu aflat langa mai multe mall-uri si ne-am oprit in parcare la un magazin cu articole sportive Hervis Sport. Eram aici langa acel DEZ. In parcarea de la Hervis Sport am citit coordonatele GPS: N: 47,2643771 si E: 11,4281509. Trebuie sa stiti ca tot aici (ma refer la cei care aveti copii) langa acest Hervis Sport exista un mall numai si numai pentru copii. Aici gasiti de la haine, incaltaminte, jucarii, absolut tot ce doriti. Noi am facut o vizita si acolo si e tare frumos inauntru. Undeva sus la etaj am vazut ca exista si un magazin cu decoratiuni interioare.

Eram acum in parcarea de la Hervis Sport si undeva in spatele acestui mare mall era celalalt mall numit DEZ. Dar curios ca intre cele 2 mall-uri era un gard despartitor si nu stiam ce sa facem. Asa am fost nevoiti sa intrebam pe strada pe cineva. Intamplator am oprit 2 tinere care s-au parut a fi deosebit de amabile si chiar una dintre ele a venit spre noi. Avea si ea drum spre DEZ. Am vorbit cu ea in engleza si din vorba in vorba ce sa-i vezi? era romanca de la Cluj, casatorita si stabilita acolo la Innsbruck. Si-a dat seama ca suntem romani deoarece copilele vorbeau romaneste. Si ce sa va mai spun? M-am bucurat tare mult ca am intalnit o romancuta simpatica acolo, care mi-a spus printre altele ca s-a saturat de muntii cei frumosi si de Innsbruck si ca ii este dor de tara, de parintii ei din Cluj, de marea noastra si de capitala.

M-a intrebat cum este Bucurestiul, isi dorea enorm sa ajunga la Bucuresti. Ce credeti ca i-am raspuns? Va las pe voi sa ghiciti. Oricum sa stiti ca mi-a fost greu sa ii dau un raspuns. Mie imi este greu acum sa o inteleg pe ea, cum de s-a saturat de acea superba zona, de civilizatie, de oamenii aceia deosebiti din toate pc. de vedere?

Impreuna cu ea am mers undeva in spatele mall-ului Hervis si acolo am gasit un pasaj subteran care facea legatura intre cele 2 mall-uri. Nu stiam de el. Pe acolo am coborat niste scari si apoi am iesit in cealalta parte in fata mall-ului DEZ. La intrarea in acel deosebit mall ne-am despartit cu mult drag si ne-am facut impreuna cateva fotografii asa, de aduceri aminte.

Aici la DEZ-nebunie mare, mai ales cand ai copii si cand acei copii sunt si fete. Nu stiam unde sa le duc mai intai, sus la etaj sau sa luam parterul la rand. Este f. frumos si bine organizat si la fel ca si mall-urile SCS de langa Viena si aici gasiti terase unde puteti manca ceva, bea, etc.Totul este organizat si bine pus la punct. Acolo la DEZ am petrecut o buna parte din timp si totul a fost minunat.

Cam asta a fost excursia noastra la Innsbruck, am avut o zi plina si deosebit de frumoasa. Si fiindca obiectivele turistice sunt mult mai multe decat cele despre care v-am povestit aici, am sa incerc sa le grupez in continuare intr-un alt rw. Sunt unele obiective care merita vazute neaparat (Castelul Ambras).

Cu speranta ca acest rw. va fi de folos, va doresc zile minunate de vacanta oriunde veti fi si va recomand sa mergeti la Innsbruck sa vizitati orasul, este deosebit.

Trimis de adryana in 31.05.12 21:51:31
Validat / Publicat: 01.06.12 09:15:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 15894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 de la pensiunea din Niederhart spre Fugen.

adryana [31.05.12 22:06:40] »

asa dori daca se poate ca textul sa ramana asa si mai ales ce am pus in evidenta si am ingrosat, multumesc mult de tot.

De asemenea as dori sa imi atasezi acest videoclip, multumesc.

http://youtu. be/LFKD7UUa_8c

Cristian_h* [01.06.12 07:09:59] »

"Innsbruck este considerat unul dintre cele mai vechi si mai frumoase orase din Europa"

Orasul este dragut nimic de zis, mai ales pozitia geografica este speciala, crestele Alpilor formeaza un decor spectaculos insa este la fel de frumos ca si alte cateva zeci de orase din Europa Centrala, cine merge in Innsbruck ajunge acolo pentru sport mai putin pentru alte obiective turistice, dupa mine cele mai frumoase orase din Europa trebuie sa aiba cel putin un obiectiv care se incadreaza la "must see", strict parerea mea si in Innsbruck eu nu pot sa spun ca este cazul de asa ceva . Am observat la toate impresiile din ultima ta vacanta @Adryana un mare entuziasm, ma bucur pentru tine, insa acest entuziasm poate duce uneori la o supraevaluare ca si in cazul prezent aici.Este de apreciat perseverenta cu care scrii aceste impresii insa te pierzi in prea multe detalii despre parcari si alte lucruri plictisitoare si asta nu este o critica este doar o observatie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][12 voturi]
Cristian_h* [01.06.12 09:43:56] »

inca ceva... din pacate... care este relevanta pozelor cu indicatoarele de pe marginea drumului???

adryana [01.06.12 09:50:00] »

@alvaro, multumesc pt. negativ, sincera sa fiu, nu trebuia sa te ostenesti.

@Cristian h, dupa parerea mea sincera nu cred ca tu vei ajunge vreodata sa vezi Innsbruck-ul, poate daca te-ar fi interesat acest oras deosebit ai fi inteles relevanta indicatoarelor. Sunt de multe ori trecute pe acele indicatoare nr. de km, destinatii la care mai poti ajunge, etc. Deci, rw.. este scris doar pentru cei interesati de oras. Daca este capitala Tirolului, nu inteleg de ce este o supraevaluare, nu am scris nimic in plus ca informatie fata de ce si cat gasesti si pe internet, daca pe internet tot ce se scrie despre Innsbruck reprezinta o supraevaluare atunci nu mai am ce comenta.

Si acest mare entuziasm vine din sufletul meu si regret ca apar astfel de discutii.In final daca nu iti plac scrierile mele poti trece peste ele, multumesc.

Cristian_h* [01.06.12 10:00:52] »

Am fost in Innsbruck de 2 ori, si in majoritatea locurilor din Europa unde se vorbeste limba germana, inclusiv in Dolomiti, asa ca stiu ce spun, repet acest oras este cunoscut si vizitat pentru sporturile de iarna, intentia mea nu a fost sa te supar, a fost doar o observatie de care se poate tine cont sau nu.

In legatura cu pozele cu panouri pentru mine nu au nici o relevanta si banuiesc ca nu sunt singurul.

adryana [01.06.12 10:02:04] »

f. bine, astept si impresiile tale despre Innsbruck.

alvaro [01.06.12 10:59:14] »

Draga noastra Adryana, este parerea mea despre acest rewiew. De ce sa vad poze cu indicatoare, poze cu masini, poze facute din masina prin geam si in miscare. Am crezut ca ne arati si noua poze din acest oras minunat prin care doar ai trecut cu masina. Am voie sa imi exprim parerea, cred. Daca nu, sa ne spui cine are voie sa te voteze, cum iti place tie. Cealalta categorie a cititorilor nu cumva sa indrazneasca sa voteze negativ, asta inteleg eu din comportamentul tau.

adryana [01.06.12 11:20:40] »

ce frumos, cate voturi ati primit la ecourile acestea scrise cu oarecare rautate si de ce nu - invidie. E bine ca sunteti o echipa, bravos.

@alvaro, chiar am zambit. Daca pozele din Innsbruck sunt din mers, din masina, atunci celelalte cum ar trebui sa fie?

Este f. ,,frumos'' cand dupa o saptamana de munca esti astfel rasplatit, ba chiar am si avertisment. Pt ce? ca nu accept sa mi se arunce cu noroi, sa mi se vorbeasca cu ,,mishto-uri? asta da. Poate ar trebui sa intorc si celalalt obraz. F. frumos, cred tot mai mult ca in tara asta e posibil orice si daca faci un bine, asta e rasplata.

Multumesc tuturor ,,prietenilor '' mei! lasati invidia deoparte, e pacat, nu ma intrec cu nimeni, daca mai e cazul sa ma repet !!!!

Webmaster, te rog sa retragi TOATE PUNCTELE MELE ACUMULATE pana acum!

alvaro [01.06.12 11:37:02] »

Draga adryana, nu am nimic special cu tine, de ce ma obligi sa imi placa niste poze care nu arata nimic in ele despre orasul Innsbruk. Se pare ca te enervezi foarte repede cand cineva nu este de acord cu tine. Imi rau despre munca ta, dar daca nu este apreciata cum crezi tu, poate ar fi cazul sa iti pui niste semne de intrebare sau sa schimbi ceva in alcatuirea rewiewurilor tale si chiar in atitudinea ta. A fost ultima interventie a mea la acest rewiew, se pare ca in viata trebuie sa fii pregatita sa mai si pierzi. Nu stiu nimic despre prietenii tai, dar cred ca nici ei nu pot fii de acord cu tine atunci cand vrei sa iti impui cu forta calitatea unui rewiew sau sa ne spui ca doar parerea ta este cea corecta si buna. Multumesc pentru intelegere si sper sa inveti ceva din acest dialog.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
webmaster20* [01.06.12 12:46:20] »

@adryana, nu avem motive sa retragem punctele standard. Cred insa ca in viitor ar fi indicat sa triezi fotografiile, sunt intr-adevar destul de multe fotografii mai putin reprezentative sau care prezinta acelasi cadru din unghiuri relativ asemanatoare (nu e vorba doar despre reviewul de fata). Este o sugestie pe care am vrut sa ti-o fac mai demult dar am ezitat tocmai datorita entuziasmului tau. Multumesc.

adryana [01.06.12 14:31:25] »

stii ceva? m-am gandit bine si chiar nu merita sa mai fii ,,entuziast'' in ziua de azi si mai ales pe AFA, care in ultima vreme si-a pierdut farmecul. Ii las pe altii sa fie mai ,,entuziasti'', mie mi-a ajuns.

@alvaro, sunt la varsta la care nu trebuie nimeni sa imi faca educatie si sa imi spuna cum si in ce fel sa fotografiez si mai ales sa imi spuna cum sa concep un rw.Spui ca am pus ,,poze care nu arata nimic in ele despre orasul Innsbruk''? este mult prea grav ceea ce poti sa spui, dar ce poze sunt? am pus poze cu mare, cu plaja sau hotel cumva? hai, zau asa, te porti ca un copil nestiutor in cauza.. Mi-as dori sa ajungi la Innsbruck si sa realizezi macar atunci ca pozele SUNT reale, sunt de la Innsbruck, EU le-am facut cu mult drag si din masina si plimbandu-ma pe jos prin oras.

@Cristian h, sper la anul sa mai ajung la Innsbruck - acest oras superb si capitala Tirolului - dar ca si acum, nu pt. sporturile de iarna, deh, asta e, nu schiez, imi place sa ma plimb prin oras, sper ca am voie.

adryana [01.06.12 14:44:28] »

webmaster, mi-as dori sa nu se mai arunce cu noroi peste munca mea, te rog inchide firul de discutii.

webmaster0 [01.06.12 14:45:13] »

OK.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Innsbruck și împrejurimile: